Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 9 maja 2024 02:43
Reklama

Początek roku a Poręba planuje już nowe inwestycje

Jedną z nich ma być planowana budowa kanalizacji miejskiej dla mieszkańców ulic Roździeńskiego, Wiejskiej, Fabrycznej i Wojska Polskiego. Planowany koszt inwestycji to 7,5 mln złotych. Rada nadzorcza MPWiK podjęła także uchwałę dotyczącą zakupu pompy na ulicy Działkowej. Stara pompa ma już ponad 30 lat, zagraża bezpieczeństwu mieszkańcom oraz zużywa dużo energii. Od wiosny ruszą także roboty związane z naprawą ubytków w drogach. Na tym w zasadzie koniec dobrych wieści.
Podziel się
Oceń

Tężnia, oświetlenie i powracający problem dróg

Tężnia w centrum miasta ma powstać do kwietnia bieżącego roku. Jak na razie teren obok sklepu Biedronka nie wygląda jakby lada chwila miało pojawić się tam nowoczesne centrum. Widoczne gołym okiem opóźnienia w robotach, jak zaznaczały na sesji władze miasta, mają być winą wykonawców. Wygląda jna to, że na tężnię Porębianie będą musieli jeszcze trochę poczekać. 

Podobnie poczekać będą musieli na oświetlenie na tzw. Krupówkach. Sekretarz Miasta Barbara Baran kilka miesięcy temu zapewniała radną Jolantę Łakomską, że oświetlenie lada chwila będzie. Mamy luty nowego roku, a w dalszym ciągu po zmroku w uliczce handlowej nie zapala się żadna lampa, co wpływa na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców.

-Trudno takiego mamy wykonawcę jakiego mamy, czekamy na budowę -mówiła podczas sesji sekretarz miasta.

Oby miasto nie zapomniało na koniec (w sprawie oświetlenia, tężni itd.) naliczyć wykonawcom kar umownych. Ze strony władz miasta badają wyraźnie wypowiedzi, że duże opóźnienia w tych inwestycjach to wina wykonawców. 

Więcej optymizmu można mieć w temacie bardzo złego stanu niektórych ulic w mieście. Burmistrz zapewniał, że w ciągu dwóch-trzech lat przejdą one kompleksową odnowę, a plan ten będzie realizowany dzięki zwiększonym środkom na naprawę dróg asfaltowych i szutrowych. Burmistrz Spyra zapewnił, że jak tylko warunki pogodowe pozwolą, Poręba weźmie się za odnawianie dróg.


Bezprawnie pobierane pieniądze przez MPWiK już są zwracane

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Porębie dwa lata temu zaczęło pobierać od mieszkańców miasta wyższą kwotę za wywóz nieczystości płynnych i ich transportu niż było to przewidziane w uchwale, o czym pisaliśmy w artykule: Poręba bezprawnie zabierała pieniądze sowim mieszkańcom (kurierzawiercianski.pl). W każda gmina ma obowiązek ustalić cenę maksymalną tej usługi. Ale w MPWiK o tym zapomniano, i przez wiele miesięcy pobierano kwotę wyższą, niż maksimum określone przez Radę Miasta Poręba. Teraz gmina firma zwraca pieniądze. 

MPWiK ze zwrotem pieniędzy czekało bardzo długo, bo aż 1,5 roku, ale niektórzy mieszkańcy pod koniec 2023 roku wreszcie doczekali się swoich pieniędzy. Na pytanie jednej z radnych ile w sumie spółka winna jest mieszkańcom, prezes MPWiK Tomasz Turek oszacował tę kwotę na około 100 000 złotych. Spółka w ciągu miesiąca wypłaca mieszkańcom maksymalną łączną kwotę do 12 000 złotych, co jednak może różnić się od miesiąca - w grudniu spółka zwróciła bowiem mieszkańcom 9 000 złotych.

Dwie faktury zamiast jednej, czyli ile razy w Porębie płaci się za wodę

Radna Jolanta Łakomska w trakcie sesji poruszyła sprawę faktur za wodę. Niektórzy mieszkańcy Poręby po zgłoszeniu stanu licznika i opłaceniu należności za z wodę, dostają po raz kolejny papierowe wezwanie do zapłacenia za nią. Sama radna przyznała, że już trzy razy miała wezwanie do opłacenia rachunku, pomimo tego, że zapłatę zawsze wykonuje natychmiast. Jak zareagowały na to władze miasta? Ogłosiły, że ze względu m.in. na taki problem MPWiK ma w przeciągu miesiąca wdrożyć internetowe konto obsługi. Mieszkańcy Poręby będą mogli zdalnie, na swoje indywidualne konto wpisać stan licznika i uiścić opłaty, co ma zapobiec bałaganowi. Pozostaje jedna istotna kwestia - co z osobami w starszym wieku, które w technologii nie są aż tak dobrze obeznane? 

