W stolicy powiatu obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się od mszy świętej w intencji Ojczyzny w kościele pw. NMP Królowej Polski. Następnie złożono kwiaty przed Pomnikiem Niepodległości i pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Obchody przygotowane zostały przez Urząd Miejski w Zawierciu i NSZZ Solidarność.
W Ogrodzieńcu mszę świętą w intencji Ojczyzny odprawił ks. dziekan Jacek Furtak. Nabożeństwo było transmitowane w Internecie. Ze względu na obostrzenia we mszy świętej uczestniczyć może ograniczona liczba wiernych. Nowoczesne rozwiązanie wychodzi naprzeciw potrzebom wiernych, którzy chcieliby uczestniczyć w nabożeństwie, ale niestety nie mogli być osobiście w kościele. W ogrodzienieckich uroczystościach uczestniczyli m.in. Burmistrz Ogrodzieńca Anna Pilarczyk, Sekretarz Miasta i Gminy, a zarazem radna powiatowa Maria Milejska, Przewodnicząca Rady Miejskiej Małgorzata Janoska, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Zbigniewa Fabiańczyk, radni Ilona Guzik, Wioletta Baran, Wanda Bednarz i Jerzy Janoska, sołtysi Leszek Brzozowski i Leszek Janus oraz mieszkańcy.
Po nabożeństwie głos zabrała burmistrz Anna Pilarczyk. Mówiła ona o znaczeniu listopadowego święta oraz o tym, jak różnią się tegoroczne obchody od bogatej oprawy, jaka towarzyszyła Świętu Niepodległości rok temu. - Sto dwa lata temu, po 123 latach niewoli, wolna Rzeczpospolita znowu pojawiła się na mapach Europy. Ziściły się marzenia Polaków urodzonych i wychowanych pod zaborami. Naród polski mógł wreszcie sam stanowić o sobie oraz o przyszłości kolejnych pokoleń. (…) ,,Razem...Radośnie...” tak świętowaliśmy jeszcze rok temu. Trudno wymazać z pamięci obraz zeszłorocznych obchodów, Mszę Świętą przy obecności setek wiernych, mieszkańców, piękną część artystyczną przygotowaną przez gminne zespoły, wspólne śpiewanie aż wreszcie pochód ze 100-metrową biało-czerwoną flagą przy dźwiękach orkiestry, w obecności naszych ochotników. Nic tak nie cieszy jak bycie blisko siebie. Tęsknimy za tamtym czasem. Teraz jednoczymy się myślami, a naszym głównym zadaniem jest zrobić wszystko, aby jak najlepiej przetrwać okres epidemii, dbać o siebie i swoich bliskich, wspierać się wzajemnie, abyśmy w jak największym gronie spotkali się ponownie. (…) Pomimo wszystkich przeciwności spowodowanych stanem epidemii, postarajmy się zrobić wszystko, aby 11 listopada był dniem wyjątkowym dla każdego z nas. Jest to przecież dzień ponownych narodzin naszej ojczyzny. Manifestujmy swój patriotyzm. Nie wstydźmy się naszych uczuć do Polski. Uczmy nasze dzieci miłości do ojczyzny. A składając dziś hołd naszym przodkom za najcenniejszy dar, jakim jest wolność, pamiętajmy, że powinnością nas wszystkich jest zachowanie jej dla pomyślności obecnych i przyszłych pokoleń – mówiła burmistrz Ogrodzieńca Anna Pilarczyk.
W samo południe odśpiewano hymn, przyłączając się w ten sposób do ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu”. Odbył się również koncert kapelmistrza Młodzieżowej Orkiestry Dętej Ogrodzieniec Karola Skóry. Złożony kwiaty na cmentarzu komunalnym w Ogrodzieńcu przy pomniku upamiętniającym żołnierzy poległych podczas II wojny światowej, przy pomniku ku czci członków ruchu oporu zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej w Kiełkowicach oraz przy pomniku ofiar pacyfikacji mieszkańców Ryczowa.
W Żarnowcu w obchodach Święta Niepodległości wzięli udział m.in. Wójt Gminy Grzegorz Scelina, Sekretarz Gminy Renata Koźlicka, Wicestarosta Zawierciański Paweł Sokół oraz reprezentanci szkół z terenu gminy. Kamil Chmura z GRH WATAHA (grupy, która zajmuje się rekonstrukcją polskich formacji rycerskich, wojskowych i partyzanckich) pełnił wartę honorową.
Mszę świętą w intencji Ojczyzny odprawił ks. dziekan Adolf Drożyński. Żarnowiec – podobnie jak Ogrodzieniec – przyłączył się do akcji „Niepodległa do Hymnu”. W jej ramach odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego punktualnie o godzinie 12.00. W kościele pw. Narodzenia NMP uczestnicy obchodów mogli obejrzeć występ, który z rodzicami i uczniami ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Żarnowcu przygotowała katechetka Urszula Seweryn.
Po nabożeństwie złożono kwiaty i zapalono znicze przy płycie Jana Pawła II oraz przy płycie pamiątkowej na żarnowieckim rynku. (es)
Foto: Paula Sobota/UM Zawiercie, UMiG Ogrodzieniec, UG Żarnowiec
Napisz komentarz
Komentarze