Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 21 grudnia 2024 16:41
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Polski księgowy - naprzeciw stereotypom

Z najnowszych badań prowadzonych spośród przedsiębiorców i księgowych przez SW Research na zlecenie fillup k24 ujawnia się nieoczywisty obraz pracy księgowego: jest to dynamiczna dyscyplina, prestiżowa, przyszłościowa, której nie da się zastąpić technologią AI, a pomimo to co czwarty przedsiębiorca ma do tego zawodu dość zdystansowany stosunek. Sami księgowi lubią wykonywać swój zawód ze względu na możliwość rozwoju, dobrą płatność, różnorodność, intensywnie się edukują (niemal 60% robi to przynajmniej raz na 3 miesiące), choć 20% z nich nie może określić dobrych stron swojej pracy. Poznajcie najciekawsze wnioski z raportu fillup k24 „Księgowi jako kluczowi doradcy klienta? Rola, wyzwania i rozwój zawodu okiem księgowych i przedsiębiorców”.
Podziel się
Oceń

Twórczy księgowy zawsze wygra z AI

Tylko 5% wszystkich badanych skłania się ku apokaliptycznej iluzji, gdzie sztuczna inteligencja całkowicie wyrzeka się ludzkiego eksperta. 97% księgowych i 92% przedsiębiorców jest w stanie wskazać obszary, w których księgowego nie zastąpi żaden algorytm. Na prowadzenie wysuwają się trzy:

  • budowanie relacji z klientem – obszar księgowości zarezerwowany dla człowieka wg 50% badanych (60% księgowych i 41% przedsiębiorców)
  • kreatywność w rozwiązywaniu problemów – obszar księgowości zarezerwowany dla człowieka wg 39% badanych (47% księgowych, 31% przedsiębiorców)
  • negocjacje – obszar księgowości zarezerwowany dla człowieka wg 31% badanych (34% księgowych, 29% przedsiębiorców).

Nie bójmy się używać określenia „kreatywny” w odniesieniu do księgowych. Pejoratywny wydźwięk tego określenia jest „zasługą” niefachowych mediów, które szukają taniej sensacji, nie rozumiejąc, na czym polega praca księgowych. Bardzo podoba mi się odpowiedź „kreatywność w rozwiązywaniu problemów”, ponieważ to sformułowanie w dużym stopniu określa specyfikę naszej pracy. Księgowi mają w swoim DNA wpisany „gen stałego rozwoju” związany z koniecznością stałego dostosowywania się do zmieniającej się rzeczywistości. Ten gen wiąże się również z dużą otwartością na technologię, szczególnie wówczas, gdy może ona usprawnić naszą pracę. W możliwość zastąpienia księgowych przez technologię mogą uwierzyć tylko osoby nierozumiejące biznesu, postrzegające księgowych stereotypowo. Technologia silnie wpływa na zawód księgowego, ale zdecydowanie go rozwija, a nie zwija – mówi w raporcie prof. dr hab. Stanisław Hońko, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

Z tym zdaniem zgadzają się badani księgowi. Nowoczesne technologie to dla nich ogromne wsparcie - ponad 61% z nich sądzi, że największymi atutami automatyzacji pracy są oszczędność czasu (35%) i zwiększenie efektywności (27%). Jednakże według przedsiębiorców najpierw wysuwa się redukcja błędów (40% wskazań w grupie przedsiębiorców vs 21% w grupie księgowych). Ważniejszego - aniżeli dla księgowych - znaczenie ma także lepsza analiza danych (zdanie 28% przedsiębiorców vs 12% księgowych). Dwie strony do najistotniejszych zalet technologii zaliczają te same cechy, choć w różnym znaczeniu: oszczędność czasu, zwiększenie efektywności, redukcję błędów.

Więcej niż księgowy: doradca

Biura rachunkowe obecnie można nazwać centrami dowodzenia po obszarach związanych z prowadzeniem biznesu. Oferują one pomoc już na etapie pomysłu na biznes, a następnie towarzyszą podczas jego prowadzenia, informują o nadchodzących zmianach, konsultują różne pomysły biznesowe, są zawsze o krok przed rewolucjami podatkowymi i z reguły przyjmują na siebie pierwsze testy związane z tymi zmianami – zwraca uwagę w raporcie Beata Boruszkowska, prezes Krajowej Izby Biur Rachunkowych.

Księgowy staje się w dzisiejszych czasach aktywnym graczem w biznesowym życiu firmy - przewodnikiem po naprawdę skomplikowanym systemie podatkowym, a także tłumaczem liczb, pojęć, czy ekonomicznych kontekstów. Prawie w 70% przypadków księgowi dzielą się z przedsiębiorcami swoją wartościową wiedzą co najmniej raz na kwartał, a co czwarty przedsiębiorca może być przekonanym na to, iż jego doradca podzieli się swoją radą nawet raz w miesiącu.

