Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 9 kwietnia 2025 15:45
Przeczytaj!
Reklama dotacje unijne dla firm
Reklama
Reklama

Uroczystości 79. rocznicy pacyfikacji wsi Ryczów w Gminie Ogrodzieniec w powiecie zawierciańskim

Reklama
19 lutego 2023 roku członek Okręgu Śląskiego Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej plut. rez. Damian Liszczyk uczestniczył w uroczystości upamiętniającej pacyfikację wsi Ryczów w 1944 roku.
Reklama
Podziel się
Oceń

Uroczystość zorganizowana została przez Urząd Miasta i Gminy Ogrodzieniec . Wśród obecnych gości był poseł na Sejm RP Waldemar Andzel, Burmistrz Miasta i Gminy Ogrodzieniec  Anna Pilarczyk, Sekretarz Miasta i Gminy Ogrodzieniec Maria Milejska,  przedstawiciele Rady Miejskiej w Ogrodzieńcu, przedstawiciele organizacji oraz stowarzyszeń kombatanckich, prezes Klubu Miłośników Ziemi Zawierciańskiej Maciej Świderski, rodziny ofiar tragedii w Ryczowie oraz miejscowa młodzież szkolna oraz mieszkańcy Ryczowa.

Reklama

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele parafialnym w Ryczowie pw. Nawiedzenia NMP w intencji poległych mieszkańców wsi Ryczów podczas tragicznej pacyfikacji w 1944 roku.  Następnie uczestnicy mszy przemaszerowali przy dźwiękach Orkiestry OSP w Ryczowie pod pomnik upamiętniający poległych mieszkańców. Tam  burmistrz  Ogrodzieńca Anna Pilarczyk  powitała wszystkich obecnych i przypomniała tragedię jaka wydarzyła się w dniu 21 lutego 1944 roku. Po wygłoszonym referacie, uczestnicy złożyli pod pomnikiem wiązanki kwiatów oraz znicze. Po zakończeniu uroczystości, uczestnicy udali się do miejscowej Szkoły Podstawowej , gdzie odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca wydarzenia z 21 lutego 1944 roku.

Rys historyczny:  Ryczów leżał w 1944 roku na terenie Generalnego Gubernatorstwa w tym okresie czasu w pobliżu – Góry Bydlińskie kwaterował oddział AK por. ,,Hardego ‘’. W nocy 23 stycznia 1944 roku pięcioosobowy patrol z tego oddziału podczas przekraczania granicy pomiędzy Rzeszą a GG natknął się w pobliżu pobliskiej miejscowości Żelazko na oddział niemieckiej straży granicznej. Wywiązała się krótka strzelanina w wyniku której jeden z Niemców został ranny. Partyzanci AK dotarli do Ryczowa gdzie zaproszono ich na wesele jednego z mieszkańców. Podczas pobytu w budynku dotarł tam wzmocniony patrol niemieckiej straży granicznej. Wywiązała się kolejna walka w wyniku której ranny śmiertelnie został dowódca placówki straży granicznej i 2 partyzantów. Niemcy opuścili wioskę a młodzi mieszkańcy w obawie przed represjami przez kilka dni przebywali poza miejscami zamieszkania. Odwet nadszedł dużo później. 21 lutego 1944 roku wieś Ryczów została otoczona kordonem hitlerowskich wojsk i rozpoczęto wyłapywanie wszystkich młodych mężczyzn. Hitlerowcy w ten sposób zapędzili do centrum wioski 40 mężczyzn a następnie poprowadzili ich w kierunku wyniosłej skały. Któryś z Polaków zrozumiał, że są prowadzeni do rozstrzelania i rzucił hasło ucieczki. Prowadzeni mężczyźni podjęli ucieczkę. Udało się to kilku z nich, 12 mężczyzn zastrzelono, kilku raniono.  Zabitych pochowano we wspólnej mogile pod skałą a około 18 mieszkańców Ryczowa przewieziono do więzienia w Pilicy. Tam zmarło z ran 3 z nich, pozostałych wywieziono do obozu w Krakowie - Płaszowie.