Mieszkańcy zabierają głos. Co z dodatkiem dla emerytów?

Na sesji już po raz kolejny zjawiła się mieszkanka Poręby Elżbieta Żołnowska. Kobieta stwierdziła, że Przewodnicząca Rady Miasta specjalnie we wcześniejszych sesjach udzielała jej głosu w punkcje interpelacji, by ta musiała wysłać pismo, a nie oczekiwać bezpośredniej odpowiedzi na swoje pytania od głowy miasta w trakcie sesji. Przewodnicząca stwierdziła, że podjęła taką decyzję, gdyż było jej tak na rękę podczas ustalania programu sesji, a akurat do punktu interpelacji zgłosiło się mało radnych. Uważała też, że mieszkanka Poręby będzie bardziej usatysfakcjonowała z odpowiedzi na piśmie. Tak jednak nie było.

Elżbieta Żołnowska poruszyła temat zaniechania wypłacania funduszu socjalnego dla emerytów, byłych pracowników Urzędu Miasta, na Święta Bożego Narodzenia. Burmistrz ogłosił, że gmina nie ma możliwości finansowych dalszej wypłaty dodatków. Warto dodać, że był to zwyczaj, a nie obowiązek gminy. 

Kolejno wystąpił były prezes MPWiK Stefan Szewczyk, który jak się dowiedzieliśmy, w najbliższych wyborach samorządowych ma zamiar kandydować na radnego. Na sesji zjawił się, aby lepiej przygotować się do funkcji, którą może w przyszłości pełnić. Poruszył temat zarobku urzędników, gdyż słyszał na mieście plotki o ich dużych dochodach,.Zwrócono mu jednak uwagę, że oświadczenia majątkowe urzędników, są dostępna na stronie BIP Miasta Poręba i każdy ma do nich dostęp. To nie do końca prawda. W BIP znajdziemy tylko oświadczenia majątkowe burmistrza, kierowników i dyrektorów gminnych jednostek i spółek, skarbnika i sekretarza gminy oraz tych urzędników, którzy samodzielnie wydają decyzje w imieniu gminy. Kolejno mężczyzna wypowiedział się na temat tężni solankowej, która jego zdaniem nie jest elementem niezbędnym dla Poręby. Burmistrz uważa natomiast inaczej - oprócz zapewnienia nowoczesnej przestrzeni dla mieszkańców tężnia ma być elementem skupiającym mieszkańców, miejscem spotkań.


Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ani pisTreść komentarza: głupia pisowska propaganda, i tyleData dodania komentarza: 08.05.2024, 14:33Źródło komentarza: Zielone światło dla ZawierciaAutor komentarza: brounTreść komentarza: Gaśnicowi wyznawcy wyszli ze swych onucowych pościeli i ujadają!Data dodania komentarza: 08.05.2024, 12:19Źródło komentarza: Zielone światło dla ZawierciaAutor komentarza: Ani Konar ani NemśTreść komentarza: Niepochlebne komentarze usuwacie, co funkcjonariusze medialni ?Data dodania komentarza: 07.05.2024, 18:40Źródło komentarza: Zielone światło dla ZawierciaAutor komentarza: Ani Konar ani NemśTreść komentarza: Czego się spodziewać po pracownicy Tuska ? Niczego lepszego ! To kiedy kopalnia i zrobienie drugiej Trzebini ? Albo pytanie gdzie będziemy "gościć" lekarzy i inżynierów w Zawierciu ? Głupie ? Przekonacie się !Data dodania komentarza: 07.05.2024, 14:02Źródło komentarza: Zielone światło dla ZawierciaAutor komentarza: rafałTreść komentarza: Wreszcie jakaś diabelska muzyka a nie tylko umca umca ;) I w ogóle nie widać było weteranów tylko młodzież!Data dodania komentarza: 05.05.2024, 07:52Źródło komentarza: Zawiercie Metal Attack vol.1 - Metal w Zawierciu ponownie zagościłAutor komentarza: MiroTreść komentarza: Hej "Ormowiec", nie pij tyle bo to źle wpływa na proces myślowy. Z twojego bełkotu nic nie można zrozumieć...Data dodania komentarza: 02.05.2024, 11:00Źródło komentarza: Majówka w Powiecie Zawierciańskim
Reklama
Reklama
Reklama