Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 05:57
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

FOTOWOLTAIKA I SŁUŻBOWA HYBRYDA

(Poraj) We wtorek, 28 lutego odbyła się sesja Rady Gminy w Poraju. Najdłuższą dyskusję wywołały zmiany w budżecie związane z zakupem nowego samochodu służbowego. Gmina nabyć ma hybrydową Skodę za kwotę ok. 160 tysięcy złotych. Zastąpi ona dotychczas użytkowanego Volkswagena Jettę, który pokonał już 350 tysięcy kilometrów. Pomysł ten nie pojawił się teraz – pod koniec ubiegłego roku zabezpieczono na ten cel środki, których nie wykorzystano, więc obecnie zostały one przeniesione do tegorocznego planu finansowego. Mimo tego niektórzy radni mieli wątpliwości. Marcin Makuch złożył wniosek, by środki na samochód przeznaczyć na remont ulicy Wesołej w Żarkach Letnisku. Jego propozycja została odrzucona przez Radę Gminy (8 głosami „przeciw”, 6 radnych wstrzymało się od głosu).
Podziel się
Oceń

Podczas sesji radni przyjęli sprawozdania z działalności komisji stałych rady za rok 2021 oraz informację Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej z zakresu świadczenia pomocy mieszkańcom w okresie zimowym. Przyjęli również pakiet uchwał związanych z gospodarką odpadami komunalnymi (zmieniono uchwałę ws. terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami, ws. Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy, ws. sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych i ich zagospodarowania, ws. wyboru metody ustalenia opłaty za odpady komunalne i ustalenia jej stawki). Zmiany związane są z tym, że w październiku ubiegłego roku radni podjęli uchwałę, zgodnie z którą nie będą odbierane odpady z terenu nieruchomości, na których znajdują się domki letniskowe (lub innych nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe), stąd konieczne było wprowadzenie analogicznych zmian w innych uchwałach związanych z odpadami komunalnymi.

NIERUCHOMOŚCI POD DROGI W DZIERŻNIE I KUŹNICY

Gmina nabędzie trzy nieruchomości – jedną w Dzierżnie i dwie w Kuźnicy Starej. Jedną z nich jest część nieruchomości gruntowej z przeznaczeniem pod drogę gminną, ulicę Nad Rozlewiskiem. W połowie grudnia właściciel tej nieruchomości zwrócił się do Urzędu Gminy z propozycją wykupienia przez samorząd części działki, przez którą przebiega droga (umożliwia ona dojazd do mostu, który łączy Kuźnicę Starą i Masłońskie).

- W przypadku zablokowania przejazdu przez właściciela nieruchomości, zostanie utracona drożność ulicy Nad Rozlewiskiem w miejscowości Kuźnica Stara – argumentowano w uzasadnieniu do projektu uchwały dot. nabycia przez gminę tej nieruchomości.

W Dzierżnie Gmina nabędzie nieruchomości z przeznaczeniem pod poszerzenie ulicy Wesołej w Żarkach Letnisku. Trzecią uchwałą związaną z nabyciem przez Gminę nieruchomości, którą Rada Gminy podjęła podczas lutowej sesji była ta ws. nieodpłatnego nabycia nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa położonych w Kuźnicy Starej, które są drogami lokalnymi - umożliwiają mieszkańcom dojazd do prywatnych posesji oraz do mostu łączącego Kuźnicę i Masłońskie.

Podobnie jak dokonuje się to w innych gminach, również porajscy radni podjęli uchwałę dotyczącą ustalenia wysokości ekwiwalentu dla strażaków-ochotników. Podjęta została ona jednogłośnie (w głosowaniu nie brało udziału czterech radnych, którzy są członkami OSP). Za każdą rozpoczętą godzinę udziału w działaniu ratowniczym lub akcji ratowniczej druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych otrzymywać będą ekwiwalent w wysokości 20 złotych, natomiast za każdą rozpoczętą godzinę udziału w szkoleniu lub ćwiczeniu pożarniczym w wysokości 5 złotych.

HYBRYDOWA OCTAVIA W MIEJSCE WYSŁUŻONEJ JETTY

Dyskusję wywołał projekt uchwały ws. zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej oraz tegorocznego budżetu. Najistotniejszymi zmianami było wprowadzenie do budżetu środków unijnych na realizację projektu „Odnawialne źródła energii w gminach Blachownia, Poraj i Poczesna” (czyli programu, w ramach którego mieszkańcy mogą pozyskać dofinansowanie na montaż instalacji fotowoltaicznej lub kotłów na pellet) oraz wprowadzenie do planu tegorocznych wydatków nieco ponad 158 tysięcy złotych na zakup nowego samochodu osobowego dla Urzędu Gminy.

