Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 22 stycznia 2025 19:18
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Z cyklu „Na kartach historii”: LINIA UMOCNIEŃ STELLUNG B1 W HUCISKU

Wiosną 1944 roku, wobec spodziewanej ofensywy wojsk radzieckich ze wschodu, okupacyjne władze niemieckie przystąpiły z dużym rozmachem do rozbudowy linii fortyfikacji polowej o nazwie Stellung B1.
Z cyklu „Na kartach historii”: LINIA UMOCNIEŃ STELLUNG B1 W HUCISKU
Schron typu Kochbunkier
Podziel się
Oceń

Około 80 schronów powstało w miejscowościach uznanych za strategiczne z uwagi na położenie terenowe oraz sieć dróg. Obiekty powstały na odcinku Podzamcze – Żerkowice – Podlesice – Hucisko - Góra Włodowska - Żarki. W Hucisku w rejonie Ośrodka Wypoczynkowego „Orle Gniazdo” do dnia dzisiejszego zachowały się w dobrym stanie schrony typu „Kochbunkier” (od nazwiska gauleitera Prus Wschodnich – Ericha Kocha), były to schrony jednoosobowe, obserwacyjne, dostosowane do rzeźby Jury i jej pagórków. Małe schrony produkowano w fabrykach i transportowano na miejsce przeznaczenia. Były świetnie zamaskowane, obsypane ziemią, a wchodziło się do nich z dobiegowych okopów. Żołnierz w środku mógł doskonale obserwować okolicę i prowadzić ostrzał z ręcznego karabinu maszynowego. Schronów jednoosobowych było kilka typów: z płaskimi i półokrągłymi stropami, o różnych wymiarach i wadze. Na schronach zauważamy oryginalne napisy daty „1944”. Schrony w Hucisku, mimo położenia w dobrym punkcie strategicznym, nie spełniły swojego zadania. W styczniowej ofensywie wojsk radzieckich w 1945 roku, w okopach i na polach wsi Hucisko poległo ok. 80 żołnierzy niemieckich.
W 2009 roku staraniem członków PTTK Zawiercie oraz TMZZ w Hucisku utworzono ścieżkę historyczną wraz z tabliczkami informacyjnymi, na której możemy zobaczyć wspomniane kochbunkry, okopy strzeleckie, gniazda karabinu maszynowego, rowy dobiegowe. W 2011 roku na terenie „Orlego Gniazda” powstała ziemianka. Jest to rekonstrukcja umocnienia ziemno-drewnianego. Nieprzypadkowa jest lokalizacja ziemianki. Tuż obok przebiega linia okopów, a także mieszczą się schrony z okresu II Wojny Światowej.
Ziemianka służyła jako pomieszczenie dla żołnierzy, w którym często znajdował się punkt dowodzenia i ochrony przed atakiem. Budowla pełniła również rolę miejsca do odpoczynku, gdyż wyposażona była w prycze oraz mały stolik. Większa część budowli osadzona jest w ziemi, dzięki czemu tylko niewielki fragment z małym okienkiem widoczny jest z zewnątrz. W lipcu oraz sierpniu 2019 roku członkowie Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej oraz Śląskiego Okręgu Związku Oficerów Rezerwy RP przeprowadzili prace porządkowe polegające na wykarczowaniu zarośli z okopów, posprzątano śmieci z bunkrów oraz odnowiono tabliczki informacyjne.
Tekst oraz zdjęcia: Damian Liszczyk


Napisz komentarz

Komentarze

Anua 20.11.2021 16:04
Bardzo lubie Pan artykuly w Kurierze Zawierciańskim całą rodziną robimy wypady w miejsca , ktore Pan opisuje pozdrawiam czytelniczka Ania

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Pan Mazanek jest zbyt młody aby pamiętać co to jest faszyzm w wydaniu niemieckim, jaki utrwalił się w świadomości Polaków. Oskarżanie jakiejś partii, że jest faszystowska jest bez wątpienia nadużyciem, wynikającym z braku wiedzy i lewackie konotacje Pana Mazanka. Lewicowość/komunizm jest najbardziej zbrodniczym systemem w dziejach świata, bo pochłonął najwięcej ofiar w różnych krajach świata. Szkoda, że wiedza historyczna u Pana redaktora Mazanka, jest tak mizerna.Data dodania komentarza: 22.01.2025, 13:28Źródło komentarza: FASZYZM. Czy wolno tak mówić o jego partii? Kaczyński kontra MazanekAutor komentarza: TomekTreść komentarza: Dlaczego wiekszosc artykulow z waszego portalu jest niezwiazana z Zawierciem? Wiekszosc kontentu nie jest zwiazana z Zawierciem, lecz z Myszkowem lub Czestochowa. Rozumiem, ze wasza siedziba jest w Myszkowie, ale to jest Kurier Zawiercianski, nie Myszkowski. PozdrawiamData dodania komentarza: 21.01.2025, 19:00Źródło komentarza: TAK PRZEBUDOWALI ULICĘ, ŻE ZNIKNĘŁY WSZYSTKIE MIEJSCA PARKINGOWE. MIESZKAŃCY MÓWIĄ ŻE ULICA UMIERAAutor komentarza: FelicjanTreść komentarza: Ta zgraja to ruskie zagrożenie dla Polski, gorsze niż PIS.Data dodania komentarza: 19.01.2025, 07:59Źródło komentarza: Wybory Prezydenckie-Sławomir Mentzen: Myszków 13:00 Zawiercie 14:00Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 rokuAutor komentarza: koloTreść komentarza: ależ naiwność...Data dodania komentarza: 3.01.2025, 13:49Źródło komentarza: CMC ZWALNIA W ZAWIERCIU. A HUTA W CZĘSTOCHOWIE MA WZNOWIĆ PRODUKCJĘ
Reklama
Reklama