Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 8 kwietnia 2025 15:37
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY: DOBRE WYNIKI UCZNIÓW W POWIECIE ZAWIERCIAŃSKIM

Reklama
(powiat zawierciański) W dniach 16-18 czerwca 2020 roku odbył się egzamin ósmoklasisty. Termin został przesunięty - pierwotnie egzamin miał się rozpocząć 24 kwietnia. Drugi rok egzaminów ósmoklasisty po reformie systemu oświaty obejmował trzy egzaminy: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Do egzaminów w powiecie zawierciańskim przystąpiło 940 uczniów. Jak sobie z nim poradzili?
Reklama
Podziel się
Oceń

Średnia krajowa z poszczególnych przedmiotów wyniosła 59% z języka polskiego, 46% z matematyki oraz 54% z języka angielskiego – najczęściej wybieranego języka obcego na egzaminie ósmoklasisty spośród sześciu do wyboru.
W powiecie zawierciańskim 58,89% wyniosła średnia z języka polskiego. 45,22% z matematyki i 55,62% z języka angielskiego. 18 osób w powiecie zawierciańskim zgłosiło chęć zdawania egzaminu z języka niemieckiego, średnia wyniosła 38,67%. Wszystkie wyniki w regionie zbliżone są do wyników ogólnopolskich. Duże rozbieżności występują pomiędzy poszczególnym szkołami w gminach powiatu zawierciańskiego.
Pierwszy egzamin - z języka polskiego - rozpoczął się o godzinie 9.00. Arkusz składał się z 22 zadań, zawierał część testową z zadaniami zamkniętymi oraz otwartymi, a najbardziej wymagającym było napisanie opowiadania lub przemówienia. Większość uczniów spodziewało się rozprawki, więc opowiadanie dla wielu było niemałym zaskoczeniem. Egzamin z języka polskiego najlepiej poszedł uczniom w gminach Pilica (średni wynik 62,76%), Kroczyce (61,92%) i Ogrodzieniec (61,5%), z kolei najgorzej wypadły szkoły z Irządz (53,30%) i Włodowic (53,75%). W Zawierciu najlepiej poradzili sobie uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Kromołowie, którzy uzyskali średnią równą 65%.
Egzamin, który wywołuje zawsze najwięcej emocji to egzamin z matematyki. W tym roku najlepiej poradzili sobie z nim uczniowie ze szkół w gminie Kroczyce – tam średnia wyniosła 50,86%. To zdecydowanie lepiej niż w pozostałych gminach powiatu zawierciańskiego i o ponad 5% więcej od średniej krajowej. W Szkole Podstawowej w Kroczycach, średnia wyniosła ponad 58%! Najniższe średnie wyników egzaminu ósmoklasisty z matematyki odnotowano w szkołach w Porębie (41,36%), Pilicy (42,18%) i Łazach (42,73%).
Jako język obcy nowożytny najwięcej uczniów szkół podstawowych wybrało angielski. Do wyboru zdający mieli aż 6 języków – oprócz angielskiego również niemiecki, włoski, rosyjski, francuski i hiszpański. Najlepiej z językiem obcym poradzili sobie uczniowie w gminie Włodowice (59,66%) i w Zawierciu (59,46%). W stolicy powiatu najlepiej wypadli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 na Marciszowie, która uzyskała średnią 68,5%. O wiele gorsze wyniki uzyskali uczniowie w szkołach w gminach Żarnowiec i Szczekociny, odpowiednio 45,87% oraz 45,55%
Niewielu, bo jedynie 18 uczniów zgłosiło chęć napisania egzaminu z języka niemieckiego. Ośmiu z nich podchodziło do egzaminu w zawierciańskich szkołach nr 1, 5, 9 i 11, średnia w Zawierciu wyniosła 33,5%. Najwyższą średnią osiągnęły szkoły w gminie Szczekociny, bo aż 78,5% – tam egzamin zdawały dwie osoby.
JAK ZDALNE NAUCZANIE WPŁYNĘŁO NA TEGOROCZNY EGZAMIN OŚMIOKLASISTY?
Okres zamknięcia szkół z powodu zagrożenia koronawirusem był bez wątpienia trudnym czasem zarówno dla pedagogów, jak i dla uczniów. Zdalne nauczanie, mniejszy kontakt z nauczycielami, zamknięcie w domu były dla uczniów czymś, z czym wcześniej się nie spotkali. Lekcje prowadzone przy pomocy platform internetowych potrafiły sprawiać trudności, gdy ktoś miał np. kłopoty ze sprzętem lub połączeniem internetowym. Trudny okres w szkołach podsumowywał egzamin ósmoklasisty. Pomimo tegorocznych trudności, uczniowie szkół podstawowych nie poradzili sobie najgorzej.
Rok temu podczas pierwszych egzaminów ósmoklasisty po reformie oświaty średnie ogólnopolskie wyniki wyniosły: język polski – 63%, matematyka – 45%, język angielski – 59%, natomiast w powiecie zawierciańskim średnia z języka polskiego wyniosła 66,89%, z matematyki 42,20%, a z języka anielskiego 59,47%.
Wyniki egzaminu z języka polskiego w powiecie zawierciańskim są niższe od tych zeszłorocznych, średnia spadła o dokładnie 8 punktów procentowych, egzamin z języka angielskiego również poszedł gorzej niż rok temu. Poprawa nastąpiła w przypadku egzaminu z matematyki, nastąpił wzrost o 3,02 p.p., co jest pozytywem tegorocznych egzaminów.
 

