Na wstępie bardzo dziękuję za poświęcenie tych paru chwil na rozmowę Doktorze. Proszę przybliżyć naszym Czytelnikom Pana sylwetkę, tym którzy jeszcze nie mieli okazji poznać Pana Doktora.
Oczywiście, z ogromną chęcią. Od 40 lat jestem lekarzem – to moja absolutna pasja, która pochłania bez do reszty. Przeszedłem wszystkie szczeble edukacji medycznej, od uczestnika w kołach naukowych Kardiologicznych i Fizjologicznych jako student, poprzez asystenta, starszego asystenta i adiunkta Kliniki Chorób Wewnętrznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Po wygraniu konkursu w 1991r. zostałem ordynatorem Oddziału Chorób Wewnętrznych (jako najmłodszy ordynator w Polsce, miałem zaledwie 33 lata) gdzie sprawowałem tę funkcję do 2001r.
Wygranie konkursu na ordynatora przerwało moją pracę habilitacyjną, którą do dzisiaj nie udało mi się dokończyć. Od 2001r. jestem współzałożycielem i dyrektorem Centrum Medycznego ALMED. Jestem doktorem nauk medycznych, specjalistą chorób wewnętrznych, specjalistą medycyny rodzinnej. Posługuję się biegle wieloma metodami badawczymi Certyfikat z badań ultrasonograficznych uzyskałem w 1991r. jako jeden z pierwszych w Polsce. Obecnie jestem również kierownikiem Katedry Medycyny Rodzinnej na Wydziale Nauk Medycznych im. Prof. Zbigniewa Religi Akademii Śląskiej w Katowicach. Prowadzę kształcenie lekarzy rezydentów z całej Polski dzięki współpracy z Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. Mam dwoje dzieci i troje wnucząt. Mieszkam wraz z żoną w Myszkowie od ponad 30 lat.
Największe sukcesy medyczne?
Możliwość kształcenia się pod okiem najlepszych polskich specjalistów jak Prof. Pierzchała, Prof. Gibiński, Prof. Kalina, Prof. Poloński i wielu innych. Zawsze moich mistrzów, od których czerpałem wiedzę, wspominam z pewnym wzruszeniem. Będąc ordynatorem wraz z zespołem stworzyłem Pododdział Intensywnej Opieki Kardiologicznej wprowadzając nowoczesne metody leczenia wczesnej fazy zawałów serca tzw. leczenie trombolityczne i tym samym zmniejszając śmiertelność pacjentów z ówczesnych 26% aż do 6,5%.
Najbardziej jednak cieszy mnie możliwość współpracy po linii medycznej z moimi dziećmi, córka jest lekarzem stomatologii z 15 letnim doświadczeniem, specjalizująca się stomatologii estetycznej i protetyce, zainteresowania stomatologiczne rozwija aktualnie na studiach w Austrii, ponadto ukończyła studia podyplomowe z zakresu medycyny estetycznej i jest kierownikiem działu stomatologii w Centrum Medycznym ALMED. Natomiast syn jest magistrem farmacji oraz aktualnie studentem IV roku kierunku lekarskiego i członkiem Studenckiego Koła Kardiologicznego pod kierownictwem Prof. Krzysztofa Milewskiego, manager Centrum Medycznego ALMED.
Doktorze czy w takim razie istnieje u Pana coś takiego jak „wolny czas” i jeżeli tak to czy jest u Pana czas na coś poza medycyną?
Tak, każdy potrzebuje odbiec myślami gdzieś dalej, żeby odpocząć. Jestem wiernym kibicem zawierciańskiego klubu siatkarskiego Aluron CMC Warta Zawiercie, którego również jako Centrum Medyczne ALMED jesteśmy oficjalnym partnerem medycznym.
Nie byłbym jednak sobą gdybym nie zaznaczył, że bez literatury medycznej w ciągu dnia i wolnej chwili nie potrafię się obejść, co też zaszczepiłem moim dzieciom i może uda się, że również wnukom.
Największe trudności w medycynie czy po prostu byciu lekarzem?
