Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 21 stycznia 2025 00:18
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

„SZLAKI NADZIEI. ODYSEJA WOLNOŚCI - TOBRUK 1941. PRZYSTANEK ŻYWEJ HISTORII”- INSCENIZACJA HISTORYCZNA NA PUSTYNI BŁĘDOWSKIEJ

W dniach 12-14 lipca 2024 roku na Pustyni Błędowskiej ( gm. Klucze) odbyło się wydarzenie plenerowe „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności - Tobruk 1941. Przystanek Żywej Historii”. W ramach inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej oraz gminy Klucze, turyści mogli obejrzeć ciekawe dioramy historyczne oraz stoiska edukacyjne. Głównym punktem imprezy była widowiskowa rekonstrukcja historyczna „Tobruk 1941”, w której wystąpiło ok. 160 rekonstruktorów z całej Polski.
Podziel się
Oceń

Pustynia Błędowska była znakomitym terenem do przeprowadzeni inscenizacji historycznej bitwy o Tobruk. W dużej mierze odwzorowała Tobruk, położony w Libii, w pobliżu granicy z Egiptem, który stanowił ważną bazę zaopatrzeniową armii włoskiej. Jego utrzymanie przez aliantów było kluczowe dla obrony Egiptu. W styczniu 1941 roku twierdza została zdobyta przez Brytyjczyków, którzy wcześniej rozbili włoską armię. Adolf Hitler chcąc ratować sojusznika, wysłał do Afryki Deutsches Africa Korps. Oddziały miały wyprzeć Brytyjczyków z Libii. W walkach brała udział polska Brygada Strzelców Karpackich, która broniła Tobruku od połowy sierpnia 1941.

Brygada została utworzona w Syrii 12 kwietnia 1940 roku na mocy umowy generała Władysława Sikorskiego z rządem francuskim. Po upadku Francji polska jednostka przeszła do Palestyny, gdzie stała się częścią jednostek brytyjskich na Środkowym Wschodzie. Walki w Tobruku były chrztem bojowym tej jednostki. Polacy objęli najtrudniejszy, 20-kilometrowy odcinek obrony położony naprzeciw wzgórza Medauar, zajętego przez niemieckie oddziały. U stóp wzniesienia odległość polskich stanowisk bojowych od linii nieprzyjacielskiej wynosiła w niektórych miejscach mniej niż 200 metrów.

Polacy wsławili się wypadami na wysunięte stanowiska wroga. To właśnie dzięki nim pozyskano informacje o przygotowywanym przez Niemców natarciu na twierdzę, co przyspieszyło ofensywę brytyjską. Walki były utrudnione przez pustynne warunki klimatyczne. Dodatkowo z powodu codziennych nalotów zaopatrywanie w wodę, żywność, amunicję, a także ewakuacja rannych mogły odbywać się jedynie w nocy. Obrońcy zyskali nazwę „Szczurów Tobruku”. Ostrzeliwani przez artylerię i lotnictwo nieprzyjaciela wytrzymali na pierwszej linii ponad sto dni. Zadanie odblokowania Tobruku powierzono nowo utworzonej brytyjskiej 8. Armii gen. Alana Cunninghama w ramach operacji „Crusader” („Krzyżowiec”). Rozpoczęła się 18 listopada 1941 roku i trwała niemal miesiąc. W nocy z 9 na 10 grudnia oddziały Brygady Strzelców Karpackich ruszyły do natarcia, zdobywając wzgórze Medauar, a także miejscowość Acroma, gdzie nastąpiło połączenie  z oddziałami brytyjskimi. Operacja „Crusader” zakończyła się strategicznym sukcesem Brytyjczyków - Tobruk został odblokowany, a nieudane oblężenie pustynnej twierdzy stało się jedną z pierwszych dużych niemieckich porażek. ( źródło: Portal historyczny Polskiego Radia).

W Tobruku znajduje się cmentarz na którym spoczywają żołnierze Brygady Karpackiej, zarówno obrońcy twierdzy oraz ci, którzy polegli w trakcie dalszych afrykańskich działań Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich. Spoczywa na nim 213. poległych, zmarłych z ran i z innych przyczyn, w tym 132. „szczurów pustyni” czyli uczestników walk   w Tobruku. Nadmienić należy, że organizatorem wydarzenia był Instytut Pamięci Narodowej oraz gmina Klucze. Partnerami  byli Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej, ochotnicze straże pożarne z gminy Klucze oraz Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kluczach.
Tekst: Damian Liszczyk, zdjęcia: Tadeusz Żurek – „Olkusz Nasze Miasto”


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: FelicjanTreść komentarza: Ta zgraja to ruskie zagrożenie dla Polski, gorsze niż PIS.Data dodania komentarza: 19.01.2025, 07:59Źródło komentarza: Wybory Prezydenckie-Sławomir Mentzen: Myszków 13:00 Zawiercie 14:00Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: podpisTreść komentarza: dobra, skończ już lobbysto elementalu, dostaliście zgodę, wybudowaliście zakład, działa. I bez tego ''trzepiecie'' miliardy przychodów rocznie i jeszcze płaczecie, gdy pojawiają się prośby o zmniejszenie uciążliwości dla okolicy. Dla was to byłby niewielki koszt aby coś zmienić, ale musicie się stawiać bo przecież ''Dajecie miejsca pracy i podatki'' więc wam wszystko wolno? Przydałoby się z waszej strony mniej zadufania i więcej współpracy! Stać wasData dodania komentarza: 3.01.2025, 11:03Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: Konsultacje , konsultacje baju baju.Treść komentarza: Z tymi konsultacjami społecznymi to będzie jak np. ze Strzępiarką na terenie CMC w Zawierciu. Jak uruchamiano około 20 lat temu to miała pracować tylko do godziny 16 żeby ludzie jako tako mieli trochę spokoju. Teraz od dobrych ok.10 lat już pracuje do godziny 22 a sortownie całą dobę. Od Wart po ulicę Łośnicką jaka jest odległość od zabudowań ? Jest tam chociaż JEDEN ekran akustyczny ?Data dodania komentarza: 3.01.2025, 08:58Źródło komentarza: ELEMENTAL CHCE WYBUDOWAĆ WIATRAKI W MRZYGŁODZIE. FIRMA ŻĄDA ZGODY RADNYCH DO KOŃCA GRUDNIA
Reklama
Reklama