Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 24 grudnia 2024 04:33
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Kody QR na nagrobkach? Branża pogrzebowa idzie z duchem czasów

Wielkimi krokami zbliżają się 1 i 2 listopad – Wszystkich Świętych oraz Zaduszki. Jest to czas odwiedzin na grobach naszych zmarłych członków rodziny, przyjaciół i znajomych. Odwiedzaniu grobów towarzyszą refleksję oraz wspomnienia. Dzisiaj, dzięki postępowi w technologii wspomnieniom osób nieżyjących można nadać inny, wirtualny wymiar.
Podziel się
Oceń

Od pewnego czasu w sieci pojawiają się nagrania pokazujące, jak ludzie skanują kody QR umieszczone w dosyć nietypowych miejscach, bo na... nagrobkach. Te niewielkie kody po zeskanowaniu przenoszą na stronę internetową poświęconą wspomnieniom o zmarłym. 

Moda ta od lat zakorzenia się chociażby w Japonii czy USA, a nie tak dawno dotarła również do Polski. Za około 120 do nawet 500 złotych można na grobie umieścić specjalny kod QR, który po zeskanowaniu przez telefon lub inne urządzenie mobilne z dostępem do internetu, przenosi na stronę internetową dedykowaną wspomnieniom o zmarłej osobie. Na takiej stronie, zamawiający kod, może umieścić biografię, określoną liczbę zdjęć czy nawet filmików z nieżyjącym.

Specjalne kody graweruje się na nagrobku, ale można również wykupić nieduży, grawerowany kod na tabliczce, którą później umieści się na pomniku.

Możemy zlecić to komuś, jak i sami, przy pomocy odpowiednich narzędzi i platform internetowych wygenerować kod QR, który później np. w czasie świąt Wszystkich Świętych przeniesie nas do interaktywnych wspomnień.

Pomysł ten ma wielu zwolenników, jak i przeciwników. Kody pomagają zachować pamięć o swoich bliskich, idą z duchem czasu, a z drugiej strony słyszy się głosy, że tak po prosu, ze względów moralnych, nie wypada. Kody QR stwarzają dodatkowe koszty związane z pochówkiem lub wnoszą obawy o prywatność, a co więcej, kojarzą się nam one raczej z promocją, marketingiem, dostrzegane są na reklamach w mediach społecznościowych, ale nie na cmentarzu.

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Grażyna 07.11.2024 09:21
Polecam kody qr na nagrobki w formie tabliczki z wizerunkiem osoby zmarłej, więcej na: https://www.urloplandia.pl/ciekawostki-1/roznolandia/kody-qr-z-twarza-na-nagrobkach-nowoczesne-i-trwale-wspomnienia-zmarlych/ i https://lustrozycia.pl/

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: oloTreść komentarza: ale co złego zrobiła Ania Rybicka? tutaj to już raczej przesadziliście. Wygląda to tak, jakby wskazywała, lekko ironicznie, temu "Patryk Ka", że Bartosz jest z Zawiercia (wiec po co wysyłać go do Kanady)Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:44Źródło komentarza: PRZECIWNICY KOPALNI ZACZĘLI NĘKAĆ PRACOWNIKÓW RATHDOWNEYAutor komentarza: XyzTreść komentarza: Zawierciański SOR to patologia i piszę to jako mieszkaniec Zawiercia, który miał do czynienia z nikiData dodania komentarza: 20.12.2024, 01:01Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: RealTreść komentarza: Precz z hejtem. Internetowi hejterzy to tchórze. Za maską internetu obrażają. Tylko to potrafią - taka forma dowartościowania się.Data dodania komentarza: 19.12.2024, 20:49Źródło komentarza: PRZECIWNICY KOPALNI ZACZĘLI NĘKAĆ PRACOWNIKÓW RATHDOWNEYAutor komentarza: Anna KowalskaTreść komentarza: Świetny artykuł! Umowy o dzieło często są mylone z umowami zlecenia, co powoduje wiele niejasności dla freelancerów. Warto wiedzieć, że można wystawiać faktury VAT bez własnej firmy, co znacznie ułatwia prowadzenie działalności. Polecam przeczytać więcej na ten temat tutaj: https://freelancehunt.com/pl/blog/jak-wystawic-fakture-vat-bez-wlasnej-firmy/Data dodania komentarza: 16.12.2024, 11:47Źródło komentarza: Nowe przepisy mają zmienić sytuację, w jakiej znaleźli się ludzie zatrudnieni przez platformy cyfrowe. Wprowadzają domniemanie stosunku pracyAutor komentarza: abcTreść komentarza: no cóż zrobić, lata lecą, kilkadziesiąt lat przemian, a edukacja w Polsce, haha, leży... ważniejsze są tik toczki i pół dnia z nosem w smartfonie.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 08:43Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz! J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Mamy rok 2024, jak Pan (lub Pani) raczył odszukać w historii, bank działa od 1991r, to już 33 lata, czyli kilkadziesiąt. W dla liczb w przedziale 20-90 liczebniki główne wszystkie można nazwać, że to jest "kilkadziesiąt". Ale nie każdy, haha, to zrozumie. PozdrawiamyData dodania komentarza: 26.11.2024, 09:11Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!
Reklama
Reklama