Piszemy o tym bez satysfakcji, gdy z powodu nieudolności urzędników cierpią mieszkańcy, zwłaszcza ci bez prawka i samochodów. Dojeżdżający do szkół i pracy. A jak dojechać, jak Mędrcy z PIS urządzili, jak wymyślili? Pisze o tym młody Czytelnik z Sierpowic:
„Dzień dobry. Chciałbym zachować anonimowość. Uderzę w punkt w starostwo w Zawierciu. A dokładniej do rozkładów jazdy, które ruszają od lutego. To jest jakiś absurd. Z Szyc/Sierbowic nie będzie można dostać się do Zawiercia, za to będzie można dostać się do Szczekocin (do Zawiercia jedynie za sprawą przesiadek w kilku miejscach). Młodzież ucząca się będzie musiała wstawać dużo wcześniej niż zwykle. Proszę o interwencję dziennikarską w tej sprawie.
Te rozkłady jazdy z nikim nie były konsultowane. Są nie na rękę ani ludziom pracującym w zakładach produkcyjnych ani dla chociażby personelu szpitala” -pisze pan Karol.
Może śle myślimy, może jesteśmy w tym złym prorokiem, ale naszym zdaniem problem rozwiąże się dopiero 7 kwietnia 2024, w dniu w którym odbędą się wybory samorządowe. Mieszkańcy powiatu wybiorą wtedy nowych radnych powiatowych i radnych gmin, nowych wójtów, burmistrzów, i nowego Prezydenta Zawiercia (chyba, ze wolą Konarskiego).
Stawiamy kamienie przeciwko orzechom, że Gabriel Dors od kwietnia starostą nie będzie.
Nie tylko za ulicę Okiennik, którą powinna zbadać prokuratura, ale i za „Plan Dorsa”, jak nazwaliśmy jego Expose, w którym ujawnił, że on, i Łukasz Konarski (prezydent Zawiercia) to „jedna rodzina” od wielu lat. To małżeństwo kosztowało mieszkańców Powiatu Zawierciańskiego serię afer na kilkadziesiąt milionów złotych. Autobusy jeżdżące do Zawiercia z Szyc przez Szczekociny to przy tym wszystkim „pikuś”. Mały pikuś.
Z dniem 1 lutego 2024 r. realizowany jest drugi etap wprowadzania nowej sieci połączeń Związku Powiatowo-Gminnego pod nazwą „Jedźmy razem!” na terenie powiatu zawierciańskiego. Wówczas uruchomione zostaną następujące linie:
- 203: Zawiercie - Fugasówka - Ogrodzieniec - Podzamcze - Giebło-Kolonia - Kocikowa - Biskupice - Pilica - Sławniów - Wierbka - Kleszczowa - Udórz - Wola Libertowska - Żarnowiec
- 204: Zawiercie - Siamoszyce - Szypowice - Dzwono-Sierbowice (wybrane kursy dalej - Sierbowice - Szyce - Siadcza - Kidów - Siadcza - Solca)
- 231: Żarnowiec - Zabrodzie - Łany Wielkie - Brzeziny - Małoszyce - Jeziorowice - Otola - Jeziorowice - Wólka Ołudzka - Rokitno - Szczekociny
- 232: Żarnowiec - Zabrodzie - Łany Średnie - Koryczany - Zabrodzie - Żarnowiec
- 233: Żarnowiec - Wola Libertowska - Udórz - Chlina Dolna - Chlina Górna - Żarnowiec
- 241: Pilica - Dzwonowice - Dzwono-Sierbowice - Sierbowice - Szyce - Siadcza - Kidów - Siadcza - Solca - Jasieniec - Ołudza - Rokitno - Szczekociny
- 242: Pilica - Cisowa - Smoleń - Złożeniec
- 251: Zawiercie - Fugasówka - Ogrodzieniec - Podzamcze - Giebło-Kolonia - Giebło - Mokrus - Gulzów (wybrane kursy dalej - Biskupice - Pilica)
- 252: Zawiercie - Fugasówka - Ogrodzieniec - Podzamcze - Ryczów-Kolonia - Ryczów - Żelazko - Śrubarnia
- 253: Ogrodzieniec - Kiełkowice - Giebło
- 281: Zawiercie - Pomrożyce - Parkoszowice - Włodowice - Góra Włodowska - Bory - Myszków
- 282: Zawiercie - Rudniki - Włodowice - Góra Włodowska - Kotowice - Hucisko - Zdów - Dobrogoszczyce
- 284: Zawiercie - Rudniki - Włodowice - Rzędkowice - Podlesice - Kroczyce - Kostkowice - Dzibice
- 285: Zawiercie - Skałka - Kopaniny - Włodowice - Morsko
Linia 203 stanowi główne połączenie w południowej części powiatu zawierciańskiego łącząc Zawiercie z gminami Ogrodzieniec, Pilica i Żarnowiec. W Pilicy i Żarnowcu w wybranych kursach możliwa będzie skomunikowana przesiadka na autobusy lokalnych linii w tych gminach (autobusy będą na siebie wzajemnie oczekiwać w przypadku opóźnień). Linie 231, 232 i 233 zapewnią połączenia dla miejscowości w gminie Żarnowiec, a linie 241 i 242 - w gminie Pilica. Jednocześnie linie 231 i 241 skomunikują te gminy ze Szczekocinami. Uzupełnieniem sieci połączeń jest linia 204 zapewniająca dojazd do Zawiercia z miejscowości w centralnej części powiatu. Z kolei linie 251, 252 i 253 mają za zadanie umożliwić podróże w terenu gminy Ogrodzieniec do Zawiercia. Linia 253 obejmuje obecnie tylko kursy szkolne (dojazdy z Kiełkowic do szkoły w Gieble), a jej pełne uruchomienie (w zakresie kursów z Kiełkowic do Zawiercia) nastąpi w terminie późniejszym. W gminie Włodowice uruchomione zostaną linie 282 i 284 łączące tę gminę oraz niektóre miejscowości gminy Kroczyce z Zawierciem oraz linie 281 i 285. Linie 281 stanowi nowe połączenie i umożliwi przejazdy na trasie Włodowice - Myszków, natomiast linia 285 stanowi uzupełnienie sieci połączeń w zakresie miejscowości Morsko i Skałka.
Wraz z uruchomieniem nowych linii powiatowo-gminnych likwidacji ulegają dotychczasowe linie komercyjne prywatnych przewoźników. Przewoźnicy ci będą obsługiwać teraz linie na zlecenie Związku „Jedźmy razem!” wg nowych rozkładów jazdy. Wyjątkiem jest połączenie przewoźnika Gonpol relacji Zawiercie - Pilica - Dobraków - Rokitno, które będzie nadal funkcjonować.
Jednocześnie, od 1 lutego 2024 r. na wniosek pasażerów, zmianie ulegną rozkłady jazdy linii 201, 202, 213, 221, 222, 223 i 224.
czytaj też w piątkowym wydaniu z 9-02-2024. Jak starosta z PiS wydał 8 mln zł na elektryczne autobusy, które... nie jeżdżą!
Napisz komentarz
Komentarze