Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 22 stycznia 2025 20:16
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

BARSZCZ SOSNOWSKIEGO NIE DAJE O SOBIE ZAPOMNIEĆ

(Zawiercie) Pochodzący z Kaukazu barszcz Sosnowskiego pojawił się w Polsce pod koniec lat 50. ubiegłego wieku. Uprawiany był głównie w państwowych gospodarstwach rolnych. Był rośliną pastewną, jednak szybko okazało się, że jego przeniesienie do Europy było błędem. Do dzisiaj trwa walka z barszczem Sosnowskiego, który rozprzestrzenia się spontanicznie, jest trudny do zwalczenia i co najważniejsze jest groźny dla zdrowia. Co roku działania związane ze zwalczaniem tej rośliny prowadzi miasto Zawiercie.
Podziel się
Oceń

Barszcz Sosnowskiego to inwazyjna roślina, która powoduje degradację środowiska przyrodniczego. Kontakt rośliny ze skórą powoduje poważne oparzenia. Niebezpieczne jest nawet przejście obok rośliny, bowiem związki zawarte w soku tej rośliny unoszą się w powietrzu. W upalne i wilgotne dni mogą osadzać się na ludzkiej skórze, powodując oparzenia.
Barszcz można niszczyć mechanicznie lub chemicznie. Aby uniknąć bezpośredniego kontaktu z rośliną, należy chronić skórę i oczy. Zawiercie od czterech lat zwalcza barszcz Sosnowskiego. Gmina podpisała porozumienie o współpracy z Nadleśnictwem Olkusz.
Miejska walka z groźną rośliną ma trzy etapy. Najpierw prowadzona jest inwentaryzacja miejsc, gdzie występuje barszcz Sosnowskiego. Przeprowadzają ją pracownicy Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Wydziału Nieruchomości, Gospodarki Miejskiej i Transportu, funkcjonariusze Straży Miejskiej oraz druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Marciszowie. W kolejnym etapie na terenach należących do miasta dokonywane są opryski, które prowadzą przeszkoleni strażacy z Bzowa, Kromołowa, Marciszowa i Żerkowic. Odbywają się w maju i w czerwcu, a następnie są powtarzane w sierpniu.
- Ostatni etap to ocena skuteczności działań i sporządzenie dokumentacji fotograficznej. Będzie ona bazą porównawczą do inwentaryzacji, która zostanie przeprowadzona w 2021 roku – tłumaczy Urząd Miejski w Zawierciu.
Ogniska występowania rośliny można zgłaszać do Centrum Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Zawierciu. Aby dokonać zgłoszenia można zadzwonić pod numer alarmowy 986 lub całodobowy numer (32) 672-18-24. - Jednocześnie przypominamy wszystkim, którzy we własnym zakresie usuwają barszcz Sosnowskiego, że przy jego zwalczaniu wymagane są szczególne środki ostrożności. Żadna część ciała nie może być narażona na bezpośredni kontakt z rośliną. Konieczne jest zakładanie kombinezonów, rękawic i okularów ochronnych – przypomina Urząd Miejski.
(es) Foto: UM Zawiercie


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Pan Mazanek jest zbyt młody aby pamiętać co to jest faszyzm w wydaniu niemieckim, jaki utrwalił się w świadomości Polaków. Oskarżanie jakiejś partii, że jest faszystowska jest bez wątpienia nadużyciem, wynikającym z braku wiedzy i lewackie konotacje Pana Mazanka. Lewicowość/komunizm jest najbardziej zbrodniczym systemem w dziejach świata, bo pochłonął najwięcej ofiar w różnych krajach świata. Szkoda, że wiedza historyczna u Pana redaktora Mazanka, jest tak mizerna.Data dodania komentarza: 22.01.2025, 13:28Źródło komentarza: FASZYZM. Czy wolno tak mówić o jego partii? Kaczyński kontra MazanekAutor komentarza: TomekTreść komentarza: Dlaczego wiekszosc artykulow z waszego portalu jest niezwiazana z Zawierciem? Wiekszosc kontentu nie jest zwiazana z Zawierciem, lecz z Myszkowem lub Czestochowa. Rozumiem, ze wasza siedziba jest w Myszkowie, ale to jest Kurier Zawiercianski, nie Myszkowski. PozdrawiamData dodania komentarza: 21.01.2025, 19:00Źródło komentarza: TAK PRZEBUDOWALI ULICĘ, ŻE ZNIKNĘŁY WSZYSTKIE MIEJSCA PARKINGOWE. MIESZKAŃCY MÓWIĄ ŻE ULICA UMIERAAutor komentarza: FelicjanTreść komentarza: Ta zgraja to ruskie zagrożenie dla Polski, gorsze niż PIS.Data dodania komentarza: 19.01.2025, 07:59Źródło komentarza: Wybory Prezydenckie-Sławomir Mentzen: Myszków 13:00 Zawiercie 14:00Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘ
Reklama
Reklama