Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 1 lutego 2025 07:48
Reklama
Reklama

Wielkanoc w powiecie zawierciańskim

Wielkanoc jest najważniejszym świętem chrześcijańskim, celebrującym śmierć, mękę i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Ostatnie przygotowania do świąt wyznacza Wielki Tydzień, rozpoczynający się od Niedzieli Palmowej (w tym roku wypada ona 24 marca), a kończy Wielka Sobota (30 marca). Święta Wielkanocne w 2024 roku przypadają na 31 marca - Niedziela Wielkanocna oraz 1 kwietnia - Poniedziałek Wielkanocy, czyli Lany Poniedziałek, lub jak kto woli śmigus-dyngus.  Przedświąteczną atmosferę wprowadzają już organizowane przez miasta oraz Miejskie Domy Kultury Jarmarki Wielkanocne, a także warsztaty artystyczne.
Podziel się
Oceń

Najwcześniej z Wielkanocnymi Jarmarkami wystartowało Zawiercie, Poręba i Szczekociny.

Jarmark w Zawierciu, na terenie przy Miejskim Ośrodku Kultury, zainaugurował występ dziecięcego zespołu tanecznego Miejskiego Ośrodka Kultury.

-W naszych serduszkach wiosna już przyszła -mówiła Katarzyna Miklas, opiekunka młodych tancerzy, którzy oprócz świąt, przywitali także nadejście nowej pory roku, a przy tym towarzyszyła im muzyka rock and rollowa. Świątecznemu charakterowi występu, w dalszej jego części, przyświecały utwory związane z tą tematyka oraz przebrania dzieci - część z nich założyła na siebie stroje kurczaków.

W Zawierciu nie mogło również zabraknąć Wielkanocnego Poszukiwania Jajka, a także warsztatów dla dzieci z Biblioteką i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej Zawiercie. W godzinach po południowych, dla nieco starszych mieszkańców miasta i powiatu, na scenie MOK swój występ zaprezentował zespołu Big Cyc.

Jarmark kojarzy się nierozerwalnie ze świątecznymi stoiskami, na których można nabyć regionalne wyroby, czy własnoręcznie wykonane ozdoby. Takie stoiska zagościły w ubiegły weekend nie tylko w Zawierciu, ale i w budynku MOK Poręba.

W Porębie nie zabrakło również atrakcji - na przybyłych oprócz stoisk wielkanocnych czekał koncert “Muzyczne Przywitanie Wiosny”, podczas którego można było podziwiać występy artystyczne dzieci z Przedszkola Miejskiego oraz szkół podstawowych. Na scenie zagościły także grupy taneczne z MOK oraz grupa Dance Revolution. Co więcej przybyli na jarmark i koncert mogli usłyszeć wokale porębskich wykonawców takich jak Izabelę Grzyb lub grup muzycznych np. Złota Jesień czy zespół RETRO.

W ubiegłą niedzielę Kiermasz Wielkanocny odbył się również w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Szczekocinach. Oprócz kiermaszu odbyły się warsztaty plastyczne dla dzieci pod nazwą “Świąteczne malowanie ozdób, a także występy dzieci z MGOKiS, Szkoły Podstawowej nr 1, Przedszkola oraz ze Świetlicy Środowiskowej.

Natomiast Włodowice 20 marca przygotowały dla dzieci warsztaty kreatywne o nazwie: “Wielkanocny zajączek”.

Gdzie jeszcze odbędą się jarmarki Wielkanocne?

W niedzielę palmową (24 marca) na skwerze przy Placu Wolności 24 odbędzie się dziesiąta edycja Jarmarku Wielkanocnego w Ogrodzieńcu. Program kiermaszu przewiduje stoiska z rękodziełem, a także występy artystyczne. Co więcej w gminie Ogrodzieniec tuż przed samymi świętami (29 marca) odbędzie się Świąteczne Malowanie Jajek. Oprócz tego gmina postanowiła również przywitać wiosnę na Wielopokoleniowych Warsztatach Wiosennych, których wykonywano kwiaty z krepiny oraz malowano psianki. Ich ostatnia część, podczas której uczestnicy pod czujnym okiem Doroty Supkowskiej będą tworzyć kurki z drewna, odbędzie się 26 marca o godzinie 16.00 w filii bibliotecznej w Cementowni (oś. E. Orzeszkowej 13).

