Na wspomnianym terenie istnieje wiele jaskiń m.in. jaskinia na Straszykowej Górze, jaskinia w Zamczysku, które stanowiły naturalny schron dla ukrywających się Żydów, których w czasie wojny było wielu na ziemi ryczowskiej. Byli oni prześladowani, urządzano na nich łapanki.
Z relacji starszych mieszkańców Ryczowa wynika, że w jaskini na Zamczysku schronienie znalazło ok. 40 Żydów. Ukrywającym się pomagali miejscowi mieszkańcy, przynosząc jedzenie, niejednokrotnie ryzykując własne życie. Miejsce schronienia było tylko tymczasowe, ponieważ Żydzi za cel ucieczki obrali Sosnowiec, z uwagi na otrzymaną fałszywą informację, że tam unikną śmierci. Fałszywą dlatego, że Sosnowiec znajdował się na terenie III Rzeszy. Po około dwóch tygodniach ludność żydowska opuściła jaskinię, najprawdopodobniej kryjówka została odnaleziona przez patrole niemieckie.
Z relacji prezesa Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej Macieja Świderskiego, wynika, że w latach 80-tych XX wieku, w jaskiniach odnajdowano różnego rodzaju sztućce, noże, widelce, które najprawdopodobniej pochodziły z okresu II wojny światowej. Wspomnieć należy również, że w 2006 roku w TVP 3 Katowice, wyemitowano program red. Ewy Żerdzińskiej pt. „W morzu tajemnic”, który poświęcono tematyce ryczowskich jaskiń wraz z tajemnicami II wojny światowej.
Kolejnym śladem II wojny światowej na terenie Ryczowa jest zachowany w dobrym stanie rów przeciwczołgowy, który usytuowany jest w lesie na odcinku Ryczów – Śrubarnia oraz okopy przy żółtym szlaku. Niestety, na niektórych odcinkach rów przeciwczołgowy jest przysypany śmieciami. Pamiętajmy, że są to ostatnie „pamiątki” po II wojnie światowej, o które należy zadbać.
Tekst oraz zdjęcia:
Damian Liszczyk
Napisz komentarz
Komentarze