Kurierzawiercianski.pl

REKLAMA

ZIELONE ŚRODY DLA KIEROWCÓW I RODZINNE NIEDZIELE DLA RODZICÓW

Tomasz Urbański | 2018-03-30 12:20

(woj. śląskie) Na początku mijającego tygodnia władze Kolei Śląskich ogłosiły swoją nową akcję – Zielone Środy. Akcja realizowana w ramach projektu EKO Rok polegać ma na darmowych przejazdach pociągami KŚ dla kierowców w każdą trzecią środę miesiąca. Dotychczas kierowcy mogli przesiąść się ze swojego auta do pociągu nie płacąc za bilet w dni, kiedy odnotowywano największe zanieczyszczenie powietrza. Dzięki akcji Zielone Środy darmowe przejazdy będą organizowane regularnie. To nie jedyna ekologiczna akcja regionalnego przewoźnika. Nowością są również Rodzinne Niedziele, w ramach których za bilet nie będą musieli płacić rodzice lub opiekunowie podróżujący z pociechami.

 

W miniony poniedziałek 19 marca w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego prezes Kolei Śląskich Wojciech Dinges przedstawił kolejną akcję regionalnego przewoźnika – kierowcy będą mogli jeździć za darmo pociągami KŚ w każdą trzecią środę miesiąca. Dotychczas kierowcy mogli już wielokrotnie skorzystać z darmowych przejazdów w dni, w których odnotowywane było największe zanieczyszczenie powietrza. Teraz okazja do bezpłatnej przejażdżki koleją będzie powtarzała się regularnie.

 

- Bezpłatne przejazdy w ramach akcji Zielone Środy będą się odbywać na takich samych zasadach – podczas kontroli wystarczy zamiast biletu pokazać ważny dowód rejestracyjny. Każdy kierowca może zabrać w podróż jedną osobę towarzyszącą. Chcemy w ten sposób pokazać, że nie traktujemy naszego zaangażowania w walkę o środowisko w sposób doraźny, lecz myślimy o ekologii przez cały rok. A trudno chyba o lepszy moment na tego typu kampanię niż rok 2018, jeśli weźmiemy pod uwagę, że to właśnie w tym roku Katowice są gospodarzem szczytu klimatycznego COP 24 – zapewniają przedstawiciele Kolei Śląskich.

 

Spółka podkreśla również, że podróżowanie koleją jest bardziej ekologiczne niż wsiadanie za kółko. Koleje Śląskie kuszą kierowców, chcąc zachęcić ich do zamiany samochodu na transport publiczny. Zdaniem przewoźnika korzystanie z pociągów może mieć pozytywny wpływ nie tylko na środowisko, ale może być również efektywną metodą walki ze wzmożonym ruchem w miastach i korkach ulicznych. – (…) gdyby zamiast pociągami nasi pasażerowie jeździli nawet po 2 osoby w samochodach osobowych, to codziennie byłoby ich więcej o ponad 10 000 na śląskich drogach. Proszę sobie to wyobrazić stojąc w pierwszym lepszym korku – wyliczają Koleje Śląskie.

 

Z darmowych przejazdów w ramach akcji Zielone Środy kierowcy (wraz z jedną osobą towarzyszącą) będą mogli skorzystać we wszystkich pociągach Kolei Śląskich, oprócz tych jeżdżących na odcinku Chałupki-Bohumin, pociągów Ornak na odcinku Żywiec-Zakopane oraz kursów okazjonalnych.

 

DARMOWE PRZEJAZDY POMYSŁEM NA NIEDZIELE BEZ HANDLU

 

Nie tylko kierowcom Koleje Śląskie oferują darmowe przejazdy. Podobną propozycję spółka kieruje w stronę rodziców podróżujących z dziećmi. Z darmowej wycieczki można korzystać w każdą pierwszą niehandlową niedzielę miesiąca. 11 marca był pierwszym dniem oferty Rodzinnych Niedziel. Kolejne niedziele, kiedy rodzice będą mogli jechać pociągiem za darmo to: 1 kwietnia, 13 maja, 10 czerwca, 8 lipca, 12 sierpnia, 9 września, 14 października, 11 listopada oraz 9 grudnia.

 

- Z bezpłatnych przejazdów będą mogli korzystać rodzice lub opiekunowie podróżujący z dziećmi do 16. roku życia. Bilet musi posiadać jedynie podopieczny – rodzic lub dwójka rodziców podróżują całkowicie za darmo – czytamy w komunikacie na stronie internetowej Kolei Śląskich.

 

Podobnie jak w przypadku akcji Zielone Środy bezpłatne przejazdy obowiązują we wszystkich pociągach KŚ z wyjątkiem tych kursujących na odcinku Chałupki-Bohumin, pociągów Ornak na odcinku Żywiec-Zakopane oraz pociągów specjalnych. Jak przekazuje spółka, z pierwszej Rodzinnej Niedzieli skorzystało blisko 4400 osób, a największym zainteresowaniem podróżnych cieszyły się pociągi kursujące w stronę Wisły, Żywca i Zwardonia, jak również Cieszyna i Raciborza.

 

Niedzielne darmowe przejazdy dla rodziców mają – podobnie jak Zielone Środy – służyć środowisku, ale też zachęcać rodziny do wspólnego spędzania wolnego czasu i zwiedzania najbliższych okolic, do których można dotrzeć koleją. (es) Grafika: kolejeslaskie.comGaleria zdjęć

Komentarze