Kurierzawiercianski.pl

REKLAMA

WIELE PYTAŃ W SPRAWIE PIOSENKI O ZAWIERCIU

Tomasz Urbański | 2018-10-10 12:20

(Zawiercie) Na wielu zawierciańskich imprezach miejskich prezentowana jest piosenka o Zawierciu autorstwa Wiesława Forysia. Została ona wykonana między innymi w trakcie imprezy „Muzyczny Kromołów”. Prezydent Witold Grim (powalczy w wyborach o kolejną kadencję) miał także rozdawać płyty ze wskazanym utworem z oznaczeniem swojego KWW. To wzbudziło kontrowersje, a do naszej redakcji zwróciła się jedna z czytelniczek. Wykorzystanie piosenki, jakiejkolwiek do celów kampanii wyborczej jest możliwe, z zachowaniem praw autorskich autora tekstu i melodii. Głównie o taką zgodę zapytaliśmy W. Grima.


 

W czasie kampanii wyborczej agitację mogą prowadzić swobodnie wszyscy kandydaci. Jednak Witold Grim jest pełniącym obowiązki prezydentem, ale również będzie walczył o fotel prezydenta w nadchodzących


 

yborach. Wydaje się, że w związku z tym urzędujący prezydent może mieć trudniejszą sytuację od innych kandydatów.


 

- Oczywiście posiadam zgodę autora tekstu, muzyki oraz wykonawcy na wykorzystanie „zawierciańskiej piosenki” do odtwarzań publicznych. Piosenkę tę wykonywał w trakcie imprezy „muzyczny Kromołów” Pan Wiesław Foryś, któremu jednocześnie przysługują prawa autorskie do tego utworu - przekazał nam prezydent Witold Grim.


 

PRZEKONUJE, ŻE TO NIE UTWÓR WYBORCZY


 

- Piosenka ta nie ma charakteru wyborczego i nie niesie ze sobą elementów agitacyjnych związanych z promowaniem komitetu wyborczego. Ma neutralny wydźwięk a jej podstawowym przesłaniem jest przedstawienie miasta przy pomocy utworu muzycznego. Jestem przekonany że nasze miasto zasługuje również na to by powstawały o nim piosenki, które mogłyby jednoczyć mieszkańców przy pomocy muzyki. Mam zresztą nadzieję że za tą inicjatywą przyjdą kolejne. W czasie kampanii wyborczej do organów samorządu nie przestaję pełnić funkcji organu wykonawczego gminy. Miasto realizuje wiele zadań i codziennie rozwiązuje wiele spraw związanych z bieżącym funkcjonowaniem. Mój czas zarówno zawodowy jak i wolny i poświęcam sprawom miejskim, kontaktom z mieszkańcami i podmiotami które mogą przyczynić się do poprawy warunków funkcjonowania miasta. Na dzień dzisiejszy jestem zobligowany przede wszystkim do załatwiania codziennych spraw miasta i realizacji zadań przez miejskie służby, starając się by wszystkie te działania były profesjonalne, skuteczne i efektywne - przekazał prezydent.


 

Dodał jednocześnie, że okres kampanii wyborczej nie wpływa w żaden sposób jego dostępność dla mieszkańców czy realizację innych obowiązków ciążących na władzach miasta. - Staram się być wiarygodnym działaniami i efektami tych działań, które realizuję i taką postawę jak sądzę ocenią mieszkańcy w nadchodzących wyborach - mówi prezydent.


 

AUTOR NIE OTRZYMAŁ ANI ZŁOTÓWKI


 

- Piosenka „Zawiercie – moje miasto” jest utworem autorskim do którego napisałem tekst i skomponowałem muzykę, jestem również wykonawcą oraz posiadam autoryzację tego utworu. Wyraziłem zgodę na wykorzystanie piosenki do celów kampanii wyborczej - przekazał Wiesław Foryś.


 

Dodał, że 9 września podczas imprezy „Muzyczny Kromołów” wykonywał piosenkę o Zawierciu bez udziału zespołu, jako osoba fizyczna „Wiesław Foryś” a muzyka była odtwarzana a nie grana.


 

- Za jej wykonanie nie otrzymałem żadnej gratyfikacji finansowej. Mój zespół nie wykonuje piosenki o Zawierciu gdyż nie ma z tym utworem nic wspólnego, jest to moja solowa twórczość. Pragnę nadmienić, że kocham moje miasto i muzykę, a ta piosenka nie jest pierwszą, lecz kolejną, poza takimi utworami jak „Warcianie” i „Kromołów” propozycją mającą na celu promowanie Zawiercia oraz otaczających nas pięknych okolic Jury - napisał Wiesław Foryś.


 

Trudno, by urzędujący prezydent na czas kampanii wyborczej rezygnował z udziału wydarzeniach kulturalnych. Na imprezy, czy festyny może przyjść każdy z kandydatów i promować swoją osobę. Nie da się ukryć, że Witold Grim, jako obecny prezydent jest baczniej obserwowany przez mieszkańców. Czy da się jednak całkowicie oddzielić pełnioną funkcję od kampanii wyborczej?


 

Monika Polak-Pałęga


 Galeria zdjęć

Komentarze