„Kurier Zawierciański”: Z uwagi na bardzo trudną sytuację przedsiębiorców niektóre samorządy wprowadziły opłacaniem czynszów i podatków. Czy miasto Zawiercie zaproponowało swoim najemcom takie ulgi? Na jaką pomoc (poza rządową „tarczą”) mogą liczyć mieszkańcy?
Monika Polak-Pałęga, Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta w Zawierciu: -Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski przedstawił doraźne rozwiązania dla przedsiębiorców związane ze stanem epidemii już 23 marca (niezależnie od pakietu proponowanego przez rząd). Propozycja dotyczy odroczenia terminu płatności i/lub rozłożenie na raty na 6 miesięcy:
1.kwot podatków lokalnych
2.czynszu za najem lokali użytkowych, które są w zasobie gminy
3.opłat za dzierżawę gruntu
To nie wszystko, ponieważ w wyjątkowych przypadkach jest możliwość umorzenia wskazanych zaległości w związku ze stanami: zagrożenia epidemicznego i epidemii. Każdy wniosek będzie rozpatrywany indywidualnie.
Chcemy wspierać lokalny biznes. Dlatego stworzyliśmy specjalną listę przedsiębiorców z Zawiercia, którzy w tym trudnym czasie prowadzą sprzedaż wysyłkową i chcą dotrzeć do mieszkańców naszego miasta. Chodzi o dowolny asortyment – odzież, buty, sprzęt AGD, zabawki itd.
Do ZGM wpłynęło 21 wniosków od przedsiębiorców wynajmujących lokale użytkowe (stan na 10 kwietnia). Dotyczą one zwolnienia z czynszów, obniżenia wysokości czynszów, odroczenia płatności czynszów, rozłożenia czynszów na raty. Wnioski te są aktualnie rozpatrywane. Do Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zawierciu wpłynęło 6 wniosków o umorzenie (do kwoty maksymalnie 3 tysięcy zł) czynszów. Zostały rozpatrzone pozytywnie. Wpłynęło 7 wniosków o ulgi dotyczące podatku od nieruchomości, które są w trakcie rozpatrywania na zasadach wynikających z ustawy ordynacja podatkowa. Do Wydziału Nieruchomości, Gospodarki Miejskiej i Transportu wpłynęło 8 wniosków w sprawie zastosowania ulg w spłacie należności z tytułu dzierżawy terenu od Gminy Zawiercie.
KZ: Na skutek zwolnień pracowniczych i likwidacji wielu podmiotów należy się spodziewać poważnego zubożenia mieszkańców. Czy MOPS będzie w stanie poradzić sobie z tym problemem?
Monika Polak-Pałęga: -Na chwilę obecną MOPS nie odczuł znacząco skutków epidemii i wzrostu zapotrzebowania jego usługami. Podopieczni MOPS-u na bieżąco otrzymują pomoc w różnej formie (pomoc materialna, socjalna, psychologiczna, prawna).
KZ: Czy miasto posiada rezerwę budżetową na sytuacje kryzysowe (i w jakiej wysokości)? Jeżeli tak, czy przeznaczy ją na ratowanie lokalnej gospodarki?
Monika Polak-Pałęga: -Jeżeli chodzi Pani o rezerwę celową na zadania z zakresu zarządzania kryzysowego została ona ustalona na poziomie 660 tysięcy złotych na realizację zadań własnych gminy z zakresu zarządzania kryzysowego. Brak jest podstaw prawnych do zmiany przeznaczenia zaplanowanej w budżecie jednostki samorządu terytorialnego rezerwy na zarządzanie kryzysowe, poprzez jej rozdysponowanie na inne zadania, niż określone w ustawie o zarządzaniu kryzysowym.
KZ: Dziękuję.
Rozmawiała Natalia Mądry
Napisz komentarz
Komentarze