Wątpliwości u niektórych radnych wywołał zakup nowego samochodu dla gminy – pojazdu hybrydowego za blisko 160 tysięcy złotych. Choć nikt nie negował potrzeby nabycia nowego auta (dotychczas wykorzystywany jest Volkswagen Jetta z przebiegiem 350 tysięcy kilometrów), o tyle pojawił się wniosek, by środki przeznaczyć na remont dróg w Żarkach Letnisku. Pytano również o koszty eksploatacji pojazdu w kolejnych latach oraz o to, czy istniała możliwość wyboru tańszego auta.

Radny Marcin Makuch proponował, by wykreślić z budżetu zakup nowego auta, a pieniądze przeznaczyć na budowę drogi w ulicy Wesołej w Żarkach Letnisku (od ul. Letniskowej do ul. Okrężnej).

- Uważam, że nie stać nas jeszcze, żeby zakupić ten pojazd. Mamy duże braki w infrastrukturze drogowej, złe stany dróg w Żarkach Letnisku i nie tylko. Ciągle żądamy jakiegoś równania, dodatkowych napraw, a tu nagle zakup samochodu – argumentował radny.

Jak wyjaśniała skarbnik Anna Kukla, środki na zakup samochodu to pieniądze z rozliczenia z zakończonego projektu odnawialnych źródeł energii. W ubiegłym roku do gminy wpłynęło ponad 160 tysięcy złotych, które miały zostać przeznaczone na nowy samochód. Środków nie wykorzystano w 2021 roku, dlatego teraz zaproponowano ich przesunięcie.

Mieszane uczucia miał też radny Grzegorz Bojanek. Zwrócił on jednak uwagę na to, by „nie wylać dziecka z kąpielą”: - (…) w WPF i zmianie w budżecie oprócz samochodu mamy też fotowoltaikę, która szczęśliwie się pojawiła i to jest dość duża kwota.

Wójt Katarzyna Kaźmierczak przypomniała, że zgodę na zakup nowego samochodu dla gminy radni wyrazili już w zeszłym roku – bez tego nie zostałaby podpisana umowa z dealerem. Nadmieniła też, że jest znacząca różnica w kosztach utrzymania obu samochodów – ograniczony do minimum będzie koszt paliwa, jako że nowy pojazd będzie hybrydowy. Zdaniem radnego Leszka Lacha w przedstawionym radzie zestawieniu oszczędności brakuje informacji o tym, ile kosztować będzie wymiana akumulatora po 8 lub 10 latach użytkowania auta hybrydowego. Jak mówił radny, może to być koszt na poziomie połowy wartości pojazdu.

Jak zapewniała wójt Kaźmierczak– w odpowiedzi na pytania radnego Bojanka – gminny samochód będzie służył nie tylko urzędnikom, ale również potrzebującym mieszkańcom gminy. Jako przykład takiego wykorzystania urzędowego pojazdu, wójt wymieniła zapewnienie transportu dla pacjentów, chcących dostać się do ośrodka zdrowia lub punktu szczepień, jak również przewiezienie interwencyjne matki z dzieckiem do placówki pomocowej.

Radny Makuch wspomniał, że wzmianka dotycząca zakupu nowego samochodu pojawiła się w budżecie 16 grudnia zeszłego roku, następnie 28 grudnia (gdy 22 grudnia było już wystawione zapytanie ofertowe), a 31 grudnia podpisano już umowę z dealerem. Podkreślił też, że jest za zmianami w budżecie związanymi z fotowoltaiką, ale jedyny punkt w uchwale, jaki chciałby zmienić dotyczy zakupu auta. Wójt uprzedziła, że wykreślenie jednego punktu z projektu uchwały poskutkuje niepodjęciem całego projektu, czyli również zapisów związanych z fotowoltaiką.

Katarzyna Kaźmierczak uzupełniła, że po zadysponowaniu pieniędzy w budżecie okazało się, że kupno auta nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Obecnie długo się czeka na nowe samochody, nawet kilka miesięcy. Radna Ewa Masłoń, która jest posiadaczką 8-letniego samochodu hybrydowego wtrąciła, że ewentualna wymiana akumulatora nie będzie kosztować połowy wartości auta, tylko około 7-10 tysięcy złotych. Z kolei wójt Kaźmierczak dodała, że obecnie akumulator kosztuje 830 złotych, z kolei trwałość baterii, która znajduje się w samochodzie od nowości objęta jest 10-letnią gwarancją.

Z dystansem do sprawy podeszła również radna Jolanta Chmura, która w trakcie sesji nie była pewna jak zagłosować. Proponowała, by jeszcze zastanowić się na spokojnie nad kupowaniem nowego samochodu i by nie popaść w „dziki zachwyt”, że to, co proponuje do kupienia dealer to najlepsze, co może się zdarzyć.

- Uważam, że jak najbardziej jest samochód potrzebny dla gminy. Jednak każdy gospodarz najpierw łata dziury te, które ma w domu do zrobienia, a potem dopiero myśli o czymś, co jest luksusem. Trzeba się nad tym zastanowić. Ja mam mieszane uczucia. Na komisji wstrzymałam się od głosu, potem uważałam, że należy w ogóle być przeciwko, teraz nie wiem jaką decyzję podjąć – mówiła w trakcie sesji radna Jolanta Chmura.

