Sposób oszustów na wyłudzanie pieniędzy od starszych osób, nazywany metodą „na wnuczka”, wciąż działa. Niestety, pomimo licznych apeli Policji, oszuści nadal działają, a seniorzy wykazują zbyt duże zaufanie od obcych i tracą dorobek życia.
- Część babciu, to ja. Część, a kto mówi? To ja twój wnusio. A to ty, Karolku? No i co słychać? Super. Wszystko w porządku, ale potrzebuję pilnie pieniędzy. Oddam je na pewno. No dobrze, tylko przyjdź do mnie, nawet teraz. Ale teraz nie mogę. Przyjdzie mój kolega Maciek. Tylko nikomu nic nie mów babciu – jak wskazuje zawierciańska Policja, to właśnie tak może przebiegać początek rozmowy z oszustem, którzy dzwoni do starszej osoby. W krótkiej chwili przestępca otrzymuje potwierdzenie, że osoba, do której się dodzwonił ma wnuka (lub wnuczkę, córkę, syna) i poznaje jego imię. Zawsze pojawia się prośba o pieniądze,. Czasami potrzeba rzekomej pożyczki wynika z problemów, w jakich znalazł się nasz „bliski”. Elementem powtarzającym się w oszustwie jest zapewnienie, że osoba prosząca o pieniądze nie może ich odebrać osobiście, dlatego do babci/dziadka przyśle swojego znajomego.
- Oszuści działający w ten sposób, zwykle wyszukują osobę, jej numer telefonu i adres w książce telefonicznej. Na swoje ofiary wybierają osoby starsze o imionach nadawanych wiele lat temu.
Podają się za członka rodziny: syna, wnuczka, przyjaciela, kolegę. Twierdzą, że mieli wypadek, muszą zapłacić ratę w banku, są chorzy lub mają ciężką sytuację rodzinną, albo po prostu potrzebują pilnie pieniędzy – wyjaśnia zawierciańska Policja.
Co zrobić, gdy otrzymamy takie telefon? Jak najszybciej zawiadomić o tym mundurowych i absolutnie nie przekazywać nikomu pieniędzy. Oszukani seniorzy często po fakcie i utracie znacznej sumy pieniędzy dowiadują się, że padli ofiarą przestępców.
Jeśli zadzwoni do nas ktoś, podający się za członka rodziny, to rozłączmy się i sami zadzwońmy do wnuczki, wnuczka, syna lub córki – tej osoby, jaka wskazana została w rozmowie. Upewnijmy się, że o pomoc rzeczywiście prosi ktoś z grona naszych najbliższych. Możemy też skontaktować się z innymi członkami rodziny, by potwierdzić informację.
Z kolei aby uchronić bliskich nam seniorów przed takimi oszustwami, warto z nimi często rozmawiać i przypominać o tym, w jaki sposób działają przestępcy. Zachowanie zimnej krwi i rozsądku może być jedyną skuteczną ochroną przed utratą oszczędności życia. (es) Foto: Pixabay
Napisz komentarz
Komentarze