Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 7 kwietnia 2025 06:30
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

ŚWIEŻO UPIECZONE MAMY Z ŻARNOWCA MOGĄ SIĘ STARAĆ O BECIKOWE OD GMINY

Reklama
(Żarnowiec) W połowie lutego odbyło się kolejne posiedzenie Rady Gminy w Żarnowcu. Wśród przyjętych podczas sesji uchwał znalazły się np. aktualizacje uchwał ws. poboru podatków oraz ws. odbierania odpadów komunalnych. Radni dokonali kosmetycznych zmian w obowiązujących aktach prawa miejscowego, które dla mieszkańców nie będą stanowić rewolucji. Nowością wartą odnotowania jest „Żarnowieckie becikowe”, czyli jednorazowa zapomoga finansowa, którą będą mogły otrzymać kobiety, które urodzą dziecko w 2019 roku.
Reklama
Podziel się
Oceń

(Żarnowiec) W połowie lutego odbyło się kolejne posiedzenie Rady Gminy w Żarnowcu. Wśród przyjętych podczas sesji uchwał znalazły się np. aktualizacje uchwał ws. poboru podatków oraz ws. odbierania odpadów komunalnych. Radni dokonali kosmetycznych zmian w obowiązujących aktach prawa miejscowego, które dla mieszkańców nie będą stanowić rewolucji. Nowością wartą odnotowania jest „Żarnowieckie becikowe”, czyli jednorazowa zapomoga finansowa, którą będą mogły otrzymać kobiety, które urodzą dziecko w 2019 roku.

Reklama


 

Na przełomie stycznia i lutego podczas zebrań wiejskich na terenie gminy wybrano sołtysów i rady sołeckie na kadencję 2019-2023. Spośród łącznej liczby 14 sołtysów pojawiły się 4 nowe nazwiska – w Łanach Średnich, Łanach Wielkich, Otoli Małej oraz w Woli Libertowskiej.


 

Na czele poszczególnych sołectw w rozpoczynającej się kadencji będą stali: Brzeziny - Jan Kłek; Chlina - Jan Siejka; Jeziorowice - Cecylia Krupa; Koryczany - Ewa Mazurek; Łany Małe - Teodor Robak; Łany Średnie - Przemysław Witkowski; Łany Wielkie - Iwona Kucera; Małoszyce - Damian Dziura; Otola - Kazimierz Gębka; Otola Mała - Dawid Karbownik; Udórz - Marcin Pająk; Wola Libertowska - Ilona Hebdowska; Zabrodzie - Janusz Sych; Żarnowiec - Adam Kłysiński.


 

Podczas lutowego posiedzenia Rady Gminy Żarnowiec przewodniczący rady Eugeniusz Kapuśniak oraz wójt Grzegorz Scelina pogratulowali sołtysom i podziękowali tym, którzy dotychczas byli sołtysami - Bożenie Krupie (sołtys Otoli Małej w latach 1990 – 2019), Bożenie Pronobis (sołtys Łanów Średnich w latach 2007 – 2019), Martynie Kornobis (sołtys Łanów Wielkich w latach 2015 – 2019) oraz Andrzejowi Szwejowi (sołtys Woli Libertowskiej w latach 2002 – 2019).


 

W związku z niedawnymi wyborami konieczne było uwzględnienie nazwisk nowych sołtysów w uchwale ws. poboru podatków, jako że sołtysi pełnią funkcję inkasentów.


 

30 TYSIĘCY NA SFINANSOWANIE PROGRAMU OPIEKI NAD ZWIERZĘTAMI


 

Radni przyjęli program opieki nad bezdomnymi zwierzętami. W sumie na ten cel gmina przeznaczy 30 tysięcy złotych. Opiekę bezdomnym zwierzętom zapewniać ma firma JUKO z Zawiercia, która ma stałą umowę z weterynarzem z Bukowna Markiem Wasiakiem oraz ze schroniskiem dla zwierząt w Bolesławiu. Zgodnie z przyjętą uchwałą poszczególne elementy programu mają kosztować: zapewnienie opieki i miejsca w schronisku bezdomnym zwierzętom z terenu gminy - 15 tysięcy złotych; sprawowanie opieki nad kotami wolno żyjącymi, w tym ich dokarmianie - tysiąc złotych; odławianie bezdomnych zwierząt – 10 tysięcy złotych; obligatoryjna sterylizacja kastracja zwierząt w schronisku - tysiąc złotych; poszukiwanie nowych właścicieli dla bezdomnych zwierząt – pięćset złotych; usypianie ślepych miotów – tysiąc złotych; wskazanie gospodarstwa rolnego w celu zapewnienia miejsca dla zwierząt gospodarskich – pięćset złotych; zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadku zdarzeń drogowych - tysiąc złotych. Gospodarstwem, które wymienia się w uchwale, mającym zabezpieczyć miejsce dla zwierząt gospodarskich jest Robert Żurek zam. Rabsztyn 25 w Olkuszu.


