Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 21 listopada 2024 14:08
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Fermy przemysłowe – recepta na powtórkę z pandemii

Fermy przemysłowe z tysiącami identycznych genetycznie zwierząt to idealne warunki do kolejnych mutacji wirusów, w tym covid-19 – alarmują naukowcy. Dokładnie taki scenariusz zrealizował się niedawno na fermach norek w Danii. Choć minister rolnictwa zapewnia, że w Polsce nie wydarzyła się jeszcze taka sytuacja, to musimy liczyć się z tym, że fermy przemysłowe to tykająca bomba dla naszego zdrowia – ostrzega Greenpeace.
Podziel się
Oceń

Dominika Sokołowska z Greenpeace Polska komentuje:
-Nauka od lat alarmuje, że fermy przemysłowe, skupiające tysiące identycznych genetycznie zwierząt na bardzo małej przestrzeni, stanowią dla wirusów idealne środowisko. Mogą w nim mutować, rozwijać się i stawać coraz groźniejsze, nie tylko dla zwierząt hodowlanych, ale również dla człowieka. W Danii po wykryciu nowej, odpornej na opracowywane szczepionki mutacji koronawirusa, która następnie zaczęła zarażać ludzi, tamtejszy przemysł hodowli norek z dnia na dzień musiał zostać zamknięty. Ten przykład doskonale pokazuje, jak wielkim niebezpieczeństwem jest rozwój ferm przemysłowych i jak nieracjonalne jest wspieranie ich rozwoju. Nawet jeśli – jak zapewnia nas minister rolnictwa – podobna sytuacja nie wydarzyła się jeszcze w Polsce, wcześniej czy później musimy liczyć się z takim ryzykiem. Fermy przemysłowe norek, świń, krów, drobiu są zbyt dużym zagrożeniem dla zdrowia publicznego, byśmy mogli dalej tolerować ich niekontrolowaną ekspansję. Tym bardziej że ogromna część społeczeństwa już teraz się na to nie godzi.
Na polskich fermach żyje mniej więcej 6 milionów krów, 11 milionów  świń, 181 milionów kur. W 2017 roku, w gminie Żuromin, w której mieszka 14 tysięcy ludzi, w 700 przemysłowych kurnikach wyhodowano 20 milionów kur i kurczaków. Skala hodowli zwierząt na mięso w naszym kraju już dawno przekroczyła granice zdrowego rozsądku. Już teraz ma destrukcyjny wpływ – poprzez zanieczyszczenie powietrza, gleby i wody związkami azotu i fosforu, antybiotykami itp – na zdrowie ludzi mieszkających w okolicach wielkich skupisk ferm przemysłowych. A zagrożenia będą tylko się zwiększać wraz ze wzrostem skali, nad którą już dawno utraciliśmy kontrolę. Nic dziwnego, że zarówno mieszkańcy okolic, w których powstają ogromne skupiska ferm, jak i większość społeczeństwa, nie życzą sobie dalszej ekspansji ferm.
Potrzebujemy pilnie zmienić sposób funkcjonowania naszego rolnictwa. Tysiące ogromnych ferm przemysłowych to tykająca bomba, która naraża nas wszystkich na nowe pandemie. To dzwonek alarmowy dla polityków w Polsce, Unii Europejskiej i na całym świecie, aby zmniejszyć ryzyko przyszłych pandemii, przechodząc z systemu opartego na fermach przemysłowych w stronę małych gospodarstw, produkujących żywność w sposób przyjazny ludziom, zwierzętom i przyrodzie. 
Materiał Greenpeace.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AntoninaTreść komentarza: Link do sierpniowej sesji z podsumowaniem przez Burmistrza Spyrę osób pytających i komentujących "porębską fuszerkę": https://esesja.tv/transmisja/56596/iii-sesja-rady-miasta-poreba-w-dniu-poniedzialek-26-sierpnia-2024.htm?fbclid=IwY2xjawGqe_hleHRuA2FlbQIxMAABHa763Pf-UB0IP7jKvX85vrHIGEj6BIU6VRn-eYwS-KEDoD2VFPrHsVLb-g_aem_fu2tMvmzUA76ESLBrZyoRw Godzina 11.25 lub 2 godzina 8 minuta sesji. Oceńcie to sami.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 09:26Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: JustinTreść komentarza: Po tej wypowiedzi Spyry można stwierdzić, że jak pojedzie do McDonalds to nie musi brać słomki do napoju, wyciągnie ją sobie z butów.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 08:11Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlaTreść komentarza: Przesłuchałam sesję z sierpnia, Burmistrz rzeczywiście nazwał mieszkańców "poziomem rynsztoka" pytających o jego wątpliwe postępy w budowie Agory. Prawdziwy "burak" można rzec.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 14:07Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: MadziolubTreść komentarza: Widzę, że Szemla już 3 raz przekłada składanie ofert. Czyżby potencjalni wykonawcy ciągle go punktowali ? Taki "fachowiec" ? Tylko od czego ?Data dodania komentarza: 16.11.2024, 14:41Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: zawiercianinTreść komentarza: Zobaczymy kto wygra przetarg lekko zmodyfikowany Panie Prezesie i Panie Redaktorze Zobaczymy kto ma racjęData dodania komentarza: 12.11.2024, 23:23Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: B29Treść komentarza: I tak mało dostał, pieniądze zrobiły swoje. A 300 tyś. To śmiech na sali , tam nawet milion nie był by problemem.Data dodania komentarza: 9.11.2024, 02:30Źródło komentarza: Wypadek w Hucie Szklanej. Sąd oddalił wniosek o odroczenie kary. Piotr K. już w więzieniu
Reklama
Reklama