Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 2 lutego 2025 05:05
Reklama
Reklama

ŻARKI LETNISKO ZNÓW BYŁY STOLICĄ POLSKIEGO FOLKLORU

(Żarki Letnisko) Są takie dwa dni w roku, kiedy o Żarkach Letnisku można śmiało powiedzieć, że zamieniają się w stolicę polskiego folkloru. Do miejscowości w gminie Poraj zjeżdżają się wtedy wykonawcy z całego kraju, którzy tańcem, śpiewem i w formie barwnych widowisk prezentują zapomniane dziś wiejskie zwyczaje i obrzędy. Nie inaczej było i w tym roku. W pierwszy weekend sierpnia odbyła się tu zorganizowana już po raz jedenasty Folkloriada Jurajska. Na scenie miejscowego amfiteatru wystąpiło ponad pięćdziesiąt zespołów folklorystycznych – wokalnych i obrzędowych, publiczność oklaskiwała łącznie kilkuset wykonawców. Po raz czwarty w Żarkach Letnisku w ogólnopolskim festiwalu rywalizowały także kapele podwórkowe. Nie zabrakło konkursów, w których oceniano rękodzieło artystyczne, sztukę ludową oraz regionalne smakołyki.
Podziel się
Oceń

(Żarki Letnisko) Są takie dwa dni w roku, kiedy o Żarkach Letnisku można śmiało powiedzieć, że zamieniają się w stolicę polskiego folkloru. Do miejscowości w gminie Poraj zjeżdżają się wtedy wykonawcy z całego kraju, którzy tańcem, śpiewem i w formie barwnych widowisk prezentują zapomniane dziś wiejskie zwyczaje i obrzędy. Nie inaczej było i w tym roku. W pierwszy weekend sierpnia odbyła się tu zorganizowana już po raz jedenasty Folkloriada Jurajska. Na scenie miejscowego amfiteatru wystąpiło ponad pięćdziesiąt zespołów folklorystycznych – wokalnych i obrzędowych, publiczność oklaskiwała łącznie kilkuset wykonawców. Po raz czwarty w Żarkach Letnisku w ogólnopolskim festiwalu rywalizowały także kapele podwórkowe. Nie zabrakło konkursów, w których oceniano rękodzieło artystyczne, sztukę ludową oraz regionalne smakołyki.

 

Folkloriada Jurajska po raz kolejny ściągnęła do Żarek Letniska setki mieszkańców z całego powiatu i turystów z wielu stron Polski. Przez dwa dni licznie zgromadzona publiczność oklaskiwała popisy zespołów folklorystycznych (występowały w sobotę 5 sierpnia) i kapel podwórkowych (prezentowały się w niedzielę 6 sierpnia). Była to prawdziwa uczta folkloru z terenu całego kraju. Dla publiczności, szczególnie jej młodszej części, to doskonała okazja do poznania rodzimej, często zapomnianej dziś, tradycji. Warto choć raz w roku przypomnieć sobie stroje, melodie i tańce, pieśni i obyczaje naszych przodków. Sobotnim występom zespołów ludowych pilnie przyglądało się jury w składzie: Renata Rak – choreograf, muzyk, folklorysta (przewodnicząca Jury), Elżbieta Miszczyńska – etnograf, zastępca dyrektora Muzeum Częstochowskiego oraz Marek Toborowicz – muzyk, realizator dźwięku i akustyk w zespole „Śląsk”. Od razu trzeba przyznać, że komisja oceniająca nie miała łatwego zadania. Jurorzy brali pod uwagę m.in. dobór repertuaru – zgodny z regionem zespołu, piękny śpiew i dobrą dykcję, właściwy dobór instrumentów, autentyczność stroju oraz ogólny wyraz artystyczny. O trudnym wyborze, ale i bardzo wyrównanym poziomie imprezy niech świadczy choćby fakt, że miejsca na podium „dublowały się” i przyznawano je dla dwóch, trzech, a nawet czterech zespołów.

 

W kategorii zespołów śpiewaczych na pierwsze miejsce zdaniem jurorów zasłużył Zespół Folklorystyczny „Trębaczewianie” z Trębaczewa oraz Zespół Ludowy „Ćwikliczanie” z Ćwiklic. Z drugiego miejsca cieszyli się wspólnie członkowie Zespołu Śpiewaczego „Dąbie” z Gródkowa koło Psar, Folklorystycznego Zespołu Śpiewaczego „Klepisko” z Kłomnic oraz Zespołu Regionalnego „Strumień” ze Strumienia. „Tłok” panował także na najniższym stopniu podium, bo trzecie miejsce w tej kategorii przyznano Zespołowi Śpiewaczemu „Od Do” z Preczowa, „Zawodziankom” z Bogucic - Zawodzia, „Radojewiczanom” z Radojewic oraz Zespołowi Śpiewaczemu „Czeremcha” z Wielunia. W kategorii zespołów obrzędowych zwyciężył Zespół Obrzędowy „Michniowianie” z Suchedniowa w województwie świętokrzyskim, drugie przyznano Szkolnemu Zespołowi Ludowemu „Podchlebnicki” ze Starej Wojskiej koło Rawy Mazowieckiej, a trzecie Zespołowi Folklorystycznemu „Karlinianki” z Zawiercia i „Wzdolskim Kołowrotkom” ze Starej Wsi koło Bodzentyna.

