Wymagane dokumenty aplikacyjne w pierwszym naborze należało złożyć osobiście w terminie do 10 lipca w Urzędzie Miasta Poręby. Koordynatorem projektu po pierwszej procedurze naboru został Tomasz Kołton, który pełni także funkcję kierownika Referatu Promocji i Zamówień Publicznych w porębskim magistracie. Nabór został unieważniony, ale niesmak wśród mieszkańców miasta pozostał.
- Aplikacje, które wpłyną do Urzędu Miasta Poręba po wyżej określonym terminie nie będą rozpatrywane – czytamy w pierwszym ogłoszeniu.
Informacja o naborze na stanowisko koordynatora projektu na stronie bip.umporeba.pl została opublikowana dopiero 18 lipca, podczas gdy potrzebne dokumenty aplikacyjne kandydaci mogli składać do 10 lipca! W skrócie: chętny do kandydowania na stanowisko koordynatora nie miał szans na złożenie dokumentów, musiałby czytać w myślach ogłaszającego nabór. Nic więc dziwnego, że jedynie kierownik Kołton zdążył na czas.
Burmistrza Poręby Marka Śliwę zapytaliśmy miedzy innymi, z jakich względów ogłoszenie o naborze na stanowisko koordynatora projektu na stronie Biuletynu Informacji Publicznej pojawiło się tak późno? Interesowało nas także ile osób zdążyło kandydować na stanowisko koordynatora, jak długo potrwa projekt, na czym dokładnie polega i jakie wynagrodzenie otrzyma wybrany w ramach projektu koordynator?
Projekt ma trwać do końca 2015 roku. Jego celem głównym jest dostarczenie internetu do wytypowanej grupy 40 gospodarstw domowych zagrożonych wykluczeniem cyfrowym na terenie gminy. Osoby te otrzymają sprzęt komputerowy, bezpłatny dostęp do internetu, a poprzez szkolenia nauczą się korzystać z zasobów i usług dostępnych drogą on-line. Z projektu będą mogły skorzystać między innymi biedniejsze rodziny, dzieci i młodzież ucząca się z rodzin w trudnej sytuacji materialnej i społecznej, młodzież z bardzo dobrymi wynikami w nauce i z rodzin, w których przeciętny miesięczny dochód jest niski. Projekt jest także adresowany do osób niepełnosprawnych ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.
Koordynatorem projektu po pierwszej procedurze naboru został Tomasz Kołton, kierownik Referatu Promocji i Zamówień Publicznych. Z jakich przyczyn nabór został unieważniony i jaka będzie wobec tego przyszłość projektu? O to także zapytaliśmy burmistrza.
- Ze względów formalnych tj. rozbieżności terminów zamieszczenia ogłoszenia na tablicy ogłoszeń w UM Poręba i na BIP UM Poręba, unieważniłem poprzednio ogłoszony nabór. W najbliższych dniach zostanie ogłoszony nowy nabór na koordynatora i po rozstrzygnięciu, rozpocznie się realizacja projektu – napisał do naszej redakcji burmistrz Poręby Marek Śliwa 12 sierpnia.
TOMASZ KOŁTON PO RAZ DRUGI
Koordynatorem projektu w pierwszej, unieważnionej procedurze naboru został porębski urzędnik Tomasz Kołton. Tylko on jeden złożył wtedy dokumenty aplikacyjne. O Tomaszu Kołtonie na łamach Kuriera Zawierciańskiego już pisaliśmy. W 2012 roku zewnętrzna firma RADARSYSTEM Sp. z o. o. z siedzibą w Gdańsku wygrała przetarg między innymi na „organizację i prowadzenie biura z zatrudnieniem pracowników biurowych i opracowywaniem dokumentów związanych z czynnościami wykonywanymi przez funkcjonariuszy straży miejskiej (…)”. Firma zatrudniła miedzy innymi żonę Tomasza Kołtona kierownika Referatu Promocji i Zamówień Publicznych w Urzędzie Miejskim w Porębie. Za organizację przetargu odpowiadał między innymi… sam Tomasz Kołton.
- W komisji przetargowej zasiadały trzy osoby. Nie tylko ja, również Rafał Ajchenlaub i Rafał Hąc. Kwestia zatrudnienia osób w firmie zewnętrznej znajduje się poza kompetencją urzędu miejskiego – tłumaczył w ubiegłym roku kierownik Kołton.
Wtedy wskazywaliśmy, że w przetargu wystartowała jedna firma, i gmina zamiast go unieważnić, wyłoniła firmę Radarsystem do obsługi fotoradaru. Taki przetarg nie dawał żadnej szansy, że wybrano firmę najlepszą i najtańszą, bo jak ocenić jedyną ofertę, jaka wpłynęła?
ZBIEG OKOLICZNOŚCI?
Po naszych pytaniach do burmistrza (wysłane 11 sierpnia) Marek Śliwa 12 sierpnia ogłosił nowy nabór na stanowisko koordynatora projektu w ramach działania 8.3 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w Gminie Poręba”. Pierwszy nabór został unieważniony 1 sierpnia. W drugim dokumenty aplikacyjne można było składać do 19 sierpnia. Tym razem zgłosiły się dwie chętne osoby.
Zakres zadań w projekcie, to między innymi nadzór nad kompleksową realizacją projektu, nadzór nad realizacją procedury przetargowej, współpraca przy opracowaniu planu i regulaminu rekrutacji. Ile będzie wynosiło wynagrodzenie koordynatora? Tego nie udało nam się do końca ustalić.
- Zakres obowiązków określony zostanie w umowie zlecenia zawartej z koordynatorem. Wynagrodzenie zespołu projektowego wynosi 4 tys. brutto wraz z kosztami pracodawcy (miesięcznie- przyp. red.). Skład zespołu projektowego określi koordynator - napisał burmistrz Poręby.
W Łazach, gdzie realizowany jest podobny projekt (obejmuje około 70 gospodarstw domowych) koordynator projektu otrzymuje 1253 złote i 76 groszy brutto miesięcznie. Takie samo wynagrodzenie otrzymują pozostali trzej członkowie zespołu projektowego (kierownik projektu, informatyk i księgowa).
Informacja o wynikach nowego naboru na koordynatora w Porębie będzie umieszczona na tablicy ogłoszeń porębskiego urzędu oraz na stronie www.umporeba.pl jeszcze dziś, czyli 22 sierpnia. Dwóch kandydatów, to już nie jeden. Porębianie chcą wiedzieć, czy pierwszy (na szczęście unieważniony) nabór na koordynatora był jedynie ciekawym zbiegiem okoliczności.
Monika Polak-Pałęga
Napisz komentarz
Komentarze