Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 22 stycznia 2025 01:11
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

CHCĄ 150 TYSIĘCY ZA ZABYTKOWY PAROWÓZ!

(Łazy) Burmistrz Łaz Maciej Kaczyński wystąpił do zarządu PKP Cargo S.A. z wnioskiem o przekazanie w formie darowizny zabytkowego parowozu Ty45-421, który miałby ozdobić centrum gminy. Historyczny pojazd obecnie stoi nieopodal, bo w pobliżu zabytkowej wieży ciśnień. Dla mieszkańców jest symbolem kolejarskiej świetności miasta. Dwa lata temu łazowianie o swój parowóz walczyli z Sosnowcem i wtedy wygrali. Teraz okazuje się, że jeśli chcą się chwalić swoją perłą techniki, to muszą za nią zapłacić. Jak wylicza występująca w imieniu spółki PKP Cargo Fundacja Era Parowozów Łazy mogą kupić zabytek za 150 tysięcy złotych. Możliwa jest również umowa najmu do pełnienia roli eksponatu.
Podziel się
Oceń

(Łazy) Burmistrz Łaz Maciej Kaczyński wystąpił do zarządu PKP Cargo S.A. z wnioskiem o przekazanie w formie darowizny zabytkowego parowozu Ty45-421, który miałby ozdobić centrum gminy. Historyczny pojazd obecnie stoi nieopodal, bo w pobliżu zabytkowej wieży ciśnień. Dla mieszkańców jest symbolem kolejarskiej świetności miasta. Dwa lata temu łazowianie o swój parowóz walczyli z Sosnowcem i wtedy wygrali. Teraz okazuje się, że jeśli chcą się chwalić swoją perłą techniki, to muszą za nią zapłacić. Jak wylicza występująca w imieniu spółki PKP Cargo Fundacja Era Parowozów Łazy mogą kupić zabytek za 150 tysięcy złotych. Możliwa jest również umowa najmu do pełnienia roli eksponatu.

 

Historyczny parowóz Ty45-421 został wyprodukowany w 1950 roku. Producentem pojazdu była pierwsza fabryka lokomotyw w Polsce w Chrzanowie. To zmodernizowana wersja wyposażona w stoker, który służy do automatycznego podawania węgla lub drewna. Dzięki byłemu dyrektorowi Zakładu Taboru Kolejowego w Łazach PKP „Cargo” Adamowi Kwiatkowskiemu udało się znaleźć dla niego miejsce. Parowóz jest zlokalizowany w pobliżu zabytkowej wieży ciśnień. Ma także swoje stanowisko i semafor ramienny. Łazy, czyli „Miasto Kolejarzy” od zawsze związane było z węzłem kolejowym, dzięki któremu się rozwijało.

 

NIE ODDALI…

 

Choć duma i perła techniki na trwałe wpisała się do świadomości i serc łazowskich kolejarzy i okolicznych mieszkańców to były plany przekazania jej przez PKP Cargo na rzecz Sosnowca.

 

-Wygraliśmy batalię o parowóz z Sosnowcem, ale jak się okazuje, to nie koniec naszych kłopotów – powiedział Łukasz Nowak z portalu Łazowianie.pl.

 

Pojazd został odnowiony w czynie społecznym przy sporym udziale pracowników węzła Łazy i uczniów Zespołu Szkół Kolejowych w Łazach. Władze gminy liczyły, że po przebudowie centrum Łaz (całkowity koszt  to 7 milionów 200 tysięcy złotych) uda się lokomotywę przenieść w ten rejon i odpowiednio ją wyeksponować. Tym bardziej, że dworzec ma być wykonany w stylu industrialnym. Plac przed dworcem kolejowym będzie pełnił funkcję nie tylko komunikacyjną, ale przede wszystkim rekreacyjną i społeczną. Modernizacja budynku dworca polegać będzie na kompleksowej termomodernizacji wraz ze zmianą sposobu użytkowania i przeznaczeniem części pomieszczeń na Izbę Pamięci oraz Punkt Informacji Turystycznej. W ramach izby parowóz miałby zostać wyeksponowany, oświetlony.

 

- Ten pomnik techniki, który swoją kolejarską służbę skończył właśnie w Łazach, chcielibyśmy umieścić na bocznicy kolejowej przy placu dworcowym. Odremontowany i odpowiednio wyeksponowany niewątpliwie przypominać będzie historię naszej miejscowości i jej tradycje kolejarskie, ale także spodziewamy się, że stanowić będzie atrakcję turystyczną, ważny środek dydaktyczny służący edukacji młodych pokoleń jak i dobry sposób na promocję miasta i gminy – pisał trzy miesiące temu do ówczesnego prezesa zarządu PKP Cargo Wojciecha Balczuna burmistrz Kaczyński.