 

Po niedzielnych prezentacjach kapel podwórkowych jury w składzie: Krystyna Maciejewska – piosenkarka, Elżbieta Jatulewicz - wokalistka, lider zespołu „Szalona Piątka Plus” oraz Marek Toborowicz – muzyk i realizator dźwięku, zdecydowało się główne trofeum imprezy przyznać Kapeli „Bukowiacy” z Bukowna, drugie miejsce Kapeli Podwórkowej „To i Owo” z Myszkowa, a trzecie Radomszczańskiej Kapeli Podwórkowej z Radomska.

 

W czasie gdy zespoły i kapela walczyły o laury na deskach żareckiego amfiteatru, na przylegającym do niego terenie cały czas odbywały prezentacje sztuki ludowej, prezentacje kuchni regionalnych. Tu również rozdano nagrody. W konkursie rękodzieła artystycznego tytuł Grand Prix i główną nagrodę – wyjazd do Brukseli połączony z wizytą w Parlamencie Europejskim, na zaproszenie profesora Jerzego Buzka otrzymała Jolanta Czernek z Zawiercia. Jurorów ujęła patchworkiem z elementami aplikacji. Poza tym pierwsze miejsce trafiło do Anny Krzanik z Krakowa (ze serwetę klockową), drugie do Bogusława Chwastka z Poraja (za rzeźbę pt. „Jurajska Postać z Żarek”), a trzecie do Cecylii Staśkiewicz z Ostrołęki (za firankę ażurową wykonaną w stylu lat 50-tych).

 

Za „Karczek współczesny dla leniwych” pierwsze miejsce w konkursie kulinarnym zdobyła Alicja Hak. Drugie miejsce, za „Gołąbki z kiszonej kapusty”, przypadło Jolancie Zaledze, a trzecie miejsca Hannie Kowackiej „autorce” „Kaczki w sosie jabłkowo - śliwkowym” i Annie Szymańskiej za „Pasztet z zielonym pieprzem”. Nagrodą ufundowaną przez Redaktora Naczelnego „Gazety Myszkowskiej” Jarosława Mazanka uhonorowano za „Chłodnik z cukini” Ewę Oleksiak.

 

Robert Bączyński

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
J Autor komentarza: Jarosław Mazanek-autorTreść komentarza: Miło, że ciągle jestem uważany za młodego człowieka. Zgadzam się, że faszyzm "utrwalony w świadomości" to głownie faszyzm niemiecki i to rozumiany błędnie nie przez pryzmat ideologii faszystowskiej, ale do czego to doprowadziło. Postrzeganie przez pryzmat skutków. Ale faszyzm to przecież Włochy Mussoliniego (stąd nazwa), ideologia której -żeby nie rozwodzić się zbyt szeroko- cechami wyróżniającymi są kult wodza, poczucie wyższości jednego narodu, konieczność posiadania wroga (Żydzi, Romowie, geje i lesbijki). Bo zdrowy naród "to tylko jedna płeć: mężczyzna i kobieta". Niezbyt trudna zagadka, kto to ostatnio powiedział. Pan myli faszyzm z nazizmem. Pozdrawiam serdecznieData dodania komentarza: 23.01.2025, 09:59Źródło komentarza: FASZYZM. Czy wolno tak mówić o jego partii? Kaczyński kontra MazanekAutor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Pan Mazanek jest zbyt młody aby pamiętać co to jest faszyzm w wydaniu niemieckim, jaki utrwalił się w świadomości Polaków. Oskarżanie jakiejś partii, że jest faszystowska jest bez wątpienia nadużyciem, wynikającym z braku wiedzy i lewackie konotacje Pana Mazanka. Lewicowość/komunizm jest najbardziej zbrodniczym systemem w dziejach świata, bo pochłonął najwięcej ofiar w różnych krajach świata. Szkoda, że wiedza historyczna u Pana redaktora Mazanka, jest tak mizerna.Data dodania komentarza: 22.01.2025, 13:28Źródło komentarza: FASZYZM. Czy wolno tak mówić o jego partii? Kaczyński kontra MazanekAutor komentarza: TomekTreść komentarza: Dlaczego wiekszosc artykulow z waszego portalu jest niezwiazana z Zawierciem? Wiekszosc kontentu nie jest zwiazana z Zawierciem, lecz z Myszkowem lub Czestochowa. Rozumiem, ze wasza siedziba jest w Myszkowie, ale to jest Kurier Zawiercianski, nie Myszkowski. PozdrawiamData dodania komentarza: 21.01.2025, 19:00Źródło komentarza: TAK PRZEBUDOWALI ULICĘ, ŻE ZNIKNĘŁY WSZYSTKIE MIEJSCA PARKINGOWE. MIESZKAŃCY MÓWIĄ ŻE ULICA UMIERAAutor komentarza: FelicjanTreść komentarza: Ta zgraja to ruskie zagrożenie dla Polski, gorsze niż PIS.Data dodania komentarza: 19.01.2025, 07:59Źródło komentarza: Wybory Prezydenckie-Sławomir Mentzen: Myszków 13:00 Zawiercie 14:00Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 roku
Reklama
Reklama