Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 22 kwietnia 2025 11:23
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Wymiennikownia musi być! Radni krytycznie o decyzji dyrektora OSiR

Reklama
Bez konsultacji z radnymi, OSiR Zawiercie, a dokładniej dyrektor Grzegorz Przybysz rozwiązał umowę dzierżawy tzw. „Wymiennikowni” czyli sali przy ciepłowni miejskiej, która obecnie należy to Tauron Ciepło sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach. Od 1995 roku trenują tam kolejne pokolenia sportowców tenisa stołowego, obecnie jako klub Viret CMC Zawiercie. W październiku dyrektor OSIR Grzegorz Przybył uznał, że dzierżawa i utrzymanie Wymiennikowni kosztuje go za dużo, umowę rozwiązał. Radni nie kryli oburzenia tą decyzją, żądali podczas sesji 28 grudnia jej natychmiastowego wycofania, podpisania z Tauron Ciepło nowej umowy. Ani dyr Przybysz, ani obecny (wyjątkowo!) na sesji prezydent Łukasz Konarski, zwany „wirtualnym prezydentem” albo „prezydentem z facebooka” nie odpowiedzieli jednoznacznie, czy klub zostanie w Wymiennikowni.
Reklama
Wymiennikownia musi być! Radni krytycznie o decyzji dyrektora OSiR

Autor: Tadeusz Piotrowski trener Viret CMC Zawiercie sekcja tenisa ziemnego

Podziel się
Oceń

Grzegorz Przybysz: -OSIR od 19.10.2022 nie wynajmuje już hali od Tauron Ciepło. Viret CMC Zawiercie tam trenuje.  Powiadomiliśmy prezesa Viretu Mariusza Woźniaka. Klub dostał informację, ze z dniem 31.12.2022 OSiR hali nie będzie dzierżawił. Tam ćwiczyła sekcja tenisa stołowego, czasem tylko 9 osób. 

Reklama


Henryk Mól: -Przyszli tu ludzie, którzy korzystali z tej sali. Chcą się wypowiedzieć.
Przybysz: -To nie tak, że klub zostaje bez miejsca do treningu. Sekcja tenisa będzie ćwiczyła w jednej ze szkół, gdzie z 8 zmieści się 6 stołów do tenisa. 
Tłumaczył powody wypowiedzenia umowy: -103 tys. złotych mielibyśmy płacić za halę. To spora kwota. Teren wymiennikowni to teren gminy, za który Tauron Ciepło płaci nam nieadekwatne środki w stosunku do tego, ile my płaciliśmy za halę. Jutro o 11 jestem umówiony z właścicielem obiektu w Katowicach… 
O klubie w dość lekceważącym tonie, dalej dyrektor Przybysz: -Nie było odzewu z klubu, jak wysłałem pismo, że rezygnujemy z hali Tauron Ciepło. Nie moja sprawa, co dzieje się w Klubie Viret CMC Zawiercie. 
Ewa Mićka: -Przez ponad rok uczęszczałam na zajęcia na wymiennikowni. Sporo czasu zajmuje ustawienie stołów, trzeba na nie sporo miejsca. Pan zapewni miejsce klubowi w szkole. Ale komfort będą mieli nieporównywanie mniejszy. 
Witold Grim: -Jak tylko się dowiedziałem, że sekcja tenisa ma być z Wymiennikowni przeniesiona do SP 3 zwracałem się do dyr Przybysza, żeby się z tego nietrafionego pomysłu wycofał. Żeby przedłużył umowę z Tauron Ciepło o 2 miesiące.
Przybysz: -Tak też uczyniłem.
Grim: -Ja meczów i treningów tenisa w szkole sobie nie wyobrażam. Za każdym razem musi przyjść woźna, otworzyć, zamknąć. Koszty wynajęcia Wymiennikowni, w tym prąd, ciepło to było około 100.000 zł rocznie. Dostęp do Wymiennikowni pozwalał tej sekcji funkcjonować. Mogli ćwiczyć w sobotę, niedzielę. Dzisiaj za każdym razem trzeba będzie angażować woźną, stoły przywozić i wywozić. 
Edyta Grzebieluch: -Po raz kolejny apeluję, żeby przed takimi decyzjami rozmawiać z nami. Ci ludzie grają od 1995 roku w Wymiennikowni. Musimy na to znaleźć środki. 


