Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 11:08
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

BARSZCZ SOSNOWSKIEGO NIE DAJE O SOBIE ZAPOMNIEĆ

(Zawiercie) Pochodzący z Kaukazu barszcz Sosnowskiego pojawił się w Polsce pod koniec lat 50. ubiegłego wieku. Uprawiany był głównie w państwowych gospodarstwach rolnych. Był rośliną pastewną, jednak szybko okazało się, że jego przeniesienie do Europy było błędem. Do dzisiaj trwa walka z barszczem Sosnowskiego, który rozprzestrzenia się spontanicznie, jest trudny do zwalczenia i co najważniejsze jest groźny dla zdrowia. Co roku działania związane ze zwalczaniem tej rośliny prowadzi miasto Zawiercie.
Podziel się
Oceń

Barszcz Sosnowskiego to inwazyjna roślina, która powoduje degradację środowiska przyrodniczego. Kontakt rośliny ze skórą powoduje poważne oparzenia. Niebezpieczne jest nawet przejście obok rośliny, bowiem związki zawarte w soku tej rośliny unoszą się w powietrzu. W upalne i wilgotne dni mogą osadzać się na ludzkiej skórze, powodując oparzenia.
Barszcz można niszczyć mechanicznie lub chemicznie. Aby uniknąć bezpośredniego kontaktu z rośliną, należy chronić skórę i oczy. Zawiercie od czterech lat zwalcza barszcz Sosnowskiego. Gmina podpisała porozumienie o współpracy z Nadleśnictwem Olkusz.
Miejska walka z groźną rośliną ma trzy etapy. Najpierw prowadzona jest inwentaryzacja miejsc, gdzie występuje barszcz Sosnowskiego. Przeprowadzają ją pracownicy Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Wydziału Nieruchomości, Gospodarki Miejskiej i Transportu, funkcjonariusze Straży Miejskiej oraz druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Marciszowie. W kolejnym etapie na terenach należących do miasta dokonywane są opryski, które prowadzą przeszkoleni strażacy z Bzowa, Kromołowa, Marciszowa i Żerkowic. Odbywają się w maju i w czerwcu, a następnie są powtarzane w sierpniu.
- Ostatni etap to ocena skuteczności działań i sporządzenie dokumentacji fotograficznej. Będzie ona bazą porównawczą do inwentaryzacji, która zostanie przeprowadzona w 2021 roku – tłumaczy Urząd Miejski w Zawierciu.
Ogniska występowania rośliny można zgłaszać do Centrum Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Zawierciu. Aby dokonać zgłoszenia można zadzwonić pod numer alarmowy 986 lub całodobowy numer (32) 672-18-24. - Jednocześnie przypominamy wszystkim, którzy we własnym zakresie usuwają barszcz Sosnowskiego, że przy jego zwalczaniu wymagane są szczególne środki ostrożności. Żadna część ciała nie może być narażona na bezpośredni kontakt z rośliną. Konieczne jest zakładanie kombinezonów, rękawic i okularów ochronnych – przypomina Urząd Miejski.
(es) Foto: UM Zawiercie


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: oloTreść komentarza: ale co złego zrobiła Ania Rybicka? tutaj to już raczej przesadziliście. Wygląda to tak, jakby wskazywała, lekko ironicznie, temu "Patryk Ka", że Bartosz jest z Zawiercia (wiec po co wysyłać go do Kanady)Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:44Źródło komentarza: PRZECIWNICY KOPALNI ZACZĘLI NĘKAĆ PRACOWNIKÓW RATHDOWNEYAutor komentarza: XyzTreść komentarza: Zawierciański SOR to patologia i piszę to jako mieszkaniec Zawiercia, który miał do czynienia z nikiData dodania komentarza: 20.12.2024, 01:01Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: RealTreść komentarza: Precz z hejtem. Internetowi hejterzy to tchórze. Za maską internetu obrażają. Tylko to potrafią - taka forma dowartościowania się.Data dodania komentarza: 19.12.2024, 20:49Źródło komentarza: PRZECIWNICY KOPALNI ZACZĘLI NĘKAĆ PRACOWNIKÓW RATHDOWNEYAutor komentarza: Anna KowalskaTreść komentarza: Świetny artykuł! Umowy o dzieło często są mylone z umowami zlecenia, co powoduje wiele niejasności dla freelancerów. Warto wiedzieć, że można wystawiać faktury VAT bez własnej firmy, co znacznie ułatwia prowadzenie działalności. Polecam przeczytać więcej na ten temat tutaj: https://freelancehunt.com/pl/blog/jak-wystawic-fakture-vat-bez-wlasnej-firmy/Data dodania komentarza: 16.12.2024, 11:47Źródło komentarza: Nowe przepisy mają zmienić sytuację, w jakiej znaleźli się ludzie zatrudnieni przez platformy cyfrowe. Wprowadzają domniemanie stosunku pracyAutor komentarza: abcTreść komentarza: no cóż zrobić, lata lecą, kilkadziesiąt lat przemian, a edukacja w Polsce, haha, leży... ważniejsze są tik toczki i pół dnia z nosem w smartfonie.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 08:43Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz! J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Mamy rok 2024, jak Pan (lub Pani) raczył odszukać w historii, bank działa od 1991r, to już 33 lata, czyli kilkadziesiąt. W dla liczb w przedziale 20-90 liczebniki główne wszystkie można nazwać, że to jest "kilkadziesiąt". Ale nie każdy, haha, to zrozumie. PozdrawiamyData dodania komentarza: 26.11.2024, 09:11Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!
Reklama
Reklama