Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 10:56
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

LEKCJE W SZKOLE PONOWNIE ZDALNE

(powiat zawierciański) Przez najbliższy miesiąc (do 27 lutego) uczniowie klas V-VIII szkół podstawowych oraz wszyscy uczniowie szkół średnich będą uczyć się zdalnie. Nauka stacjonarna kontynuowana ma być tylko w przedszkolach i klasach I-IV w szkołach podstawowych. Zmiany ogłoszono po nieco ponad 2 tygodniach nauki stacjonarnej. Przypomnijmy, że nauczanie odbywało się zdalnie na przełomie grudnia i stycznia, a okres, gdy dzieci nie uczestniczyły w lekcjach w formie stacjonarnej objął zimową przerwę świąteczną. Sytuacja epidemiczna w szkołach jest bardzo trudna, a potwierdzone przypadki zachorowania na COVID-19 odnotowuje się zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli. Problem dotyczy w zasadzie wszystkich placówek – od żłobków po szkoły średnie.
Podziel się
Oceń

We wtorek (25.01) późnym popołudniem minister edukacji Przemysław Czarnek ogłosił, że wszyscy uczniowie od klas V szkół podstawowych wzwyż przechodzą na nauczanie zdalne na miesiąc - od 27 stycznia do 27 lutego. Jako powód podjęcia tej decyzji wskazano rosnącą liczbę chorych na koronawirusa.

O tym, że COVID-19 powoduje problemy w placówkach oświatowych pisaliśmy na naszych łamach jesienią ubiegłego roku. Wskazywaliśmy wtedy dane sanepidu o liczbie potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem wśród uczniów lub nauczycieli poszczególnych placówek oświatowych. Wiązało się to z wydawaniem przez sanepid opinii o przejściu poszczególnych klas lub nawet całych szkół na nauczanie zdalne lub wprowadzenia nauczania w trybie hybrydowym.

W niejednej szkole już dwa miesiące temu sytuacja wyglądała tak, że jedna klasa wracała do szkoły po kilkudniowej lub tygodniowej nauce zdalnej, a inna klasa właśnie ją rozpoczynała. Na początku listopada w artykule pt. „Nauczanie zdalne w szkołach powiatu” (KZ nr 45/2021 z 5 listopada ‘21r.) wymieniliśmy 7 szkół (wśród nich były szkoły podstawowe i średnie z różnych gmin), spośród których w pierwszych dniach listopada łącznie 10 klas uczyło się zdalnie, ponadto jedna szkoła podstawowa w całości przeszła na nauczanie zdalne. W zdecydowanej większości przypadków, powodem wprowadzenia zdalnego nauczania było potwierdzenie pojedynczych przypadków zachorowań na COVID-19 wśród uczniów. Przypomnijmy, że taka sytuacja była jesienią, gdy jeszcze nie mieliśmy do czynienia z wariantem omikron, który jest dużo bardzo bardziej zaraźliwy. Skoro tak wyglądała sytuacja jesienią, gdy nie mieliśmy do czynienia z falą zachorowań, to jak może ona wyglądać teraz?

W połowie grudnia ministerstwo edukacji ogłosiło, że zajęcia w szkołach odbywać się będą zdalnie w terminie od 20 grudnia do 9 stycznia. Czyli wtedy, gdy i tak nie było wielu dni nauki szkolnej, bo przełom grudnia i stycznia to okres świąteczno-noworoczny – od 23 do 31 grudnia była zimowa przerwa świąteczna, a na początku stycznia były 4 dni robocze – 3-5 i 7 stycznia. Uczniowie wrócili do szkół 10 stycznia, a po dwóch pełnych tygodniach nauki ogłoszono ponowne przejście na zdalne dla większości uczniów.

Przypadki zachorowania na COVID-19 odnotowywane są cały czas zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli. Problem dotyka w zasadzie wszystkich placówek oświatowych – żłobków, przedszkoli, szkół podstawowych i średnich. Na chwilę przed wprowadzeniem nauczania zdalnego (dane z środy, 26 stycznia) w powiecie zawierciańskim prawie we wszystkich szkołach były potwierdzone zachorowania na COVID-19.

Problemem jest też niska frekwencja w niektórych przedszkolach – dzieci chorują, ale testowanie wśród najmłodszych nie jest powszechne. Gdy kilkulatek ma już objawy grypopodobne, to zostaje w domu, ale dopóki jego stan nie wzbudza niepokoju ze strony rodziców, to nikt nie zrobi mu testu i nie wiadomo, czy mamy do czynienia z koronawirusem, czy nie. W przypadku niektórych osób dorosłych jest podobnie (i to nie tylko wśród pracowników szkół) – jedna osoba z objawami grypopodobnymi będzie miała wykonany test, a druga nie.

Obecnie powiatowe służby sanitarne mają tak dużo pracy, że nawet przedstawienie szczegółowych danych dotyczących poszczególnych szkół w formie tabeli jest praktycznie niemożliwe.

- W związku z aktualnie występującą sytuację epidemiczną informujemy, że na dzień 26 stycznia 10 placówek w całości przeszło w tryb zdalny. Pozostałe placówki znajdują się również w trudnej sytuacji, która spowodowana jest licznymi absencjami chorobowymi nauczycieli, dzieci oraz personelu obsługi, co w kolejnych placówkach wywołuje konieczność wprowadzania w części trybów zdalnych – przekazała w środę, 26 stycznia Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zawierciu Ewelina Sergiel-Błaszczyk. (es) Foto: Pixabay


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Zdzichu z PKSTreść komentarza: Klatka schodowa i winda w szpitalu za milionów🫢To może pan Jorg poszuka jeszcze lekarzy. Myszy plotkują, że zaden lekarz dyzurujacy na OIOM nie zgodzi się na dyzury w Zawierciu nawet za podwójną ustawkę. Ciekawe dlaczego? 🤦Data dodania komentarza: 22.11.2024, 00:21Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: AntoninaTreść komentarza: Link do sierpniowej sesji z podsumowaniem przez Burmistrza Spyrę osób pytających i komentujących "porębską fuszerkę": https://esesja.tv/transmisja/56596/iii-sesja-rady-miasta-poreba-w-dniu-poniedzialek-26-sierpnia-2024.htm?fbclid=IwY2xjawGqe_hleHRuA2FlbQIxMAABHa763Pf-UB0IP7jKvX85vrHIGEj6BIU6VRn-eYwS-KEDoD2VFPrHsVLb-g_aem_fu2tMvmzUA76ESLBrZyoRw Godzina 11.25 lub 2 godzina 8 minuta sesji. Oceńcie to sami.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 09:26Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: JustinTreść komentarza: Po tej wypowiedzi Spyry można stwierdzić, że jak pojedzie do McDonalds to nie musi brać słomki do napoju, wyciągnie ją sobie z butów.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 08:11Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlaTreść komentarza: Przesłuchałam sesję z sierpnia, Burmistrz rzeczywiście nazwał mieszkańców "poziomem rynsztoka" pytających o jego wątpliwe postępy w budowie Agory. Prawdziwy "burak" można rzec.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 14:07Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: MadziolubTreść komentarza: Widzę, że Szemla już 3 raz przekłada składanie ofert. Czyżby potencjalni wykonawcy ciągle go punktowali ? Taki "fachowiec" ? Tylko od czego ?Data dodania komentarza: 16.11.2024, 14:41Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: zawiercianinTreść komentarza: Zobaczymy kto wygra przetarg lekko zmodyfikowany Panie Prezesie i Panie Redaktorze Zobaczymy kto ma racjęData dodania komentarza: 12.11.2024, 23:23Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!
Reklama
Reklama