Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 22 stycznia 2025 11:01
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Lelów: „Myślę, więc czytam. Czytam, więc jestem”

Gminna Biblioteka Publiczna w Lelowie w 2020 r. uzyskała dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego programu Promocja Czytelnictwa na realizację projektu pt. „Myślę, więc czytam. Czytam, więc jestem” skierowanego do dzieci w wieku 5-12 lat.
Podziel się
Oceń

W ramach zadań promujących książkę GBP w Lelowie podjęła działania w zakresie wyrabiania potrzeby obcowania z książką poprzez oglądanie, czytanie, ilustrowanie, dramę. Priorytetem było rozbudzanie zainteresowania książką, by czytanie stało się przyjemnością, budzenie pozytywnych emocji w czytelniku, bogacenie słownictwa, rozwijanie wyobraźni, rozbudzanie ciekawości świata. W dobie koronawirusa nie jest łatwo realizować projekty z takim skutkiem jak dawniej. Pandemia sprawia, że nie wszyscy decydują się na udział w zajęciach 
i warsztatach. Koronawirus zmienił sposób myślenia, zmienił też nasze możliwości. Niemniej jednak udało nam się całkiem bezpiecznie zrealizować większość naszych działań. 
W ramach projektu zorganizowano cykl wartościowych spotkań i warsztatów 
z twórcami literatury i kultury. Najpierw zaproszono dzieci na bajkę promującą czytelnictwo pt. „Opowieści z teczki profesora Książeczki” w wykonaniu aktorów Teatru „Maska” 
z Krakowa. Następnie odbyło się spotkanie z Izabellą Klebańską muzykiem, autorką książek i scenariuszy programów telewizyjnych dla dzieci i młodzieży. Pani Izabella popularyzuje muzykę wśród najmłodszych w bardzo przyjazny i przystępny sposób, posługując się zarówno wierszem, jak i skrzypcami. Podczas warsztatów plastycznych ilustratorka książek Małgorzata Flis wprowadziła dzieci w świat ilustracji książkowych, urozmaicając swoje wypowiedzi tworzonymi na oczach uczestników pracami.  Warsztaty edukacyjne „Jak powstaje książka” przeprowadziła Joanna Tyluś-Malak reprezentująca wydawnictwo „Kurza Stopka”. Wykorzystując przeróżne techniki pobudzania kreatywności autorka pokazała dzieciom cykl produkcyjny powstawania książki od momentu zrodzenia się pomysłu, poprzez spisanie go, obróbkę cyfrową, ilustracje po produkt finalny. Literackie warsztaty poprowadził „Pan Poeta”, autor edukacyjnych bajek dla dzieci „Ptasia Seria”. Podczas warsztatów z aktorką Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Damrota w Będzinie, uczestnicy dowiedzieli się jak można ożywić pacynkę, marionetkę, kukiełkę czy jawajkę, iloma sznurkami można poruszać marionetką, że muppet to lalka mimiczna, czyli lalka potrafiąca wyrażać emocje twarzą za sprawą dłoni animatora, że umiejętności mimiczne lalki zależą od talentu aktora, ale także od plastyki głowy i rodzaju materiału, z którego jest wykonana. Aktorka Joanna Rząp ćwiczyła z uczniami głos, wymowę, ruch, koordynację, umiejętność improwizacji, wyrażanie emocji. Ćwiczenia i zabawy pozwoliły uczestnikom na poznanie tajników interpretacji tekstu, poprawnej wymowy, budowania postaci scenicznej czy ruchu scenicznego. Aby rozwijać zainteresowania czytelnicze przez sztukę czytania i opowiadania Gminna Biblioteka Publiczna w Lelowie zaprosiła dzieci na teatr obrazkowy Kamishibai. Chcąc uczcić 110 rocznicę śmierci autorki Roty Biblioteka ogłosiła konkurs recytatorski, którego wyniki poznamy w listopadzie.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. (red)


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: FelicjanTreść komentarza: Ta zgraja to ruskie zagrożenie dla Polski, gorsze niż PIS.Data dodania komentarza: 19.01.2025, 07:59Źródło komentarza: Wybory Prezydenckie-Sławomir Mentzen: Myszków 13:00 Zawiercie 14:00Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: podpisTreść komentarza: dobra, skończ już lobbysto elementalu, dostaliście zgodę, wybudowaliście zakład, działa. I bez tego ''trzepiecie'' miliardy przychodów rocznie i jeszcze płaczecie, gdy pojawiają się prośby o zmniejszenie uciążliwości dla okolicy. Dla was to byłby niewielki koszt aby coś zmienić, ale musicie się stawiać bo przecież ''Dajecie miejsca pracy i podatki'' więc wam wszystko wolno? Przydałoby się z waszej strony mniej zadufania i więcej współpracy! Stać wasData dodania komentarza: 3.01.2025, 11:03Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘAutor komentarza: Konsultacje , konsultacje baju baju.Treść komentarza: Z tymi konsultacjami społecznymi to będzie jak np. ze Strzępiarką na terenie CMC w Zawierciu. Jak uruchamiano około 20 lat temu to miała pracować tylko do godziny 16 żeby ludzie jako tako mieli trochę spokoju. Teraz od dobrych ok.10 lat już pracuje do godziny 22 a sortownie całą dobę. Od Wart po ulicę Łośnicką jaka jest odległość od zabudowań ? Jest tam chociaż JEDEN ekran akustyczny ?Data dodania komentarza: 3.01.2025, 08:58Źródło komentarza: ELEMENTAL CHCE WYBUDOWAĆ WIATRAKI W MRZYGŁODZIE. FIRMA ŻĄDA ZGODY RADNYCH DO KOŃCA GRUDNIA
Reklama
Reklama