Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 21 listopada 2024 14:36
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

STARA METODA WCIĄŻ DZIAŁA

(powiat zawierciański) Czasami emocje biorą górę nad rozumem i robimy coś, czego później żałujemy. Kierując się sercem, podejmujemy pochopne decyzje. Niestety, takie działanie mieć opłakane skutki. Dobrym tego przykładem jest nabieranie się osób starszych na dobrze znaną metodę „na wnuczka”. Senior otrzymuje telefon, w którym rozmówca podaje się za kogoś bliskiego – wnuki lub dzieci. Prosi o pożyczkę, mówiąc, że ma problemy finansowe lub miał wypadek. W ten prosty sposób wiele osób traci oszczędności swojego życia. Jak rozpoznać, że dzwonią do nas oszuści i jak ustrzec się przed niebezpieczeństwem?
Podziel się
Oceń

Sposób oszustów na wyłudzanie pieniędzy od starszych osób, nazywany metodą „na wnuczka”, wciąż działa. Niestety, pomimo licznych apeli Policji, oszuści nadal działają, a seniorzy wykazują zbyt duże zaufanie od obcych i tracą dorobek życia.

- Część babciu, to ja. Część, a kto mówi? To ja twój wnusio. A to ty, Karolku? No i co słychać? Super. Wszystko w porządku, ale potrzebuję pilnie pieniędzy. Oddam je na pewno. No dobrze, tylko przyjdź do mnie, nawet teraz. Ale teraz nie mogę. Przyjdzie mój kolega Maciek. Tylko nikomu nic nie mów babciu – jak wskazuje zawierciańska Policja, to właśnie tak może przebiegać początek rozmowy z oszustem, którzy dzwoni do starszej osoby. W krótkiej chwili przestępca otrzymuje potwierdzenie, że osoba, do której się dodzwonił ma wnuka (lub wnuczkę, córkę, syna) i poznaje jego imię. Zawsze pojawia się prośba o pieniądze,. Czasami potrzeba rzekomej pożyczki wynika z problemów, w jakich znalazł się nasz „bliski”. Elementem powtarzającym się w oszustwie jest zapewnienie, że osoba prosząca o pieniądze nie może ich odebrać osobiście, dlatego do babci/dziadka przyśle swojego znajomego.

- Oszuści działający w ten sposób, zwykle wyszukują osobę, jej numer telefonu i adres w książce telefonicznej. Na swoje ofiary wybierają osoby starsze o imionach nadawanych wiele lat temu.
Podają się za członka rodziny: syna, wnuczka, przyjaciela, kolegę. Twierdzą, że mieli wypadek, muszą zapłacić ratę w banku, są chorzy lub mają ciężką sytuację rodzinną, albo po prostu potrzebują pilnie pieniędzy
– wyjaśnia zawierciańska Policja.

Co zrobić, gdy otrzymamy takie telefon? Jak najszybciej zawiadomić o tym mundurowych i absolutnie nie przekazywać nikomu pieniędzy. Oszukani seniorzy często po fakcie i utracie znacznej sumy pieniędzy dowiadują się, że padli ofiarą przestępców.

Jeśli zadzwoni do nas ktoś, podający się za członka rodziny, to rozłączmy się i sami zadzwońmy do wnuczki, wnuczka, syna lub córki – tej osoby, jaka wskazana została w rozmowie. Upewnijmy się, że o pomoc rzeczywiście prosi ktoś z grona naszych najbliższych. Możemy też skontaktować się z innymi członkami rodziny, by potwierdzić informację.

Z kolei aby uchronić bliskich nam seniorów przed takimi oszustwami, warto z nimi często rozmawiać i przypominać o tym, w jaki sposób działają przestępcy. Zachowanie zimnej krwi i rozsądku może być jedyną skuteczną ochroną przed utratą oszczędności życia. (es) Foto: Pixabay


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AntoninaTreść komentarza: Link do sierpniowej sesji z podsumowaniem przez Burmistrza Spyrę osób pytających i komentujących "porębską fuszerkę": https://esesja.tv/transmisja/56596/iii-sesja-rady-miasta-poreba-w-dniu-poniedzialek-26-sierpnia-2024.htm?fbclid=IwY2xjawGqe_hleHRuA2FlbQIxMAABHa763Pf-UB0IP7jKvX85vrHIGEj6BIU6VRn-eYwS-KEDoD2VFPrHsVLb-g_aem_fu2tMvmzUA76ESLBrZyoRw Godzina 11.25 lub 2 godzina 8 minuta sesji. Oceńcie to sami.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 09:26Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: JustinTreść komentarza: Po tej wypowiedzi Spyry można stwierdzić, że jak pojedzie do McDonalds to nie musi brać słomki do napoju, wyciągnie ją sobie z butów.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 08:11Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlaTreść komentarza: Przesłuchałam sesję z sierpnia, Burmistrz rzeczywiście nazwał mieszkańców "poziomem rynsztoka" pytających o jego wątpliwe postępy w budowie Agory. Prawdziwy "burak" można rzec.Data dodania komentarza: 19.11.2024, 14:07Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: MadziolubTreść komentarza: Widzę, że Szemla już 3 raz przekłada składanie ofert. Czyżby potencjalni wykonawcy ciągle go punktowali ? Taki "fachowiec" ? Tylko od czego ?Data dodania komentarza: 16.11.2024, 14:41Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: zawiercianinTreść komentarza: Zobaczymy kto wygra przetarg lekko zmodyfikowany Panie Prezesie i Panie Redaktorze Zobaczymy kto ma racjęData dodania komentarza: 12.11.2024, 23:23Źródło komentarza: NASI INFORMATORZY: TEN PRZETARG MOŻE WYGRAĆ TYLKO JEDNA FIRMA!Autor komentarza: B29Treść komentarza: I tak mało dostał, pieniądze zrobiły swoje. A 300 tyś. To śmiech na sali , tam nawet milion nie był by problemem.Data dodania komentarza: 9.11.2024, 02:30Źródło komentarza: Wypadek w Hucie Szklanej. Sąd oddalił wniosek o odroczenie kary. Piotr K. już w więzieniu
Reklama
Reklama