Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 18 stycznia 2025 08:55
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

STRAŻACY ŚWIĘTOWALI W ZŁOŻEŃCU

(Złożeniec) Wielkie i zarazem podwójne święto obchodzili strażacy z OSP w Złożeńcu i okoliczni mieszkańcy. 11 września uczczono rocznicę istnienia jednostki i otwarto po remoncie Wiejski Dom Kultury. Odważni druhowie mogą się poszczyć tym, że już od 55 lat pomagają ludziom w potrzebie.
Podziel się
Oceń

(Złożeniec) Wielkie i zarazem podwójne święto obchodzili strażacy z OSP w Złożeńcu i okoliczni mieszkańcy. 11 września uczczono rocznicę istnienia jednostki i otwarto po remoncie Wiejski Dom Kultury. Odważni druhowie mogą się poszczyć tym, że już od 55 lat pomagają ludziom w potrzebie.

 

OSP Złożeniec powstała w 1956 r. Pierwszym prezesem został Stanisław Wilczura. Początkowo ich sprzęt to tylko: motopompa, węże gaśnicze, kaski, mundury bojowe, pasy, toporki, bosaki, przyznane im przez Radę Powiatową w Olkuszu. Generalną próbę sprzętu przeprowadzono po mszy świętej, na której ten został poświęcony. Na początku lat sześćdziesiątych OSP Złożeniec została wyposażona w samochód wojskowy (tzw. „Doczka”), który służył ponad trzy lata. Nieco później z jednostki wojskowej udało sie pozyskać samochód „Lublin”.

 

- Na początku lat sześćdziesiątych została wybudowana drewniana remiza, która pełniła rolę pomieszczenia do garażowania samochodu i przechowywania sprzętu. W pomieszczeniu tym były też organizowane zabawy ludowe. W końcu lat sześćdziesiątych jednostka otrzymała samochód „Star” z Zakładu Elektroinstalacyjnego z Wierbki. Członkowie OSP uczestniczą w akcjach ratowniczo – gaśniczych, niosąc pomoc ludziom skrzywdzonym przez los, udzielając się społecznie. W większości w czynie społecznym wybudowaliśmy remizę strażacką na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Był to budynek w stanie surowym – mówi Henryk Goncerz, naczelnik OSP w Złożeńcu i inicjator budowy Wiejskiego Domu Kultury.

 

Dzięki staraniom burmistrza Michała Otrębskiego kompleks został wykończony i odnowiony przy pomocy środków z Unii Europejskiej. Całość inwestycji to koszt 705 tysięcy złotych. 220 tysięcy pozyskano na ukończenie remontu z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

 

- Obecnie budynek ten ma służyć naszej społeczności, jako Dom Ludowy z wydzieloną częścią dla jednostki OSP. Obiekt stoi w dużej mierze dzięki zaangażowaniu członków OSP. Należy tu wymienić ludzi, którzy kierowali naszą jednostką: Funkcję prezesów pełnili druhowie: Stanisław Wilczura, Piotr Trzewicarz, Wincenty Rozlach, Staisław Rozlach, Zbigniew Koch i obecnie Mariusz Koch. Aktywni członkowie naszej jednostki to młodzi ludzie. Nasza OSP ma na wyposażeniu samochód „Żuk” oraz sprzęt gaśniczy. Bierzemy udział w zawodach, szkoleniach organizowanych przez PSP Zawiercie. Jesteśmy jak wszystkie ochotnicze straże gotowi pomagać ludziom, uczestniczyć w akcjach pożarniczo-gaśniczych, akcjach przeciwdziałających powodziom i innym klęskom żywiołowym. Zabezpieczamy również uroczystości religijne, które odbywają się w naszej miejscowości. Kultywujemy tradycje straży pożarnych poprzez organizowanie różnych imprez i zabaw wspólnie z Kołem Gospodyń Wiejskich – dodaje naczelnik.

 

Radości z otwarcia Domu Kultury nie kryją także gminni urzędnicy.

 

- Taki budynek będzie służył lokalnemu środowisku i z pewnością przyczyni się do rozwoju kultury i do integracji mieszkańców – przyznaje sekretarz Miasta i Gminy Pilica Janina Dulbińska – Przybylik. Tekst (mpp) Foto: (EC)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: podpisTreść komentarza: dobra, skończ już lobbysto elementalu, dostaliście zgodę, wybudowaliście zakład, działa. I bez tego ''trzepiecie'' miliardy przychodów rocznie i jeszcze płaczecie, gdy pojawiają się prośby o zmniejszenie uciążliwości dla okolicy. Dla was to byłby niewielki koszt aby coś zmienić, ale musicie się stawiać bo przecież ''Dajecie miejsca pracy i podatki'' więc wam wszystko wolno? Przydałoby się z waszej strony mniej zadufania i więcej współpracy! Stać wasData dodania komentarza: 3.01.2025, 11:03Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: Konsultacje , konsultacje baju baju.Treść komentarza: Z tymi konsultacjami społecznymi to będzie jak np. ze Strzępiarką na terenie CMC w Zawierciu. Jak uruchamiano około 20 lat temu to miała pracować tylko do godziny 16 żeby ludzie jako tako mieli trochę spokoju. Teraz od dobrych ok.10 lat już pracuje do godziny 22 a sortownie całą dobę. Od Wart po ulicę Łośnicką jaka jest odległość od zabudowań ? Jest tam chociaż JEDEN ekran akustyczny ?Data dodania komentarza: 3.01.2025, 08:58Źródło komentarza: ELEMENTAL CHCE WYBUDOWAĆ WIATRAKI W MRZYGŁODZIE. FIRMA ŻĄDA ZGODY RADNYCH DO KOŃCA GRUDNIAAutor komentarza: olaTreść komentarza: nareszcie nie będzie takiego zanieczyszczeniaData dodania komentarza: 31.12.2024, 10:43Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘ
Reklama
Reklama