Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 22 grudnia 2024 14:03
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

STARA METODA WCIĄŻ DZIAŁA

(powiat zawierciański) Czasami emocje biorą górę nad rozumem i robimy coś, czego później żałujemy. Kierując się sercem, podejmujemy pochopne decyzje. Niestety, takie działanie mieć opłakane skutki. Dobrym tego przykładem jest nabieranie się osób starszych na dobrze znaną metodę „na wnuczka”. Senior otrzymuje telefon, w którym rozmówca podaje się za kogoś bliskiego – wnuki lub dzieci. Prosi o pożyczkę, mówiąc, że ma problemy finansowe lub miał wypadek. W ten prosty sposób wiele osób traci oszczędności swojego życia. Jak rozpoznać, że dzwonią do nas oszuści i jak ustrzec się przed niebezpieczeństwem?
Podziel się
Oceń

Sposób oszustów na wyłudzanie pieniędzy od starszych osób, nazywany metodą „na wnuczka”, wciąż działa. Niestety, pomimo licznych apeli Policji, oszuści nadal działają, a seniorzy wykazują zbyt duże zaufanie od obcych i tracą dorobek życia.

- Część babciu, to ja. Część, a kto mówi? To ja twój wnusio. A to ty, Karolku? No i co słychać? Super. Wszystko w porządku, ale potrzebuję pilnie pieniędzy. Oddam je na pewno. No dobrze, tylko przyjdź do mnie, nawet teraz. Ale teraz nie mogę. Przyjdzie mój kolega Maciek. Tylko nikomu nic nie mów babciu – jak wskazuje zawierciańska Policja, to właśnie tak może przebiegać początek rozmowy z oszustem, którzy dzwoni do starszej osoby. W krótkiej chwili przestępca otrzymuje potwierdzenie, że osoba, do której się dodzwonił ma wnuka (lub wnuczkę, córkę, syna) i poznaje jego imię. Zawsze pojawia się prośba o pieniądze,. Czasami potrzeba rzekomej pożyczki wynika z problemów, w jakich znalazł się nasz „bliski”. Elementem powtarzającym się w oszustwie jest zapewnienie, że osoba prosząca o pieniądze nie może ich odebrać osobiście, dlatego do babci/dziadka przyśle swojego znajomego.

- Oszuści działający w ten sposób, zwykle wyszukują osobę, jej numer telefonu i adres w książce telefonicznej. Na swoje ofiary wybierają osoby starsze o imionach nadawanych wiele lat temu.
Podają się za członka rodziny: syna, wnuczka, przyjaciela, kolegę. Twierdzą, że mieli wypadek, muszą zapłacić ratę w banku, są chorzy lub mają ciężką sytuację rodzinną, albo po prostu potrzebują pilnie pieniędzy
– wyjaśnia zawierciańska Policja.

Co zrobić, gdy otrzymamy takie telefon? Jak najszybciej zawiadomić o tym mundurowych i absolutnie nie przekazywać nikomu pieniędzy. Oszukani seniorzy często po fakcie i utracie znacznej sumy pieniędzy dowiadują się, że padli ofiarą przestępców.

Jeśli zadzwoni do nas ktoś, podający się za członka rodziny, to rozłączmy się i sami zadzwońmy do wnuczki, wnuczka, syna lub córki – tej osoby, jaka wskazana została w rozmowie. Upewnijmy się, że o pomoc rzeczywiście prosi ktoś z grona naszych najbliższych. Możemy też skontaktować się z innymi członkami rodziny, by potwierdzić informację.

Z kolei aby uchronić bliskich nam seniorów przed takimi oszustwami, warto z nimi często rozmawiać i przypominać o tym, w jaki sposób działają przestępcy. Zachowanie zimnej krwi i rozsądku może być jedyną skuteczną ochroną przed utratą oszczędności życia. (es) Foto: Pixabay


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: XyzTreść komentarza: Zawierciański SOR to patologia i piszę to jako mieszkaniec Zawiercia, który miał do czynienia z nikiData dodania komentarza: 20.12.2024, 01:01Źródło komentarza: KTÓREMU Z RADNYCH NIE PODOBA SIĘ „TĘCZOWY PIĄTEK”?Autor komentarza: RealTreść komentarza: Precz z hejtem. Internetowi hejterzy to tchórze. Za maską internetu obrażają. Tylko to potrafią - taka forma dowartościowania się.Data dodania komentarza: 19.12.2024, 20:49Źródło komentarza: PRZECIWNICY KOPALNI ZACZĘLI NĘKAĆ PRACOWNIKÓW RATHDOWNEYAutor komentarza: Anna KowalskaTreść komentarza: Świetny artykuł! Umowy o dzieło często są mylone z umowami zlecenia, co powoduje wiele niejasności dla freelancerów. Warto wiedzieć, że można wystawiać faktury VAT bez własnej firmy, co znacznie ułatwia prowadzenie działalności. Polecam przeczytać więcej na ten temat tutaj: https://freelancehunt.com/pl/blog/jak-wystawic-fakture-vat-bez-wlasnej-firmy/Data dodania komentarza: 16.12.2024, 11:47Źródło komentarza: Nowe przepisy mają zmienić sytuację, w jakiej znaleźli się ludzie zatrudnieni przez platformy cyfrowe. Wprowadzają domniemanie stosunku pracyAutor komentarza: abcTreść komentarza: no cóż zrobić, lata lecą, kilkadziesiąt lat przemian, a edukacja w Polsce, haha, leży... ważniejsze są tik toczki i pół dnia z nosem w smartfonie.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 08:43Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz! J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Mamy rok 2024, jak Pan (lub Pani) raczył odszukać w historii, bank działa od 1991r, to już 33 lata, czyli kilkadziesiąt. W dla liczb w przedziale 20-90 liczebniki główne wszystkie można nazwać, że to jest "kilkadziesiąt". Ale nie każdy, haha, to zrozumie. PozdrawiamyData dodania komentarza: 26.11.2024, 09:11Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!Autor komentarza: ha_haTreść komentarza: od kilkudziesięciu lat !!! hahaha... Bank Śląski jest u nas od 1991 r a ing od 1996... od kiedy to kilkadziesiąt?Data dodania komentarza: 25.11.2024, 13:53Źródło komentarza: Masz IPhone? W ING z niektórych usług nie skorzystasz!
Reklama
Reklama