Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 10 kwietnia 2025 01:01
Przeczytaj!
Reklama dotacje dla firm
Reklama
Reklama

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W POWIECIE ZAWIERCIAŃSKIM

Reklama
(powiat zawierciański) Msze święte w intencji Ojczyzny i złożenie kwiatów przed pomnikami – to główne elementy tegorocznych obchodów Święta Niepodległości. W poszczególnych gminach powiatu przedstawiciele władz samorządowych, harcerze, młodzież i mieszkańcy uczestniczyli w uroczystościach, które ze względu na pandemię były skromniejsze niż w ubiegłych latach. Uczestniczyło w nich znacznie mniej osób.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W POWIECIE ZAWIERCIAŃSKIM
W Zawierciu w obchodach uczestniczyli m.in. Łukasz Konarski, Małgorzata Benc i Dorota Pytlik
Podziel się
Oceń

W stolicy powiatu obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się od mszy świętej w intencji Ojczyzny w kościele pw. NMP Królowej Polski. Następnie złożono kwiaty przed Pomnikiem Niepodległości i pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Obchody przygotowane zostały przez Urząd Miejski w Zawierciu i NSZZ Solidarność. 
W Ogrodzieńcu mszę świętą w intencji Ojczyzny odprawił ks. dziekan Jacek Furtak. Nabożeństwo było transmitowane w Internecie. Ze względu na obostrzenia we mszy świętej uczestniczyć może ograniczona liczba wiernych. Nowoczesne rozwiązanie wychodzi naprzeciw potrzebom wiernych, którzy chcieliby uczestniczyć w nabożeństwie, ale niestety nie mogli być osobiście w kościele. W ogrodzienieckich uroczystościach uczestniczyli m.in. Burmistrz Ogrodzieńca Anna Pilarczyk, Sekretarz Miasta i Gminy, a zarazem radna powiatowa Maria Milejska, Przewodnicząca Rady Miejskiej Małgorzata Janoska, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Zbigniewa Fabiańczyk, radni Ilona Guzik, Wioletta Baran, Wanda Bednarz i Jerzy Janoska, sołtysi Leszek Brzozowski i Leszek Janus oraz mieszkańcy.
Po nabożeństwie głos zabrała burmistrz Anna Pilarczyk. Mówiła ona o znaczeniu listopadowego święta oraz o tym, jak różnią się tegoroczne obchody od bogatej oprawy, jaka towarzyszyła Świętu Niepodległości rok temu. - Sto dwa lata temu, po 123 latach niewoli, wolna Rzeczpospolita znowu pojawiła się na mapach Europy. Ziściły się marzenia Polaków urodzonych i wychowanych pod zaborami. Naród polski mógł wreszcie sam stanowić o sobie oraz o przyszłości kolejnych pokoleń. (…) ,,Razem...Radośnie...” tak świętowaliśmy jeszcze rok temu. Trudno wymazać z pamięci obraz zeszłorocznych obchodów, Mszę Świętą przy obecności setek wiernych, mieszkańców, piękną część artystyczną przygotowaną przez gminne zespoły, wspólne śpiewanie aż wreszcie pochód ze 100-metrową biało-czerwoną flagą przy dźwiękach orkiestry, w obecności naszych ochotników. Nic tak nie cieszy jak bycie blisko siebie. Tęsknimy za tamtym czasem. Teraz jednoczymy się myślami, a naszym głównym zadaniem jest zrobić wszystko, aby jak najlepiej przetrwać okres epidemii, dbać o siebie i swoich bliskich, wspierać się wzajemnie, abyśmy w jak największym gronie spotkali się ponownie. (…) Pomimo wszystkich przeciwności spowodowanych stanem epidemii, postarajmy się zrobić wszystko, aby 11 listopada był dniem wyjątkowym dla każdego z nas. Jest to przecież dzień ponownych narodzin naszej ojczyzny. Manifestujmy swój patriotyzm. Nie wstydźmy się naszych uczuć do Polski. Uczmy nasze dzieci miłości do ojczyzny. A składając dziś hołd naszym przodkom za najcenniejszy dar, jakim jest wolność, pamiętajmy, że powinnością nas wszystkich jest zachowanie jej dla pomyślności obecnych i przyszłych pokoleń – mówiła burmistrz Ogrodzieńca Anna Pilarczyk.
W samo południe odśpiewano hymn, przyłączając się w ten sposób do ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu”. Odbył się również koncert kapelmistrza Młodzieżowej Orkiestry Dętej Ogrodzieniec Karola Skóry. Złożony kwiaty na cmentarzu komunalnym w Ogrodzieńcu przy pomniku upamiętniającym żołnierzy poległych podczas II wojny światowej, przy pomniku ku czci członków ruchu oporu zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej w Kiełkowicach oraz przy pomniku ofiar pacyfikacji mieszkańców Ryczowa.
W Żarnowcu w obchodach Święta Niepodległości wzięli udział m.in. Wójt Gminy Grzegorz Scelina, Sekretarz Gminy Renata Koźlicka, Wicestarosta Zawierciański Paweł Sokół oraz reprezentanci szkół z terenu gminy. Kamil Chmura z GRH WATAHA (grupy, która zajmuje się rekonstrukcją polskich formacji rycerskich, wojskowych i partyzanckich) pełnił wartę honorową. 
Mszę świętą w intencji Ojczyzny odprawił ks. dziekan Adolf Drożyński. Żarnowiec – podobnie jak Ogrodzieniec – przyłączył się do akcji „Niepodległa do Hymnu”. W jej ramach odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego punktualnie o godzinie 12.00. W kościele pw. Narodzenia NMP uczestnicy obchodów mogli obejrzeć występ, który z rodzicami i uczniami ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Żarnowcu przygotowała katechetka Urszula Seweryn.
Po nabożeństwie złożono kwiaty i zapalono znicze przy płycie Jana Pawła II oraz przy płycie pamiątkowej na żarnowieckim rynku. (es)

