Tematem odcinka były wydarzenia, jakie rozegrały się podczas potyczki Powstańców Styczniowych w dniu 22 marca 1863 roku pod Kuźnicą Masłońską. Do potyczki doszło pomiędzy wojskami Rosji carskiej a oddziałami polskimi pod dowództwem płk. Teodora Cieszkowskiego podczas Powstania Styczniowego. Do walk doszło, gdy wojska rosyjskie idące w ślad za oddziałami płk. Cieszkowskiego napotkały w tym miejscu na obóz rozbity przez jego oddział. Powstańcy wycofali się w kierunku Siewierza, a następnie – zagrożeni otoczeniem przez wojska carskie – do województwa kaliskiego.
W trakcie walk poległo dziewięciu powstańców w tym ks. Benwenuty Mańkowski, który został pochowany w Przyrowie k. Częstochowy oraz pochodzący z okolic Piotrkowa Trybunalskiego szlachcic Henryk Wodziński, który został pochowany w Niegowonicach. Nieznanych z imienia i nazwiska powstańców pochowano w pobliżu miejsca potyczki w Kuźnicy Masłońskiej. Ich szczątki przeniesiono w latach 60-tych XX wieku do mogiły powstańczej w dzielnicy Zawiercia - Wydra Zielona.
Dla upamiętnienia bohaterskiej śmierci powstańców styczniowych w potyczce pod Kuźnicą Masłońską jest obecnie symboliczna mogiła na leśnej polanie płk. Teodora Cieszkowskiego w Kazimierówce, gdzie został zrealizowany program. W realizacji programu wzięli udział: prezes Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej Maciej Świderski, członek Okręgu Śląskiego Związku Oficerów Rezerwy RP plut. rez. Damian Liszczyk oraz inicjator realizacji programu, historyk Tadeusz Loster wraz z małżonką. Następnie ekipa telewizyjna udała się do dzielnicy Wydra Zielona w Zawierciu, gdzie znajduje się grób Powstańców Styczniowych, celem dalszej realizacji materiału do programu. Emisja programu jest planowana na marzec 2022 roku w kanale TVP Historia.
Tekst oraz zdjęcia:
Damian Liszczyk
Napisz komentarz
Komentarze