Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 23 grudnia 2024 03:20
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

MINISTER KLIMATU ODPOWIADA W SPRAWIE HUTY CMC: NORMY HAŁASU BYŁY PRZEKRACZANE

(Zawiercie) Niejako równolegle z dyskusją na temat możliwej budowy kopalni rud cynku i ołowiu w rejonie Łaz, toczy się dyskusja o wpływie na środowisko naturalne największego zakładu przemysłowego Zawiercia, czyli huty. 19 stycznia Senator RP Stanisław Gawłowski pytał Ministra Klimatu i Środowiska Michała Kurtykę o działania Inspekcji Ochrony Środowiska wobec największych zakładów przemysłowych w Zawierciu i okolicy, szczególnie Huty CMC Poland sp. z o.o. Jest odpowiedź ministra. Datowana na 19 lutego, ukazała się na stronie Senatu RP na przełomie lutego i marca. Jak wyjaśnia Sekretarz Stanu w MKiŚ Jacek Ozdoba, w zakładzie hutniczym CMC były przekraczane normy hałasu, firma ma poprawić sytuację do końca 2021 roku. Chodzi o hałas wytwarzany przez linię kolejową użytkowaną przez CMC, na co już w 2017 roku żalili się mieszkańcy ul. Rataja. Do końca 2020 roku huta miała też obowiązek obniżyć hałas tzw. „strzępiarki”, czyli instalacji do przerobu złomu. To efekt ustaleń i decyzji pokontrolnych WIOŚ po skargach mieszkańców z 2019 roku. WIOŚ z początkiem 2021 wystąpił do huty o informację, czy inwestycje obniżające hałas ze strzępiarki, zostały wykonane. Czy jest efekt.
Do końca 2021 roku huta ma ograniczyć hałas m. in. z bocznicy kolejowej
Podziel się
Oceń

Rok 2017: skargi na hałas z linii kolejowej
Jak czytamy w odpowiedzi dla senatora Gawłowskiego: w okresie od 2015 r. do końca 2020 r. zagadnienia związane z ochroną środowiska przed hałasem były przedmiotem 4 kontroli Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska (zwanego dalej: Śląskim WIOŚ) z wyjazdem w teren. W trakcie 2 kontroli przeprowadzono pomiary poziomu hałasu emitowanego do środowiska:
1- W 2017 r. w związku z interwencją mieszkańców przy ul. Rataja w Zawierciu na hałas powodowany eksploatacją bocznicy kolejowej.
Jak ustalił Śląski WIOŚ w czasie kontroli zakończonej protokołem kontroli nr CZE 239/2017, głównymi źródłami hałasu emitowanego do środowiska, związanymi z eksploatacją bocznicy kolejowej, były czynności związane z dostarczaniem transportem kolejowym złomu dla potrzeb huty oraz wywóz wyrobów gotowych. Stwierdzony w porze dnia, w punkcie pomiarowym zlokalizowanym na terenie chronionym akustycznie, poziom hałasu wynosił 57,1 dB i przekraczał dopuszczalny poziom hałasu określony decyzją Wojewody Śląskiego z dnia 5 czerwca 2007 r. o 2,7 dB. W porze nocy stwierdzony poziom hałasu wynosił 55,2 dB i przekraczał dopuszczalny poziom hałasu określony powyższą decyzją o 10,2 dB. Należy wyjaśnić, że na końcowy wynik pomiaru hałasu miały wpływ również oddziaływania innych instalacji eksploatowanych przez Spółkę, dla których ustalono dopuszczalny poziom hałasu odrębnymi decyzjami administracyjnymi oraz działalność sąsiadującego z bocznicą kolejową, zakładu COGNOR S.A. Fakt ten potwierdził również wynik tła akustycznego dla pory nocy, przekraczający ustalone standardy dla tej pory doby i wynoszący 45,6 dB. W związku z tym, w zaistniałej sytuacji faktycznej, nie można było wymierzyć Spółce administracyjnej kary pieniężnej, gdyż podstawą do wymierzenia kary może być tylko wynik pomiaru hałasu nie budzący żadnych zastrzeżeń i świadczący o jednoznacznej odpowiedzialności Spółki za stwierdzone przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu.
EFEKT: Marszałek Województwa Śląskiego wydał decyzję nr 1022/OS/2019 z dnia 12 kwietnia 2019 r., zobowiązującą CMC Poland Sp. z o.o. w Zawierciu, do ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko, poprzez obniżenie emisji hałasu do poziomu dopuszczalnego, z terenu linii kolejowej znajdującej się na działce 1/151 w Zawierciu i będącej w użytkowaniu wieczystym CMC Poland Sp. z o.o., w terminie do 31 grudnia 2021 r.