Reklama dotacje unijne dla firm

Foto: Paula Sobota/UM Zawiercie, UMiG Ogrodzieniec, UG Żarnowiec

Reklama

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jak atakuje osoby LGBT konkretnie? Koonkretne przykłady jego wypowiedzi jak wyzywa obraża poniża takie osoby. Z tego co widziałem to on się w ogóle nie wypowiada o takich osobach, głównie mówi o ekonomii i imigrantach oraz graku szacunku władz Ukraińskich. Co niestety jest racją, zero szacunku do pomocy.Data dodania komentarza: 6.04.2025, 21:16Źródło komentarza: Sławomir MENTZEN ODWIEDZIŁ Myszków i Zawiercie jako pierwszy z kandydatówAutor komentarza: JanTreść komentarza: Udowodnij ^^ W programie nigdzie nie ma czegoś takiego. Cały czas jest powtarzane, że chodzi o coś na wzór Niemiemieckiego/Szwajcarskiego programu. Dla nie ogarniętych to coś mniej więcej jak OC. Mamy pewne minimalne wymogi jak w OC i my decydujemy u kogo płacimy, różnice nie są wielkie ale zawsze ktoś coś dorzuci, żeby zachęcić klienta.Data dodania komentarza: 6.04.2025, 21:14Źródło komentarza: Sławomir MENTZEN ODWIEDZIŁ Myszków i Zawiercie jako pierwszy z kandydatówAutor komentarza: JsnTreść komentarza: Nareszcie nowy prezydent spoza układu, który do tego jest młody ogarnięty i zna się na tym co się dzieje w świecie. Sztuczna inteligencja, krypto, militaria. Oby tak dalej. Czekamy na maj bo wygrana Sławka jest oczywista, ponad 55% poparcia więc to już kwestia czasuData dodania komentarza: 6.04.2025, 21:11Źródło komentarza: Wybory Prezydenckie-Sławomir Mentzen: Myszków 13:00 Zawiercie 14:00Autor komentarza: ziuutekTreść komentarza: Monika Netwig nowa wspólniczka - siostra Marty Kolasy-Synowiec :)Data dodania komentarza: 27.03.2025, 22:39Źródło komentarza: Projekt „Park Paderewskiego” z nowym prezesem. Obwiniany o malwersacje zarząd zawieszonyAutor komentarza: ParanojaTreść komentarza: https://www.gazetamyszkowska.pl/artykul/3291,czy-kozieglowski-zeaos-wyludzal-falszywe-zaswiadczenia Nadeszło PO, i mamy co mamyData dodania komentarza: 25.03.2025, 20:39Źródło komentarza: Nauczyciele: to sparaliżuje szkoły i przedszkola! J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Znamy historię Intergem. Firma posiada wielomilionowe długi, należała do (udziałowcy): Magdalena Szczepańczyk (żona prokurenta Kamila Szczepańczyka w DHD sp. z .o.o), Marcin Zając (prezes w DHD) i Marta Kolasa-Synowiec, później zastąpiona przez Kamila Szczepańczyka. W Krajowym Rejestrze Zadłużonych przy spółce Intergem jako dłużnicy pojawiają się też Marek Synowiec i Kamil Szczepańczyk. K. Szczepańczyk był w Intergem prokurentem, podobnie jak w DHD budującej Park Paderewskiego. Generalnie wygląda na to, że gdzie pojawią się w spółkach te nazwiska, to zostają po nich długi i upadłości. Opinie na gowark.pl o firmie formułowane przez byłych pracowników, wiele mówią: https://www.gowork.pl/opinie_czytaj,21541239Data dodania komentarza: 27.02.2025, 11:33Źródło komentarza: Projekt „Park Paderewskiego” z nowym prezesem. Obwiniany o malwersacje zarząd zawieszony
Reklama
Reklama
Reklama