Ocaleni z pacyfikacji  oraz mieszkańcy, którzy powrócili z obozu w Płaszowie postanowili po wielu latach postawić pomnik. W rocznicę wydarzeń corocznie odbywają się tutaj uroczystości. Wspomnieć należy, że w 2022 roku pomnik został gruntownie odrestaurowany.
Tekst oraz zdjęcia Damian Liszczyk

Reklama

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jak atakuje osoby LGBT konkretnie? Koonkretne przykłady jego wypowiedzi jak wyzywa obraża poniża takie osoby. Z tego co widziałem to on się w ogóle nie wypowiada o takich osobach, głównie mówi o ekonomii i imigrantach oraz graku szacunku władz Ukraińskich. Co niestety jest racją, zero szacunku do pomocy.Data dodania komentarza: 6.04.2025, 21:16Źródło komentarza: Sławomir MENTZEN ODWIEDZIŁ Myszków i Zawiercie jako pierwszy z kandydatówAutor komentarza: JanTreść komentarza: Udowodnij ^^ W programie nigdzie nie ma czegoś takiego. Cały czas jest powtarzane, że chodzi o coś na wzór Niemiemieckiego/Szwajcarskiego programu. Dla nie ogarniętych to coś mniej więcej jak OC. Mamy pewne minimalne wymogi jak w OC i my decydujemy u kogo płacimy, różnice nie są wielkie ale zawsze ktoś coś dorzuci, żeby zachęcić klienta.Data dodania komentarza: 6.04.2025, 21:14Źródło komentarza: Sławomir MENTZEN ODWIEDZIŁ Myszków i Zawiercie jako pierwszy z kandydatówAutor komentarza: JsnTreść komentarza: Nareszcie nowy prezydent spoza układu, który do tego jest młody ogarnięty i zna się na tym co się dzieje w świecie. Sztuczna inteligencja, krypto, militaria. Oby tak dalej. Czekamy na maj bo wygrana Sławka jest oczywista, ponad 55% poparcia więc to już kwestia czasuData dodania komentarza: 6.04.2025, 21:11Źródło komentarza: Wybory Prezydenckie-Sławomir Mentzen: Myszków 13:00 Zawiercie 14:00Autor komentarza: ziuutekTreść komentarza: Monika Netwig nowa wspólniczka - siostra Marty Kolasy-Synowiec :)Data dodania komentarza: 27.03.2025, 22:39Źródło komentarza: Projekt „Park Paderewskiego” z nowym prezesem. Obwiniany o malwersacje zarząd zawieszonyAutor komentarza: ParanojaTreść komentarza: https://www.gazetamyszkowska.pl/artykul/3291,czy-kozieglowski-zeaos-wyludzal-falszywe-zaswiadczenia Nadeszło PO, i mamy co mamyData dodania komentarza: 25.03.2025, 20:39Źródło komentarza: Nauczyciele: to sparaliżuje szkoły i przedszkola! J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Znamy historię Intergem. Firma posiada wielomilionowe długi, należała do (udziałowcy): Magdalena Szczepańczyk (żona prokurenta Kamila Szczepańczyka w DHD sp. z .o.o), Marcin Zając (prezes w DHD) i Marta Kolasa-Synowiec, później zastąpiona przez Kamila Szczepańczyka. W Krajowym Rejestrze Zadłużonych przy spółce Intergem jako dłużnicy pojawiają się też Marek Synowiec i Kamil Szczepańczyk. K. Szczepańczyk był w Intergem prokurentem, podobnie jak w DHD budującej Park Paderewskiego. Generalnie wygląda na to, że gdzie pojawią się w spółkach te nazwiska, to zostają po nich długi i upadłości. Opinie na gowark.pl o firmie formułowane przez byłych pracowników, wiele mówią: https://www.gowork.pl/opinie_czytaj,21541239Data dodania komentarza: 27.02.2025, 11:33Źródło komentarza: Projekt „Park Paderewskiego” z nowym prezesem. Obwiniany o malwersacje zarząd zawieszony
Reklama
Reklama
Reklama