Rok 2019: skargi na hałas strzępiarki do złomu. Huta ukarana mandatem
W 2019 r. w związku z interwencją mieszkańców Zawiercia na hałas powodowany pracą instalacji do mechanicznego przerobu złomu (strzępiarki).
W związku z powyższą interwencją Śląski WIOŚ przeprowadził kontrolę działalności Spółki, zakończoną protokołem kontroli nr CZE 16/2019. W czasie trwania kontroli przeprowadzono pomiary hałasu emitowanego do środowiska, które wykazały w porze dziennej przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu w jednym z punktów pomiarowych o 1,6 dB. Stwierdzone przekroczenie spowodowane było pracą zarówno strzępiarki jak i innych instalacji znajdujących się na terenie zakładu Spółki. Z uwagi na stwierdzone naruszenie zastosowano sankcję w postaci mandatu karnego.
Po otrzymaniu wystąpienia Śląskiego WIOŚ, Marszałek Województwa Śląskiego zwrócił się do Spółki o przedłożenie wyjaśnień dotyczących pracy instalacji należących do Spółki oraz dokonał oględzin całego zakładu. Ustalono, że Spółka podejmuje szereg działań i inwestycji mających na celu zminimalizowanie uciążliwości akustycznej. Termin ukończenia tych inwestycji przewidywany był na koniec 2020 r. W związku z upływem przewidywanego terminu Śląski WIOŚ w 2021 r. wystąpił do Marszałka Województwa Śląskiego oraz do Spółki o przedłożenie informacji w powyższym zakresie.

Czym huta pyli i czy nie przekracza norm
Jak czytamy w odpowiedzi ministra: Zorganizowanymi źródłami emisji zanieczyszczeń pyłowo-gazowych na terenie CMC Poland Sp. z o.o. są instalacje i urządzenia eksploatowane w ramach prowadzonych procesów i czynności technologicznych takich jak: proces wytopu stali, przyjmowania i wydawania dodatków wsadowych, proces wygrzewania kęsów do produkcji walcówki i prętów, wygrzewania wyłożenia ogniotrwałego kadzi oraz szlifowania wlewków.”
Dla huty CMC określone są maksymalne, dopuszczalne ilości emisji substancji:
-pyły (w tym pył zawieszony PM10 i PM2,5),
-metale takie jak: cynk, żelazo, ołów, chrom, miedź, nikiel, kadm, fluor,
-ditlenek azotu,
-ditlenek siarki,
-tlenek węgla.
- rtęć i PCDD/F (polichlorowane dibenzofurany).”
„Pomiary w zależności od rodzaju zanieczyszczeń emitowanych z eksploatowanych źródeł wykonywane są z różną częstotliwością, np. pomiary z pieców elektrycznych i kadziowych w zakresie pyłu ogółem, pyłu zawieszonego PM10 wraz z analizą zawartości w pyle metali: chromu, cynku, kadmu, miedzi, niklu, ołowiu, żelaza, ditlenku siarki, ditlenku azotu, tlenku węgla przeprowadzane są dwa razy w roku, a pomiary z elektrycznych pieców łukowych w zakresie emisji dioksyn, furanów oraz rtęci - raz na dwa lata.”-czytamy. 
Jak wynika z odpowiedzi Ministra Klimatu i Środowiska, Śląski WIOŚ analizujący dane przekazywanie przez hutę, na temat emisji pyłów i i innych substancji szkodliwych nie stwierdził nieprawidłowości. 
Zapylenie to nasze kominki, nie huta
„Dopuszczalny poziom średnioroczny dla pyłu zawieszonego PM10 w Zawierciu nie był przekroczony.
W 2020 roku dobowy poziom dopuszczalny dla pyłu zawieszonego PM10 wynoszący 50 μg/m3 przekroczony był 44 razy, przy dopuszczalnym limicie 35 dni, poziom informowania (100 μg/m3) przekroczony był 5 razy (najwyższa wartość przekroczenia poziomu informowania wynosiła 147 μg/m3 i wystąpiła 16 stycznia 2020 roku), natomiast poziom alarmowy (150 μg/m3) nie był przekroczony.
Przekroczenia występowały przede wszystkim w okresie sezonu grzewczego i związane były w głównej mierze z emisją z indywidualnego ogrzewania budynków mieszkalnych.” -pisze MKiŚ.

