Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 20:24
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Jak skutecznie zrezygnować z polisy OC samochodu?

Chcesz zrezygnować z polisy OC samochodu? Nie wiesz, jak to zrobić? A może szukasz wskazówek, które pozwolą Ci na skuteczną rezygnację z polisy OC samochodu? Znajdziesz je w naszym tekście, więc zachęcamy do krótkiej lektury!
Podziel się
Oceń

Rezygnacja z polisy OC samochodu – kiedy jest możliwa?

Do wykupienia ubezpieczenia OC jest zobowiązany każdy, kto wejdzie w posiadanie pojazdu mechanicznego, a za jego brak grożą naprawdę surowe kary. Tym samym możemy być pewni, że nikt z nas nie zrezygnuje z polisy OC tylko dlatego, że znudziły nam się opłaty i wolimy przeznaczyć pieniądze na zupełnie inne cele. To jednak nie oznacza, że jesteśmy zobowiązani płacić raz wykupioną polisę przez całe życie - więcej o wypowiedzeniu OC znajdziesz na https://ubezpieczamy-auto.pl/wypowiedzenie-oc/. To właśnie na tej witrynie dowiemy się, że istnieją pewne odstępstwa od reguły, więc ostatecznie będziemy mogli zrezygnować z polisy OC samochodu.

O jakich dokładnie sytuacjach mowa? Kiedy możemy zrezygnować z OC samochodu? Na pewno będzie to możliwe, gdy nasza umowa dobiega końca, a my chcemy przenieść się do innego towarzystwa ubezpieczeniowego. Co więcej, możemy też zrezygnować z polisy OC, gdy kupiliśmy pojazd używany z ważnym ubezpieczeniem i nie chcemy go przedłużać, bo mamy zaufanie do swojego towarzystwa ubezpieczeniowego i to w nim chcemy wykupić nową polisę.

Z OC samochodu możemy też zrezygnować, gdy umowa zostanie nam przedłużona automatycznie lub wtedy, gdy nasz pojazd dozna szkody całkowitej lub będzie na tyle stary, że nie będzie zdatny do dalszej jazdy. W takich przypadkach, aby zrezygnować z polisy OC samochodu, najpierw trzeba zezłomować samochód.

Rezygnacja z polisy OC samochodu – jak się za to zabrać?

Jeśli chcemy mieć pewność, że rezygnacja z polisy OC samochodu będzie skuteczna, to zawsze powinniśmy dopilnować też spraw formalnych. Wiąże się to oczywiście z przygotowaniem stosownego pisma, które będzie naszą podkładką do wypowiedzenia umowy z obecnym towarzystwem ubezpieczeniowym. W treści dokumentu muszą znaleźć się nasze dane osobowe oraz adresowe. Do tego konieczne będzie też podanie numeru ubezpieczenia OC samochodu, czy dane towarzystwa ubezpieczeniowego, z którego usług chcemy zrezygnować.

Co więcej, wymagane jest także wskazanie podstawy prawnej, która daje nam możliwość wypowiedzenia umowy, czy daty i miejsca sporządzenia dokumentu. Tak przygotowane pismo należy podpisać własnoręcznie, a podpis powinien być czytelny. To, jak przygotujemy sam dokument, zależy od nas, jak również od naszych preferencji. Jeśli stawiamy na tradycyjne rozwiązania, to na pewno możemy zdecydować się na odręczne przygotowanie wypowiedzenia umowy na polisę OC samochodu, a jeśli na wygodne to już warto pomyśleć o wykorzystaniu komputera.

Co więcej, jeśli nie wiemy, jak takie pismo powinno wyglądać, to zawsze możemy też sięgnąć po gotowe wzorce, zwłaszcza że do swojej dyspozycji mamy Internet, a wraz z nim serwisy branżowe, na których czekają wzory różnego typu dokumentów, w tym również te, które mają związek z rezygnacją z polisy OC samochodu.

Rezygnacja z polisy OC auta – gdzie i jak złożyć swój wniosek?

Jeśli chcemy zrezygnować z polisy OC samochodu, to musimy skierować swoje kroki do danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Jednak pamiętamy, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe może określać, w jaki sposób można wypowiedzieć zawartą umowę na polisę OC.

Czasami konieczne jest osobiste stawienie się do oddziału ubezpieczalni, innym razem trzeba umówić się z agentem lub dostarczyć dokumenty listownie. Jednak zdarzają się też przypadki, gdzie ubezpieczalnie pozwalają na rezygnację z OC online. Jeśli zatem chcemy, by wszystko przebiegło jak najsprawniej, lepiej sprawdzić, jakie formy wypowiedzenia umowy akceptuje nasze towarzystwo ubezpieczeniowe.


Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: TPZJMTreść komentarza: Pan Redaktor nie odpowiedział, czy złożył zawiadomienie, ale skoro umieścił taki tekst na 1 stronie gazety więc może warto poprosić CBA o weryfikację tych informacji. Niczego nie można przesądzać ale czytając Prezesa Michala Szemla w mediach społecznościowych może warto spróbować ?Data dodania komentarza: 1.11.2024, 17:32Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: A.Treść komentarza: Co za żałosny szmatławy artykulik. Co się stało z rzetelnością dziennikarską.Data dodania komentarza: 31.10.2024, 22:42Źródło komentarza: KOBIETA POSTRZELONA W PLECY. POLICJA SZUKA STRZELCA. ZABEZPIECZONO BROŃ CZTERECH MYŚLIWYCHAutor komentarza: Władek OTreść komentarza: Nikt ich nie kontroluje, strzelają do wszystkiego co się rusza, nie przechodzą badań lekarskich, to klika chroniona przez pis, kościół i PSL, zarabiają grube pieniądze na tzw. walce ASF (dopłaty).Data dodania komentarza: 31.10.2024, 11:26Źródło komentarza: KOBIETA POSTRZELONA W PLECY. POLICJA SZUKA STRZELCA. ZABEZPIECZONO BROŃ CZTERECH MYŚLIWYCHAutor komentarza: SzelmaTreść komentarza: Jeżeli Pan Mazanek ma rację w sprawie ustawienia przetargu to czy zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestepstwa ? Przecież jest taki obowiązek w przypadku wykrycia nieprawidłowości.Data dodania komentarza: 30.10.2024, 16:53Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: BobMars39Treść komentarza: Powiem tak-jeżdżę autobusami już kilkanaście lat. Byłbym za odpłatnymi kursami gdyby ktoś dał gwarancję poprawy usług. Zimą ogrzewane autobusy (przynajmniej pierwsze kursy) a latem klimatyzacja (a nie: otwórzcie sobie okno). tandardy zachowania dla wszystkich kierowców! I możliwość zmiany godzin odjazdu niektórych autobusów (w końcu to dla pasażerów jest komunikacja miejska). Słuchajcie ludzi i bierzcie przykład od innych. Powodzenia.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 18:13Źródło komentarza: Bezpłatna komunikacja. Czy eksperyment się udał?Autor komentarza: ZawiercianinTreść komentarza: Jeszcze trochę i po mieście będą jeździć prywaciarze 30 letnimi kopciuchami i bilet będzie kosztował 9 zł .Data dodania komentarza: 25.10.2024, 23:15Źródło komentarza: Bezpłatna komunikacja. Czy eksperyment się udał?
Reklama
Reklama