Wie Pan, medycyna sama w sobie jest trudna, każdy pacjent wymaga indywidualnego podejścia. Lekarz uczy się całe życie, natrafia na coraz to nowsze przypadki, z którymi często nie miał do czynienia albo nawet nie czytał w literaturze medycznej. Czynniki chorobowe ewoluują w zatrważającym tempie, pamiętamy co się działo jeszcze kilka lat temu po ogłoszeniu pandemii COVID-19, poziom oczekiwań od lekarzy również wzrasta. Największym problemem są długie kolejki oczekiwania na wizytę u specjalisty, gdzie specjalistów jest coraz mniej z różnych powodów, a pacjentów z wybranymi jednostkami chorobowymi wymagającymi wręcz natychmiastowej interwencji coraz więcej. To wszystko rodzi nerwowe i stresowe sytuacje na linii pacjent-personel medyczny. Na większość z zaistniałych sytuacji nie mamy wpływu, więc trzeba do tematu podejść zdroworozsądkowo i w każdej sytuacji skupić się na potrzebach pacjentów i pomóc z jak największą efektywnością.
ALMED, Doktorze nigdy chyba Pana nie zapytałem o to, ale skąd się wzięła nazwa Centrum Medycznego?
Dokładnie, to zabawna historia. Jako lekarz pacjenta traktuję holistycznie, globalnie. W medycynie zawsze coś wynika z czegoś, stąd pierwsza koncepcja nazwy zakładała nazwę „ALLMed”, przedrostek „ALL” z angielskiego oznaczający „wszystko”, „całość”. Jednak musieliśmy skrócić o jedno „L” na korzyść lepszej czytelności loga. Nieco później syn wymyślił hasło, które całkowicie oddaje naszą koncepcję i misję tj. „Jesteśmy dla Was i Waszego zdrowia”.
Proszę przybliżyć Naszym Czytelnikom początki działalności Centrum Medycznego ALMED?
Centrum medyczne ALMED, jak już wynika z rozmowy, jest firmą rodzinną. Pomysł założenia firmy zrodził się, gdy przestałem być ordynatorem Oddziału Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Intensywnej Terapii Kardiologicznej. Przypadło to na wrzesień 2001 roku. Będąc ordynatorem w Szpitalu Powiatowym w Myszkowie, gdzie średnio przyjmowaliśmy ponad 2 tysiące pacjentów rocznie w tym około 300 ze świeżym zawałem serca, dałem się poznać mieszkańcom powiatu jako wysokiej klasy specjalista. Udało mi się skompletować wspaniały zespół lekarsko-pielęgniarski i dlatego szybko uzyskiwaliśmy pokaźną liczbę pacjentów zadeklarowanych do naszej przychodni. Początkowo została stworzona poradnia lekarza rodzinnego z poradniami specjalistycznymi jak: kardiologiczna, endokrynologiczna, hematologiczna, urologiczna, stomatologiczna.
Co wg Pana było powodem, że ALMED systematycznie powiększał zakres swoich usług medycznych?
Przede wszystkim czynnik ludzki. W związku z tym, że swoje doświadczenia kliniczne zdobyłem w Klinikach na Śląsku, dlatego było mi łatwo zaprosić do współpracy koleżanki i kolegów z różnych Klinik Śląskich. Dużą rolę odegrał personel pielęgniarski, który w szybkim tempie podnosił swoje kwalifikacje kończąc specjalistyczne kursy, studia licencjackie i magisterskie. Inwestowaliśmy w nowoczesny sprzęt i zwiększyliśmy zakres usług co skutkowało powstaniem nowych poradni jak: okulistyczna, logopedyczna, ginekologiczno-położnicza, pulmonologiczna, diabetologiczna, chorób naczyń, neurologiczna, alergologiczna dla dorosłych i dzieci. Na wszystkie te poradnie uzyskaliśmy umowę z NFZ pomimo, że świadczeniodawca publiczny narzucił nam do spełnienia rygorystyczne warunki. Nie zapomnieliśmy, że w Myszkowie jak i w powiecie myszkowskim prężnie rozwijało się wiele firm zatrudniających mieszkańców naszego regionu co skłoniło do uruchomienia Poradni Medycyny Pracy.
