Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 2 lutego 2025 09:01
Reklama
Reklama

POWIATOWE DOŻYNKI JUŻ ZA NAMI

(Włodowice) W ostatnią niedzielę sierpnia we Włodowicach odbyło się Jurajskie Święto Plonów – Promocja Kultury i Turystyki. Organizatorzy dożynek powiatowych dołożyli wszelkich starań, by poprzez uroczystości pochwalić się pięknem powiatu zawierciańskiego, podkreślając tradycję i kulturę ludową. Było barwnie, radośnie, a na wszystkich mieszkańców – zarówno tych młodszych, jak i starszych – czekało wiele różnorodnych atrakcji. Tegorocznemu świętu plonów towarzyszyły m.in. koncerty – gwiazdą wieczoru był znany w całej Polsce zespół VOX, którego przeboje takie jak „Bananowy Song”, „Szczęśliwej drogi już czas”, czy też „Rycz mała, rycz” są ponadczasowymi przebojami.
Podziel się
Oceń

(Włodowice) W ostatnią niedzielę sierpnia we Włodowicach odbyło się Jurajskie Święto Plonów – Promocja Kultury i Turystyki. Organizatorzy dożynek powiatowych dołożyli wszelkich starań, by poprzez uroczystości pochwalić się pięknem powiatu zawierciańskiego, podkreślając tradycję i kulturę ludową. Było barwnie, radośnie, a na wszystkich mieszkańców – zarówno tych młodszych, jak i starszych – czekało wiele różnorodnych atrakcji. Tegorocznemu świętu plonów towarzyszyły m.in. koncerty – gwiazdą wieczoru był znany w całej Polsce zespół VOX, którego przeboje takie jak „Bananowy Song”, „Szczęśliwej drogi już czas”, czy też „Rycz mała, rycz” są ponadczasowymi przebojami.

 

Gospodarzem tegorocznych dożynek powiatowych były Włodowice. Obchody rozpoczęła msza św. w kościele pw. Św. Bartłomieja Apostoła. Po niej uczestnicy dożynek utworzyli barwny korowód, który przemaszerował na teren imprezy – plac za włodowicką szkołą podstawową. Tam, w czasie oficjalnej części obchodów, starostowie tegorocznego święta plonów – Urszula Miśta ze Zdowa oraz Jan Janikowski z Włodowic – przekazali staroście Krzysztofowi Wronie dożynkowy chleb. Następnie zasłużeni rolnicy z terenu całego powiatu otrzymali odznaczenia resortowe. Wnioski o przyznanie odznaczeń wystosowali starosta zawierciański oraz wójtowie i burmistrzowie stojący na czele poszczególnych gmin.

 

Odznaczenie „Zasłużony dla Rolnictwa” na wniosek starosty Krzysztofa Wrony otrzymali Robert Florek, Urszula Bzdęga, Teresa Mikoda oraz Mirosława Nowak-Michalska. Wójt Włodowic Adam Szmukier zgłosił do odznaczenia Wojciecha Kazaneckiego, Józefa Plebana, Józefa Jęderko, Krystynę Muchę, Danutę Gajek, Grzegorza Miśtę, Ewę Paulewicz-Koryl, Witolda Zacłonę oraz Małgorzatę Ibek. Z Kroczyc uhonorowana została Anna Ptasińska, z Łaz Adam Szatan, a z Żarnowca Przemysław Szwej, Adam Szczerba oraz Adam Brożek. Na wniosek burmistrza Szczekocin Krzysztofa Dobrzyniewicza aż 10 osób otrzymało odznaczenie „Zasłużony dla Rolnictwa” – Bohdan Sowa, Mariusz Molenda, Barbara Mróz, Dariusz Dziambor, Urszula Rajczykowska, Zenon Gębka, Bogusław Krzętowski, Władysław Warzecha, Anna Kwiecień oraz Jarosław Grabowski.

 

Ważną częścią niedzielnych dożynek była rywalizacja o tytuł Jurajskiej Gospodyni Roku i Jurajskiego Gospodarza Roku. Nie było to łatwe zadanie – panie i panowie pretendujący do tych tytułów musieli najpierw zmierzyć się w kilku konkurencjach, takich jak „Koralowy zawrót głowy”, „Kopciuszek”, „Elegancko pod krawatem” oraz „Dokręć śrubę”. Po konkurencjach uczestnicy musieli stawić czoła pytaniom, które przygotowali dla nich jurorzy. Jurajską Gospodynią Roku została Wanda Kułach z Poręby, drugie miejsce zajęła Jadwiga Machelska z Kroczyc, a trzecie Renata Fidura z Irządz. Wśród panów najlepszy okazał się Stanisław Mus z Włodowic, drugi był Marcin Sobólski z Irządz, a trzecie miejsce zajął Wojciech Cupiał z LGD Perła Jury. Wyborom towarzyszył występ zespołu Amonitki z Włodowic.

