Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 3 grudnia 2024 18:28
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Nowa Rada Miasta w Porębie – najwięcej mandatów dla radnych z komitetu Ryszarda Spyry

7 kwietnia 59% Porębian udało się do urn wyborczych. Oprócz wyboru nowego burmistrza, mieszkańcy Poręby zadecydowali o składzie nowej Rady Miasta, która przez kolejne pięć lat będzie reprezentowała ich interesy.
Komitet Wyborczy Wyborców Ryszarda Spyry Jedność i Przyszłość

Źródło: Facebook, Ryszard Spyra

Podziel się
Oceń

Wyniki z podziałem na komitety zarysowują się następująco:

KWW Ryszarda Spyry Jedność i Przyszłość

Agnieszka Ajchenlaub (okręg wyborczy nr 1), uzyskała 51% głosów.

Kamil Janikowski (okręg wyborczy nr 5), uzyskał 42% głosów. Warto zaznaczyć, że jest on najmłodszym radnym obecnej kadencji – ma 21 lat.

Mariusz Kołton kolejną już kadencję uzyskał mandat radnego w okręgu wyborczym nr 7 zyskując 42% poparcie. 

Elżbieta Kołodziej - Przewodnicząca Rady Miasta Poręba VIII kadencji, po raz kolejny, w okręgu wyborczym nr 10, uzyskała mandat radnej z 52% poparciem.

Z okręgu wyborczego nr 11 największe poparcie zyskała Mariola Pałasz (44%), natomiast jedna z jej rywalek, dotychczasowa radna z tego okręgu Ewelina Janeczek (KWW Tomasza Kwapisza) uzyskała 29% poparcie.

Kolejno z okręgu wyborczego nr 13 najwięcej głosów (42%) zdobył Robert Bijak (kierownik „Orłów Orlika”, porębski animator sportu)

KWW “Pozytywna Inicjatywa”

Lucyna Dzierzciarz (okręg wyborczy nr 2) otrzymała 44% głosów. Dotychczasowa radna z tego okręgu – Barbara Gola straciła tym samym poparcie uzyskując jedynie 18% głosów, (więcej głosów (38%) zdobył nawet Marcin Janeczek startując z listy KWW Tomasza Kwapisza). 

W okręgu wyborczym nr 3 mandat radnego uzyskał Paweł Mazur z 40% poparciem.

Marek Wystrychowski w okręgu wyborczym nr 9 uzyskał poparcie 38% głosów, wyprzedzając tym samym dotychczasowego radnego z tego okręgu Marcina Kucię (uzyskał on 32% głosów). Co ciekawe z okręgu tego z komitetu Tomasza Kwapisza startowała Elżbieta Żołnowska (tym razem uzyskała poparcie 31%)

Krzysztof Hamerlik (okręg wyborczy nr 8), po raz kolejny uzyskał zaufanie mieszkańców, 44% poparciem. (wcześniej błędnie przypisaliśmy mu start z komitetu R. Spyry)

KWW Tomasza Kwapisza Wszystko Dla Poręby

Tomasz Stefan (okręg wyborczy nr 4), uzyskał 46% głosów, zastępując tym samym w funkcji radnego Mariusza Błaszczuka, który uzyskał poparcie 32% mieszkańców.

Wioletta Drabek (okręg wyborczy nr 6, uzyskała 36% głosów). Dotychczasowy radny Przemysław Kiliański uzyskał jedynie 10% głosów. Lepsi od niego okazali się być nawet Adam Ostrowski z wynikiem 24% poparcia oraz Jolanta Pucek – 30% poparcie.

Swój mandat radnej (z okręgu wyborczego nr 12) utrzymała jednak Jolanta Łakomska z 56% poparciem. Podobnie swój mandat z 41% poparciem utrzymał Jarosław Machura (okręg wyborczy nr 15).

Mieszkańcy równo podzieleni – Aleksandra Sadowska została radną w wyniku losowania!

W okręgu wyborczym nr 14 (obejmującym swoim zasięgiem ul.: Borkowa od nr 1 do nr 7, Fryszerka, Górnośląska, Kolejowa, Kryniczna, Niwecka: od nr 5 do nr 73 nieparzyste, od nr 4 do nr 86 parzyste, Piaskowa, Przełęcz, Stolarska) o mandat radnego ubiegały się cztery osoby. Najniższe poparcie mieli: Marcin Darocha (10% głosów) i Krystyna Rok (15% głosów). Co ciekawe dwóch pozostałych kandydatów – Błażej Dyrda i Aleksandra Sadowska uzyskało tyle samo głosów —67, co w przeliczeniu na procenty daje dokładnie 32,21% poparcie. Manat uzyskała natomiast Aleksandra Sadowska startująca z listy KWW Niezależni Porębianie. Jednak na jakiej podstawie? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Jeżeli dwóch kandydatów uzyskało taką samą liczbę głosów w wyborach w okręgu jednomandatowym (tak jak w przypadku wyborów na radnych w Porębie), osobę, która ostatecznie uzyska mandat wybiera się przez losowanie. Szczęście dopisało zatem Aleksandrze Sadowskiej, która wygrała z kandydatem z komitetu Ryszarda Spyry.

