Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 22 stycznia 2025 00:54
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

DROGA ŚWIĘTEGO PRZEZ MĘKĘ

(Zawiercie) Święty Brat Albert Chmielowski prawdopodobnie nie czułby się zbyt szczęśliwy, gdyby wiedział jak koszmarnie wygląda ulica, która nosi jego imię i ile dziennie właśnie przez tę drogę pada przekleństw z ust kierowców, którzy muszą pokonywać ją slalomem. Podobnie od kilku lat jest także na ul. Towarowej.
Podziel się
Oceń

(Zawiercie) Święty Brat Albert Chmielowski prawdopodobnie nie czułby się zbyt szczęśliwy, gdyby wiedział jak koszmarnie wygląda ulica, która nosi jego imię i ile dziennie właśnie przez tę drogę pada przekleństw z ust kierowców, którzy muszą pokonywać ją slalomem. Podobnie od kilku lat jest także na ul. Towarowej.

 

Stan ul. Brata Alberta, a także pobliskich ulic: Towarowej i Górnośląskiej miał odmienić się dzięki Narodowemu Programowi Przebudowy Dróg Lokalnych. Ze „schetynówkowej” puli na 2013 rok powiat zawierciański nie otrzymał jednak pieniędzy na żadną drogę. Obecnie ul. Brata Alberta to jedna z najgorszych dróg w Zawierciu. Choć ulice te znajdują się po „drugiej stronie torów” jest to nadal centrum miasta. Odwilż odsłoniła już kolejne „kratery”. Ogromne wyrwy w drodze mają kilka centymetrów głębokości, o ich szerokości lepiej nie wspominać. Stan drogi pogarsza się w zastraszającym tempie.

 

Każdego dnia przejeżdżają tamtędy samochody dostawcze i ciężarowe (przy ul. Towarowej znajduje się m.in. Huta Szkła i firma Return działająca w branży hutniczo-złomowej). Jak poinformował nas Powiatowy Zarząd Dróg, dziury nie zostaną „załatane” dopóki temperatura nie skoczy powyżej 0. „Łaty” to jednak tylko rozwiązanie doraźne. Szansę na położenie nowej nakładki PZD widzi dopiero po przetargach na inne drogi. Zakładając oczywiście, że przyniosą one oszczędności. Zarząd chciałby przy okazji remontu wykonać także parking przy ul. Towarowej. Póki to nie nastąpi, klienci którzy przyjeżdżają do Sengamu Sport, Daglezji, Elbizu, hurtowni Tag czy parafianie dojeżdżający do kościoła pw. Św. Brata Alberta mogą poważnie uszkodzić swoje samochody.

 

- Droga jest w stanie krytycznym. Przeszkadza to oczywiście nam i klientom. Czasem słyszymy jak narzekają na stan tej drogi. Na szczęście jak do tej pory żaden z naszych klientów nie uszkodził swojego samochodu – mówi Dagmara Bednarczyk, córka właścicieli Sengamu.

 

Gdyby jednak taka sytuacja miała miejsce, zawsze można starać się od Powiatowego Zarządu Dróg o odszkodowanie.

 

- Jesteśmy przygotowani na taką ewentualność. Kierowca musi jednak udowodnić, że z powodu dziury w drodze doszło do uszkodzenia – powiedział nam Edmund Kłósek zastępca dyrektora PZD.

 

Co należy zrobić, jeśli z powodu dziury w drodze (nie tylko powiatowej) dojdzie do uszkodzenia samochodu? Najlepiej zjechać na pobocze lub ustawić się tak, by nie utrudniać ruchu innym użytkownikom drogi, i zawiadomić policję lub straż miejską. Ważni są również świadkowie zdarzenia, z którymi powinno się sporządzić notatkę. Powinna ona zawierać: datę, godzinę, miejsce zdarzenia oraz dane świadka i jego potwierdzenie przyczyny usterki. Dziurę oraz powstałą przez nią szkodę, najlepiej sfotografować. Mając takie dowody łatwiej będzie ubiegać się o odszkodowanie od administratora drogi. Co ważne, administrator drogi nie może wykręcić się od wypłaty odszkodowania, jeżeli nie wezwiemy na miejsce policji. To tylko dowód dodatkowy, ułatwiający uzyskanie odszkodowania. Gdyby okoliczności zdarzenia były inne niż zgłoszone funkcjonariuszom, kierowcy grozi zarzut składania fałszywych zeznań. (JB)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: FelicjanTreść komentarza: Ta zgraja to ruskie zagrożenie dla Polski, gorsze niż PIS.Data dodania komentarza: 19.01.2025, 07:59Źródło komentarza: Wybory Prezydenckie-Sławomir Mentzen: Myszków 13:00 Zawiercie 14:00Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: podpisTreść komentarza: dobra, skończ już lobbysto elementalu, dostaliście zgodę, wybudowaliście zakład, działa. I bez tego ''trzepiecie'' miliardy przychodów rocznie i jeszcze płaczecie, gdy pojawiają się prośby o zmniejszenie uciążliwości dla okolicy. Dla was to byłby niewielki koszt aby coś zmienić, ale musicie się stawiać bo przecież ''Dajecie miejsca pracy i podatki'' więc wam wszystko wolno? Przydałoby się z waszej strony mniej zadufania i więcej współpracy! Stać wasData dodania komentarza: 3.01.2025, 11:03Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: Konsultacje , konsultacje baju baju.Treść komentarza: Z tymi konsultacjami społecznymi to będzie jak np. ze Strzępiarką na terenie CMC w Zawierciu. Jak uruchamiano około 20 lat temu to miała pracować tylko do godziny 16 żeby ludzie jako tako mieli trochę spokoju. Teraz od dobrych ok.10 lat już pracuje do godziny 22 a sortownie całą dobę. Od Wart po ulicę Łośnicką jaka jest odległość od zabudowań ? Jest tam chociaż JEDEN ekran akustyczny ?Data dodania komentarza: 3.01.2025, 08:58Źródło komentarza: ELEMENTAL CHCE WYBUDOWAĆ WIATRAKI W MRZYGŁODZIE. FIRMA ŻĄDA ZGODY RADNYCH DO KOŃCA GRUDNIA
Reklama
Reklama