piątek, 27 września 2024 11:28
Przeczytaj!

ALURON CMC WARTA ZAWIERCIE WICEMISTRZEM POLSKI

W finale siatkarskiej PlusLigi Aluron CMC Warta Zawiercie zagra z Jastrzębskim Węglem. Gra toczy się do dwóch wygranych. Pierwszy mecz rozegrany został w Zawierciu w środę 24 kwietnia i zakończył się porażką Aluronu 0:3. A w sobotę w drugim meczu Aluron CMC Warta Zawiercie wygrał na wyjeździe 3:1. O zwycięstwie więc zadecydował trzeci mecz, który wygrali jastrzębianie 3:1 zapewniając sobie po raz czwarty w historii wywalczyli mistrzostwo Polski.

W finale siatkarskiej PlusLigi Aluron CMC Warta Zawiercie zagra z Jastrzębskim Węglem. Gra toczy się do dwóch wygranych. Pierwszy mecz rozegrany został w Zawierciu w środę 24 kwietnia i zakończył się porażką Aluronu 0:3. W pierwszym meczu finałowy Jastrzębski Węgiel pewnie pokonał Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0. Goście odnotowali aż 14 punktowych bloków w całym starciu. Już początek spotkania zwiastował wysoki poziom po obu stronach. Do wyniku 8:9 walka toczyła się stałym rytmem, ale stopniowo zaczęli odskakiwać podopieczni trenera Mendeza. Pierwszy set finału zakończył się wynikiem 18:25 po bloku na Karolu Butrynie.

Druga partia to już bardziej wyrównana walka od początku do końca seta. Ciężar gry w ataku wzięli na siebie w szeregach Aluronu Bartosz Kwolek i Mateusz Bieniek. Decydująca okazała się dobra dyspozycja jastrzębskiego bloku. Set zakończył się po grze na przewagi, a górą w nim byli goście wygrywając do 24.

Trzeci set to ponownie wyrównana gra z obu stron. W drużynie z Zawiercia na stałe zameldował się Patryk Łaba, który zmienił Clevenot, a żadna drużyna nie potrafiła odskoczyć na więcej niż dwa punkty. W decydujące fazie seta gra toczyła się dalej punkt za punkt. Pierwszą piłkę meczową goście wywalczyli skutecznym bloku duetu Toniutti-Huber. Przy piłce meczowej pomylił się w serwisie Gladyr, ale w kolejnej akcji z całej siły po bloku wybił Fornal kończące mecz 23:25.

A w sobotę w drugim meczu Aluron CMC Warta Zawiercie wygrał na wyjeździe 3:1. Początek drugiego meczu był bardzo wyrównany. Na początku minimalną przewagę uzyskali zawiercianie, którzy prowadzili 5:3. Później gospodarze odrobili straty wychodząc na prowadzenie 11:10. W końcówce partii Karol Butryn atakiem po bloku rywali wywalczył piłkę setową dla Aluronu. Jednak set zakończył się grą na przewagi, w której górą byli Jurajscy Rycerze wygrywając 27:25.

W drugim secie jastrzębianie szybko zaczęli budować przewagę. Po serii zdobytych punków gospodarze tego spotkani wyszli na prowadzenie 14:8 i zaczęli kontrolować sytuację. Po asie serwisowym Norberta Hubera przewaga jastrzębian wzrosła do 7 punków. W końcówce seta zawiercianie odrobili części strat, ale seta atakiem ze środka zakończył Jurij Gladyr wynikiem 25:22.

Kolejne dwa sety padły łupem Jurajskich Rycerz. Trzeci set od stanu 7:7 siatkarze z Zawiercia zaczęli budować przewagę i w końcówce prowadzili 17:14. Podopieczni Michała Winiarskiego lepiej prezentowali się w polu zagrywki, punktowali blokiem i popełniali mniej błędów od rywali. Ostatni punkt dla Aluronu zdobył Butryn skutecznym atakiem.