Dla prawie 40% przedsiębiorców księgowi: są gwarantem rzetelności i dokładności w firmie, są ważni, potrzebni, pełnią funkcję doradców finansowych czy podatkowych. Oprócz tego przedsiębiorcy doceniają swoich księgowych przede wszystkim za to, że:

  • posiadają szeroką wiedzę i kompetencje (31%),
  • łączą umiejętności miękkie z twardą wiedzą branżową (29%),
  • zapewniają profesjonalne wsparcie niezbędne w zarządzaniu firmą (27%). 

Ciemna strona medalu – dwuznaczny stosunek do zawodu

Za co polscy księgowi najbardziej doceniają swój zawód? W pierwszej kolejności za: możliwość rozwoju (14% wskazań), wynagrodzenie (11%), poczucie stałości zatrudnienia (9%), okazję do działania analitycznego (9%) oraz działania różnorodnego/kreatywnego (6%). 5% swojej pracy nie ceni, a 20% z nich nie potrafi określić żadnych płynących z niej pozytywnych cech. Przytłoczenie szybko zmieniającymi się przepisami? Najprawdopodobniej, bo wg badań stąpanie po grząskim, prawniczym gruncie to wyzwanie dla prawie 60% księgowych.

Jednak zdystansowane podejście do pracy może także wiązać się z mało przychylną postawą części przedsiębiorców: aż 24% z nich nie podziela pozytywnych opinii na temat księgowych. Widzi w nich: jedynie koszt; osobę, która ogranicza swobodę w zarządzaniu finansami; kogoś, kto nie rozumie biznesu i hamuje innowacje.

– Księgowość w firmach może odgrywać strategiczną rolę – dostarczać analizy, optymalizować procesy finansowe oraz doradzać w kwestiach związanych z rentownością i zarządzaniem ryzykiem. Brak świadomości tych aspektów może prowadzić do redukcji roli księgowego do „kosztu” lub „technicznego specjalisty”– szczególnie w małych firmach, w których księgowość stanowi stały wydatek nieprzynoszący bezpośrednich przychodów. Warto też zauważyć, że księgowi często są silnie skoncentrowani na kontroli kosztów i stabilności finansowej firmy, w mniejszym stopniu skupiając się na wspieraniu innowacyjnych działań. Gdy księgowi odradzają podejmowanie ryzykownych inwestycji, może to być odbierane jako działanie ograniczające rozwój i swobodę decyzyjną przedsiębiorcy. Kolejnym aspektem wpływającym na nieprzychylną ocenę księgowych przez ich pracodawców jest brak odpowiedniej komunikacji na linii przedsiębiorca–księgowy – wspomina w raporcie Artur Kaczmarek, dyrektor ds. komunikacji w e-file.

Jak w pełni wykorzystać potencjał księgowego w firmie, a przy tym zwiększyć jego satysfakcję z pełnionej funkcji? Trzeba położyć w polskim środowisku biznesowym większy nacisk na edukację i komunikację strategicznej roli księgowych.

 

 

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: XyzTreść komentarza: Zawierciański SOR to patologia i piszę to jako mieszkaniec Zawiercia, który miał do czynienia z nikiData dodania komentarza: 20.12.2024, 01:01Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: RealTreść komentarza: Precz z hejtem. Internetowi hejterzy to tchórze. Za maską internetu obrażają. Tylko to potrafią - taka forma dowartościowania się.Data dodania komentarza: 19.12.2024, 20:49Źródło komentarza: PRZECIWNICY KOPALNI ZACZĘLI NĘKAĆ PRACOWNIKÓW RATHDOWNEYAutor komentarza: Anna KowalskaTreść komentarza: Świetny artykuł! Umowy o dzieło często są mylone z umowami zlecenia, co powoduje wiele niejasności dla freelancerów. Warto wiedzieć, że można wystawiać faktury VAT bez własnej firmy, co znacznie ułatwia prowadzenie działalności. Polecam przeczytać więcej na ten temat tutaj: https://freelancehunt.com/pl/blog/jak-wystawic-fakture-vat-bez-wlasnej-firmy/Data dodania komentarza: 16.12.2024, 11:47Źródło komentarza: Nowe przepisy mają zmienić sytuację, w jakiej znaleźli się ludzie zatrudnieni przez platformy cyfrowe. Wprowadzają domniemanie stosunku pracyAutor komentarza: abcTreść komentarza: no cóż zrobić, lata lecą, kilkadziesiąt lat przemian, a edukacja w Polsce, haha, leży... ważniejsze są tik toczki i pół dnia z nosem w smartfonie.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 08:43Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz! J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Mamy rok 2024, jak Pan (lub Pani) raczył odszukać w historii, bank działa od 1991r, to już 33 lata, czyli kilkadziesiąt. W dla liczb w przedziale 20-90 liczebniki główne wszystkie można nazwać, że to jest "kilkadziesiąt". Ale nie każdy, haha, to zrozumie. PozdrawiamyData dodania komentarza: 26.11.2024, 09:11Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!Autor komentarza: ha_haTreść komentarza: od kilkudziesięciu lat !!! hahaha... Bank Śląski jest u nas od 1991 r a ing od 1996... od kiedy to kilkadziesiąt?Data dodania komentarza: 25.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!
Reklama
Reklama