Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 01:39
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

ZAWIERCIAŃSKIE MIEJSCA POWSTANIA STYCZNIOWEGO W PROGRAMIE „BYŁO… NIE MINĘŁO. KRONIKA ZWIADOWCÓW HISTORII”

W dniu 26 lutego 2022 roku redaktor Telewizji Polskiej Adam Sikorski wraz z ekipą programu „Było… nie minęło. Kronika zwiadowców historii”, przyjechał do Zawiercia celem realizacji kolejnego odcinka o tematyce historycznej.
Podziel się
Oceń

Tematem odcinka były wydarzenia, jakie rozegrały się podczas potyczki Powstańców Styczniowych w dniu 22 marca 1863 roku pod Kuźnicą Masłońską. Do potyczki doszło pomiędzy wojskami Rosji carskiej a oddziałami polskimi pod dowództwem płk. Teodora Cieszkowskiego podczas Powstania Styczniowego. Do walk doszło, gdy wojska rosyjskie idące w ślad za oddziałami płk. Cieszkowskiego napotkały w tym miejscu na obóz rozbity przez jego oddział. Powstańcy wycofali się w kierunku Siewierza, a następnie – zagrożeni otoczeniem przez wojska carskie – do województwa kaliskiego.

W trakcie walk poległo dziewięciu powstańców w tym ks. Benwenuty Mańkowski, który został pochowany w Przyrowie k. Częstochowy oraz pochodzący z okolic Piotrkowa Trybunalskiego szlachcic Henryk Wodziński, który został pochowany w Niegowonicach. Nieznanych z imienia i nazwiska powstańców pochowano w pobliżu miejsca potyczki w Kuźnicy Masłońskiej. Ich szczątki przeniesiono w latach 60-tych XX wieku do mogiły powstańczej w dzielnicy Zawiercia - Wydra Zielona.

Dla upamiętnienia bohaterskiej śmierci powstańców styczniowych w potyczce pod Kuźnicą Masłońską jest obecnie symboliczna mogiła na leśnej polanie płk. Teodora Cieszkowskiego w Kazimierówce, gdzie został zrealizowany program. W realizacji programu wzięli udział: prezes Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej Maciej Świderski, członek Okręgu Śląskiego Związku Oficerów Rezerwy RP plut. rez. Damian Liszczyk oraz inicjator realizacji programu, historyk Tadeusz Loster wraz z małżonką. Następnie ekipa telewizyjna udała się do dzielnicy Wydra Zielona w Zawierciu, gdzie znajduje się grób Powstańców Styczniowych, celem dalszej realizacji materiału do programu. Emisja programu jest planowana na marzec 2022 roku w kanale TVP Historia.

Tekst oraz zdjęcia:

Damian Liszczyk



Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: XyzTreść komentarza: Zawierciański SOR to patologia i piszę to jako mieszkaniec Zawiercia, który miał do czynienia z nikiData dodania komentarza: 20.12.2024, 01:01Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: RealTreść komentarza: Precz z hejtem. Internetowi hejterzy to tchórze. Za maską internetu obrażają. Tylko to potrafią - taka forma dowartościowania się.Data dodania komentarza: 19.12.2024, 20:49Źródło komentarza: PRZECIWNICY KOPALNI ZACZĘLI NĘKAĆ PRACOWNIKÓW RATHDOWNEYAutor komentarza: Anna KowalskaTreść komentarza: Świetny artykuł! Umowy o dzieło często są mylone z umowami zlecenia, co powoduje wiele niejasności dla freelancerów. Warto wiedzieć, że można wystawiać faktury VAT bez własnej firmy, co znacznie ułatwia prowadzenie działalności. Polecam przeczytać więcej na ten temat tutaj: https://freelancehunt.com/pl/blog/jak-wystawic-fakture-vat-bez-wlasnej-firmy/Data dodania komentarza: 16.12.2024, 11:47Źródło komentarza: Nowe przepisy mają zmienić sytuację, w jakiej znaleźli się ludzie zatrudnieni przez platformy cyfrowe. Wprowadzają domniemanie stosunku pracyAutor komentarza: abcTreść komentarza: no cóż zrobić, lata lecą, kilkadziesiąt lat przemian, a edukacja w Polsce, haha, leży... ważniejsze są tik toczki i pół dnia z nosem w smartfonie.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 08:43Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz! J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Mamy rok 2024, jak Pan (lub Pani) raczył odszukać w historii, bank działa od 1991r, to już 33 lata, czyli kilkadziesiąt. W dla liczb w przedziale 20-90 liczebniki główne wszystkie można nazwać, że to jest "kilkadziesiąt". Ale nie każdy, haha, to zrozumie. PozdrawiamyData dodania komentarza: 26.11.2024, 09:11Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!Autor komentarza: ha_haTreść komentarza: od kilkudziesięciu lat !!! hahaha... Bank Śląski jest u nas od 1991 r a ing od 1996... od kiedy to kilkadziesiąt?Data dodania komentarza: 25.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!
Reklama
Reklama