O tym, że Poraja nie stać na takie wydatki mówił też Krzysztof Klimek. Jak mówił, w trakcie komisji poprzedzającej sesję wyjaśniono, że obecnie wykorzystywany VW Jetta jest już pojazdem wyeksploatowanym, ma przebieg 350 tys. kilometrów. Radny zastanawiał się, czy zakup pojazdu w tej kwocie jest jedynym rozwiązaniem: - Dlaczego wybraliśmy tak drogie auto? Jesteśmy małą gminą, nas nie stać na takie luksusy. Co brano pod uwagę, jaka specyfikacja była? Może akurat dużo tańsze auto byśmy wzięli i też dobre jak ta Skoda Octavia.

Radna Ewa Masłoń pytała, czy urzędnicy analizowali jaki może być przychód ze sprzedaży obecnie używanego w gminie samochodu.

Jak odpowiadała wójt Katarzyna Kaźmierczak, rynek jest nieprzewidywalny, ale możliwe, że VW Jettę gmina sprzedałaby za 30-40 tysięcy złotych. Gdyby w urzędzie nie było auta służbowego, a pracownicy mieliby rozliczać delegacje, to koszty z pewnością byłyby większe niż porównywalne. Odpowiadając na pytania radnego Klimka, wójt przybliżyła, że sprawdzono, jakie samochody są wykorzystywane w innych samorządach. Większość potencjalnych marek szybko wyeliminowano, gdy okazało się, że byłyby dostępne w ciągu kilkunastu miesięcy. Pod uwagę brano pojazd marki KIA, ale nie było żadnej gwarancji, że samochód mógłby być dostępny jeszcze w tym roku. Wybrany samochód mari Skoda uważany jest za auto niezawodne i dobrze serwisowane, dlatego porajski urząd dokonał takiego wyboru.

8 głosami przeciw (Ł. Adamczyk, G. Bojanek, Ł. Boroń, B, Caban, B. Rajczyk, S. Sawicki, D. Superson-Kosztyła, A. Tkacz) radni odrzucili wniosek Marcina Makucha, by pieniądze na zakup pojazdu przeznaczyć na remont ulicy Wesołej w Żarkach Letnisku. Głos „za” oddał tylko wnioskodawca, pozostali radni wstrzymali się od głosu (J. Chmura, P. Frendowski, K. Klimek, L. Lach, E. Masłoń, W. Sitek).

Następnie radni przyjęli uchwały ws. zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej (9 głosów „za”, 1 przeciw, 5 osób wstrzymało się od głosu) oraz ws. zmian w budżecie na 2022 rok (11 za, 1 przeciw, 3 wstrzymujące). (es) Zdj. poglądowe: Elektrowozy.pl


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AntoninaTreść komentarza: Link do sierpniowej sesji z podsumowaniem przez Burmistrza Spyrę osób pytających i komentujących "porębską fuszerkę": https://esesja.tv/transmisja/56596/iii-sesja-rady-miasta-poreba-w-dniu-poniedzialek-26-sierpnia-2024.htm?fbclid=IwY2xjawGqe_hleHRuA2FlbQIxMAABHa763Pf-UB0IP7jKvX85vrHIGEj6BIU6VRn-eYwS-KEDoD2VFPrHsVLb-g_aem_fu2tMvmzUA76ESLBrZyoRw Godzina 11.25 lub 2 godzina 8 minuta sesji. Oceńcie to sami.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 09:26Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: JustinTreść komentarza: Po tej wypowiedzi Spyry można stwierdzić, że jak pojedzie do McDonalds to nie musi brać słomki do napoju, wyciągnie ją sobie z butów.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 08:11Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlaTreść komentarza: Przesłuchałam sesję z sierpnia, Burmistrz rzeczywiście nazwał mieszkańców "poziomem rynsztoka" pytających o jego wątpliwe postępy w budowie Agory. Prawdziwy "burak" można rzec.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 14:07Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: MadziolubTreść komentarza: Widzę, że Szemla już 3 raz przekłada składanie ofert. Czyżby potencjalni wykonawcy ciągle go punktowali ? Taki "fachowiec" ? Tylko od czego ?Data dodania komentarza: 16.11.2024, 14:41Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: zawiercianinTreść komentarza: Zobaczymy kto wygra przetarg lekko zmodyfikowany Panie Prezesie i Panie Redaktorze Zobaczymy kto ma racjęData dodania komentarza: 12.11.2024, 23:23Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: B29Treść komentarza: I tak mało dostał, pieniądze zrobiły swoje. A 300 tyś. To śmiech na sali , tam nawet milion nie był by problemem.Data dodania komentarza: 9.11.2024, 02:30Źródło komentarza: Wypadek w Hucie Szklanej. Sąd oddalił wniosek o odroczenie kary. Piotr K. już w więzieniu
Reklama
Reklama