Podsumowanie wyborów

Swój mandat z poprzedniej kadencji Rady Miasta w Porębie zachowało aż 6 radnych. Większości w Radzie Miasta nie zdobyli jednak radni startujący z list burmistrza Ryszarda Spyry, ale bez wątpienia jest ich w nowej radzie najwięcej, bo aż sześciu. Z opozycyjnego ugrupowania KWW Tomasza Kwapisza do Rady Miasta wchodzi czterech radnych, z list KWW “Pozytywna Inicjatywa” mandat radnego uzyskały również cztery osoby, a w wyniku losowania jedna kandydatka na radną z KWW Niezależni Porębianie weszła w skład rady.

Wyniki te nie pokazują, aby poparcie dla osób startujących z Komitetu Ryszarda Spyry (w wyborach w 2018 z list Spyry 40% radnych uzyskało mandat radnego, w obecnych – 47%). Interesujące jest jednak to, że część z radnych, którzy w wyborach 5 lat temu startowali z listy komitetu Ryszarda Spyry w ciągu kadencji zrezygnowało ze współpracy z nim, tworząc mocną opozycję. To ci radni (była ich około czwórka) jako jedyni wyrażali swoje wątpliwości i sprzeciw wobec rządów burmistrza. Podjęli oni wyzwanie, aby w dalszym ciągu walczyć w Porębie o prawdę i większość z nich faktycznie znalazła się w składzie nowej rady.

Interesująca jest również wysoka frekwencja Porębie – w wyborach wzięło udział 59% mieszkańców gminy. Co więcej, najwyższą frekwencją mogą poszczycić się Niwki, gdzie do urn wyborczych przyszło 67% osób uprawnionych do głosowania. Większość z nich w wyborach na burmistrza zagłosowało na Tomasza Kwapisza – miał on 70% poparcie, co ewidentnie przełożyło się na poparcie dla radnego z jego listy: Jarosław Machura uzyskał przewagę nad pozostałymi kandydatami. Niwki ewidentnie czują się przez Ryszarda Spyrę pomijane, i pragną zmiany na stanowisku burmistrza, dlatego tak wiele mieszkańców tej dzielnicy Poręby przystąpiło do głosowania. Poparcia dla Tomasza Kwapisza jednak zabrakło w pozostałych częściach miasta.

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: abcTreść komentarza: no cóż zrobić, lata lecą, kilkadziesiąt lat przemian, a edukacja w Polsce, haha, leży... ważniejsze są tik toczki i pół dnia z nosem w smartfonie.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 08:43Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz! J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Mamy rok 2024, jak Pan (lub Pani) raczył odszukać w historii, bank działa od 1991r, to już 33 lata, czyli kilkadziesiąt. W dla liczb w przedziale 20-90 liczebniki główne wszystkie można nazwać, że to jest "kilkadziesiąt". Ale nie każdy, haha, to zrozumie. PozdrawiamyData dodania komentarza: 26.11.2024, 09:11Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!Autor komentarza: ha_haTreść komentarza: od kilkudziesięciu lat !!! hahaha... Bank Śląski jest u nas od 1991 r a ing od 1996... od kiedy to kilkadziesiąt?Data dodania komentarza: 25.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: Pytający mieszkańcy to rynsztok ? Kim jest ten gość ?Data dodania komentarza: 24.11.2024, 08:24Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: Zdzichu z PKSTreść komentarza: Klatka schodowa i winda w szpitalu za milionów🫢To może pan Jorg poszuka jeszcze lekarzy. Myszy plotkują, że zaden lekarz dyzurujacy na OIOM nie zgodzi się na dyzury w Zawierciu nawet za podwójną ustawkę. Ciekawe dlaczego? 🤦Data dodania komentarza: 22.11.2024, 00:21Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: AntoninaTreść komentarza: Link do sierpniowej sesji z podsumowaniem przez Burmistrza Spyrę osób pytających i komentujących "porębską fuszerkę": https://esesja.tv/transmisja/56596/iii-sesja-rady-miasta-poreba-w-dniu-poniedzialek-26-sierpnia-2024.htm?fbclid=IwY2xjawGqe_hleHRuA2FlbQIxMAABHa763Pf-UB0IP7jKvX85vrHIGEj6BIU6VRn-eYwS-KEDoD2VFPrHsVLb-g_aem_fu2tMvmzUA76ESLBrZyoRw Godzina 11.25 lub 2 godzina 8 minuta sesji. Oceńcie to sami.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 09:26Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzienia
Reklama
Reklama