 

W trakcie dożynek powiatowych poznaliśmy również zwycięzców tegorocznej odsłony konkursu Najlepsza miejscowość Powiatu Zawierciańskiego. Pierwsze miejsce zajęły Niegowonice (nagroda w wysokości 8 tysięcy złotych), natomiast na drugim miejscu ex aequo znalazły się Kidów oraz Przyłubsko (miejscowości otrzymały nagrody w wysokości 5 tysięcy złotych każda).

 

W Jurajskim Święcie Plonów uczestniczyła nie tylko duża liczba włodowiczan – na niedzielne dożynki przyjechało również wielu mieszkańców z terenu całego powiatu zawierciańskiego oraz gmin z nim sąsiadujących. Nic dziwnego, biorąc pod uwagę ilość atrakcji, które zapewnili organizatorzy – wśród nich wymienić można m.in. pokaz maszyn rolniczych, ratownictwa Jurajskiej Grupy GOPR, stoiska gastronomiczne, dmuchane zamki dla dzieci i prezentacje kół gospodyń wiejskich. Niedzielny wieczór upłynął uczestnikom dożynek muzycznie i tanecznie – na włodowickiej scenie zaprezentowali się zespół Tedi Band i VOX, a wieczorem odbyła się zabawa taneczna z zespołem Rivers. (es)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
J Autor komentarza: Jarosław Mazanek-autorTreść komentarza: Miło, że ciągle jestem uważany za młodego człowieka. Zgadzam się, że faszyzm "utrwalony w świadomości" to głownie faszyzm niemiecki i to rozumiany błędnie nie przez pryzmat ideologii faszystowskiej, ale do czego to doprowadziło. Postrzeganie przez pryzmat skutków. Ale faszyzm to przecież Włochy Mussoliniego (stąd nazwa), ideologia której -żeby nie rozwodzić się zbyt szeroko- cechami wyróżniającymi są kult wodza, poczucie wyższości jednego narodu, konieczność posiadania wroga (Żydzi, Romowie, geje i lesbijki). Bo zdrowy naród "to tylko jedna płeć: mężczyzna i kobieta". Niezbyt trudna zagadka, kto to ostatnio powiedział. Pan myli faszyzm z nazizmem. Pozdrawiam serdecznieData dodania komentarza: 23.01.2025, 09:59Źródło komentarza: FASZYZM. Czy wolno tak mówić o jego partii? Kaczyński kontra MazanekAutor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Pan Mazanek jest zbyt młody aby pamiętać co to jest faszyzm w wydaniu niemieckim, jaki utrwalił się w świadomości Polaków. Oskarżanie jakiejś partii, że jest faszystowska jest bez wątpienia nadużyciem, wynikającym z braku wiedzy i lewackie konotacje Pana Mazanka. Lewicowość/komunizm jest najbardziej zbrodniczym systemem w dziejach świata, bo pochłonął najwięcej ofiar w różnych krajach świata. Szkoda, że wiedza historyczna u Pana redaktora Mazanka, jest tak mizerna.Data dodania komentarza: 22.01.2025, 13:28Źródło komentarza: FASZYZM. Czy wolno tak mówić o jego partii? Kaczyński kontra MazanekAutor komentarza: TomekTreść komentarza: Dlaczego wiekszosc artykulow z waszego portalu jest niezwiazana z Zawierciem? Wiekszosc kontentu nie jest zwiazana z Zawierciem, lecz z Myszkowem lub Czestochowa. Rozumiem, ze wasza siedziba jest w Myszkowie, ale to jest Kurier Zawiercianski, nie Myszkowski. PozdrawiamData dodania komentarza: 21.01.2025, 19:00Źródło komentarza: TAK PRZEBUDOWALI ULICĘ, ŻE ZNIKNĘŁY WSZYSTKIE MIEJSCA PARKINGOWE. MIESZKAŃCY MÓWIĄ ŻE ULICA UMIERAAutor komentarza: FelicjanTreść komentarza: Ta zgraja to ruskie zagrożenie dla Polski, gorsze niż PIS.Data dodania komentarza: 19.01.2025, 07:59Źródło komentarza: Wybory Prezydenckie-Sławomir Mentzen: Myszków 13:00 Zawiercie 14:00Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 roku
Reklama
Reklama