Kurierzawiercianski.pl

REKLAMA

WYNIKI DRUGIEJ TURY WYBORÓW SAMORZĄDOWYCH

Tomasz Urbański | 2018-11-17 12:20

(Zawiercie, Włodowice, Szczekociny, Żarnowiec) 4 listopada aż w czterech gminach naszego powiatu odbyła się druga tura wyborów samorządowych. W Zawierciu prezydentem został 39-letni Łukasz Konarski, który uzyskał aż 9836 głosów (53,70%). Dla porównania jego konkurent Witold Grim zdobył 8482 głosów (46,30%). We Włodowicach stery w gminie nadal będzie dzierżył Adam Szmukier, który pokonał Dorotę Wnuk. W Szczekocinach ze zwycięstwa może się cieszyć Jacek Lipa, a w Żarnowcu Grzegorz Scelina.


 

ZAWIERCIE: MIESZKAŃCY WYBRALI BYŁEGO ZASTĘPCĘ


 

W pierwszej turze wyborów spośród wszystkich pięciu kandydatów najwięcej głosów otrzymał dotychczasowy prezydent Witold Grim – swojego poparcia podczas niedzielnych wyborów udzieliło mu 6 859 zawiercian (31,92% głosów). Na Łukasza Konarskiego zagłosowało wtedy 6 019 osób (28,01%). Jednak druga tura zdecydowanie należała do Konarskiego. Gdzie i jakim poparciem cieszył się zwycięzca? W obwodzie, w którym siedziba komisji znajdowała się w Bzowie (remiza OSP) uzyskał on jedynie 27,18% głosów (109 głosów). Za to w obwodzie z siedzibą w Przedszkolu nr 2 przy ul. Marszałkowskiej Konarski uzyskał aż 65,93% głosów (267 głosów). Niewiele mniej procentowo głosów uzyskał obwodzie z siedzibą w Szkole Podstawowej nr 1 przy ul. 11 Listopada 63,89% (299 głosów).


 

- Mamy nowego prezydenta! Łukasz Konarski wygrał w II turze wyborów samorządowych! Serdecznie dziękujemy Wam za okazane wsparcie i zaufanie! Za nami tysiące rozmów, setki spotkań, dużo projektów i pozytywnej energii! Szanowni Państwo, nastał czas intensywnej pracy. Ciężkiej pracy - bo tylko tak można osiągać dobre efekty. Przed nowym prezydentem wiele zadań, spraw i obowiązków. To będzie produktywny czas dla naszego miasta. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, żeby Zawiercie ruszyło do przodu. Ogromna prośba! Bądźcie z nami nadal, zmieniajmy nasze miasto wspólnie! Zapraszamy do współpracy, im więcej dobrych pomysłów, projektów, sugestii, opinii, krytyki - tym lepiej! Razem damy radę! - czytamy we fragmencie wpisu na profilu Facebookowym Zawiercie OdNowa.


 

Przypomnijmy, Łukasz Konarski na początku mijającej kadencji krótko pełnił funkcję radnego powiatowego. W wyborach samorządowych w 2014 roku startował z list PO. Radni powiatowi jeszcze w 2014 roku jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie rezygnacji radnego Konarskiego z funkcji członka Zarządu Powiatu Zawierciańskiego. Rezygnacja wiązała się z powołaniem na stanowisko zastępcy prezydenta miasta Zawiercie do spraw społecznych. Później Łukasz Konarski został odwołany ze stanowiska zastępcy prezydenta Zawiercia. W przeszłości był także radnym miejskim (2006–2010). Pracował również jako kierownik biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Będzinie.


 

Także Witold Grim podziękował swoim wyborcom na portalu Facebook. Na profilu Witold Grim Prezydent Zawiercia pojawił się wpis, w którym samorządowiec zwraca się do swoich wyborców.


 

- Z serca dziękuję za każdy z otrzymanych 8482 głosów w II turze wyborów prezydenckich w Zawierciu. Niestety wynik ten nie pozwala mi kolejną kadencję piastować urzędu włodarza Zawiercia. Nie oznacza to jednak, że zaprzestaję działalności na rzecz mieszkańców. Los naszego miasta nigdy nie będzie mi obojętny. Dziękuję wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób wspierały mnie w mojej pracy, służyły mi radą i wsparciem, a także dopingowały mnie do kolejnych działań w trakcie kampanii wyborczej. W szczególny sposób dziękuję także mojej rodzinie za miłość, wyrozumiałość, poświęcony czas oraz ogromną porcję wsparcia. DZIĘKUJĘ! - czytamy we wpisie.


