Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 31 października 2024 11:03
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Kody QR na nagrobkach? Branża pogrzebowa idzie z duchem czasów

Wielkimi krokami zbliżają się 1 i 2 listopad – Wszystkich Świętych oraz Zaduszki. Jest to czas odwiedzin na grobach naszych zmarłych członków rodziny, przyjaciół i znajomych. Odwiedzaniu grobów towarzyszą refleksję oraz wspomnienia. Dzisiaj, dzięki postępowi w technologii wspomnieniom osób nieżyjących można nadać inny, wirtualny wymiar.
Podziel się
Oceń

Od pewnego czasu w sieci pojawiają się nagrania pokazujące, jak ludzie skanują kody QR umieszczone w dosyć nietypowych miejscach, bo na... nagrobkach. Te niewielkie kody po zeskanowaniu przenoszą na stronę internetową poświęconą wspomnieniom o zmarłym. 

Moda ta od lat zakorzenia się chociażby w Japonii czy USA, a nie tak dawno dotarła również do Polski. Za około 120 do nawet 500 złotych można na grobie umieścić specjalny kod QR, który po zeskanowaniu przez telefon lub inne urządzenie mobilne z dostępem do internetu, przenosi na stronę internetową dedykowaną wspomnieniom o zmarłej osobie. Na takiej stronie, zamawiający kod, może umieścić biografię, określoną liczbę zdjęć czy nawet filmików z nieżyjącym.

Specjalne kody graweruje się na nagrobku, ale można również wykupić nieduży, grawerowany kod na tabliczce, którą później umieści się na pomniku.

Możemy zlecić to komuś, jak i sami, przy pomocy odpowiednich narzędzi i platform internetowych wygenerować kod QR, który później np. w czasie świąt Wszystkich Świętych przeniesie nas do interaktywnych wspomnień.

Pomysł ten ma wielu zwolenników, jak i przeciwników. Kody pomagają zachować pamięć o swoich bliskich, idą z duchem czasu, a z drugiej strony słyszy się głosy, że tak po prosu, ze względów moralnych, nie wypada. Kody QR stwarzają dodatkowe koszty związane z pochówkiem lub wnoszą obawy o prywatność, a co więcej, kojarzą się nam one raczej z promocją, marketingiem, dostrzegane są na reklamach w mediach społecznościowych, ale nie na cmentarzu.


Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: SzelmaTreść komentarza: Jeżeli Pan Mazanek ma rację w sprawie ustawienia przetargu to czy zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestepstwa ? Przecież jest taki obowiązek w przypadku wykrycia nieprawidłowości.Data dodania komentarza: 30.10.2024, 16:53Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: BobMars39Treść komentarza: Powiem tak-jeżdżę autobusami już kilkanaście lat. Byłbym za odpłatnymi kursami gdyby ktoś dał gwarancję poprawy usług. Zimą ogrzewane autobusy (przynajmniej pierwsze kursy) a latem klimatyzacja (a nie: otwórzcie sobie okno). tandardy zachowania dla wszystkich kierowców! I możliwość zmiany godzin odjazdu niektórych autobusów (w końcu to dla pasażerów jest komunikacja miejska). Słuchajcie ludzi i bierzcie przykład od innych. Powodzenia.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 18:13Źródło komentarza: Bezpłatna komunikacja. Czy eksperyment się udał?Autor komentarza: ZawiercianinTreść komentarza: Jeszcze trochę i po mieście będą jeździć prywaciarze 30 letnimi kopciuchami i bilet będzie kosztował 9 zł .Data dodania komentarza: 25.10.2024, 23:15Źródło komentarza: Bezpłatna komunikacja. Czy eksperyment się udał?Autor komentarza: polTreść komentarza: nie no dajcie spokój, wszystko za co bierze się "unia" to wiadomo, że będzie tylko drożej i bardziej zbiurokratyzowane.Data dodania komentarza: 24.10.2024, 14:27Źródło komentarza: Unia walczy z kryzysem mieszkaniowym! Kłopotem jest brak dostępnych mieszkań i wysokie czynszeAutor komentarza: UBaskaTreść komentarza: Brawo , caly Spyra. Nic dodać, nic ująć.Data dodania komentarza: 22.10.2024, 21:46Źródło komentarza: Ceny za śmieci rosną. Myszków już podrożał, Zawiercie szykuje się do nowej stawki, a mieszkańcom Poręby odbierany jest głosAutor komentarza: RobertTreść komentarza: W sumie porebianie zasługują na taką stawkę. Jakiego włodarza sobie wybrali takiego mają.Data dodania komentarza: 22.10.2024, 13:46Źródło komentarza: Poręba remontuje kanalizacje, a pieniędzy na bieżące problemy brak
Reklama
Reklama