(powiat zawierciański) Za nami obchody 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Msze święte, przemarsze, składanie kwiatów w miejscach pamięci oraz programy artystyczne – to nieodłączne elementy celebracji narodowego święta. Również w powiecie zawierciańskim jak co roku świętowano dzień, w którym przed laty Sejm Czteroletni uchwalił pierwszą na starym kontynencie konstytucję. Krótko obowiązująca, zwalczana z pomocą wojsk carycy Katarzyny II, Konstytucja 3 maja do dzisiaj jest symbolem oświecenia i dążenia Polaków do wolności i niezależnego od wpływu obcych państw istnienia na mapie Europy.
Ustawa Rządowa z dnia 3 maja uchwalona w 1791 roku miała usunąć największe wady systemu Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Zmiana ustroju państwa, ograniczenie praw gołocie, próba walki z nadużyciami pańszczyzny, zniesienie liberum veto, to niektóre ze światłych zmian, które wprowadzała Konstytucja 3 maja. Ustawa, która obowiązywała krótko – formalnie półtora roku, w praktyce nieco ponad rok – była niejako „testamentem” upadającej Ojczyzny. Dobre i słuszne zmiany wprowadzono zdecydowanie zbyt późno, by uratować Rzeczpospolitą przed rozbiorami. Krótko po uchwaleniu Konstytucji trzeba było o nią walczyć – magnateria, która nie chciała dostosować się do niekorzystnych dla niej zmian z wojskową pomocą sił rosyjskich stawała „w obronie wolności”, którą rzekomo odbierać miała Konstytucja.
Podczas rozbiorów Konstytucja z 1791 roku była symbolem oświecenia i dążenia do wolności. Święto Konstytucji 3 maja obchodzone było jako bodaj najważniejsze święto państwowe od czasu, gdy Polska odzyskała niepodległość w 1918 roku – w czasie rozbiorów celebrowanie rocznic uchwalenia konstytucji było surowo zakazane. Również w czasach PRL-u nie obchodzono 3 maja – święto narodowe przywrócono dopiero ustawą w 1990 roku.
Obecnie swobodnie i hucznie świętujemy w całym kraju rocznicę uchwalenia pierwszej konstytucji. Obchody odbywały się również w powiecie zawierciańskim. W stolicy powiatu uroczystości rozpoczęły się na Placu Teodora Stosika. Tutaj liczne delegacje złożyły kwiaty przed pomnikiem Nieznanego Żołnierza. Następnie uczestnicy zawierciańskich obchodów – m.in. posłowie, samorządowcy, kombatanci i weterani, delegacje szkół – wzięli udział we mszy świętej w intencji Ojczyzny w Bazylice Mniejszej pod wezwaniem Św. Apostołów Piotra i Pawła.
W Ogrodzieńcu tegoroczne obchody rozpoczęło nabożeństwo w Kościele Parafialnym pw. Przemienienia Pańskiego. Po mszy uczestnicy obchodów uformowali orszak i niosąc biało-czerwoną flagę (stumetrową!) przeszli na Cmentarz Parafialny. Tutaj, przed Pomnikiem Poległych złożono okolicznościowe kwiaty i wiązanki. Orszakowi towarzyszyła orkiestra dęta oraz niezawodny Zespół Mażoretek „Fantazja”.
Uczestnicy żarnowieckich obchodów Święta Konstytucji 3 Maja zebrali się przed tutejszym Urzędem Gminy, by przy akompaniamencie orkiestry z Łan Wielkich przejść do kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Żarnowcu. Mszę św. w intencji Ojczyzny odprawił ks. dziekan kanonik Adolf Drożyński, a uczestniczyli w niej między innymi przedstawiciele władz gminnych i powiatowych, pracownicy Urzędu Gminy w Żarnowcu, uczniowie, kombatanci, przedstawiciele Związku Młodzieży Wiejskiej oraz mieszkańcy gminy. Po nabożeństwie złożono kwiaty przy płycie pamiątkowej Jana Pawła II znajdującej się na ścianie kościoła. Następnie uczestnicy tegorocznych obchodów przeszli na rynek, gdzie odśpiewano hymn narodowy i złożono kwiaty przy płycie pamiątkowej. Po oficjalnej części obchodów, uczestnicy uroczystości udali się do Domu Kultury. Na tutejszej scenie wystąpili uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II oraz działający przy GOKSiT zespół „Korona Żarnowca”.
Mszą świętą rozpoczęły się również obchody w Łazach. O godzinie 11.00 odbyła się msza w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego. Po nabożeństwie uczestnicy obchodów obejrzeli program artystyczny przygotowany przez Miejski Ośrodek Kultury. (es) Foto: Starostwo Powiatowe w Zawierciu, MGOK Ogrodzieniec, UG Żarnowiec, UM Łazy
Napisz komentarz
Komentarze