Wiemy, że ALMED po paru latach swoją opieką medyczną objął mieszkańców Zawiercia i powiatu zawierciańskiego. Co do tego się przyczyniło?
W przychodni w Myszkowie leczyliśmy znaczną grupę pacjentów z Zawiercia i jego okolic. Skarżyli się nam, że publiczna służba zdrowia nie zaspokaja ich potrzeb i chcieliby, aby podobna przychodnia do myszkowskiej powstała blisko ich miejsca zamieszkania. I tak w 2007 roku udało nam się otworzyć filię ALMEDu w Zawierciu przy ulicy Paderewskiego 25. Dzięki zatrudnieniu specjalistów z dużym doświadczeniem klinicznym i zespołu pielęgniarskiego o wysokich kwalifikacjach, o czym wspomniałem wcześniej, szybko zyskaliśmy zaufanie mieszkańców, którzy chętnie składali deklaracje do naszych lekarzy i korzystali z usług poradni specjalistycznych. Powstała Poradnia Lekarza Rodzinnego oraz poradnie: kardiologiczna, diabetologiczna, hematologiczna, endokrynologiczna w ramach umowy z NFZ oraz poradnia dermatologiczna i chorób płuc w ramach usług komercyjnych.
Jaki zakres usług przychodnia w Zawierciu może obecnie zaoferować mieszkańcom?
Obecnie pacjent wraz z podnoszeniem poziomu świadomości i natłoku informacji z mediów społecznościowych staje się coraz bardziej wymagający. Dlatego dzięki środkom unijnym i własnych w ostatnich 2 latach przychodnia w Zawierciu została znacznie zmodernizowana i dostosowana dla osób z niepełnosprawnością. Zakupiliśmy wiele nowoczesnego sprzętu medycznego jak i informatycznego. Wykonujemy na miejscu USG jamy brzusznej, tarczycy, serca, naczyń domózgowych, EKG, spirometrię, holter EKG, holter RR (ciśnieniowy). Używamy sprzętu najwyższej klasy amerykańskiej firmy GE czy aparaty holter EKG brytyjskiej firmy Oxford. Od 2001 roku w naszych przychodniach posiadamy Punkt Pobrań Krwi i w ramach współpracy ze Śląskimi Laboratoriami Analitycznymi w Katowicach uzyskujemy wyniki online w tym samym dniu w godzinach wieczornych.
W poradniach komercyjnych specjalista dermatolog dr Małgorzata Marcisz-Fik diagnozuje nowoczesnym dermatoskopem choroby skóry i wykonuje zabiegi krioterapii drobnych zmian na skórze. Lekarz specjalista chorób płuc dr Leszek Konofalski na podstawie spirometrii i badań obrazowych diagnozuje choroby układu oddechowego. Celem diagnostyki małych pacjentów zakupiliśmy bilirubinometr tj. urządzenie, które bezinwazyjnie, przezskórnie oznacza poziom bilirubiny we krwi. Jesteśmy wyposażeni w skaner żył – urządzenie, które w doskonały sposób lokalizuje żyły trudne do zlokalizowania przy pobieraniu krwi, zwłaszcza u małych pacjentów. Zatrudnieni w naszej przychodni lekarze rodzinni jak dr Jolanta Szlachta, dr Magdalena Wilczyńska, Dorota Buczyńska-Molenda, dr Beata Gamrot-Biała, dr Daniel Dąbrowski są specjalistami szeroko znanymi i cenionymi w Zawierciu i powiecie zawierciańskim.
Panie Doktorze wróćmy do Myszkowa. Jak tutaj następował rozwój ALMED-u?
Bardzo chętnie. Od 2 lat świadczymy usługi w drugim, nowym miejscu w centrum Myszkowa przy ulicy Strażackiej 48. Jest to budynek Centrum Medycznego ALMED z pełnym przystosowaniem dla osób z niepełnosprawnością tj. z podjazdami, z windą, z w pełni klimatyzowanymi gabinetami, gdzie stworzyliśmy komfortowe warunki dla każdego pacjenta, który przychodzi ze swoimi potrzebami.
