Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 22 stycznia 2025 11:02
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
[Głosowanie zakończone]

Zawiercie: wybory samorządowe 7 kwietnia. Na kogo zagłosujesz?

Ankieta: Komunikacja bezpłatna w Zawierciu. Czy eksperyment się udał?Od 1 stycznia 2024 w Zawierciu, ale też w Porębie i Siewierzu miejska komunikacja autobusowa jest bezpłatna dla pasażerów. Nie ma biletów, ale to nie znaczy, że ona nie kosztuje. Utrzymują ją gminy, głównie Zawiercie. Jak oceniasz funkcjonowanie komunikacji bezpłatnej po 10 miesiącach? Czy eksperyment powinien być kontynuowany. Po ledwie 3 miesiącach z tego rozwiązania wycofała się gmina Włodowice. W pytaniach staramy się spojrzeć na najważniejsze aspekty funkcjonowania komunikacji bezpłatne: wygoda, koszty, czy mieszkańcy korzystają z bezpłatnych autobusów częściej, niż gdy były płatne. Odpowiedzi można udzielić raz na 5 minut, co pozwala zabrać głos wybierając różne nasze pytania.
Powinno się utrzymać komunikację bezpłatną, mimo jej kosztów ponoszonych przez wszystkich
24%
Nie każdy korzysta z komunikacji, więc ponoszenie w bilecie części jej kosztów przez pasażera jest lepszym rozwiązaniem
18%
Korzystam z autobusów częściej, od kiedy jest bezpłatna
20%
Korzystam z autobusów tak samo często, jak wtedy gdy były bilety
2%
Jakość połączeń od kiedy nie ma biletów się poprawiła
3%
Ankieta: Strefa przemysłowa na Marciszowie: bogactwo czy przekleństwo?Mieszkańcy Marciszowa, dzielnicy w której wyrosła strefa przemysłowa narzekają na coraz większe uciążliwości związanie z powstawaniem kolejnych firm. Chcieli o tym porozmawiać 21 lutego z Prezydentem Zawiercia Łukaszem Konarskim, ale ten na spotkanie (cala pełna!) w OSP Marciszów nie przybył. Co sądzicie o rozwoju strefy przemysłowej?
Strefa przemysłowa przynosi więcej szkód niż korzyści dla mieszkańców
40%
Strefa przemysłowa przynosi korzyści miastu, ale niszczy dzielnicę Marciszów
22%
Dobrze, że Strefa Przemysłowa się rozwija, ale nie korzystają na tym mieszkańcy dzielnicy
10%
Strefa przemysłowa to korzyści również dla dzielnicy Marciszów
19%
Powstawanie nowych firm w strefie powinno być ograniczone
9%
W zawierciu rywalizacja wyborcza toczy się o posadę Prezydentki/Prezydenta Miasta, ale też o model rozwoju Zawiercia. Za kadencji obecnego prezydenta miasto zaczęło się kojarzyć z przetwórnią odpadów i związaną z tym przestępczością zorganizowaną

Już 7 kwietnia mieszkańcy Zawiercia wybierają Radę Miasta oraz nową prezydentkę lub prezydenta miasta. Na kogo oddasz głos?
Z obecnym prezydentem zmierzą się dwie kobiety Anna Nemś była posłanka Koalicji Obywatelskiej oraz radna PiS Paulina Pietras. Co ciekawe, długo nie było wiadomo, czy PiS wystawi własną kandydatkę/a ponieważ całe 5 lat PiS współrządził w mieście z Łukaszem Konarskim, zachowując wiele ważnych stanowisk. Przed samymi wyborami PiS próbuje odkleić się od układu PiS-Konarski, w myśl zasady "afery to nie my".
O fotel Prezydenta Zawiercia walczy też bardzo aktywny Jarosław Mazur, który zdobył popularność jako prezes spółki komunalnej. Gdy wykrył wiele nieprawidłowości, Konarski natychmiast go odwołał do wywołało akcję #MuremZaMazurem i w efekcie jego start w wyborach. Startuje jeszcze radny miejski Michał Myszkowski, od lat jeden z bardziej merytorycznych radnych, jednoznaczny krytyk rządów Łukasza Konarskiego. Można więc powiedzieć, że obecny prezydent ma wszystkich przeciwko sobie. Te wybory są o model rozwoju miasta, gdyż mimo wielu firm, które pojawiły się w mieście, Zawiercie oprócz sportu (pozytywnie) kojarzy się tylko z odpadami i aferami. Czy ten obraz uda się zmienić po 7 kwietnia 2024?

Anna Nemś KW Koalicja Obywatelska
13%
Jarosław Mazur, KWW Jarosława Mazura ZAWIERCIE W SERCU
5%
Michał Myszkowski, KWW Miłośników Ziemi Zawierciańskiej
3%
Paulina Pietras KW Prawo i Sprawiedliwość
6%
Łukasz Konarski KWW Ruch Konarskiego
73%
Reklama