 

Projekt uchwały omawiany był na komisjach, jednak przed przystąpieniem do głosowania jedną uwagę dot. programu zgłosił radny Krystian Grela. Przybliżył on zebranym oceny prywatnych osób na temat schroniska w Bolesławiu oraz schroniska w Zawierciu, które znalazł w internecie. Radny wskazywał, że zawierciański azyl wypada lepiej i jest wyżej oceniany przez mieszkańców.


 

- No ale to są tylko opinie ludzi, więc postanowiłem sprawdzić to jeszcze dokładniej. Jest taka baza schronisk, każdy rok jest podany. Ja 2017 rok wezmę pod uwagę jako ten ostatni. No i tutaj mamy taki współczynnik utraconych zwierząt - tutaj jest 18% przy okazji Bolesławia, natomiast przy Zawierciu tylko 4%. Czyli z tych zwierząt, które do Bolesława trafiają 18% nie przeżywa tego schroniska, natomiast 4% zaledwie tylko ginie w Zawierciu. No i tutaj mamy uśmiercenia tych zwierząt – 80 w Bolesławiu w ostatnim roku, a 5 tylko w Zawierciu – wyliczał Krystian Grela. Radny zaproponował, by przemyśleć jeszcze, które schronisko będzie brało pod swoją opiekę zwierzęta z Żarnowca i uwzględnić schronisko w Zawierciu.


 

Odpowiedział mu Michał Kasperczyk, Kierownik Referatu Infrastruktury i Rolnictwa, który wyjaśnił, że gmina nie miała dużego wachlarza możliwości, wybierając firmę do realizacji programu opieki nad bezdomnymi zwierzętami. - Było bardzo słabe zainteresowanie – zgłosiła się tylko jedna firma, która zaoferowała nam te zwierzęta zabierać i wykazała ona współpracę ze schroniskiem w Bolesławiu. (…) jeżeli schronisko działa legalnie, to my tutaj nie mamy podstaw, aby tego schroniska nie brać pod uwagę – tłumaczył Michał Kasperczyk.


 

Krystian Grela podkreślił, że nie chodzi mu o kwestię legalności działania schroniska, a jedynie o to, by – biorąc pod uwagę statystyki, które przybliżył – jeszcze przemyśleć sprawę, o ile jest na to czas.


 

Kilka słów wyjaśnienia wyboru firmy przedstawił dodatkowo wójt, który zwrócił uwagę na to, że zawierciańskie schronisko nie zgłosiło swojej oferty. – (…) jeżeli jest ogłoszone na stronie internetowej zaproszenie do składania ofert i jest jakiś czas na oferty, to zastanawiające jest to, że schronisko z Zawiercia nie było zainteresowane widocznie wyławianiem i odławianiem zwierząt z terenu gminy Żarnowiec – mówił wójt Grzegorz Scelina, zwracając uwagę na to, że gmina współpracowała kilka lat temu z zawierciańskim schroniskiem.


 

Nadmienił również, że ówczesna umowa zobowiązywała gminę do płacenia kilkuset złotych tytułem gotowości do podjęcia działań. - W skali roku wychodzi 7 tysięcy złotych za to, że ja mam płacić komuś, kto odbierze od nas telefon i łaskawie przyjedzie po odławianie. O tym się oczywiście nie mówi, więc ja informuję państwa. Jest możliwość złożenia ofert, zważywszy na to, że nie odrzuciliśmy tej oferty, ponieważ była jedną i spełnia wszystkie wymogi zawarte w zaproszeniu do ofert. Ma wszelkie decyzje, pozwolenia, i wobec której również było to toczone postępowanie przez Najwyższą Izbę Kontroli, gdzie my również jako organ współpracujący poprzez umowę musieliśmy się zobligować i wystosować odpowiednie pisma informujące na jakiej zasadzie ta współpraca przebiega. Jeżeli nikt nie zgłosił to ja nie mam w obowiązku zmuszać kogoś do tego, żeby zgłosił swoją ofertę – wyjaśniał wójt Scelina.