 

W czasie drugiej tury wyborów samorządowych frekwencja w Zawierciu wyniosła 45,59%, czyli mniej niż w pozostałych gminach, w których przeprowadzona była II tura.


 

ADAM SZMUKIER ZWYCIĘŻYŁ WE WŁODOWICACH


 

W pierwszej turze wyborów we Włodowicach trzech kandydatów walczyło o urząd wójta. Obecny włodarz gminy, Adam Szmukier w pierwszej turze uzyskał 1186 głosów i przeszedł do drugiej tury. Zmierzył się w niej z Dorotą Wnuk, która w pierwszej turze uzyskała 832 głosy. Adam Szmukier (54 l., KWW Gmina dla Wszystkich 2018) po raz pierwszy został wybrany na funkcję wójta w 2010 roku i uzyskał 1282 głosów w pierwszej turze. Jego kontrkandydat Mirosław Cybul uzyskał 603 głosy. W kolejnej turze A. Szmukier uzyskał zaś 1339, a jego konkurent M. Cybul 651 głosów. Także w 2014 roku mieszkańcy zaufali Adamowi Szmukierowi, a zagłosowało na niego aż 1779 wyborców.


 

Dorota Wnuk (51 l.) w kończącej się kadencji pełniła funkcję nieetatowej członkini zarządu powiatu zawierciańskiego. W wyborach samorządowych do rady powiatu uzyskała w 2014 roku 249 głosów i startowała z listy KW Platforma Obywatelska RP.


 

W drugiej turze wyborów Adam Szmukier uzyskał 1487 głosów (53,57%), a Dorota Wnuk 1289 głosów (46,43%). Adam Szmukier uzyskał aż 69,91% głosów w Szkole Podstawowej w Rudnikach (597 głosów), a 65,57% głosów oddano na niego w Filii Szkoły Podstawowej we Włodowicach w Zdowie (280 głosów).


 

Mieszkańcom gminy na portalu Facebook podziękowała kontrkandydatka wójta. - Chciałabym podziękować wszystkim mieszkańcom, którzy mnie w tej kampanii wspierali i którzy powierzyli mi swoje cenne głosy. Tak dobry wynik – mimo niewielkiej przegranej – świadczy o chęci zmian i oczekiwaniu na więcej od obecnej władzy. Ten wynik obliguje mnie do jeszcze większej aktywności społecznej. Dlatego zobowiązuję się do wspierania sensownych pomysłów, krytykowania nietrafionych oraz stałego monitoringu działań starej-nowej władzy. Wraz z gronem radnych z naszego komitetu będziemy się starać, by nasza gmina stawała się coraz bardziej przyjazna dla mieszkańców – zarówno w sprawach małych jak i dużych. Obiecuję, że znajdę czas na działalność społeczną. Na koniec chciałbym pogratulować Adamowi Szmukierowi wygranej w wyborach. Liczę, że kolejne pięć lat przyniosą od dawna oczekiwany przez mieszkańców przełom w zarządzaniu i rozwoju naszej gminy - napisała kontrkandydatka Adama Szmukiera Dorota Wnuk na portalu Facebook na profilu Dorota Wnuk - Kandydat Na Wójta.


 

Frekwencja w drugiej turze wyborów we Włodowicach wyniosła 64,51%.


 

JACEK LIPA WYPRZEDZIŁ KONTRKANDYDATA O 330 GŁOSÓW


 

W Szczekocinach w II turze wyborów samorządowych spotkali się Marcin Drej (KWW Aktywny Samorząd) oraz Jacek Lipa (KW Prawo i Sprawiedliwość). Nowym burmistrzem mieszkańcy wybrali Jacka Lipę – swój głos oddało na niego 1997 osób (54,50%). Jego kontrkandydat, Marcin Drej uzyskał z kolei 1667 głosów (45,50%).


 

Po dwóch tygodniach od I tury można stwierdzić, że wyniki kandydatów zostały „odwrócone” – 21 października nieznaczną przewagę uzyskał Marcin Drej. W I turze zagłosowało na niego 1502 mieszkańców, na Jacka Lipę – 1413. Na obu kandydatów zagłosowało w II turze więcej osób, niż przed dwoma tygodniami. J. Lipa uzyskał 584 głosy więcej, niż 21 października, a M. Drej 165 głosów więcej.


