Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 8 maja 2024 07:25
Przeczytaj!
Reklama

Nowy rok i nowe plany - inwestycje w Porębie

Na poniedziałkowej Sesji Rady Miasta w Porębie, 26 lutego, poruszano tematy kolejnych planów i ważnych inwestycji związanych np. z budową chodnika bądź doświetleniem miejskim. Problemów również nie zabrakło. Ciągle przewijają się te dotyczące bardzo złego stanu dróg w mieście. Burmistrz miasta Ryszard Spyra wskazuje, że problem ten już niedługo zniknie z obrad sesji.
Podziel się
Oceń

Rewitalizacja sali koncertowej

Pod koniec lutego zakończył się remont balkonu na sali widowiskowej w Miejskim Ośrodku Kultury. Obecnie planowana jest przebudowa sali pod kątem akustyki oraz remont sceny. Pieniądze na inwestycje, będące ostatnim etapem przebudowy sali, Poręba pragnie zaciągnąć ze środków zewnętrznych. O tej sprawie burmistrz miasta rozmawiał nawet z posłanką Barbarą Dolniak na spotkaniu 2 lutego. Burmistrz wskazał, że spotkania z posłanką odbywają się systematycznie, gdyż ta zainteresowana jest życiem miasta.

Otwarcie mieszkania chronionego

15 lutego odbyło się  uroczyste otwarcie mieszkania chronionego, które było zwieńczeniem projektu wybudowania pięciu miejsc dla osób, które wymagają wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Cała inwestycja (remont trwał od kwietnia), kosztowała nieco ponad 488 tys zł, z czego koszt dofinansowania objął kwotę prawie 379 tys zł. Burmistrz w trakcie sesji informował, że cała inwestycja jest już rozliczona, a obecnie w mieszkaniu przy ulicy Chopina 3 zakwaterowane są już trzy osoby. Jak sam podkreślał, ilość miejsc w mieszkaniu wspomaganym, zmienia ofertę miasta w stosunku do jego mieszkańców, a także przynosi miastu korzyści - gmina nie musi odpłatnie umieszczać osób potrzebujących w miejscach zakwaterowania poza Porębą. Co więcej Ryszard Spyra przyznał, że planowana jest budowa kolejnych mieszkań w tym samym budynku.

Spotkania z mieszkańcami

Burmistrz Spyra rozpoczął spotkania z mieszkańcami miasta. Pierwsze z nich, adresowana głównie do mieszkańców centrum Poręby odbyło się 21 lutego w budynku MOKu. Drugie, adresowane głównie do mieszkańców Górki i Kierszuli, odbyło się 28 lutego w SP2. Na spotkaniach poruszane są tematy związane z inwestycjami w danej części miasta oraz strategią rozwoju gminy. Burmistrz przedstawia szczegóły dotyczące aktualnych planów oraz dokonywanych inwestycji. Co więcej mieszkańcy Poręby mogą wtedy bezpośrednio zadać pytania na temat interesujących ich spraw.

-Następuje przekłamanie informacji, niedopowiedzenie, a zatem spotkania są uzupełnieniem tego co jest przekazywane poprzez tablice ogłoszeń, poprzez stronę internetową, poprzez informator miejski. To jest takim dopełnieniem kompendium informacji, które wychodzą z gminy, z Urzędu Miasta i skierowane są na potrzeby mieszkańców -mówił włodarz miasta.

Spotkania z mieszkańcami, co zapewnia burmistrz, nie mają charakteru kampanii wyborczej. Jednak, jak wiadomo, wybory samorządowe już za miesiąc, przez co spotkania te mimowolnie nabierają takiego charakteru.

Kanalizacja deszczowa i budowa chodnika wzdłuż DK78

Jak przekazywał burmistrz - miasto ma zamiar wybudować chodnik i rozwiązać sprawę z kanalizacją deszczową na ulicy Pędzicha do ulicy Sosnowej. Mieszkańcy posesji znajdujących się przy tych ulicach mają problem z odprowadzaniem wody z rynien i wód gruntowych, a ich domy systematycznie są zalewane przez ulewne deszcze. Radna Ewelina Janeczek wskazała jednak, że jest to teren Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych. W zawiązku z tym radną interesowało kto będziesz musiał ponieść koszty za tę inwestycję. Burmistrz Spyra poinformował, że koszty poniesie gmina na podstawie porozumienia, które zapewni jej możliwość na nie swoim terenie wybudować chodnik. Burmistrz przekazał, że Generalna Dyrekcja Dróg w związku z budową obwodnicy nie posiada środków na inwestycje w ciągu drogi krajowej, a w tym na terenie Poręby. Ryszard Spyra na pytanie radnej o koszty jakie poniesie Poręba w związku z budową ścieżki dla pieszych nie był w stanie na nie odpowiedzieć.

-Ze względu na stronę wizerunkową i na bezpieczeństwo mieszkańców chce się podjąć tego zadania -stwierdził burmistrz Spyra.