 

Program został przyjęty przez żarnowiecką radę przy 10 głosach „za”, 1 przeciw (K. Grela) oraz 4 głosach wstrzymujących się (M. Bryzik, A. Jamrocha, W. Kowalczyk, K. Toborowicz).


 

„ŻARNOWIECKIE BECIKOWE” NA DZIECI URODZONE W 2019 ROKU


 

Jednogłośnie, 15 głosami „za” żarnowieccy radni przyjęli uchwałę w sprawie przyznania osobom zamieszkałym na terenie Gminy Żarnowiec jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka „Żarnowieckie becikowe”. Finansowe wsparcie w wysokości 1.000 złotych przysługuje matkom, które urodzą dziecko w terminie od 1 stycznia do 31 grudnia 2019r. Zapomoga będzie przyznawana niezależnie od wysokości dochodów, nie oznacza to jednak, że nie ma żadnych warunków, które należy spełnić, aby uzyskać „Żarnowieckie becikowe”.


 

Do wniosku o zapomogę trzeba będzie dołączyć zaświadczenie o opiece lekarskiej, pod którą znajdowała się kobieta w czasie ciąży (co najmniej od 10 tygodnia ciąży do dnia porodu). Wnioskujące matki muszą być mieszkankami gminy (muszą potwierdzić nieprzerwane zamieszkanie w Żarnowcu co najmniej miesiąc przed porodem oraz w chwili składania wniosku) i nie mogą być beneficjentkami zbliżonych programów z terenu innych gmin.


 

Wniosek o przyznanie becikowego należy złożyć w ciągu 6 miesięcy od urodzenia dziecka (w przypadku dzieci urodzonych przed przyjęciem uchwały, termin ten wynosi 3 miesiące od wejścia w życie uchwały). Wnioski złożone po terminie nie zostaną rozpatrzone. Jednorazowa zapomoga wypłacana jest matce dziecka. W przypadku jej śmierci przy porodzie - wypłata dokonywana jest do rąk ojca dziecka lub faktycznego opiekuna. Środki na „Żarnowieckie becikowe” pochodzić mają ze środków własnych gminy. Wnioski należy składać w Ośrodku Pomocy Społecznej.


 

- Oczywiście nie będzie tak, że dodatkowe świadczenie w kwocie 1000 złotych „przekona” kogokolwiek do urodzenia dziecka, ale też nie taki jest cel proponowanej uchwały. Zdaniem twórców uchwały samorząd powinien dać czytelny sygnał, że wspiera w miarę możliwości rodziców wychowujących małe dzieci. Nie powinno być żadnych wątpliwości, że najmłodsi mieszkańcy gminy są tymi, którzy również tworzą wspólnotę samorządową (…) – czytamy w uzasadnieniu żarnowieckiej uchwały.


 

OŚWIETLENIE GMINY ZDOMINOWAŁO INTERPELACJE


 

Pod koniec lutowych obrad kilku radnych przedstawiło swoje interpelacje. Wśród nich najczęściej poruszano kwestię oświetlenia w gminie (m.in. przy ul. Miechowskiej, w Łanach Wielkich). Podniesiono również pomysł zlikwidowania złomowiska przy ul. Traktorzystów i wybudowanie chodnika w tym rejonie; interpelowano również o oznakowanie koloni z uwzględnieniem numeracji domostw w Chlinie, remont drogi oraz utwardzenie przystanków autobusowych w Chlinie.


 

Wszystkie interpelacje publikowane są w Biuletynie Informacji Publicznej, tak jak i odpowiedzi na nie.


