Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 21 listopada 2024 18:54
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

STRAŻACY ŚWIĘTOWALI W ZŁOŻEŃCU

(Złożeniec) Wielkie i zarazem podwójne święto obchodzili strażacy z OSP w Złożeńcu i okoliczni mieszkańcy. 11 września uczczono rocznicę istnienia jednostki i otwarto po remoncie Wiejski Dom Kultury. Odważni druhowie mogą się poszczyć tym, że już od 55 lat pomagają ludziom w potrzebie.
Podziel się
Oceń

(Złożeniec) Wielkie i zarazem podwójne święto obchodzili strażacy z OSP w Złożeńcu i okoliczni mieszkańcy. 11 września uczczono rocznicę istnienia jednostki i otwarto po remoncie Wiejski Dom Kultury. Odważni druhowie mogą się poszczyć tym, że już od 55 lat pomagają ludziom w potrzebie.

 

OSP Złożeniec powstała w 1956 r. Pierwszym prezesem został Stanisław Wilczura. Początkowo ich sprzęt to tylko: motopompa, węże gaśnicze, kaski, mundury bojowe, pasy, toporki, bosaki, przyznane im przez Radę Powiatową w Olkuszu. Generalną próbę sprzętu przeprowadzono po mszy świętej, na której ten został poświęcony. Na początku lat sześćdziesiątych OSP Złożeniec została wyposażona w samochód wojskowy (tzw. „Doczka”), który służył ponad trzy lata. Nieco później z jednostki wojskowej udało sie pozyskać samochód „Lublin”.

 

- Na początku lat sześćdziesiątych została wybudowana drewniana remiza, która pełniła rolę pomieszczenia do garażowania samochodu i przechowywania sprzętu. W pomieszczeniu tym były też organizowane zabawy ludowe. W końcu lat sześćdziesiątych jednostka otrzymała samochód „Star” z Zakładu Elektroinstalacyjnego z Wierbki. Członkowie OSP uczestniczą w akcjach ratowniczo – gaśniczych, niosąc pomoc ludziom skrzywdzonym przez los, udzielając się społecznie. W większości w czynie społecznym wybudowaliśmy remizę strażacką na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Był to budynek w stanie surowym – mówi Henryk Goncerz, naczelnik OSP w Złożeńcu i inicjator budowy Wiejskiego Domu Kultury.

 

Dzięki staraniom burmistrza Michała Otrębskiego kompleks został wykończony i odnowiony przy pomocy środków z Unii Europejskiej. Całość inwestycji to koszt 705 tysięcy złotych. 220 tysięcy pozyskano na ukończenie remontu z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

 

- Obecnie budynek ten ma służyć naszej społeczności, jako Dom Ludowy z wydzieloną częścią dla jednostki OSP. Obiekt stoi w dużej mierze dzięki zaangażowaniu członków OSP. Należy tu wymienić ludzi, którzy kierowali naszą jednostką: Funkcję prezesów pełnili druhowie: Stanisław Wilczura, Piotr Trzewicarz, Wincenty Rozlach, Staisław Rozlach, Zbigniew Koch i obecnie Mariusz Koch. Aktywni członkowie naszej jednostki to młodzi ludzie. Nasza OSP ma na wyposażeniu samochód „Żuk” oraz sprzęt gaśniczy. Bierzemy udział w zawodach, szkoleniach organizowanych przez PSP Zawiercie. Jesteśmy jak wszystkie ochotnicze straże gotowi pomagać ludziom, uczestniczyć w akcjach pożarniczo-gaśniczych, akcjach przeciwdziałających powodziom i innym klęskom żywiołowym. Zabezpieczamy również uroczystości religijne, które odbywają się w naszej miejscowości. Kultywujemy tradycje straży pożarnych poprzez organizowanie różnych imprez i zabaw wspólnie z Kołem Gospodyń Wiejskich – dodaje naczelnik.

 

Radości z otwarcia Domu Kultury nie kryją także gminni urzędnicy.

 

- Taki budynek będzie służył lokalnemu środowisku i z pewnością przyczyni się do rozwoju kultury i do integracji mieszkańców – przyznaje sekretarz Miasta i Gminy Pilica Janina Dulbińska – Przybylik. Tekst (mpp) Foto: (EC)


STRAŻACY ŚWIĘTOWALI W ZŁOŻEŃCU

STRAŻACY ŚWIĘTOWALI W ZŁOŻEŃCU


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AntoninaTreść komentarza: Link do sierpniowej sesji z podsumowaniem przez Burmistrza Spyrę osób pytających i komentujących "porębską fuszerkę": https://esesja.tv/transmisja/56596/iii-sesja-rady-miasta-poreba-w-dniu-poniedzialek-26-sierpnia-2024.htm?fbclid=IwY2xjawGqe_hleHRuA2FlbQIxMAABHa763Pf-UB0IP7jKvX85vrHIGEj6BIU6VRn-eYwS-KEDoD2VFPrHsVLb-g_aem_fu2tMvmzUA76ESLBrZyoRw Godzina 11.25 lub 2 godzina 8 minuta sesji. Oceńcie to sami.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 09:26Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: JustinTreść komentarza: Po tej wypowiedzi Spyry można stwierdzić, że jak pojedzie do McDonalds to nie musi brać słomki do napoju, wyciągnie ją sobie z butów.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 08:11Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlaTreść komentarza: Przesłuchałam sesję z sierpnia, Burmistrz rzeczywiście nazwał mieszkańców "poziomem rynsztoka" pytających o jego wątpliwe postępy w budowie Agory. Prawdziwy "burak" można rzec.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 14:07Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: MadziolubTreść komentarza: Widzę, że Szemla już 3 raz przekłada składanie ofert. Czyżby potencjalni wykonawcy ciągle go punktowali ? Taki "fachowiec" ? Tylko od czego ?Data dodania komentarza: 16.11.2024, 14:41Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: zawiercianinTreść komentarza: Zobaczymy kto wygra przetarg lekko zmodyfikowany Panie Prezesie i Panie Redaktorze Zobaczymy kto ma racjęData dodania komentarza: 12.11.2024, 23:23Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: B29Treść komentarza: I tak mało dostał, pieniądze zrobiły swoje. A 300 tyś. To śmiech na sali , tam nawet milion nie był by problemem.Data dodania komentarza: 9.11.2024, 02:30Źródło komentarza: Wypadek w Hucie Szklanej. Sąd oddalił wniosek o odroczenie kary. Piotr K. już w więzieniu
Reklama
Reklama