Ostatni etap rekrutacji do szkół ponadpodstawowych zakończył się 2 sierpnia. Mimo tego, że w wybranych oddziałach pozostały wolne miejsca, w większości szkół rekrutacja została zamknięta.
O kolejności przyjętych do szkoły ponadpodstawowej decydowała liczba uzyskanych punktów rekrutacyjnych. Każdy absolwent szkoły podstawowej mógł zebrać łącznie dwieście punktów – połowę z egzaminu ósmoklasisty i drugą połowę ze świadectwa ukończenia szkoły podstawowej. Na świadectwie liczyły się oceny z polskiego i matematyki oraz dwóch przedmiotów wskazanych jako punktowane dla wybranego profilu. Z kolei każdy egzamin ósmoklasisty – z polskiego, matematyki oraz wybranego języka obcego – liczył się do sumy punktów rekrutacyjnych. Wyniki procentowe z egzaminów z języka polskiego i matematyki mnożone były razy 0,35, a z języka obcego razy 0,3. Dodatkowo, punkty można było uzyskać za świadectwo z wyróżnieniem, osiągnięcia w konkursach i olimpiadach przedmiotowych, czy udział w wolontariacie.
I i II LO Z NAJWIĘKSZYM ZAINTERESOWANIEM
Najwięcej kandydatów chętnych było podjąć naukę w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Zawierciu. Aż 185 kandydatów jako pierwszy w kolejności oznaczyło oddział w I LO. Równie wysokie zainteresowanie odnotowało II Liceum Ogólnokształcące im. Heleny Malczewskiej w Zawierciu. Kandydatów ubiegających się o miejsce w II LO, którzy wybierali tamtejszy oddział w pierwszej preferencji było 155.
Najwyższe progi punktowe w całym powiecie, które kwalifikowały do przyjęcia na wybrany oddział odnotowano w II LO w Zawierciu. Wynosiły one od 129 do 146 punktów. Drugi najwyższy przedział progów punktowych, który wynosił od 126 do 134 punktów, zarejestrowano w I LO w Zawierciu.
Na swoich listach preferencji kandydaci często wybierali Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Porębie, gdzie łączna liczba chętnych wyniosła 86 osób, Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Elżbiety z Pilczy w Pilicy, gdzie łączna liczba zainteresowanych na dwóch oddziałach wyniosła odpowiednio 66 i 85 osób, a także Liceum Ogólnokształcące w ZS im. prof. R. Gostkowskiego w Łazach, gdzie wszystkich zainteresowanych było 88.
Spośród techników największym zainteresowaniem cieszyły się szkoły z Zawiercia. Najwięcej kandydatów wpisało na swoją listę preferencji Technikum Nr 4 w ZS im. St. Staszica, które na czterech kierunkach notowało ogólną liczbę chętnych od 56 do 158 osób. Duże zainteresowanie wystąpiło również w Technikum Nr 3 w Zespole Szkół Ekonomicznych, gdzie ogólna liczba chętnych dla poszczególnych kierunków wynosiła od 78 do 125 osób. Wielu kandydatów wybierało również kierunki techniczne w Technikum nr 1 w ZS im. X. Dunikowskiego w Zawierciu (od 39 do 89 chętnych na jeden oddział) oraz oddziały w Technikum nr 2 w ZS im. H. Kołłątaja w Zawierciu (od 39 do 96 chętnych na jeden oddział). Poza Zawierciem, najczęściej wybieraną szkołą techniczną było Technikum im. M. Kopernika w Porębie oraz Technikum w ZS im. prof. R. Gostkowskiego w Łazach.
NAJCZĘŚCIEJ WYBIERANE KIERUNKI
W obu zawierciańskich liceach – I i II LO – największe zainteresowanie przypadało na oddziały z rozszerzoną matematyką, geografią i angielskim oraz biologią i chemią. W II LO na 32 miejsca w klasie „geo-ang-mat” chętnych było 46 osób, a w klasie o profilu „biol-chem-ang” chętnych z pierwszej preferencji było 49 osób przy takiej samej liczbie miejsc. Analogiczna sytuacja wystąpiła w I LO, gdzie do klasy o profilu „geo-ang-mat” chętnych z pierwszej preferencji było 56 kandydatów, a do oddziału „biol-chem” chętnych było 43, przy 32 miejscach w każdej z klas. W oddziałach o największym zainteresowaniu było najtrudniej o miejsce, a progi punktowe były najwyższe w całym powiecie.
Szkoły techniczne również posiadały w swojej ofercie kierunki, które przyciągały kandydatów. W Technikum nr 4 w Zawierciu najczęściej wybieranymi specjalizacjami były technik informatyk i technik mechatronik. W Technikum nr 3 Zespołu Szkół Ekonomicznych najwięcej osób wybrało technika reklamy, natomiast w zawierciańskim Technikum nr 1 najwięcej osób w pierwszej preferencji zdecydowało się na technika geodetę. W Technikum w Łazach wiele osób wybrało technika transportu kolejowego. Na wymienionych kierunkach technicznych, cieszących się największym zainteresowaniem, na jedno miejsce w oddziale przypadała ponad jedna osoba.
Najwyższe progi punktowe w technikach ukształtowały się na najpopularniejszych kierunkach – informatyce oraz mechatronice w Technikum nr 4, gdzie próg wynosił 103-104 punkty, a także na kierunku technik ekonomista w Technikum nr 3 – tam próg wyniósł 105 punktów.
Równie dużym zainteresowaniem cieszyły się kierunki techniczne takie jak: technik geodeta oraz technik budownictwa (Technikum nr 1 w Zawierciu), technik usług fryzjerskich i technik logistyk (Technikum nr 2 w Zawierciu), technik mechanik (Technikum nr 5 w Zawierciu), technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki (Technikum w Żarnowcu), technik transportu kolejowego (Technikum w Łazach) oraz Technik Lotniskowych Służb Operacyjnych (Technikum w Porębie). Pozostałych kierunków technicznych, które znalazły się w ofercie szkół było jednak znacznie więcej.
Mimo dużego zainteresowania liceami, szkoły techniczne stanowią większość wśród szkół ponadpodstawowych w powiecie zawierciańskim i wiele oferują kandydatom. Wciąż jednak najtrudniej o miejsce w zawierciańskich liceach, które co roku notują największą liczbę zainteresowanych kandydatów.
GDZIE NAJCHĘTNIEJ KIEROWALI SIĘ ABSOLWENCI SZKÓŁ PODSTAWOWYCH?
REKRUTACJA DO SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH ZAKOŃCZONA. Na początku sierpnia zakończyła się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Podobnie jak w ubiegłych latach, największym zainteresowaniem wśród absolwentów szkół podstawowych cieszyły się I i II Liceum Ogólnokształcące w Zawierciu. Szeroką ofertę przygotowały również szkoły techniczne. Jakie szkoły i kierunki były w tym roku najpopularniejsze?
- 12.09.2021 14:38 (aktualizacja 24.09.2023 04:29)
Napisz komentarz
Komentarze