 

Wcześniej zarząd spółki wyraził zgodę na przekazanie w formie darowizny na rzecz Urzędu Miasta w Sosnowcu tego samego parowozu. Wartość rynkowa oszacowana przez rzeczoznawcę stanowiła wtedy ponad 99 tysiące złotych. Łazowianie nie pozwolili na to, by ich symbol opuścił gminę i Sosnowiec znalazł sobie inną lokomotywę, Ty 51–133 wyprodukowaną w 1956 roku w Poznaniu.

 

- Temat odpuściliśmy, żeby nie szerzyć antagonizmów. Ten konflikt ze strony Łaz wygląda jak próba sił – powiedział Rafał Łysy naczelnik Wydziału Promocji i Informacji UM w Sosnowcu.

 

NOWA POLITYKA CARGO

 

Balczun 28 stycznia złożył rezygnację z funkcji prezesa zarządu PKP Cargo. W imieniu spółki na wniosek gminy Łazy o przekazanie poczciwej lokomotywy Ty45-421 odpowiedziała Fundacja Era Parowozów.

 

- Od półtora roku obowiązują nowe zasady przekazywania taboru przez PKP Cargo S.A. Ostatnie decyzje o nieodpłatnym przekazaniu taboru zapadły jesienią 2011 roku. W ubiegłym roku nastąpiło jedynie faktyczne przekazanie na podstawie decyzji, które zapadły jeszcze na starych zasadach. I właśnie tak było w przypadku parowozu, który stał się pomnikiem w Sosnowcu – mówi Paweł Szczerbakow z Fundacji Era Parowozów.

 

I pewnie nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie drobne pomyłki w piśmie skierowanym do burmistrza Łaz.

 

W pierwszym wariancie zniszczony parowóz gmina może odkupić, jako złom w przybliżeniu za 150 tysięcy złotych netto (w 2011 roku rzeczoznawcy wartość rynkową pojazdu oszacowano na 99 tysięcy złotych). Jak widać ceny złomu poszybowały w górę.

 

W drugim wariancie najmu parowozu, Łazy musiałyby zapłacić między innymi za „pokrycie kosztów przygotowania przez PKP Cargo parowozu do transportu, przestawienie parowozu na tory trakcyjne i sam transport kolejowy parowozu z miejsca obecnego postoju w Białymstoku na miejsce docelowej eksploatacji w Łazach”. Sprawdziliśmy, jaka odległość dzieli Łazy od Białegostoku. To około 460 kilometrów.

 

- Nasz parowóz nigdzie się stąd nie ruszał, nadal stoi sobie obok wieży ciśnień – śmieją się łazowianie.

 

– Chcielibyśmy, by ten obiekt był zadbany. Nie chcemy, by niszczał – komentuje Mariusz Dudek przewodniczący Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Łazach.

 

Władze Łaz zapowiadają, że w najbliższym czasie wystosują do PKP Cargo pismo z propozycją przestawienia zabytku po prostu na inną bocznicę, gdzie poczciwy „ciuchciak” będzie lepiej dostępny dla turystów. – Kwota 150 tysięcy złotych za kupno parowozu jest dla nas kosmiczna. W zamian za zmianę postoju parowozu możemy dokonać jego konserwacji – podsumowuje burmistrz Kaczyński.

 

Monika Polak-Pałęga

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: FelicjanTreść komentarza: Ta zgraja to ruskie zagrożenie dla Polski, gorsze niż PIS.Data dodania komentarza: 19.01.2025, 07:59Źródło komentarza: Wybory Prezydenckie-Sławomir Mentzen: Myszków 13:00 Zawiercie 14:00Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: podpisTreść komentarza: dobra, skończ już lobbysto elementalu, dostaliście zgodę, wybudowaliście zakład, działa. I bez tego ''trzepiecie'' miliardy przychodów rocznie i jeszcze płaczecie, gdy pojawiają się prośby o zmniejszenie uciążliwości dla okolicy. Dla was to byłby niewielki koszt aby coś zmienić, ale musicie się stawiać bo przecież ''Dajecie miejsca pracy i podatki'' więc wam wszystko wolno? Przydałoby się z waszej strony mniej zadufania i więcej współpracy! Stać wasData dodania komentarza: 3.01.2025, 11:03Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: Konsultacje , konsultacje baju baju.Treść komentarza: Z tymi konsultacjami społecznymi to będzie jak np. ze Strzępiarką na terenie CMC w Zawierciu. Jak uruchamiano około 20 lat temu to miała pracować tylko do godziny 16 żeby ludzie jako tako mieli trochę spokoju. Teraz od dobrych ok.10 lat już pracuje do godziny 22 a sortownie całą dobę. Od Wart po ulicę Łośnicką jaka jest odległość od zabudowań ? Jest tam chociaż JEDEN ekran akustyczny ?Data dodania komentarza: 3.01.2025, 08:58Źródło komentarza: ELEMENTAL CHCE WYBUDOWAĆ WIATRAKI W MRZYGŁODZIE. FIRMA ŻĄDA ZGODY RADNYCH DO KOŃCA GRUDNIA
Reklama
Reklama