Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 19 listopada 2024 11:21
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Święto Kupały Łazy 2023

(Łazy) Święto Kupały to wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz imprez Gminy Łazy. Od lat organizowane nad Zalewem Mitręga wydarzenie adresowane jest dla osób w każdym wieku, dlatego nie brakuje dobrej muzyki łączącej pokolenia oraz plenerowych atrakcji dla starszych i młodszych uczestników wydarzenia.
Podziel się
Oceń

W sobotni wieczór nad zalewem tradycyjnie zapłonęły ogniska, a o zachodzie słońca odbyła się ceremonia nocy świętojańskiej połączona z warsztatami plecenia i wianków, które przeprowadziły mieszkanki Trzebyczki. Wydarzenie poprowadził Grzegorz Piłka.
Na plenerowej scenie wystąpili młodzi artyści z Gminy Łazy, zespół Mafia a gwiazdami wieczoru byli Lanberry i zespół Piersi, który przyciągnął tłum fanów nad Zalew Mitręga.
Święto Kupały to nie tylko koncerty i zabawa, ale także pielęgnowanie tradycji i staropolskich zwyczajów. Tematem przewodnim ceremonii organizowanej w Łazach w ramach Nocy Kupały był ogień i woda, dlatego zgodnie z obrzędami słowiańskimi obok zalewu rozpalono ogniska, które zapoczątkowały obchody nocy sobótkowej. W klimat świętojański licznie zgromadzonych uczestników wydarzenia wprowadziła Bogusława Serzysko, która przybliżyła historię i legendy Święta Kupały. W obrzędach świętojańskich udział wzięła grupa artystyczna reprezentująca Świetlicę Środowiskową Gminy Łazy, która zatańczyła taniec świętojański nad zalewem, a na koniec dziewczęta ubrane w białe suknie puściły w nurt zalewu wianki z zapalonymi świecami. Uroczystość uświetniła śpiewem Joanna Kubik, która wykonała m.in. utwór „Kwiat jabłoni”. I mimo, iż obecnie ceremonia obrzędowa wygląda bardziej nowocześnie, jej główne fragmenty zostały zachowane. To m.in. palenie ognisk, wyplatanie wianków, taniec świętojański i puszczanie wianków na wodną taflę. Zgodnie z tradycją palenie ognisk to najważniejszy rytuał przesilenia letniego, które w pradawnych wierzeniach oświetlały dobrym duchom drogę do domostw i odpędzały złe duchy. Dodatkowo dym z płonących ognisk miał zapewnić dobrą pogodę podczas nadchodzących żniw. Nieodłącznym elementem Nocy Sobótkowej był rytuał puszczania wianków na wodę. To zwyczaj szczególnie ważny dla młodych osób, które nie spotkały jeszcze swojej drugiej połówki i poszukiwały związku opartego na uczuciu i miłości.
Inscenizacja obrzędu świętojańskiego została zrealizowana przez Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych „Kulturniak” dzięki wsparciu finansowemu Lokalnej Grupy Działania „Perła Jury”. Świętu Kupały towarzyszyła impreza pływacka pn. „Opływamy Gminę Łazy”. Organizatorem Święta Kupały byli: Gmina Łazy, Miejski Ośrodek Kultury, Park Wodny „Jura”. 
(red) Zd. UGiM Łazy



Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MadziolubTreść komentarza: Widzę, że Szemla już 3 raz przekłada składanie ofert. Czyżby potencjalni wykonawcy ciągle go punktowali ? Taki "fachowiec" ? Tylko od czego ?Data dodania komentarza: 16.11.2024, 14:41Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: zawiercianinTreść komentarza: Zobaczymy kto wygra przetarg lekko zmodyfikowany Panie Prezesie i Panie Redaktorze Zobaczymy kto ma racjęData dodania komentarza: 12.11.2024, 23:23Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: B29Treść komentarza: I tak mało dostał, pieniądze zrobiły swoje. A 300 tyś. To śmiech na sali , tam nawet milion nie był by problemem.Data dodania komentarza: 9.11.2024, 02:30Źródło komentarza: Wypadek w Hucie Szklanej. Sąd oddalił wniosek o odroczenie kary. Piotr K. już w więzieniuAutor komentarza: GrażynaTreść komentarza: Polecam kody qr na nagrobki w formie tabliczki z wizerunkiem osoby zmarłej, więcej na: https://www.urloplandia.pl/ciekawostki-1/roznolandia/kody-qr-z-twarza-na-nagrobkach-nowoczesne-i-trwale-wspomnienia-zmarlych/ i https://lustrozycia.pl/Data dodania komentarza: 7.11.2024, 09:21Źródło komentarza: Kody QR na nagrobkach? Branża pogrzebowa idzie z duchem czasówAutor komentarza: echTreść komentarza: ale macie zapłon... mecz 25 września a wy publikujecie artykuł 4.11...Data dodania komentarza: 6.11.2024, 11:16Źródło komentarza: SUPERPUCHAR POLSKI DLA ALURONU CMC WARTY ZAWIERCIEAutor komentarza: Eko terrorystaTreść komentarza: Bzdurny artykuł. Myśliwi strzelają z kul półpłaszczowych. Kula wystrzelona ma dużą siłę a tu nic się nie stało. Wejście w plecach średnica od 5 do 9 mm najczęściej. Wyjście kuli z przodu wielkości dłoni. Kobieta powinna nie żyć a tu nic. Zabezpieczono broń i jeszcze nic nie wiadomo? To proste badanie balistyki i śladów z lufy na kuli (są jak odciski palców - nie do podrobienia) Co najmniej dziwny artykuł. I dziwna sytuacja. Czekam na wyjaśnienie.Data dodania komentarza: 6.11.2024, 00:43Źródło komentarza: KOBIETA POSTRZELONA W PLECY. POLICJA SZUKA STRZELCA. ZABEZPIECZONO BROŃ CZTERECH MYŚLIWYCH
Reklama
Reklama