(Zawiercie) Po firmie Aluron, specjalizującej się w produkcji aluminiowych systemów okiennych przyszedł czas na nowego inwestora w zawierciańskiej Strefie Aktywności Gospodarczej. Terenami zainteresowała się firma EF Nieruchomości z Warszawy, która chce u nas stworzyć modułowe hale produkcyjne. Kiedy pierwszy przedsiębiorca właśnie prowadzi prace wykończeniowe nowego zakładu, drugi zapowiada, że jeszcze w tym roku zamierza zgromadzić wszelkie niezbędne pozwolenia oraz dokumenty, by rozpocząć budowę.
Strefa Aktywności Gospodarczej jest częścią Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Ale od października 2007 roku do ubiegłego roku w zawierciańskiej SAG nie działo się nic. Inwestycja Aluronu opóźniała się. Dopiero w tym roku na terenach przy ulicach Podmiejskiej i Cerefisko zaczęła się prawdziwa budowa.
Nowy inwestor planuje w SAG wybudować modułowe hale produkcyjne. Ich łączna powierzchnia miałaby wynieść około 10 tysięcy metrów kwadratowych. Według wstępnych założeń, zaprezentowanych na spotkaniu z prezydentem Zawiercia Ryszardem Machem (10 października) ustalono, że pomieszczenia miałyby składać się czterech modułów, a ich najemca miałby prawo skorzystać z prawa do pierwokupu wynajmowanego pomieszczenia.
- Koncepcja inwestora wpisuje się w plany oraz strategię rozwoju Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Propozycja doskonale komponuje się także z ideą Parku Przemysłowo – Technologicznego, którego siedziba miałaby znajdować się właśnie w strefie – przyznaje Łukasz Czop rzecznik prasowy zawierciańskiego magistratu.
Tymczasem Aluron, który działa na polskim rynku od 2002 roku właśnie kończy budowę zakładu. Inwestycja planowo miała kosztować 40 milionów złotych. Przedsiębiorstwo, które wdraża nowe technologie w branży okien i drzwi niedawno znalazło się na liście firm wyróżnionych przez magazyn FORBES oraz firmę Dun and Bradstreet tytułem „Diamenty Forbesa”.
- W wyniku nowej inwestycji na terenie SSE w Zawierciu przy ul. Podmiejskiej powstanie 60 nowych miejsc pracy. Budowa zakładu o powierzchni 16 tys. metrów kwadratowych ruszy w czwartym kwartale 2010 roku i potrwa dwa lata. Łączny budżet inwestycji sięgnie 40 mln złotych. Wstępny nabór rozpocznie się zaś na przełomie roku 2011 i 2012 roku – zapowiadał na naszych łamach Kryspin Baran, wiceprezes Aluronu.
Wszystko poszło zgodnie z planem. Zakład będzie się zajmował produkcją metalowych elementów stolarki budowlanej, konstrukcjami metalowymi i obróbką metali.
- Aktualnie wykonywane są głównie prace związane z montażem instalacji elektrycznych, gazowych oraz sprężonego powietrza oraz przeprowadzany jest montaż lakierni proszkowej. W budynku socjalno-biurowym trwają prace elewacyjne, montaż stolarki oraz prace wykończeniowe wewnątrz – przyznaje Marta Dudziak z Aluronu.
Monika Polak-Pałęga
Napisz komentarz
Komentarze