(Poręba) Jedenaście miesięcy trwała budowa nowoczesnej hali widowiskowo-sportowej przy Miejskim Zespole Szkół nr 1 w Porębie. 12 lutego nastąpiło uroczyste otwarcie obiektu, który ma służyć wszystkim mieszkańcom gminy. Koszty inwestycji wyniosły ponad 6 milionów 300 tysięcy złotych. Hala łączy w sobie innowacyjne rozwiązania i jako jedyna w regionie wykorzystuje odnawialne źródła energii. Kompleks jest dumą 10 tysięcznej Poręby słynącej ze sportowych tradycji, szczególnie siatkarskich.
Wykonawca (firma Jaekel Bud-Tech Sp. z o.o z Chorzowa) wszedł na teren placu budowy w marcu 2009 roku i w rekordowym tempie zakończył wszystkie prace. Dzięki temu porębianie od połowy lutego mogą korzystać z pełnowymiarowego boiska do piłki ręcznej, siatkówki, koszykówki i tenisa. Do tej pory uczniowie MZS–u ćwiczyli na znajdującej się w opłakanym stanie sali gimnastycznej, która nie pozwała między innymi na rozwój sportu kwalifikowanego (w założeniu sport kwalifikowany to widowisko publiczne i dlatego musi stwarzać warunki dla większej liczby widzów). Na nowej hali zamontowano 210 miejsc stałych i 92 miejsca rozsuwane, nie będzie więc problemu z rozgrywaniem tu meczy szczebla ogólnopolskiego, a nawet międzynarodowego. Możliwość podzielenia boiska na trzy części sprawi, że ćwiczyć tu będą mogły trzy szkolne klasy.
- Jestem pod wrażeniem tego miejsca. Nie mogę się doczekać, kiedy zagramy tu w siatkę. Cieszę się, że nareszcie w naszej szkole coś zmieniło się na lepsze - mówi jedna z uczennic.
Obiekt oprócz zalet sportowych ma jeszcze inne walory, przede wszystkim ekonomiczne i ekologiczne.
- Przy budowie wykorzystano odnawialne źródła energii przez montaż gruntowego wymiennika ciepła oraz instalacji solarnej. Ten system będzie wykorzystany do ogrzewania obiektu zimą, a latem do jego klimatyzowania. Liczymy na duże oszczędności z tego tytułu – informuje burmistrz Poręby Marek Śliwa.
A oszczędności się przydadzą, bo zaciągnięty na budowę hali kredyt (5, 5 miliona złotych) gmina będzie spłacać przez następne dziesięć lat.
- Poręba jest zadłużona jedynie na poziomie 30 procent. Sport to wartość nieprzeliczalna na pieniądze- tłumaczy burmistrz.
Początkowo zadanie oszacowano na około 6, 5 miliona złotych. Przetarg rozstrzygnięto jednak taniej i koszty zamknęły się w kwocie 5 milionów 650 tysięcy złotych, z czego 1 milion 860 tysięcy pochodzi z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Za zaoszczędzone w przetargu 900 tysięcy złotych zamontowano solary.
- Głównym beneficjentem zadania jest młodzież szkolna, ale mamy nadzieję, że z tego obiektu będą korzystać również wszyscy mieszkańcy naszego miasta i powiatu. Myślę, że hala będzie mocno eksploatowana, choćby z uwagi na nasze tradycje siatkarskie. Od trzech lat organizujemy wysokiej rangi imprezy w piłce plażowej. 29 marca na nowym boisku zagrają reprezentacje Polski i Belgii juniorek – dodaje Śliwa.
Uroczystemu przecięciu wstęgi przyglądali się między innymi: poseł Witold Klepacz, senator Zbigniew Meres, starosta zawierciański Ryszard Mach, wicestarosta Leszek Wojdas, przewodniczący Rady Powiatu Adam Rozlach, radni powiatowi Zbigniew Sałaciński i Tomasz Ślusarski, prezydent Zawiercia Mirosław Mazur, burmistrz Siewierza Zdzisław Banaś, burmistrz Łaz Maciej Kaczyński, radni Rady Miejskiej w Porębie.
Proboszcz tutejszej parafii Andrzej Michalak poświęcił kompleks.
- Święty Jan Bosko kiedyś powiedział, że jeden obiekt sportowy więcej, to jedno więzienie mniej – mówił ksiądz.
Co prawda nowa hala nie zagraża planom budowy zakładu karnego, który ma powstać w Ciągowicach, ale dzięki niej może zmniejszyć się ilość nieletnich przestępców.
- Młodzież, która zajmie się sportem, nie będzie szukać innych niebezpiecznych „rozrywek” – wyjaśnia jedna z nauczycielek.
Porębianie wyraźnie inwestują w sport. Kolejnym zadaniem będzie wybudowanie boiska w ramach rządowego programu „Moje Boisko – Orlik 2012”. Orlik ma powstać w centrum miasta tuż za targowiskiem. Planuje się także stworzenie lodowiska i skate parku.
Władze miasta zapowiadają także przeprowadzenie termomodernizacji budynku MZS-u, który z zewnątrz nie prezentuje się najlepiej w porównaniu z nowoczesną halą.
Po godzinie 16.00. kompleks wypełnił się po brzegi miłośnikami siatkówki. Zabrakło nawet wieszaków w szatni. Wszystko przez mecz, w którym Jastrzębski Węgiel zmierzył się z AZS Częstochowa. Porębianie podczas wspaniałego sportowego widowiska wielokrotnie „wstrzymywali oddech”, obserwując wspaniałą i zaciętą walkę obu drużyn. Ostatecznie Jastrzębski Węgiel pokonał Domex Tytan AZS Częstochowa 3-0.
Widowisko dedykowano niepełnosprawnemu Michałowi Gajkowi ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Porębie. Chłopak czeka na kosztowną operację w Londynie i tak - jak większość młodych ludzi - chciałby normalnie funkcjonować i żyć. Do puszki dla chłopca uzbierano 1.240 złotych.
Hala sportowa jest najpoważniejszą inwestycją w ciągu ostatnich 30 lat w Porębie.
Monika Polak-Pałęga
Napisz komentarz
Komentarze