Tadeusz Piotrowski, trener, zawodnik sekcji Tenisa Stołowego w Viret CMC Zawiercie: -W 1995 roku przybyłem do Zawiercia. Ta wymiennikownia była już gotowa. Mijały lata, salka cały czas tętni życiem. Środowisko tenisa stołowego w Zawierciu jest bardzo aktywne. Działały w niej kolejne kluby: AZS Zawiercie, Warta Zawiercie i obecnie my jako Viret CMC Zawiercie tam działamy. Są tam bardzo dobre warunki do treningu, i uważam, że tenisowe środowisko Zawiercia zasłużyło sobie na takie warunki. Podobnie dobre warunki ma klub Miechowice Bytom. Tej salki nam zazdroszczą kluby ze Śląska, bo mamy do niej dostęp 24h/dobę. Korzystają z niej od lat SP 9, SP 6, Uniwersytet III Wieku. Więc nie służy tylko jednemu klubowi. Również sztuki walki. Proszę o uszanowanie tego dorobku i dziękuję  za wysłuchanie mnie. 
Zofia Wódka, wieloletnia tenisistka: -Nie wszystko mierzy się miarą pieniądza. Z tej sali korzysta nie tylko tenis stołowy, jeszcze UTW, joga, pilates. Z Zawiercia wywodzi się wielu medalistów, mistrzów polski i śląska w tenisie stołowym. Nie można tymi stołami jeździć w tę i z powrotem. Zniszczą się. Zapraszamy na zajęcia wszystkich. 
młody tenisista: -Wychowałem się na tej hali, chciałbym, żeby to zostało. 
Beata Chawuła do Prezydenta Zawiercia: -Czy decyzja zakończenia dzierżawy z Tauron Ciepło była z panem uzgodniona? Jaki był  powód?
Łukasz Konarski: -Tak, oczywiście, było to ze mną uzgodnione.
Chawuła: -Usłyszał pan, że sala jest potrzebna. Czy jest coś, co przeszkodzi w pozostawieniu tej umowy na dzierżawę hali?
Konarski: -Myślę, że nie.
Chawuła: -Czyli umowa będzie przedłużona?
Konarski: -To jak z waszym głosowaniem. Każda wasza decyzja w kwestii budżetu, rodzi konsekwencje. 
Chawuła: -Co był najpierw: jajko czy kura? Bo pismo dyr MOSIR, że wypowiada umowę jest z października, a my nad środkami dla OSIR głosowaliśmy 29 listopada i faktycznie wtedy nie przekazaliśmy środków dla OSIR.
Konarski: -Nadinterpretowuje pani moje słowa!
-Dyrektor Przybysz potwierdził, że wypowiedzenie umowy z Tauron Ciepło na Wymiennikownię było z panem uzgodnione. 
Ze środków na sport dyskusja zeszła nagle na sprawy podatkowe. I w tym temacie Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski nie uniknął krytyki. 
Konarski: -Szukamy oszczędności, a podatków nie podnieśliśmy!
Jeden z radnych: -To już manipulacja. Zaproponował pan podwyżkę niektórych podatków o ponad 100%, nawet nie dyskutował pan tego z radnymi. 
W. Grim: -Proszę, aby w rozmowie z Tauron był ktoś z radnych. Nie wierzę w uczciwość prezydenta miasta. 
Ewa Mićka: -Dlaczego dzierżawy podniósł pan mieszkańcom tak bardzo, swoim zarządzeniem? Od 1 stycznia 2023 opłaty za dzierżawę będą tak wysokie. Niech się pan tym pochwali przed mieszkańcami! To dzierżawy od powierzchni handlowych, stawka za „dmuchańca” 300 zł/dzień. Lista jest długa.
Konarski: -To zarządzenie jest opublikowane. Każdy może zajrzeć. 
Przejrzeliśmy BIP gminy. Może nie umiemy szukać, ale nie znaleźliśmy tego zarządzenia. Może zostało zaszyte tak głęboko, żeby go nie dało się znaleźć? Nie ma go wśród obwieszczeń Prezydenta Miasta Zawiercie wydanych w 2022 roku:
https://zawiercie.bip.net.pl/kategorie/159-obwieszczenia-prezydenta-miasta-zawiercie?lang=PL
ani w dziale „zarządzenia”: https://zawiercie.bip.net.pl/kategorie/157-2022?lang=PL
Cały Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Zawiercie wydaje się tak zrobiony, żeby nic w nim nie dało się łatwo znaleźć. Wielu informacji, których publikacja jest obowiązkowa, naszym zdaniem nie ma. Nie wiadomo po co BIP podzielono na bieżący i na archiwum, skoro archiwum jest przejrzyste, a wersja bieżąca… tragiczna. Budżet na 2022 na 2022, jeszcze obowiązujący, znajdziemy w archiwum. W aktualnym BIP jest tylko opinia RIO, projektu budżetu na 2023 nie ma. Projektu budżetu nie znaleźliśmy też w materiałach na sesję, choć to najważniejsza uchwała do przyjęcia przez radnych w roku! Nie da się wrażenia, że ktoś 13 grudnia 2022 odpalił „nowy” BIP, tylko po to, żeby nic nie było przejrzyste i czytelne. Ruch w rocznicę ogłoszenia Stanu Wojennego też jakiś symboliczny. Wtedy Polakom odebrano wolność, 13 grudnia 2022 Miasto Zawiercie odebrało mieszkańcom dostęp do informacji. 
 