 

Edyta Superson


 

Reklama

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ziuutekTreść komentarza: Monika Netwig nowa wspólniczka - siostra Marty Kolasy-Synowiec :)Data dodania komentarza: 27.03.2025, 22:39Źródło komentarza: Projekt „Park Paderewskiego” z nowym prezesem. Obwiniany o malwersacje zarząd zawieszonyAutor komentarza: ParanojaTreść komentarza: https://www.gazetamyszkowska.pl/artykul/3291,czy-kozieglowski-zeaos-wyludzal-falszywe-zaswiadczenia Nadeszło PO, i mamy co mamyData dodania komentarza: 25.03.2025, 20:39Źródło komentarza: Nauczyciele: to sparaliżuje szkoły i przedszkola! J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Znamy historię Intergem. Firma posiada wielomilionowe długi, należała do (udziałowcy): Magdalena Szczepańczyk (żona prokurenta Kamila Szczepańczyka w DHD sp. z .o.o), Marcin Zając (prezes w DHD) i Marta Kolasa-Synowiec, później zastąpiona przez Kamila Szczepańczyka. W Krajowym Rejestrze Zadłużonych przy spółce Intergem jako dłużnicy pojawiają się też Marek Synowiec i Kamil Szczepańczyk. K. Szczepańczyk był w Intergem prokurentem, podobnie jak w DHD budującej Park Paderewskiego. Generalnie wygląda na to, że gdzie pojawią się w spółkach te nazwiska, to zostają po nich długi i upadłości. Opinie na gowark.pl o firmie formułowane przez byłych pracowników, wiele mówią: https://www.gowork.pl/opinie_czytaj,21541239Data dodania komentarza: 27.02.2025, 11:33Źródło komentarza: Projekt „Park Paderewskiego” z nowym prezesem. Obwiniany o malwersacje zarząd zawieszonyAutor komentarza: KarolTreść komentarza: Konfederacja domaga się likwidacji obowiązkowych składek ZUS. Czyli rozumiem, że jak dostaną raka to będą się leczyć za swoje, że jak ich kobieta będzie rodzić to zapłacą około 10.000 zł za poród. Za opiekę nad noworodkiem. Jak złamią np. nogę to też sobie zapłacą, chyba, że pójdą do znachora do będzie taniej ale bez znieczulenia. ha..ha Nic nie jest doskonałe ale jak w Ameryce bez opieki zdrowotnej nie chciałbym żyć.Data dodania komentarza: 27.02.2025, 10:30Źródło komentarza: Sławomir MENTZEN ODWIEDZIŁ Myszków i Zawiercie jako pierwszy z kandydatów J Autor komentarza: Dane do wiadomości redakcjiTreść komentarza: Dzień dobry, zapoznałem się z Pana artykułem na temat DHD w Zawierciu. Jesteśmy firmą wynajmującą luksusowe samochody w formule długoterminowej, i mieliśmy styczność z P. Zając oraz P. Szczepańczyk (spółka Intergem). Wynajmowali od nas łącznie 6 pojazdów: 2 x BMW X5, 2 x Mercedes GLE, BMW serii 5 oraz Audi A4. Pojazdy zostały ostatecznie odebrane z powodu zaległości przekraczających 3 miesiące. Sprawa w sądzie wygrana, mimo prawie 2-letniej batalii gdzie przesyłane były niezgodne z prawdą umowy i protokoły. Spółka nie spłaciła swoich zobowiązań mimo prowadzonej egzekucji komorniczej. Wystarczy przejrzeć wpis w KRS, oraz przejrzeć Krajowy Rejestr Długów. Kamil Szczepańczyk jest kilkukrotnie skazany prawomocnym wyrokiem sądu, dlatego nie może zasiadać w zarządzie ani prowadzić sp. z o. o., dlatego figuruje tylko jako prokurent. Kilkukrotnie byliśmy wzywani do prokuratury celem złożenia wyjaśnień o zależnościach biznesowych miedzy naszymi firmami. Pracownicy w Intergem z posiadanych informacji również pozostali bez ostatnich wypłat, opłaconych zaliczek na podatek dochodowy, zusów oraz pitów (polecam profil gowork Intergem).Data dodania komentarza: 27.02.2025, 09:35Źródło komentarza: Projekt „Park Paderewskiego” z nowym prezesem. Obwiniany o malwersacje zarząd zawieszonyAutor komentarza: DamianTreść komentarza: Kombinatorzy murem za kombinatorem brawooooooData dodania komentarza: 26.02.2025, 14:20Źródło komentarza: RUSZA AKCJA SAMORZĄDOWCY ZA TRZASKOWSKIM
Reklama
Reklama
Reklama