Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 22 grudnia 2024 04:01
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Lelów: „Myślę, więc czytam. Czytam, więc jestem”

Gminna Biblioteka Publiczna w Lelowie w 2020 r. uzyskała dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego programu Promocja Czytelnictwa na realizację projektu pt. „Myślę, więc czytam. Czytam, więc jestem” skierowanego do dzieci w wieku 5-12 lat.
Podziel się
Oceń

W ramach zadań promujących książkę GBP w Lelowie podjęła działania w zakresie wyrabiania potrzeby obcowania z książką poprzez oglądanie, czytanie, ilustrowanie, dramę. Priorytetem było rozbudzanie zainteresowania książką, by czytanie stało się przyjemnością, budzenie pozytywnych emocji w czytelniku, bogacenie słownictwa, rozwijanie wyobraźni, rozbudzanie ciekawości świata. W dobie koronawirusa nie jest łatwo realizować projekty z takim skutkiem jak dawniej. Pandemia sprawia, że nie wszyscy decydują się na udział w zajęciach 
i warsztatach. Koronawirus zmienił sposób myślenia, zmienił też nasze możliwości. Niemniej jednak udało nam się całkiem bezpiecznie zrealizować większość naszych działań. 
W ramach projektu zorganizowano cykl wartościowych spotkań i warsztatów 
z twórcami literatury i kultury. Najpierw zaproszono dzieci na bajkę promującą czytelnictwo pt. „Opowieści z teczki profesora Książeczki” w wykonaniu aktorów Teatru „Maska” 
z Krakowa. Następnie odbyło się spotkanie z Izabellą Klebańską muzykiem, autorką książek i scenariuszy programów telewizyjnych dla dzieci i młodzieży. Pani Izabella popularyzuje muzykę wśród najmłodszych w bardzo przyjazny i przystępny sposób, posługując się zarówno wierszem, jak i skrzypcami. Podczas warsztatów plastycznych ilustratorka książek Małgorzata Flis wprowadziła dzieci w świat ilustracji książkowych, urozmaicając swoje wypowiedzi tworzonymi na oczach uczestników pracami.  Warsztaty edukacyjne „Jak powstaje książka” przeprowadziła Joanna Tyluś-Malak reprezentująca wydawnictwo „Kurza Stopka”. Wykorzystując przeróżne techniki pobudzania kreatywności autorka pokazała dzieciom cykl produkcyjny powstawania książki od momentu zrodzenia się pomysłu, poprzez spisanie go, obróbkę cyfrową, ilustracje po produkt finalny. Literackie warsztaty poprowadził „Pan Poeta”, autor edukacyjnych bajek dla dzieci „Ptasia Seria”. Podczas warsztatów z aktorką Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Damrota w Będzinie, uczestnicy dowiedzieli się jak można ożywić pacynkę, marionetkę, kukiełkę czy jawajkę, iloma sznurkami można poruszać marionetką, że muppet to lalka mimiczna, czyli lalka potrafiąca wyrażać emocje twarzą za sprawą dłoni animatora, że umiejętności mimiczne lalki zależą od talentu aktora, ale także od plastyki głowy i rodzaju materiału, z którego jest wykonana. Aktorka Joanna Rząp ćwiczyła z uczniami głos, wymowę, ruch, koordynację, umiejętność improwizacji, wyrażanie emocji. Ćwiczenia i zabawy pozwoliły uczestnikom na poznanie tajników interpretacji tekstu, poprawnej wymowy, budowania postaci scenicznej czy ruchu scenicznego. Aby rozwijać zainteresowania czytelnicze przez sztukę czytania i opowiadania Gminna Biblioteka Publiczna w Lelowie zaprosiła dzieci na teatr obrazkowy Kamishibai. Chcąc uczcić 110 rocznicę śmierci autorki Roty Biblioteka ogłosiła konkurs recytatorski, którego wyniki poznamy w listopadzie.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. (red)



Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: XyzTreść komentarza: Zawierciański SOR to patologia i piszę to jako mieszkaniec Zawiercia, który miał do czynienia z nikiData dodania komentarza: 20.12.2024, 01:01Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: RealTreść komentarza: Precz z hejtem. Internetowi hejterzy to tchórze. Za maską internetu obrażają. Tylko to potrafią - taka forma dowartościowania się.Data dodania komentarza: 19.12.2024, 20:49Źródło komentarza: PRZECIWNICY KOPALNI ZACZĘLI NĘKAĆ PRACOWNIKÓW RATHDOWNEYAutor komentarza: Anna KowalskaTreść komentarza: Świetny artykuł! Umowy o dzieło często są mylone z umowami zlecenia, co powoduje wiele niejasności dla freelancerów. Warto wiedzieć, że można wystawiać faktury VAT bez własnej firmy, co znacznie ułatwia prowadzenie działalności. Polecam przeczytać więcej na ten temat tutaj: https://freelancehunt.com/pl/blog/jak-wystawic-fakture-vat-bez-wlasnej-firmy/Data dodania komentarza: 16.12.2024, 11:47Źródło komentarza: Nowe przepisy mają zmienić sytuację, w jakiej znaleźli się ludzie zatrudnieni przez platformy cyfrowe. Wprowadzają domniemanie stosunku pracyAutor komentarza: abcTreść komentarza: no cóż zrobić, lata lecą, kilkadziesiąt lat przemian, a edukacja w Polsce, haha, leży... ważniejsze są tik toczki i pół dnia z nosem w smartfonie.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 08:43Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz! J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Mamy rok 2024, jak Pan (lub Pani) raczył odszukać w historii, bank działa od 1991r, to już 33 lata, czyli kilkadziesiąt. W dla liczb w przedziale 20-90 liczebniki główne wszystkie można nazwać, że to jest "kilkadziesiąt". Ale nie każdy, haha, to zrozumie. PozdrawiamyData dodania komentarza: 26.11.2024, 09:11Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!Autor komentarza: ha_haTreść komentarza: od kilkudziesięciu lat !!! hahaha... Bank Śląski jest u nas od 1991 r a ing od 1996... od kiedy to kilkadziesiąt?Data dodania komentarza: 25.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!
Reklama
Reklama