(Ogrodzieniec) 30 stycznia w Urzędzie Miasta w Ogrodzieńcu odbyło się seminarium pod hasłem „Jak wyposażyć firmę w skuteczne narzędzia rozwoju”. Wydarzenie to było pierwszym z cyklu spotkań skierowanych do małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) z Gminy Ogrodzieniec. Cykl ma być swoistym „Boosterem” czyli trampoliną, wzmocnieniem, wsparciem i przyspieszeniem budowania nowych i rozwijania istniejących już biznesów, firm i przedsiębiorstw na terenie Gminy Ogrodzieniec, którego inicjatorem oraz pomysłodawcą jest nowa Burmistrz Miasta i Gminy Ogrodzieniec Anna Pilarczyk-Sprycha. Burmistrz obiecała publicznie, iż nie jest to jednorazowe, mediale wydarzenie, jako obiecana kiełbasa wyborcza, a przemyślany i szeroko zakrojony cykl „Śniadań z Biznesem” czyli około 10 spotkań zaplanowanych na bieżący rok pod jej patronatem: - Jesteśmy w szerokim gronie, jesteśmy do Państwa dyspozycji. Procesy inwestycyjne potrzebują czasu, więc nie możemy poprzestać na tym jednym spotkaniu, bo to nic nie da – dodała burmistrz.
Wydarzenie skupiało się na 3 głównych tematach, które starano się jak najlepiej przybliżyć licznie zgromadzonej publice składającej się z drobnych lokalnych rzemieślników oraz mniejszych i większych przedsiębiorców. Tymi 3 poruszonymi zagadnieniami były:
1. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE), do krótej wcielono zrekultywowane tereny poprzemysłowe leżące odłogiem po Cementowni „Wiek”. KSSE reprezentowała prof. Akademii Wyższej Szkoły Biznesu dr hab. Barbara Piontek - Zastępca Prezesa Zarządu KSSE S.A,
2. Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), który reprezentował Józef Piętoń, dyrektor Regionu Śląskiego BGK,
3. Europa House, którego możliwości i bogatą ofertę przedstawiał i przybliżał dr Patryk Szczygieł.
Burmistrz Anna Pilarczyk-Sprycha podkreśliła, że chce być łącznikiem i pośrednikiem pomiędzy lokalnym biznesem i przedsiębiorcami, a trzema wyżej wymienionymi instytucjami, które ten biznes mogą wyposażyć w konkretne narzędzia, ot choćby tanie, korzystne kredytowanie przez BGK, liczne szkolenia kadry kierowniczej i pracowniczej czy nowoczesne działania promocyjne i public relations, z bogatej oferty Europa House z możliwością ich dofinansowania nawet do 80% czy wreszcie dostęp do potencjalnych kontrahentów, zbywców czy nabywców rekomendowanych i wyszukiwanych przez KSSE, która również może pomóc finansowo przy czasochłonnym i kosztownym budowaniu hal produkcyjnych na jej terenie, a potem korzystnie to rozliczyć, co może pozwolić odciążonym lokalnym przedsiębiorcom na zajęciu się tym, co najważniejsze czyli swoim biznesem i jego rozwojem technologicznym.
-Wzmocnienie MŚP powinno być priorytetem dla każdej gminy, a Ogrodzieniec jest gminą otwartą dla przedsiębiorców - mówiła Anna Pilarczyk-Sprycha.
Burmistrz zachęcała też do zrzeszania się przedsiębiorców z gminy Ogrodzeniec w Regionalnej Izbe Gospodarczej w Katowicach (RIG) działającej od 28 lat i zrzeszającej około 500 firm. Na jakie konkretne i wymierne ulgi może liczyć inwestujący przedsiębiorca? Za przykład posłużyło mikroprzedsiębiorstwo (mniej niż 10 pracowników i roczny obrót poniżej 2 mln euro). Taki przedsiębiorca po spełnieniu pewnych kryteriów i zainwestowaniu minimum 800 000 zł mógłby liczyć na ulgi podatkowe i odliczenia nawet 45% tej kwoty czyli 360 000 zł w formie np. zwolnienia z podatku CIT.
Od zeszłego roku całe województwo śląskie i wschodnia ściana opolskiego (tereny inwestycyjne) stały się „strefą ekonomiczną” i nawet inwestując poza KSSE takiemu przedsiębiorcy również należą się ww ulgi tyle, że maksymalnie na okres do 10 lat, a jeśli inwestuje na terenie KSSE, to na okres do 15 lat. To stwierdzenie, które padło z ust pani burmistrz bardzo zaskoczyło zgromadzonych, bo oznaczało, że ci, którzy zaczęli na terenie gminy nową inwestycję lub rozbudowę istniejących przedsiębiorstw w 2018 roku również mogli się ubiegać o znaczne ulgi, a tego nie zrobili, ponieważ o tym nie wiedzieli.
Wspomniano również o pewnych ograniczeniach - na terenie KSSE nie można prowadzić działalności gastronomicznej, handlowej, a także produkcji alkoholu, tytoniu i broni.
- Teraz jest dobry klimat dla biznesu w naszej gminie, będą liczne inicjatywy wyciągające ręce do lokalnych przedsiębiorców i pracodawców, nie zmarnujmy tej szansy i okazji - podsumował dr Patryk Szczygieł, wieloletni radny w Gminie Ogrodzieniec.
„Po rozwoju takich centalnych ośrodków jak Katowice, Gliwice, Tychy czy Sosnowiec przyszedł czas na Was. Tam już nie ma miejsca dla inwestorów, tam już jest wręcz ich przesyt. Przyszedł czas na peryferia i ich zrównoważony rozwój. To jest Wasza szansa. Musicie tylko znaleźć pomysł na siebie, swoją własną drogę do sukcesu.” Taka była puenta i ostatni akord oficjalnej części tej konferencji. Do ustronnej części biblioteki zaproszono zainteresowanych potencjalną obecnością na terenie KSSE w Cementowni, aby mogli zobaczyć szczegółowe mapy tych atrakcyjnych terenów inwestycyjnych. W najbliższym czasie ma dojść do geodezyjnego podziału tych terenów na mniejsze działki inwestycyjne i ogłoszony zostanie oficjalny przetarg na nie, a już słychać, że potencjalnie zainteresowanych może być nawet 10 firm.
Paweł Lipka
Napisz komentarz
Komentarze