Ścieki: huta zrzucała je do potoku Łośnickiego bez pozwolenia!
„Ścieki powstające w zakładzie są poddawane oczyszczaniu w osadnikach i separatorach, a po oczyszczeniu ścieki przemysłowe będące mieszaniną ścieków przemysłowych i wód opadowych lub roztopowych są odprowadzane do potoku Łośnickiego za pomocą 4 wylotów. Wody opadowe i roztopowe z terenu Spółki, ujęte w systemy kanalizacji deszczowej, są wprowadzane również do potoku Łośnickiego 10 wylotami.
Śląski WIOŚ corocznie przeprowadza kontrolę przesyłanych przez Spółkę badań jakości ścieków zrzucanych do potoku Łośnickiego, wykonywanych przez laboratorium posiadające certyfikat PCA. Spółka wykonywała z wymaganą częstotliwością (6 razy w roku), badania stanu i składu odprowadzanych ścieków przemysłowych. Pomiary nie wykazywały przekroczeń warunków posiadanej decyzji – pozwolenia wodnoprawnego i spełniały wymagania obowiązujących przepisów prawa.”-czytamy. 
Ostatnia kontrola wyników badań ścieków wykazała, iż od dnia 21 stycznia 2020 r. Spółka wprowadzała ścieki przemysłowe bez wymaganego pozwolenia. -wyjaśnia MKiŚ.
I dalej: „Pomimo złożenia w dniu 22 listopada 2019 r. wniosku do Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu o wydanie kolejnej decyzji uprawniającej do odprowadzania ścieków przemysłowych do potoku Łośnickiego nie została ona wydana do dnia zakończenia ważności posiadanego pozwolenia wodnoprawnego.
Śląski WIOŚ skierował wystąpienie do organu właściwego w sprawach pozwoleń wodnoprawnych tj. Dyrektora RZGW w Poznaniu, o podjęcie przez niego działań wynikających z art. 281 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2020 r., poz. 310 z późn. zm.), tj. ustalenia dla zakładu opłaty podwyższonej za korzystanie z usług wodnych bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego.
Zakład uzyskał nowe pozwolenie wodnoprawne w dniu 28 grudnia 2020 r.” Minister Klimatu i Środowiska był też pytany o jakość wody użytkowaną ze studni na terenie CMC. Znane Inspekcji Ochrony Środowiska wyniki badań, potwierdzają, że woda ta jest zdatna do picia i zakład nie pobierał wody więcej, niż ma określone w pozwoleniu. 

Jak pracują w hucie instalacje odpylające? 
„Urządzenia ochrony powietrza (filtry) pracują w trybie ciągłym tak samo jak i linie technologiczne. Spółka sporządza raz w miesiącu wykaz wymiany worków filtracyjnych. System wymiany worków umożliwia pracę instalacji bez konieczności jej wyłączenia. (…) Zakład na bieżąco przekazuje pyły odbiorcom posiadającym stosowne zezwolenia na odbiór odpadów, co również potwierdza pracę urządzeń ochrony powietrza. Ponadto jedna z eksploatowanych przez Spółkę odpylni posiada elektroniczny zapis pracy wentylatorów tej instalacji. Dla drugiej odpylni po każdej zmianie sporządzany jest raport z pracy wentylatorów.” -czytamy w odpowiedzi. 