Reklama

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Czytelnik 2Treść komentarza: Drogi Czytelniku chyba nie wiesz na czym polega wspólnota. Kwoty czynszu ustalają mieszkańcy na głosowaniu gdzie trzeba mieć co najmniej 51 %.w spółdzielni nie mają takiego głosu -wszystko ustala rada i zarząd.(i o dziwo zawsze są to podwyżki).Natomiast stawka eksploatacyjna się zmniejszyła o ponad połowę we wspólnocie (czyli koszty utrzymania pracowników spółdzielni były tak wysokie) a mieszkańcy wspólnoty postanowili przerzucić te pieniądze na fundusz remontowy, żeby w końcu zacząć remontować blok, na którym przez 40 lat nic się nie działo. Ale teraz mają głos , bo czasy komuny już się skończyły, a takimi tworami jak spółdzielnie powinno zająć się państwo i rząd i zmienić przepisy.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 10:21Źródło komentarza: Oddzielili się od spółdzielni, koszty zarządu spadły od razu o połowę! J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Będziemy wkrótce testować również inne modele Indiana oraz wybranych marek które uznamy za interesujaceData dodania komentarza: 14.04.2025, 21:57Źródło komentarza: INDIAN CHALLENGERAutor komentarza: KaroTreść komentarza: Kultowa marka, piękny motocykl ;)Data dodania komentarza: 14.04.2025, 10:14Źródło komentarza: INDIAN CHALLENGERAutor komentarza: Czytelnik.Treść komentarza: Mam taką refleksję po tych artukułach. Zakłady wysprzedane, wszystko sprywatyzowane w tym kraju , poza mieszkaniami ludzi, którzy skupieni w spółdzielniach gospodarują się sami. Czyzby jakaś forma presji aby i mieszkania slynne M, przejęły prywatne podmioty? Wymienia redaktor w artykule prywatny podmiot, który pobiera/ dzisiaj tyle, a ile może pobrac maksymalnie?/ opłaty za gospodarowanie. Czynsz jak pan pisze nie zmienił sie, więc w sumie po co była ta wspólnota? Pisze redaktor o przekrętach prawie mafijnych przy budowie przez prywatnych przedsiebiorców osiedla w Parku . Pisze pan , że nie ma ze wspólnotami problemów. Poważnie!? Jest wiele linków do tych tematów jakie przekręty potrafią wystąpić we wspólnotach i jak spółdzielnie w odruchu czysto ludzkim przygarniają wspólnotowców na nowo. Podeślę jakby pan był zainteresowany. Wspólnota jest ponad miesiac i pan redaktor pyta czy inni pójdą w ich ślady na garnuszek do prywatnego zarządcy. Poczekamy zobaczymy bo na stare lata bezpieczeństwo w postaci lokum jest najważniejsze.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 22:48Źródło komentarza: Oddzielili się od spółdzielni, koszty zarządu spadły od razu o połowę!Autor komentarza: KalinaTreść komentarza: Nie rozumiem jak można popierać Konfederację. Mentzen, który mówi o gwałcie jako niedogodności !!! Szok. Niedogodność to jest przy leczeniu zęba. Ponad 80% ofiar gwałtu cierpi na zespół stresu pourazowego. Przypomnijcie sobie 5 Mentzena!!!Data dodania komentarza: 10.04.2025, 11:01Źródło komentarza: Sławomir MENTZEN ODWIEDZIŁ Myszków i Zawiercie jako pierwszy z kandydatówAutor komentarza: slazaninTreść komentarza: jaka cena biletów?Data dodania komentarza: 9.04.2025, 20:10Źródło komentarza: PRZEDSTAWIENIA W ZAWIERCIU, SIEWIERZU i Myszkowie
Reklama
Reklama
Reklama