 

Procentowo największą przewagę nad kontrkandydatem Jacek Lipa uzyskał w obwodzie nr 10, w którym głosowali mieszkańcy Rokitna – na J. Lipę swój głos oddało 77,56% wyborców (318 głosów), z kolei najmniejsze poparcie uzyskał w obwodzie nr 6, obejmującym granice Starzyn i Wólki Starzyńskiej – tutaj nowo wybrany burmistrz otrzymał 28,32% głosów (64 mieszkańców zagłosowało na Jacka Lipę).


 

W porównaniu do I tury, frekwencja wyborcza w Szczekocinach spadła o blisko 6 punktów procentowych. W gminie liczącej 6550 wyborców, 21 października wyniosła ona dokładnie 62,45%, natomiast w II turze – 56,58%.


 

Jacek Lipa (39 l.) ukończył historię i administrację w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie oraz studia podyplomowe z zarządzania i ekonomii oraz zarządzania dla oświatowej kadry kierowniczej. Jacek Lipa ma blisko 10-letnie doświadczenie zawodowe w administracji – dotychczas pracował między innymi w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Szczekocinach, w Referacie Planowania Przestrzennego, Gospodarki komunalnej, Inwestycji i Rozwoju w Urzędzie Miasta i Gminy Szczekociny, był również doradcą Burmistrza MiG Szczekociny. Ponadto pełnił funkcję Kierownika Działu Zamówień Publicznych w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu oraz naczelnika Wydziału Spraw Obywatelskich w Urzędzie Gminy Włoszczowa.


 

NOWYM WÓJTEM W ŻARNOWCU ZOSTAŁ GRZEGORZ SCELINA


 

W najbliższej kadencji samorządowej 2018-2023 wójtem Żarnowca będzie Grzegorz Scelina. 4 listopada zagłosowało na niego 1473 mieszkańców (59,42% głosów). Jego kontrkandydat Maciej Derela uzyskał 1006 głosów (40,58%). Obaj panowie w porównaniu z wynikami I tury poprawili swój wynik, uzyskując o 259 (M. Derela) i 261 (G. Scelina) głosów więcej.


 

W poszczególnych obwodach głosowania w Żarnowcu, Grzegorz Scelina uzyskał od 47,37% głosów (w obwodzie nr 7, obejmującym Koryczany; tutaj swój głos na G. Scelinę oddało 108 mieszkańców, natomiast M. Derelę poparło 120 osób) do 77,92% głosów w obwodzie nr 5, w którym głosowali mieszkańcy Małoszyc (tutaj na G. Scelinę zagłosowało 120 mieszkańców, a na M. Derelę – 34).


 

W Żarnowcu, w którym uprawnionych do głosowania było 3784 mieszkańców, frekwencja przekroczyła 65% w obu turach. 21 października wyniosła ona dokładnie 67,80%. Po dwóch tygodniach nieznacznie spadła – w II turze frekwencja wyborcza wyniosła 66,07%.


 

Grzegorz Scelina (42 l.) studiował ochronę środowiska (spec. zarządzanie w ochronie środowiska oraz zarządzanie kryzysowe). Dotychczas pracował jako inspektor ds. ochrony środowiska w Urzędzie Gminy w Żarnowcu. G. Scelina jest też komendantem gminnego ZG OSP RP w Żarnowcu i członkiem rady programowej LGD „Perła Jury”.


 

- Bardzo dziękuję wszystkim mieszkańcom Gminy Żarnowiec za udział w wyborach, zaufanie i tak liczne poparcie. Dziękuję również KWW Bezpieczna Gmina za ciężką pracę w kampanii wyborczej. Wygrana jest dla mnie wielkim zaszczytem i jeszcze większym zobowiązaniem. Zdaje sobie sprawę z wyzwań jakie na mnie czekają. Jestem bardzo zdeterminowany i na pewno nie zabraknie mi energii. Wierzę, że ciężka praca przyniesie efekty – przekazał nam po wygranych wyborach Grzegorz Scelina.


 

Monika Polak-Pałęga

Edyta SupersonGaleria zdjęć

Komentarze