Ktoś kontroluje emisję spalin samochodów ciężarowych z surowcem dla huty? 
„Odnośnie transportów odpadów przywożonych do przetwarzania w instalacjach CMC Poland Sp. z o.o., Śląski WIOŚ nie zarejestrował w ostatnich latach żadnych zgłoszeń świadczących o nieprawidłowym transporcie odpadów kierowanych do ww. zakładu. Cykliczne akcje związane z kontrolą transportów odpadów nie obejmowały transportów towarów których odbiorcą była Spółka -pisze minister.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska odpowiedziało też na pytanie, jakie inne zakłady w rejonie Zawiercia były kontrolowane. W latach 2015 -20 na terenie Powiatu Zawierciańskiego Śląski WIOŚ przeprowadził 164 kontrole. Ich efektem było 117 zarządzeń  pokontrolnych, 95 wystąpień pokontrolnych, które w 71 przypadkach zakończyły się wydaniem decyzji pokontrolnych.  Nałożono 49 grzywien. 
Kontrole interwencyjne w zakładach posiadających pozwolenie zintegrowane:
CMC Poland Sp. z o. o. – 4 kontrole,
COGNOR S. A. Oddział Ferrostal Łabędy w Zawierciu – 1 kontrola,
Odlewnia Zawiercie S.A. – 2 kontrole,
AGRO-GOBARTO Sp. z o.o. w Krzepicach – 6 kontroli,
Keram Sp. z o. o. w Ogrodzieńcu – 3 kontrole,
Agrofirma Szczekociny – 4 kontrole,
AXA STENMAN POLAND Sp. z o.o. w Zawierciu - 1 kontrola,
TAURON CIEPŁO Sp. z o.o. - Zakład Cieplny w Zawierciu – 2 kontrole
W zakładach obowiązanych przepisami prawa do posiadania pozwoleń i zezwoleń określających sposób korzystania ze środowiska (pozwolenia na wprowadzanie gazów lub pyłów, pozwolenia wodnoprawne, pozwolenia na wytwarzanie odpadów, zezwolenia na zbieranie, przetwarzanie odpadów), np.:
FOB-DECOR Sp. z o. o. w Turzy – 2 kontrole,
P.P.H.U. „KOTLEX” A.KOT, W. LEKS Sp. J. w Zawierciu – 2 kontrole,
VIRTU PRODUCTION Sp. z o.o. (2 zakłady) w Zawierciu – 2 kontrole,
Betoniarnia Kaczmarek S.C. PPHU Michał Kaczmarek, Rafał Kaczmarek w Siedliszowicach -
3 kontrole,
-Odlewnia Żeliwa S.A. – Odlewnia Precyzyjna w Zawierciu – 1 kontrola,
-Chemokor Sp. z o. o. w Zawierciu – 1 kontrola.


Stanisław Gawłowski Senator RP

CMC Zawiercie


Napisz komentarz

Komentarze

Foka 08.03.2022 11:09
na chwile obecna jest już ekran akustyczny:) Mazanek, przeproś i uaktualnij artykuł:)

Jarosław Mazanek 08.03.2022 14:56
Artykuł jest z marca 2021 a więc równo sprzed roku, więc nie ma za co przepraszać, ani czego uaktualniać. Pokazujemy stan na tamten czas. Ale dziękuję foczce za komentarz.

FOKA 10.03.2022 12:23
Komentarz zablokowany : Autor zarzuca redakcji nieuczciwość.

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: XyzTreść komentarza: Zawierciański SOR to patologia i piszę to jako mieszkaniec Zawiercia, który miał do czynienia z nikiData dodania komentarza: 20.12.2024, 01:01Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: RealTreść komentarza: Precz z hejtem. Internetowi hejterzy to tchórze. Za maską internetu obrażają. Tylko to potrafią - taka forma dowartościowania się.Data dodania komentarza: 19.12.2024, 20:49Źródło komentarza: PRZECIWNICY KOPALNI ZACZĘLI NĘKAĆ PRACOWNIKÓW RATHDOWNEYAutor komentarza: Anna KowalskaTreść komentarza: Świetny artykuł! Umowy o dzieło często są mylone z umowami zlecenia, co powoduje wiele niejasności dla freelancerów. Warto wiedzieć, że można wystawiać faktury VAT bez własnej firmy, co znacznie ułatwia prowadzenie działalności. Polecam przeczytać więcej na ten temat tutaj: https://freelancehunt.com/pl/blog/jak-wystawic-fakture-vat-bez-wlasnej-firmy/Data dodania komentarza: 16.12.2024, 11:47Źródło komentarza: Nowe przepisy mają zmienić sytuację, w jakiej znaleźli się ludzie zatrudnieni przez platformy cyfrowe. Wprowadzają domniemanie stosunku pracyAutor komentarza: abcTreść komentarza: no cóż zrobić, lata lecą, kilkadziesiąt lat przemian, a edukacja w Polsce, haha, leży... ważniejsze są tik toczki i pół dnia z nosem w smartfonie.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 08:43Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz! J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Mamy rok 2024, jak Pan (lub Pani) raczył odszukać w historii, bank działa od 1991r, to już 33 lata, czyli kilkadziesiąt. W dla liczb w przedziale 20-90 liczebniki główne wszystkie można nazwać, że to jest "kilkadziesiąt". Ale nie każdy, haha, to zrozumie. PozdrawiamyData dodania komentarza: 26.11.2024, 09:11Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!Autor komentarza: ha_haTreść komentarza: od kilkudziesięciu lat !!! hahaha... Bank Śląski jest u nas od 1991 r a ing od 1996... od kiedy to kilkadziesiąt?Data dodania komentarza: 25.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!
Reklama
Reklama