W pierwszej lokalizacji przy ulicy Kościuszki 27 funkcjonują nadal poradnie specjalistyczne wymienione wcześniej oraz gabinet badań psychotechnicznych i badań słuchu. W przychodni przy ulicy Strażackiej 48 pacjenci otoczeni są opieką lekarsko-pielęgniarską w ramach Poradni Lekarza Rodzinnego, gdzie przyjmują lekarze z bogatym doświadczeniem medycznym m.in. dr Alina Marczewska, dr Małgorzata Żurek, dr Agnieszka Kluszczyńska-Galas, jak również mnie osobiści możecie Państwo spotkać codziennie.
Na miejscu mamy Punkt Pobrań Krwi i badania laboratoryjno-analityczne, wykonujemy niezbędne badania USG jamy brzusznej, tarczycy, tętnic domózgowych, serca, badania holterowskie EKG, holter ciśnieniowy – wszystko wykonywane całkowicie nowym sprzętem medycznym. Aby ułatwić dostęp do poszerzenia diagnostyki i szybkiego postawienia prawidłowej diagnozy, podpisałem z NFZ umowę na Opiekę Koordynowaną w ramach POZ we wszystkich dostępnych zakresach tj. z zakresu Kardiologii (UKG, holter EKG i RR), z zakresu Endokrynologii (USG tarczycy, biopsji tarczycy), z zakresu Pulmonologii (spirometria, TK płuc), z zakresu Diabetologii (USG tętnic, dietetyk) i z zakresu Nefrologii (USG nerek, badania krwi i moczu). Opieką taką otoczeni są tylko pacjenci, którzy mają aktualnie czynną deklarację do lekarzy przyjmujących w Centrum Medycznym ALMED. Dotyczy to zarówno pacjentów z Myszkowa jak i w Zawierciu.
Niezbędne badania są wykonywane dla naszych pacjentów całkowicie bezpłatnie. Dzięki temu programowi wielu naszych pacjentów zostało w ciągu 2-3 tygodni zdiagnozowanych i zakwalifikowanych do np. operacji tarczycy z powodu raka lub wszczepienia kardiostymulatora z powodu zaburzeń rytmu serca. Jak Pan się na pewno orientuje średni czas oczekiwania na taką diagnozę w Poradni Endokrynologicznej czy Kardiologicznej trwa od 12-18 miesięcy, więc czy warto wybrać szybszą możliwość – to już pozostawiam Państwu do własnej oceny. Tutaj na Strażackiej 48 w Centrum Medycznym ALMED otworzyliśmy nowoczesną Poradnię Ginekologiczną w ramach NFZ prowadzoną przez specjalistę ginekologii dr Sławomira Szczuraka. Zakres usług to USG przezbrzuszne i dopochwowe, kolposkopia, biopsja szyjki macicy i jamy macicy, elektroterapia, cytologia szkiełkowa i płynna (komercyjnie). Posiadamy w naszym portfolio także gabinety prywatne tj. Poradnia Kardiologiczna, gdzie przyjmuje dr n. med. Joanna Grzyb (specjalista kardiolog, certyfikowany ultrasonografista PTK, od początku swojej kariery związana ze Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu), Poradnię Chirurgii Ogólnej i Proktologicznej, którą prowadzi wieloletni z-ca ordynatora w Klinice Chirurgii Szpitala Specjalistycznego im. Św. Barbary w Sosnowcu – dr Krzysztof Dyczkowski.
W Poradni Neurologicznej konsultuje dr Joanna Duda, specjalista neurolog. Poradnię Chorób Wewnętrznych prowadzę osobiście. Dużym zainteresowaniem cieszy się Poradnia Chorób Naczyń nastawiona głównie na diagnostykę i leczenie żylaków kończyn dolnych i ich powikłań. Konsultacje w tej poradni prowadzi dr hab. n. med. Marek Glinka, specjalista chirurg, angiolog, flebolog. Na miejscu wykonuje USG Doppler żył i proponuje leczenie farmakologiczne, a także małoinwazyjne wewnątrznaczyniowe laserowe zamykanie żylaków (EVLT) w komfortowej Sali operacyjnej zlokalizowanej w Centrum Medycznym ALMED.
