(Ogrodzieniec, Zawiercie) W połowie kwietnia w Ogrodzieńcu i Zawierciu odbyła się konferencja „Zmiana stylu życia osób w wieku aktywności zawodowej szansą do walki z chorobami cywilizacyjnymi, jakimi są otyłość i cukrzyca w XXI wieku”. Uczestnicy kwietniowych spotkań mogli dowiedzieć się, jakie zmiany warto wprowadzić w swoim stylu życia, by uniknąć cukrzycy i otyłości. Chorób, na które z biegiem lat cierpi coraz więcej osób.
W poniedziałek, 15 kwietnia w Zawierciu i Ogrodzieńcu odbyła się konferencja dot. chorób cywilizacyjnych – cukrzycy i otyłości – na które cierpi coraz więcej osób. Podczas spotkań przedstawiono prezentację na temat specjalnego programu realizowanego przez firmy Telecare S.A. oraz EMI-MED. Organizowane są bowiem bezpłatne badania, dzięki którym dowiemy się czy jesteśmy w grupie ryzyka, jeśli chodzi o cukrzycę i otyłość. Warunki, które trzeba spełnić, by zostać przebadanym, są bardzo proste: wystarczy mieszkać w powiatach: będzińskim, zawierciańskim, gliwickim albo tarnogórskim. Trzeba być aktywnym zawodowo. W przypadku badań dotyczących cukrzycy Telecare i EMI-MED zapraszają osoby w wieku od 35 do 64 lat, a jeśli chodzi o nadwagę i otyłość - program obejmuje mieszkańców regionu, którzy mają od 18 do 40 lat.
Osoby, u których stwierdzona zostanie nadwaga lub otyłość, zostaną zakwalifikowane do kolejnego etapu programu. Dzięki temu mogą liczyć na bezpłatne konsultacje z dietetykiem, fizjoterapeutą oraz psychologiem. Program jest sfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (Europejskiego Funduszu Społecznego). Potrwa do 2021 roku. Zawiercianie mogą zgłaszać się do firm EMI-MED i Telecare (ul. Huldczyńskiego 16A) w Zawierciu oraz do przychodni przy ulicy Powstańców Śląskich 8. W Ogrodzieńcu badania można wykonać w SP ZOZ przy placu Wolności 23.
- Otyłość stała się narodową plagą. W tej chwili, według statystyk, 69% mężczyzn i 57% kobiet ma już zbyt dużą masę ciała, a osoby otyłe to odpowiednio 25 i 26%. Niestety te wskaźniki cały czas rosną. Mamy też olbrzymi problem ze wzrostem nadwagi i otyłości wśród dzieci - podkreślała podczas konferencji Poseł na Sejm RP dr n. med. Beata Małecka-Libera, która objęła cały program honorowym patronatem.
W konferencjach w Zawierciu i Ogrodzieńcu brali udział również m.in. Poseł na Sejm RP Danuta Nowicka, Wicestarosta Zawierciański Bogusław Piotrowski, Burmistrz Miasta i Gminy Ogrodzieniec Anna Pilarczyk-Sprycha, jej zastępca Magdalena Sitek, Sekretarz Gminy Ogrodzieniec Maria Milejska oraz Skarbnik Miasta Zawiercie Marcin Gawłowicz.
- Cukrzyca to jedna z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych XXI wieku - mówiła dr Agnieszka Białczyk, lekarz diabetolog z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu. Zwracała również uwagę na to, że nieleczona cukrzyca może doprowadzić do powikłań, a w konsekwencji do śmierci. Szacuje się, że w Polsce na cukrzycę choruje blisko 2,6 miliona ludzi, z czego rozpoznana i leczona choroba to 60% przypadków.
Psychoterapeutka Iwona Wojnowska z Centrum Terapeutyczno - Szkoleniowego Horta apelowała do uczestników konferencji o to, by pamiętali o zasadzie „jemy, by żyć”. Mówiła również m.in. o rodzajach głodu i psychodietetyce.
Dr Krystyna Kwaśna, Prodziekan ds. dydaktyki Wydziału Fizjoterapii AWF Katowice, opowiedziała o tym, w jaki sposób zadbać o zdrowie i - przede wszystkim - jaka aktywność fizyczna może być dla nas odpowiednia. Konferencje zorganizowały firmy Telecare S.A. i EMI-MED Sp. z o.o., Urząd Miejski w Zawierciu oraz Urząd Miasta i Gminy w Ogrodzieńcu. (es) Foto: materiały prasowe
Napisz komentarz
Komentarze