Kurierzawiercianski.pl

REKLAMA

Z MYŚLĄ O BEZPIECZEŃSTWIE SENIORÓW

Tomasz Urbański | 2018-04-24 12:20

(Zawiercie) Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Zawierciu kontynuują kampanię informacyjną „Seniorze uważaj!”. Tym razem w działania mundurowych włączają się apteki z terenu miasta. Celem akcji jest przede wszystkim dotarcie do jak największej liczby osób starszych i ostrzeżenie ich przed wciąż dokonywanymi oszustwami. To właśnie seniorzy najczęściej są „na celowniku” naciągaczy, którzy wyłudzają od nich pieniądze metodami „na wnuczka” lub „na policjanta”.

 

Policjanci z zawierciańskiej jednostki zapraszają do współpracy wszystkie apteki z terenu powiatu. „Seniorze uważaj!” to akcja informacyjna, która ma na celu zwrócenie uwagi starszych mieszkańców na metody, jakie wykorzystują oszuści. Próbują oni wyłudzić – najczęściej od seniorów – pieniądze metodą „na wnuczka” lub „na policjanta”. Sposób działania oszustów z reguły jest ten sam – wykonują telefon do osoby starszej i podają się za osobę bliską lub za funkcjonariusza policji. Proszą o przekazanie pieniędzy np. w związku z prowadzeniem akcji.

 

- Kampania informacyjna „Seniorze uważaj!” rozpoczęła się już w zeszłym roku. Wtedy plakaty opracowane przez Komendę Powiatową Policji w Zawierciu przy współudziale Centrum Rozwoju Lokalnego, trafiły do Szpitala Powiatowego, Zakładu Leczenia Ambulatoryjnego, ale także widoczne były w autobusach Zakładu Komunikacji Miejskiej. Wszystko po to, aby seniorzy byli bezpieczni. Teraz przyszedł czas na kolejny etap. Każda apteka w powiecie zawierciańskim będzie mogła przyłączyć się do akcji. Nasze założenie, to widoczny plakat w jak największej liczbie miejsc. To umożliwi każdemu seniorowi, uświadomienie sobie powagi zagrożenia, a także przemyślenie, jaka byłaby jego reakcja, gdyby odebrał telefon od oszusta – wyjaśniają policjanci z KPP w Zawierciu.

 

Jak podkreślają mundurowi policjanci nigdy nie przyjmują od obywateli pieniędzy, nie proszą o przekazanie żadnych kwot. Należy również pamiętać o tym, że funkcjonariusze nie przekazują przez telefon żadnych informacji dotyczących prowadzonych przez siebie działań i akcji, mających na celu np. zatrzymanie hakerów. Jeśli natomiast odbierzmy telefon od rzekomego wnuczka, dzieci, synowej lub zięcia z informacją, że mieli wypadek i potrzebują natychmiast pieniędzy, to postarajmy się najpierw ustalić, czy jakiekolwiek zdarzenie faktycznie miało miejsce – skonsultujmy się z rodziną, przekażmy im, że otrzymaliśmy telefonicznie taką informację. W przypadku, gdy nabierzemy podejrzeń, że zadzwonił do nas oszust, należy niezwłocznie powiadomić o tym policjantów, dzwoniąc pod numer 112. (es) Foto: KPP w ZawierciuGaleria zdjęć

Komentarze