Wspomniał Pan wielokrotnie w prywatnych rozmowach ze mną, że dużo chorób swój początek ma w higienie jamy ustnej. Jak ALMED jest nastawiony pod tym względem na profilaktykę i leczenia uzębienia naszych mieszkańców?
Poruszył Pan bardzo ważny problem zdrowotny. Pełniąc funkcję dyrektora ALMED zależało mi na utworzeniu i rozwoju oddziału stomatologii w czym pomogła mi córka dr Marlena Żurek, która jest jak już wspominałem na początku rozmowy bardzo doświadczonym lekarzem. Pełnoprofilowa Przychodnia Stomatologii powstała na I piętrze budynku Centrum Medycznego ALMED. Do dyspozycji pacjentów są trzy nowoczesne, komfortowe i wyposażone w sprzęt klasy premium gabinety stomatologiczne oraz pracownia radiologiczna, w której mieści się tomograf komputerowy o niskiej emisji promieniowania promieni X w trosce o bezpieczeństwo Naszych Pacjentów. Oferujemy kompleksowe usługi z zakresu profilaktyki, endodoncji, implantologii, protetyki, chirurgii i stomatologii estetycznej. Leczymy zęby przyjaźnie dzieciom stosując bezbolesne komputerowe znieczulenie. Posiadamy certyfikat szwajcarskiej firmy EMS w higienizacji zębów – skaling i piaskowanie. Dzięki mikroskopowi mamy możliwości powiększenia pola pracy, dodatkowo wykonywania zdjęć panoramicznych i tomografii zębów 3D możemy profesjonalnie wykonać leczenie kanałowe. Sam sprzęt to jednak nie wszystko, znowu decydujące znaczenie ma czynnik ludzki. Moja córka, dr Marlena Żurek jako kierownik działu stomatologicznego zaprosiła do współpracy koleżanki i kolegów, specjalistów stomatologów z dużym doświadczeniem z Katowic i Częstochowy. Pracuje też u nas specjalista stomatologii dziecięcej z Kijowa. Przyjazną atmosferę i przygotowanie do zabiegów zapewniają rejestratorki i higienistki stomatologiczne z doświadczeniem. Naszym zadaniem jak i ideą jest odczarowanie panującej opinii, jako że wizyta u stomatologa jest co dla niektórych stresującym przeżyciem. Muszę jeszcze zwrócić uwagę, że mamy w strukturach Gabinety Higieny Szkolnej, w których Panie pielęgniarki dzięki swojemu doświadczeniu mogą zajmować się profilaktyką i udzielaniem niezbędnej pomocy medycznej dzieciom i młodzieży szkolnej.
Będąc w Centrum Medycznym ALMED spotykam często udzielających porad młodych lekarzy oraz grupy studentów kierunku lekarskiego. Na jakich zasadach odbywają szkolenia młodych adeptów sztuki lekarskiej?
Od niespełna 10 lat posiadamy akredytację Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie na szkolenie młodych lekarzy w specjalności z medycyny rodzinnej. I tak już 5 lekarzy po odbytym w Centrum Medycznym ALMED przewidzianym programem staży i zaliczeń wszystkich niezbędnych kursów, zdali z bardzo dobrymi wynikami egzaminy specjalizacyjne. Nie wiem, czy Pan wie, ale jeden z naszych rezydentów odbywający u nas staż specjalizacyjny brał udział w programie telewizyjnym pt. „Młodzi lekarze” emitowanym przez kilka miesięcy w każdą niedzielę w Telewizji Polskiej (TVP1). Później emisja tego programu była powtarzana w TVP Polonia.
Dzięki temu o Centrum Medycznym ALMED (myszkowskim i zawierciańskim) można było usłyszeć nie tylko w kraju, ale także poza granicami Polski. W ALMEDzie została utworzona Katedra Medycyny Rodzinnej Wydziału Nauk Medycznych im. Prof. Zbigniewa Religi Akademii Śląskiej, której zostałem mianowany kierownikiem. Stąd w naszej przychodni można spotkać studentów V i VI roku tej uczelni. Ponadto mam umowę na prowadzenie wykładów z zakresu medycyny rodzinnej, endokrynologii, chorób układu krążenia, obesitologii dla lekarzy rezydentów z całej Polski jak wspominałem wcześniej.