Doświetlanie miasta

Poręba planuje doświetlenie pięciu miejsc w mieście. Obejmą one - montaż jednej lampy na ulicy Przyszłości, w miejscu, w którym ta łączy się z Krawcami, domknięcie doświetlenia dojazdu na dworzec pomiędzy ulicą Dworcową a ulicą Niepodległości, domknięcie oświetlenie na ulicy Zakładowej, na rogu ulicy Górnej i ulicy Spokojnej oraz koniec ulicy Partyzantów, które nowe lampy połączą się z oświetleniem miejskim z istniejącym oświetleniem na Osiedlu Na Stoku. 

Ulica Niwecka i problem z chodnikiem

Radna Krystyna Rok poruszyła problem poboczna na ulicy Niweckiej, którego w zasadzie nie ma. Radna stwierdziła, że droga ta stanowi dla poruszających się po niej dzieci niebezpieczeństwo. Burmistrz miasta stwierdził, że nie ma odpowiedniej przestrzeni żeby takie pobocze powstało i nic z tym nie da się zrobić. Ryszard Spyra wskazał, że chciał znormalizować przebieg rowów wzdłuż ulicy Niweckiej. Zadanie to trwało to dwa lata, ale zakończyło się niepowodzeniem, ponieważ mieszkańcy posesji, znajdujących się przy tej ulicy nie zgodzili się, aby wybudować mostki na odpowiedniej wysokości. Dlatego sprawa uregulowania przebiegu wody na tym terenie jest nadal nie skończona. Jeżeli etap ten byłby zakończony, można by przejść do dalszych pracy, a nawet do budowy chodnika. Jednak jak podkreślał burmistrz - wszystkie prace przygotowawcze były i są gotowe, a problem spoczywa po stronie mieszkańców i ich dobrej woli. Co więcej włodarz miasta stwierdził, że mieszkańcom nie zależy na przebudowie tego odcinka drogi i nie przywiązują oni uwagi do bezpieczeństwa.

Zwiększone koszty na budowę dróg

W związku z podejmowaniem przez radnych, na kolejnej już z rzędu sesji, tematu naprawy dróg, burmistrz Poręby Ryszard Spyra wskazał, że już rozpoczęto plan, który ma rozwiązać te problemy. Jak informował - w pierwszym tygodniu marca ma zakończyć się postępowanie, które wyłoni wykonawcę na kolejne prace związane z naprawami. Burmistrz mówił, że w obecnym roku, gmina znacznie zwiększyła kwotę przeznaczoną na renowację dróg, dzięki której uda się wyłożyć 4500 m˛ nowej nawierzchni (dla porównania w tamtym roku ilość powierzchni przeznaczona na remonty wynosił około 1300 m˛). Ponadto gmina ma zamiar kierować pieniądze z wolnych środków właśnie na nadbudowę kolejnych nakładek asfaltowych, a prace obejmą na pewno ulice takie jak Ludowa, Kopernika czy Asfaltowa. Burmistrz wskazywał - problem dróg będzie już niedługo schodził z Sesji Rady Miasta.


Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Ani Konar ani NemśTreść komentarza: Niepochlebne komentarze usuwacie, co funkcjonariusze medialni ?Data dodania komentarza: 07.05.2024, 18:40Źródło komentarza: Zielone światło dla ZawierciaAutor komentarza: Ani Konar ani NemśTreść komentarza: Czego się spodziewać po pracownicy Tuska ? Niczego lepszego ! To kiedy kopalnia i zrobienie drugiej Trzebini ? Albo pytanie gdzie będziemy "gościć" lekarzy i inżynierów w Zawierciu ? Głupie ? Przekonacie się !Data dodania komentarza: 07.05.2024, 14:02Źródło komentarza: Zielone światło dla ZawierciaAutor komentarza: rafałTreść komentarza: Wreszcie jakaś diabelska muzyka a nie tylko umca umca ;) I w ogóle nie widać było weteranów tylko młodzież!Data dodania komentarza: 05.05.2024, 07:52Źródło komentarza: Zawiercie Metal Attack vol.1 - Metal w Zawierciu ponownie zagościłAutor komentarza: MiroTreść komentarza: Hej "Ormowiec", nie pij tyle bo to źle wpływa na proces myślowy. Z twojego bełkotu nic nie można zrozumieć...Data dodania komentarza: 02.05.2024, 11:00Źródło komentarza: Majówka w Powiecie ZawierciańskimAutor komentarza: OrmowiecTreść komentarza: Zapraszam wszystkich ekologicznych i gawędziarzy o jej ochronie za Zdów ul Borową. Jak skończy się Szrutowa droga powiatu Zawiercie , zacznie myszkowski asfalt, zobaczycie w lesie armagedon.Data dodania komentarza: 01.05.2024, 07:14Źródło komentarza: Majówka w Powiecie ZawierciańskimAutor komentarza: Taki obiektywizm ?Treść komentarza: Z kretesem ? 56% do 44% to z kretesem ? Czyli kandydat Dziuba z PO w Będzinie też z kretesem przegrał z Komoniewskim ( Lewica) 55% do 45% ?Data dodania komentarza: 28.04.2024, 07:56Źródło komentarza: Jak dziennikarz Kuriera nie został członkiem RN w wodociągach
Reklama
Reklama
Reklama