W najbliższą niedzielę (24 marca) odbędzie się również II Jarmark Wielkanocny w Irządzach (przy Urzędzie Gminy). Jarmark rozpocznie się o godzinie 11.00, po Mszy Świętej w Kościele p.w. Św. Wacława. Organizatorzy zapewniają, że na Wielkanocnych stoiskach  będzie można zakupić ozdoby świąteczne oraz smakołyki i potrawy przygotowane przez jednostki organizacyjne z gminy oraz Koła Gospodyń Wiejskich. Na każdego z przybyłych będzie również czekał darmowy Żurek przygotowany przez Urząd Gminy. Nie zabraknie występów artystycznych uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Jana Ledwocha oraz konkursu na najładniejszą Palmę Wielkanocną.

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
J Autor komentarza: Jarosław Mazanek-autorTreść komentarza: Miło, że ciągle jestem uważany za młodego człowieka. Zgadzam się, że faszyzm "utrwalony w świadomości" to głownie faszyzm niemiecki i to rozumiany błędnie nie przez pryzmat ideologii faszystowskiej, ale do czego to doprowadziło. Postrzeganie przez pryzmat skutków. Ale faszyzm to przecież Włochy Mussoliniego (stąd nazwa), ideologia której -żeby nie rozwodzić się zbyt szeroko- cechami wyróżniającymi są kult wodza, poczucie wyższości jednego narodu, konieczność posiadania wroga (Żydzi, Romowie, geje i lesbijki). Bo zdrowy naród "to tylko jedna płeć: mężczyzna i kobieta". Niezbyt trudna zagadka, kto to ostatnio powiedział. Pan myli faszyzm z nazizmem. Pozdrawiam serdecznieData dodania komentarza: 23.01.2025, 09:59Źródło komentarza: FASZYZM. Czy wolno tak mówić o jego partii? Kaczyński kontra MazanekAutor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Pan Mazanek jest zbyt młody aby pamiętać co to jest faszyzm w wydaniu niemieckim, jaki utrwalił się w świadomości Polaków. Oskarżanie jakiejś partii, że jest faszystowska jest bez wątpienia nadużyciem, wynikającym z braku wiedzy i lewackie konotacje Pana Mazanka. Lewicowość/komunizm jest najbardziej zbrodniczym systemem w dziejach świata, bo pochłonął najwięcej ofiar w różnych krajach świata. Szkoda, że wiedza historyczna u Pana redaktora Mazanka, jest tak mizerna.Data dodania komentarza: 22.01.2025, 13:28Źródło komentarza: FASZYZM. Czy wolno tak mówić o jego partii? Kaczyński kontra MazanekAutor komentarza: TomekTreść komentarza: Dlaczego wiekszosc artykulow z waszego portalu jest niezwiazana z Zawierciem? Wiekszosc kontentu nie jest zwiazana z Zawierciem, lecz z Myszkowem lub Czestochowa. Rozumiem, ze wasza siedziba jest w Myszkowie, ale to jest Kurier Zawiercianski, nie Myszkowski. PozdrawiamData dodania komentarza: 21.01.2025, 19:00Źródło komentarza: TAK PRZEBUDOWALI ULICĘ, ŻE ZNIKNĘŁY WSZYSTKIE MIEJSCA PARKINGOWE. MIESZKAŃCY MÓWIĄ ŻE ULICA UMIERAAutor komentarza: FelicjanTreść komentarza: Ta zgraja to ruskie zagrożenie dla Polski, gorsze niż PIS.Data dodania komentarza: 19.01.2025, 07:59Źródło komentarza: Wybory Prezydenckie-Sławomir Mentzen: Myszków 13:00 Zawiercie 14:00Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 roku
Reklama
Reklama