Widuję Pana czasami na meczach siatkówki Aluronu CMC Warta Zawiercie, którego jak Pan wspominał wcześniej jest kibicem. Czy mógłby Pan przybliżyć naszym czytelnikom ten kierunek zainteresowania?
Sportem interesowałem się, można powiedzieć „od zawsze”. W szkole podstawowej, liceum czy na studiach brałem czynny udział w różnych zawodach sportowych. Po rozmowie z Prezesem klubu siatkarskiego Aluron CMC Warta Zawiercie Kryspinem Baranem, szybko nawiązaliśmy współprace na zasadzie partnera medycznego siatkarzy najlepszych w Polsce i nie tylko.
Czy duże trudności napotkał Pan w Myszkowie i w Zawierciu w rozwoju Państwa firmy medycznej?
Tworzenie firmy od podstaw nie było łatwe. Zawsze uważałem, że powstające trudności występują po to, aby je pokonywać. Na terenie myszkowskim wielu pacjentów nam zaufało i bardzo skutecznie pomagało zwłaszcza w trudnych początkach, za co jesteśmy bardzo wdzięczni. W 2007 roku pojawiliśmy się na terenie Zawiercia i szybko uzyskaliśmy przychylność znacznej grupy pacjentów. Z tego miejsca również chciałbym podziękować Radzie Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Zawiercie” na czele z Panem Prezesem Stanisławem Sokołem, która pomimo różnych przeszkód służyła Centrum Medycznemu ALMED wsparciem. Największą jednak naszą siłą do przezwyciężania problemów był optymalny zespół lekarsko-pielęgniarski, który dzięki swojej życzliwości i profesjonalizmowi zyskał przychylność i zadowolenie szerokiej grupie pacjentów.
Czy powstanie i rozwój Centrum Medycznego ALMED uważa Pan za swój sukces?
Moim największym sukcesem są moje dzieci, jak już Panu wspominałem i teraz troje wnucząt. Ale powiem Panu, że tego wszystkiego nie zrealizowałbym, gdyby nie cierpliwość, ogromna wyrozumiałość i determinacja mojej żony, która dała mi możliwość i przestrzeń na zdobywanie wiedzy, na doskonalenie siebie jako lekarza i człowieka w taki sposób bym mógł jak najlepiej przysłużyć się w leczeniu moich pacjentów. Wie Pan, mam już swoje lata, koncentruje się na przekazywaniu wiedzy kolejnemu pokoleniowi, by utrzymać najwyższy standard opieki medycznej na przyszłość.
Syn idzie w moje ślady z czego jestem dumny i spokojny o tę przyszłość, bo w rękach syna i córki widzę chęć rozwoju, a przede wszystkim widzę w nich to co każdy medyk powinien posiadać, czyli chęć poświęcenia się pacjentom. Aktualnie przygotowują się do wprowadzenia interesujących nowości do Centrum Medycznego ALMED, ale szczegółów nie mogę zdradzać, nie mniej bardzo im w tej pracy kibicuję.
Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, co chciałby Pan Doktor życzyć naszym Czytelnikom? (wywiad ukazał się w numerze 51 z 2024 r 20 grudnia 2024)
Życzę wszystkim Czytelnikom Pana gazety jak i Pana Rodzinie, oprócz zdrowia, bo to chyba jest jasne, ciepłych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia, a w Nowym Roku 2025, aby przeżyli wiele niezapomnianych i dobrych chwil, bo wie Pan życie mamy jedno i nad wyraz jest ono bardzo krótkie – zachęcam do profilaktyki i dbania o higienę swojego życia, Drodzy Czytelnicy i moi drodzy Pacjenci proszę dbajcie o siebie i badajcie się. Pozdrawiam. (red)
Napisz komentarz
Komentarze