Gmina realizuje projekt, którego przedmiotem jest zmiana studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. W ramach projektu „Wspólny plan” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, gmina pozyskała środki unijne, które przeznaczone będą na przeprowadzenie konsultacji społecznych związanych ze studium.
Podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej (9.11) Kierownik Referatu Pozyskiwania Środków Zewnętrznych Dorota Szybała-Pelak przybliżyła program konsultacji społecznych. Nadchodzące konsultacje będą miały inny wymiar i formę, niż te, jakie dotychczas przeprowadzano w gminie. Jak mówiła Dorota Szybała-Pelak, celem konsultacji jest między innymi przekazanie mieszkańcom informacji na temat szans i ograniczeń rozwoju przestrzennego gminy, pozyskanie zrozumienia i akceptacji dla projektowanych rozwiązań, włączenie mieszkańców w proces zarządzania gminą, jak również poznanie przez władze interesów grup społecznych.
- Studium jest bardzo ważne dla całej gminy. Dzięki niemu Ogrodzieniec będzie mógł ruszyć do przodu z usługami, budownictwem – mówiła burmistrz Anna Pilarczyk.
Na czym w praktyce będą polegały konsultacje? Projekt studium będzie wyłożony do publicznego wglądu, tak jak zawsze ma to miejsce, ale oprócz tego urzędnicy mają wychodzić do mieszkańców z pytaniami dotyczącymi tego, w jakim kierunku powinna rozwijać się gmina. Przeprowadzone ma zostać badanie ankietowe. Każdy zainteresowany mieszkaniec będzie mógł ją wypełnić – ankieta dostępna będzie w internecie, w urzędzie oraz w spółkach gminnych.
- Będziemy pytać o to, w jakim kierunku powinna rozwijać się gmina Ogrodzieniec, jakie kwestie chcieliby państwo rozwiązać za pomocą opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jakich obiektów państwa zdaniem brakuje na omawianym terenie, czy państwo widzicie potrzebę zachowania terenu w stanie naturalnym, czy są miejsca gdzie powinien być zakaz zabudowy, czy widzicie państwo potrzebę zagospodarowania terenów w sąsiedztwie lasu, czy na analizowanym terenie występują miejsca problemowe, konfliktowe, jakie są państwa zdaniem główne uciążliwości występujące na omawianym terenie – Dorota Szybała-Pelak przybliżała podczas listopadowej sesji niektóre z pytań, jakie znajdą się w ankiecie. Mieszkańcy będą również proszeni o podanie swojej płci, wieku, statusu zawodowego, jak również tego, w jaki sposób dowiedzieli się o konsultacjach społecznych.
JAKI JEST WYMARZONY SĄSIAD? PRZYSTOJNY!
Ze środków pozyskanych na konsultacje społeczne, gmina zakupi namiot wraz z wyposażeniem, który służyć będzie podczas dwóch dyżurów mobilnych – mają zostać zorganizowane w dzień powszedni i w sobotę. Korzystając z dyżuru mieszkańcy będą mogli na miejscu wypełnić ankietę i wyrazić swoje zdanie. - Będzie kącik dla malucha, gdzie rodzice mogą zostawić dziecko pod opieką, a sami będą mogli porozmawiać z pracownikiem z zespołu projektowego – mówiła D. Szybała-Pelak. Będą również dyżury stacjonarne i telefoniczne.
Przygotowano też krótki film promujący konsultacje społeczne, który zaprezentowano podczas sesji Rady Miejskiej. Nagranie trwające ok. 1,5 minuty rozpoczyna się od pytania „Jak by pani opisała wymarzonego sąsiada?”. Wśród odpowiedzi mieszkańców słyszymy między innymi: przystojny, spokojny, pomocny, by nie robił głośnych imprez i miał psa.
- Pytań jest trzynaście. I od tego, jak państwo na nie odpowiecie, zależy przyszłość Gminy Ogrodzieniec – mówi burmistrz Anna Pilarczyk, zachęcając mieszkańców do wypełnienia ankiety dotyczącej miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Film promujący konsultacje społeczne ukazuje najpiękniejsze miejsca Gminy Ogrodzieniec i przekonuje, że udział mieszkańców w konsultacjach to realny wpływ na przyszłość ich małej ojczyzny.
Projekt zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Ogrodzieniec będzie wyłożony do publicznego wglądu w terminie od 23 listopada do 14 grudnia. Będzie udostępniony w Biuletynie Informacji Publicznej UMiG Ogrodzieniec. Zainteresowani będą mogli zapoznać się z nim w urzędzie, ale po wcześniejszym ustaleniu terminu (w tym celu należy dzwonić pod numer telefonu 32 670-97-08).
Na wtorek, 30 listopada na godzinę 14.00 zaplanowano dyskusję publiczną nad rozwiązaniami, jakie przyjęto w projekcie zmiany studium. Spotkanie odbędzie się w Sali Lustrzanej MGOK. Do 10 stycznia można wnosić uwagi do projektu (w formie papierowej, ustnie do protokołu lub mailowo).
(es) Grafika: Gmina Ogrodzieniec/YouTube
NOWY WYMIAR KONSULTACJI SPOŁECZNYCH
(Ogrodzieniec) Urząd Miasta i Gminy w Ogrodzieńcu przygotowuje się do opracowania studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz miejscowych planów zagospodarowania. To przedsięwzięcie, które w każdej gminie jest pracochłonne. Projekty uchwał podlegają konsultacjom społecznym. Tym razem Ogrodzieniec idzie krok dalej w tym zakresie. Samorząd pozyskał środki zewnętrzne na przeprowadzenie konsultacji, które będą szeroko promowane wśród mieszkańców. Władzom gminy zależy na tym, by jak najwięcej osób wyraziło swoją opinię, a tym samym miało wpływ na to, w jakim kierunku będzie się rozwijał Ogrodzieniec.
- 09.12.2021 18:17 (aktualizacja 24.09.2023 04:42)
Napisz komentarz
Komentarze