Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 8 maja 2024 10:47
Reklama

Zapalono znicze na powstańczych mogiłach w 161. rocznicę Powstania Styczniowego w Zawierciu

12 stycznia 2024 roku, z okazji 161. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, plut. w rez. Damian Liszczyk – członek Okręgu Śląskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej wspólnie z prezesem Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej Maciejem Świderskim, odwiedzili miejsca pamięci związane z Powstaniem Styczniowym. W tym roku upamiętniono miejsca oraz mogiły powstańców uczestniczących w bitwie pod Krzykawką oraz potyczką pod Kuźnicą Masłońską na których zapalono symboliczne znicze.
Podziel się
Oceń

Celem upamiętnienia powstańczego zrywu udano się do Niegowonic ( gm. Łazy), gdzie na Cmentarzu Parafialnym znajdują się powstańcze mogiły poległych 8 nieznanych powstańców z bitwy pod Krzykawką oraz Eugeniusza Łyczkowskiego. Na cmentarzu w Niegowonicach znajduje się  okazały pomnik wzniesiony 3 maja 1922 roku, gdzie zostało pochowanych 8 uczestników bitwy pod Krzykawką, którzy polegli pod Głozową k. Grabowej w dniu 5 maja 1863 roku.  Korpus dowodzony przez generała Józefa Miniewskiego stacjonujący pod Krzykawką, połączony z włoskim legionem garibaldczyków, został rankiem 5 maja 1863 roku zaatakowany przez oddział rosyjski przybyły spod Olkusza. 


W przegranej przez powstańców, bardzo krwawej bitwie, która trwała do godziny 14:00, zginął między innymi włoski pułkownik Francesco Nullo, a jego adiutant porucznik Elia Marchetti ciężko ranny zmarł dwa dni później w Chrzanowie, natomiast Ludwik Caroli, kolejny włoski uczestnik bitwy, dostał się do rosyjskiej niewoli. Symboliczny znicz zapalono również na mogile weterana Powstania Styczniowego Eugeniusza Łyczkowskiego, który zmarł 22 sierpnia 1922 roku w Niegowonicach. Następnie udano się do Kazimierówki na symboliczną powstańczą mogiłę, gdzie byli pochowani  polegli powstańcy. Mogiła znajduje się w lesie przy drodze między Łazami i Zawierciem. 
W tym miejscu doszło do potyczki pomiędzy wojskami Rosji carskiej a oddziałami polskimi pod dowództwem płk. Teodora Cieszkowskiego podczas Powstania Styczniowego pod Kuźnicą Masłońską. Do walk doszło 22 marca 1863 roku, gdy wojska rosyjskie idące w ślad za oddziałami płk. Cieszkowskiego napotkały w tym miejscu na obóz rozbity przez jego oddział. Powstańcy wycofali się w kierunku Siewierza, a następnie – zagrożeni otoczeniem przez wojska carskie – do województwa kaliskiego. W trakcie walk poległo dziewięciu powstańców w tym ks. Benwenuty Mańkowski,  który został pochowany w  Przyrowie k. Częstochowy oraz pochodzący z okolic Piotrkowa Trybunalskiego szlachcic Henryk Wodziński. Również w obchody 161. rocznicy Powstania Styczniowego należy wpisać prelekcję pt. „Polskie zrywy narodowe 1863 roku”, która odbyła się w dniu 17 stycznia 2024 roku w Miejskim Ośrodku Kultury „Centrum” im. Adama Mickiewicza  w Zawierciu. Prelegentem był dr n. hum. Marcin Janeczek


Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Ani Konar ani NemśTreść komentarza: Niepochlebne komentarze usuwacie, co funkcjonariusze medialni ?Data dodania komentarza: 07.05.2024, 18:40Źródło komentarza: Zielone światło dla ZawierciaAutor komentarza: Ani Konar ani NemśTreść komentarza: Czego się spodziewać po pracownicy Tuska ? Niczego lepszego ! To kiedy kopalnia i zrobienie drugiej Trzebini ? Albo pytanie gdzie będziemy "gościć" lekarzy i inżynierów w Zawierciu ? Głupie ? Przekonacie się !Data dodania komentarza: 07.05.2024, 14:02Źródło komentarza: Zielone światło dla ZawierciaAutor komentarza: rafałTreść komentarza: Wreszcie jakaś diabelska muzyka a nie tylko umca umca ;) I w ogóle nie widać było weteranów tylko młodzież!Data dodania komentarza: 05.05.2024, 07:52Źródło komentarza: Zawiercie Metal Attack vol.1 - Metal w Zawierciu ponownie zagościłAutor komentarza: MiroTreść komentarza: Hej "Ormowiec", nie pij tyle bo to źle wpływa na proces myślowy. Z twojego bełkotu nic nie można zrozumieć...Data dodania komentarza: 02.05.2024, 11:00Źródło komentarza: Majówka w Powiecie ZawierciańskimAutor komentarza: OrmowiecTreść komentarza: Zapraszam wszystkich ekologicznych i gawędziarzy o jej ochronie za Zdów ul Borową. Jak skończy się Szrutowa droga powiatu Zawiercie , zacznie myszkowski asfalt, zobaczycie w lesie armagedon.Data dodania komentarza: 01.05.2024, 07:14Źródło komentarza: Majówka w Powiecie ZawierciańskimAutor komentarza: Taki obiektywizm ?Treść komentarza: Z kretesem ? 56% do 44% to z kretesem ? Czyli kandydat Dziuba z PO w Będzinie też z kretesem przegrał z Komoniewskim ( Lewica) 55% do 45% ?Data dodania komentarza: 28.04.2024, 07:56Źródło komentarza: Jak dziennikarz Kuriera nie został członkiem RN w wodociągach
Reklama
Reklama
Reklama