A czwarty set od stanu 6:6 znów do głosu doszli Jurajscy Rycerze. Dobrze prezentowali się oni w polu serwisowym, bo asami popisali się Mateusz Bieniek i Karol Butryn. W środkowej części seta jastrzębianie odrobili straty doprowadzając do remisu 16:16. Piłkę meczową dla Zawiercia wywalczył skutecznym atakiem Butryn. A mecz atakiem zakończył Trevor Clevenot. Doprowadzając do wyrównania w finale.

O zwycięstwie więc zadecydował trzeci mecz, który wygrali jastrzębianie 3:1 zapewniając sobie po raz czwarty w historii wywalczyli mistrzostwo Polski.

Początek trzeciego spotkania finałowego lepiej rozpoczęli jastrzębianie, którzy po asie Norberta Hubera prowadzili 10:6. W kolejnych akcjach zawiercianie odrobili część strat doprowadzając do wyniku 11:10. W środkowej części seta siatkarze Jastrzębskiego Węgla byli skuteczniejsi w ataku, dobrze prezentowali się w bloku wychodząc na prowadzenie 19:13. Seta zakończył asem Jurii Gladyr wynikiem 25:19.

W drugim secie ponownie lepiej rozpoczęli gospodarze, którzy prowadzili 6:1, a po chwili zwiększyli przewagę na 12:5. Jurajscy Rycerze wrócili do gry przy serwisach Mateusza Bieńka i złapali kontakt na 12:11. Gra się wyrównała, a w końcówce Aluron do dobrych zagrywkach prowadził 24:20. Seta zakończył błąd gospodarzy wynikiem 21:25.

Początek trzeciego seta to wyrównana gra z obu stron. Później przewagę uzyskali jastrzębianie, którzy prowadzili 18:14. A w końcówce po skutecznym ataku Karola Butryna Jurajscy Rycerze doprowadzili do remisu 21:21. A po błędach na zagrywce i w ataku zawiercianie przegrali 25:23.

W czwartym secie gospodarze szybko uzyskali kilka punktów przewagi. A po skutecznym ataku Tomasza Fornala prowadzili 8:4. W kolejnych akcjach utrzymywali wypracowaną przewagę prowadząc 15:9. Pierwszą piłkę meczową wywalczył Jean Patry obijając blok Aluronu. A po autowym ataku zawiercian to Jastrzębski Węgiel obronił tytuł mistrza Polski wygrywając seta 25:18.

***

Aluron CMC Warta Zawiercie - Jastrzębski Węgiel 0:3 (18:25, 25:27, 23:25)

Składy:

Aluron CMC Warta Zawiercie: Mateusz Bieniek, Karol Butryn, Trevor Clevenot, Bartosz Kwolek, Miguel Tavares Rodrigues, Miłosz Zniszczoł - Luke Perry (libero) - Daniel Gąsior, Michał Kozłowski, Patryk Łaba. Trener: Michał Winiarski.

Jastrzębski Węgiel: Tomasz Fornal, Jurij Gladyr, Norbert Huber, Jean Patry, Rafał Szymura, Benjamin Toniutti - Jakub Popiwczak (libero) - Jarosław Macionczyk, Ryan Sclater. Trener: Marcelo Mendez.

MVP: Jurij Gladyr.

***

Jastrzębski Węgiel – Aluron CMC Warta Zawiercie 1:3 (25:27, 25:22, 19:25, 23:25)

Składy:

Jastrzębski Węgiel: Tomasz Fornal, Norbert Huber, Jean Patry, Rafał Szymura, Jurij Gladyr, Benjamin Toniutti – Jakub Popiwczak (libero) oraz Jarosław Macionczyk, Ryan Sclater. Trener: Marcelo Mendez.

Aluron CMC Warta Zawiercie: Miłosz Zniszczoł, Miguel Tavares, Bartosz Kwolek, Mateusz Bieniek, Karol Butryn, Trevor Clevenot – Luke Perry (libero) oraz Patryk Łaba, Daniel Gąsior, Thibault Rossard. Trener: Michał Winiarski.

MVP: Bartosz Kwolek.