Reklama
Reklama

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jak atakuje osoby LGBT konkretnie? Koonkretne przykłady jego wypowiedzi jak wyzywa obraża poniża takie osoby. Z tego co widziałem to on się w ogóle nie wypowiada o takich osobach, głównie mówi o ekonomii i imigrantach oraz graku szacunku władz Ukraińskich. Co niestety jest racją, zero szacunku do pomocy.Data dodania komentarza: 6.04.2025, 21:16Źródło komentarza: Sławomir MENTZEN ODWIEDZIŁ Myszków i Zawiercie jako pierwszy z kandydatówAutor komentarza: JanTreść komentarza: Udowodnij ^^ W programie nigdzie nie ma czegoś takiego. Cały czas jest powtarzane, że chodzi o coś na wzór Niemiemieckiego/Szwajcarskiego programu. Dla nie ogarniętych to coś mniej więcej jak OC. Mamy pewne minimalne wymogi jak w OC i my decydujemy u kogo płacimy, różnice nie są wielkie ale zawsze ktoś coś dorzuci, żeby zachęcić klienta.Data dodania komentarza: 6.04.2025, 21:14Źródło komentarza: Sławomir MENTZEN ODWIEDZIŁ Myszków i Zawiercie jako pierwszy z kandydatówAutor komentarza: JsnTreść komentarza: Nareszcie nowy prezydent spoza układu, który do tego jest młody ogarnięty i zna się na tym co się dzieje w świecie. Sztuczna inteligencja, krypto, militaria. Oby tak dalej. Czekamy na maj bo wygrana Sławka jest oczywista, ponad 55% poparcia więc to już kwestia czasuData dodania komentarza: 6.04.2025, 21:11Źródło komentarza: Wybory Prezydenckie-Sławomir Mentzen: Myszków 13:00 Zawiercie 14:00Autor komentarza: ziuutekTreść komentarza: Monika Netwig nowa wspólniczka - siostra Marty Kolasy-Synowiec :)Data dodania komentarza: 27.03.2025, 22:39Źródło komentarza: Projekt „Park Paderewskiego” z nowym prezesem. Obwiniany o malwersacje zarząd zawieszonyAutor komentarza: ParanojaTreść komentarza: https://www.gazetamyszkowska.pl/artykul/3291,czy-kozieglowski-zeaos-wyludzal-falszywe-zaswiadczenia Nadeszło PO, i mamy co mamyData dodania komentarza: 25.03.2025, 20:39Źródło komentarza: Nauczyciele: to sparaliżuje szkoły i przedszkola! J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Znamy historię Intergem. Firma posiada wielomilionowe długi, należała do (udziałowcy): Magdalena Szczepańczyk (żona prokurenta Kamila Szczepańczyka w DHD sp. z .o.o), Marcin Zając (prezes w DHD) i Marta Kolasa-Synowiec, później zastąpiona przez Kamila Szczepańczyka. W Krajowym Rejestrze Zadłużonych przy spółce Intergem jako dłużnicy pojawiają się też Marek Synowiec i Kamil Szczepańczyk. K. Szczepańczyk był w Intergem prokurentem, podobnie jak w DHD budującej Park Paderewskiego. Generalnie wygląda na to, że gdzie pojawią się w spółkach te nazwiska, to zostają po nich długi i upadłości. Opinie na gowark.pl o firmie formułowane przez byłych pracowników, wiele mówią: https://www.gowork.pl/opinie_czytaj,21541239Data dodania komentarza: 27.02.2025, 11:33Źródło komentarza: Projekt „Park Paderewskiego” z nowym prezesem. Obwiniany o malwersacje zarząd zawieszony
Reklama
Reklama
Reklama