Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 9 kwietnia 2025 18:52
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Z cyklu „Na kartach historii”: LINIA UMOCNIEŃ STELLUNG B1 W HUCISKU

Reklama
Wiosną 1944 roku, wobec spodziewanej ofensywy wojsk radzieckich ze wschodu, okupacyjne władze niemieckie przystąpiły z dużym rozmachem do rozbudowy linii fortyfikacji polowej o nazwie Stellung B1.
Reklama
Z cyklu „Na kartach historii”: LINIA UMOCNIEŃ STELLUNG B1 W HUCISKU
Schron typu Kochbunkier
Podziel się
Oceń

Około 80 schronów powstało w miejscowościach uznanych za strategiczne z uwagi na położenie terenowe oraz sieć dróg. Obiekty powstały na odcinku Podzamcze – Żerkowice – Podlesice – Hucisko - Góra Włodowska - Żarki. W Hucisku w rejonie Ośrodka Wypoczynkowego „Orle Gniazdo” do dnia dzisiejszego zachowały się w dobrym stanie schrony typu „Kochbunkier” (od nazwiska gauleitera Prus Wschodnich – Ericha Kocha), były to schrony jednoosobowe, obserwacyjne, dostosowane do rzeźby Jury i jej pagórków. Małe schrony produkowano w fabrykach i transportowano na miejsce przeznaczenia. Były świetnie zamaskowane, obsypane ziemią, a wchodziło się do nich z dobiegowych okopów. Żołnierz w środku mógł doskonale obserwować okolicę i prowadzić ostrzał z ręcznego karabinu maszynowego. Schronów jednoosobowych było kilka typów: z płaskimi i półokrągłymi stropami, o różnych wymiarach i wadze. Na schronach zauważamy oryginalne napisy daty „1944”. Schrony w Hucisku, mimo położenia w dobrym punkcie strategicznym, nie spełniły swojego zadania. W styczniowej ofensywie wojsk radzieckich w 1945 roku, w okopach i na polach wsi Hucisko poległo ok. 80 żołnierzy niemieckich.
W 2009 roku staraniem członków PTTK Zawiercie oraz TMZZ w Hucisku utworzono ścieżkę historyczną wraz z tabliczkami informacyjnymi, na której możemy zobaczyć wspomniane kochbunkry, okopy strzeleckie, gniazda karabinu maszynowego, rowy dobiegowe. W 2011 roku na terenie „Orlego Gniazda” powstała ziemianka. Jest to rekonstrukcja umocnienia ziemno-drewnianego. Nieprzypadkowa jest lokalizacja ziemianki. Tuż obok przebiega linia okopów, a także mieszczą się schrony z okresu II Wojny Światowej.
Ziemianka służyła jako pomieszczenie dla żołnierzy, w którym często znajdował się punkt dowodzenia i ochrony przed atakiem. Budowla pełniła również rolę miejsca do odpoczynku, gdyż wyposażona była w prycze oraz mały stolik. Większa część budowli osadzona jest w ziemi, dzięki czemu tylko niewielki fragment z małym okienkiem widoczny jest z zewnątrz. W lipcu oraz sierpniu 2019 roku członkowie Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej oraz Śląskiego Okręgu Związku Oficerów Rezerwy RP przeprowadzili prace porządkowe polegające na wykarczowaniu zarośli z okopów, posprzątano śmieci z bunkrów oraz odnowiono tabliczki informacyjne.
Tekst oraz zdjęcia: Damian Liszczyk

Reklama
Reklama

Napisz komentarz

Komentarze

Anua 20.11.2021 16:04
Bardzo lubie Pan artykuly w Kurierze Zawierciańskim całą rodziną robimy wypady w miejsca , ktore Pan opisuje pozdrawiam czytelniczka Ania

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jak atakuje osoby LGBT konkretnie? Koonkretne przykłady jego wypowiedzi jak wyzywa obraża poniża takie osoby. Z tego co widziałem to on się w ogóle nie wypowiada o takich osobach, głównie mówi o ekonomii i imigrantach oraz graku szacunku władz Ukraińskich. Co niestety jest racją, zero szacunku do pomocy.Data dodania komentarza: 6.04.2025, 21:16Źródło komentarza: Sławomir MENTZEN ODWIEDZIŁ Myszków i Zawiercie jako pierwszy z kandydatówAutor komentarza: JanTreść komentarza: Udowodnij ^^ W programie nigdzie nie ma czegoś takiego. Cały czas jest powtarzane, że chodzi o coś na wzór Niemiemieckiego/Szwajcarskiego programu. Dla nie ogarniętych to coś mniej więcej jak OC. Mamy pewne minimalne wymogi jak w OC i my decydujemy u kogo płacimy, różnice nie są wielkie ale zawsze ktoś coś dorzuci, żeby zachęcić klienta.Data dodania komentarza: 6.04.2025, 21:14Źródło komentarza: Sławomir MENTZEN ODWIEDZIŁ Myszków i Zawiercie jako pierwszy z kandydatówAutor komentarza: JsnTreść komentarza: Nareszcie nowy prezydent spoza układu, który do tego jest młody ogarnięty i zna się na tym co się dzieje w świecie. Sztuczna inteligencja, krypto, militaria. Oby tak dalej. Czekamy na maj bo wygrana Sławka jest oczywista, ponad 55% poparcia więc to już kwestia czasuData dodania komentarza: 6.04.2025, 21:11Źródło komentarza: Wybory Prezydenckie-Sławomir Mentzen: Myszków 13:00 Zawiercie 14:00Autor komentarza: ziuutekTreść komentarza: Monika Netwig nowa wspólniczka - siostra Marty Kolasy-Synowiec :)Data dodania komentarza: 27.03.2025, 22:39Źródło komentarza: Projekt „Park Paderewskiego” z nowym prezesem. Obwiniany o malwersacje zarząd zawieszonyAutor komentarza: ParanojaTreść komentarza: https://www.gazetamyszkowska.pl/artykul/3291,czy-kozieglowski-zeaos-wyludzal-falszywe-zaswiadczenia Nadeszło PO, i mamy co mamyData dodania komentarza: 25.03.2025, 20:39Źródło komentarza: Nauczyciele: to sparaliżuje szkoły i przedszkola! J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Znamy historię Intergem. Firma posiada wielomilionowe długi, należała do (udziałowcy): Magdalena Szczepańczyk (żona prokurenta Kamila Szczepańczyka w DHD sp. z .o.o), Marcin Zając (prezes w DHD) i Marta Kolasa-Synowiec, później zastąpiona przez Kamila Szczepańczyka. W Krajowym Rejestrze Zadłużonych przy spółce Intergem jako dłużnicy pojawiają się też Marek Synowiec i Kamil Szczepańczyk. K. Szczepańczyk był w Intergem prokurentem, podobnie jak w DHD budującej Park Paderewskiego. Generalnie wygląda na to, że gdzie pojawią się w spółkach te nazwiska, to zostają po nich długi i upadłości. Opinie na gowark.pl o firmie formułowane przez byłych pracowników, wiele mówią: https://www.gowork.pl/opinie_czytaj,21541239Data dodania komentarza: 27.02.2025, 11:33Źródło komentarza: Projekt „Park Paderewskiego” z nowym prezesem. Obwiniany o malwersacje zarząd zawieszony
Reklama
Reklama
Reklama