Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 21 listopada 2024 10:33
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Lelów: „Myślę, więc czytam. Czytam, więc jestem”

Gminna Biblioteka Publiczna w Lelowie w 2020 r. uzyskała dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego programu Promocja Czytelnictwa na realizację projektu pt. „Myślę, więc czytam. Czytam, więc jestem” skierowanego do dzieci w wieku 5-12 lat.
Podziel się
Oceń

W ramach zadań promujących książkę GBP w Lelowie podjęła działania w zakresie wyrabiania potrzeby obcowania z książką poprzez oglądanie, czytanie, ilustrowanie, dramę. Priorytetem było rozbudzanie zainteresowania książką, by czytanie stało się przyjemnością, budzenie pozytywnych emocji w czytelniku, bogacenie słownictwa, rozwijanie wyobraźni, rozbudzanie ciekawości świata. W dobie koronawirusa nie jest łatwo realizować projekty z takim skutkiem jak dawniej. Pandemia sprawia, że nie wszyscy decydują się na udział w zajęciach 
i warsztatach. Koronawirus zmienił sposób myślenia, zmienił też nasze możliwości. Niemniej jednak udało nam się całkiem bezpiecznie zrealizować większość naszych działań. 
W ramach projektu zorganizowano cykl wartościowych spotkań i warsztatów 
z twórcami literatury i kultury. Najpierw zaproszono dzieci na bajkę promującą czytelnictwo pt. „Opowieści z teczki profesora Książeczki” w wykonaniu aktorów Teatru „Maska” 
z Krakowa. Następnie odbyło się spotkanie z Izabellą Klebańską muzykiem, autorką książek i scenariuszy programów telewizyjnych dla dzieci i młodzieży. Pani Izabella popularyzuje muzykę wśród najmłodszych w bardzo przyjazny i przystępny sposób, posługując się zarówno wierszem, jak i skrzypcami. Podczas warsztatów plastycznych ilustratorka książek Małgorzata Flis wprowadziła dzieci w świat ilustracji książkowych, urozmaicając swoje wypowiedzi tworzonymi na oczach uczestników pracami.  Warsztaty edukacyjne „Jak powstaje książka” przeprowadziła Joanna Tyluś-Malak reprezentująca wydawnictwo „Kurza Stopka”. Wykorzystując przeróżne techniki pobudzania kreatywności autorka pokazała dzieciom cykl produkcyjny powstawania książki od momentu zrodzenia się pomysłu, poprzez spisanie go, obróbkę cyfrową, ilustracje po produkt finalny. Literackie warsztaty poprowadził „Pan Poeta”, autor edukacyjnych bajek dla dzieci „Ptasia Seria”. Podczas warsztatów z aktorką Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Damrota w Będzinie, uczestnicy dowiedzieli się jak można ożywić pacynkę, marionetkę, kukiełkę czy jawajkę, iloma sznurkami można poruszać marionetką, że muppet to lalka mimiczna, czyli lalka potrafiąca wyrażać emocje twarzą za sprawą dłoni animatora, że umiejętności mimiczne lalki zależą od talentu aktora, ale także od plastyki głowy i rodzaju materiału, z którego jest wykonana. Aktorka Joanna Rząp ćwiczyła z uczniami głos, wymowę, ruch, koordynację, umiejętność improwizacji, wyrażanie emocji. Ćwiczenia i zabawy pozwoliły uczestnikom na poznanie tajników interpretacji tekstu, poprawnej wymowy, budowania postaci scenicznej czy ruchu scenicznego. Aby rozwijać zainteresowania czytelnicze przez sztukę czytania i opowiadania Gminna Biblioteka Publiczna w Lelowie zaprosiła dzieci na teatr obrazkowy Kamishibai. Chcąc uczcić 110 rocznicę śmierci autorki Roty Biblioteka ogłosiła konkurs recytatorski, którego wyniki poznamy w listopadzie.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. (red)



Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AntoninaTreść komentarza: Link do sierpniowej sesji z podsumowaniem przez Burmistrza Spyrę osób pytających i komentujących "porębską fuszerkę": https://esesja.tv/transmisja/56596/iii-sesja-rady-miasta-poreba-w-dniu-poniedzialek-26-sierpnia-2024.htm?fbclid=IwY2xjawGqe_hleHRuA2FlbQIxMAABHa763Pf-UB0IP7jKvX85vrHIGEj6BIU6VRn-eYwS-KEDoD2VFPrHsVLb-g_aem_fu2tMvmzUA76ESLBrZyoRw Godzina 11.25 lub 2 godzina 8 minuta sesji. Oceńcie to sami.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 09:26Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: JustinTreść komentarza: Po tej wypowiedzi Spyry można stwierdzić, że jak pojedzie do McDonalds to nie musi brać słomki do napoju, wyciągnie ją sobie z butów.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 08:11Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlaTreść komentarza: Przesłuchałam sesję z sierpnia, Burmistrz rzeczywiście nazwał mieszkańców "poziomem rynsztoka" pytających o jego wątpliwe postępy w budowie Agory. Prawdziwy "burak" można rzec.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 14:07Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: MadziolubTreść komentarza: Widzę, że Szemla już 3 raz przekłada składanie ofert. Czyżby potencjalni wykonawcy ciągle go punktowali ? Taki "fachowiec" ? Tylko od czego ?Data dodania komentarza: 16.11.2024, 14:41Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: zawiercianinTreść komentarza: Zobaczymy kto wygra przetarg lekko zmodyfikowany Panie Prezesie i Panie Redaktorze Zobaczymy kto ma racjęData dodania komentarza: 12.11.2024, 23:23Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: B29Treść komentarza: I tak mało dostał, pieniądze zrobiły swoje. A 300 tyś. To śmiech na sali , tam nawet milion nie był by problemem.Data dodania komentarza: 9.11.2024, 02:30Źródło komentarza: Wypadek w Hucie Szklanej. Sąd oddalił wniosek o odroczenie kary. Piotr K. już w więzieniu
Reklama
Reklama