Barszcz Sosnowskiego to inwazyjna roślina, która powoduje degradację środowiska przyrodniczego. Kontakt rośliny ze skórą powoduje poważne oparzenia. Niebezpieczne jest nawet przejście obok rośliny, bowiem związki zawarte w soku tej rośliny unoszą się w powietrzu. W upalne i wilgotne dni mogą osadzać się na ludzkiej skórze, powodując oparzenia.
Barszcz można niszczyć mechanicznie lub chemicznie. Aby uniknąć bezpośredniego kontaktu z rośliną, należy chronić skórę i oczy. Zawiercie od czterech lat zwalcza barszcz Sosnowskiego. Gmina podpisała porozumienie o współpracy z Nadleśnictwem Olkusz.
Miejska walka z groźną rośliną ma trzy etapy. Najpierw prowadzona jest inwentaryzacja miejsc, gdzie występuje barszcz Sosnowskiego. Przeprowadzają ją pracownicy Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Wydziału Nieruchomości, Gospodarki Miejskiej i Transportu, funkcjonariusze Straży Miejskiej oraz druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Marciszowie. W kolejnym etapie na terenach należących do miasta dokonywane są opryski, które prowadzą przeszkoleni strażacy z Bzowa, Kromołowa, Marciszowa i Żerkowic. Odbywają się w maju i w czerwcu, a następnie są powtarzane w sierpniu.
- Ostatni etap to ocena skuteczności działań i sporządzenie dokumentacji fotograficznej. Będzie ona bazą porównawczą do inwentaryzacji, która zostanie przeprowadzona w 2021 roku – tłumaczy Urząd Miejski w Zawierciu.
Ogniska występowania rośliny można zgłaszać do Centrum Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Zawierciu. Aby dokonać zgłoszenia można zadzwonić pod numer alarmowy 986 lub całodobowy numer (32) 672-18-24. - Jednocześnie przypominamy wszystkim, którzy we własnym zakresie usuwają barszcz Sosnowskiego, że przy jego zwalczaniu wymagane są szczególne środki ostrożności. Żadna część ciała nie może być narażona na bezpośredni kontakt z rośliną. Konieczne jest zakładanie kombinezonów, rękawic i okularów ochronnych – przypomina Urząd Miejski.
(es) Foto: UM Zawiercie
BARSZCZ SOSNOWSKIEGO NIE DAJE O SOBIE ZAPOMNIEĆ
(Zawiercie) Pochodzący z Kaukazu barszcz Sosnowskiego pojawił się w Polsce pod koniec lat 50. ubiegłego wieku. Uprawiany był głównie w państwowych gospodarstwach rolnych. Był rośliną pastewną, jednak szybko okazało się, że jego przeniesienie do Europy było błędem. Do dzisiaj trwa walka z barszczem Sosnowskiego, który rozprzestrzenia się spontanicznie, jest trudny do zwalczenia i co najważniejsze jest groźny dla zdrowia. Co roku działania związane ze zwalczaniem tej rośliny prowadzi miasto Zawiercie.
- 18.06.2020 16:34 (aktualizacja 24.09.2023 04:27)
1/2
2/2
Napisz komentarz
Komentarze