W Porębie zamontowano zagrody dla jeży – proste konstrukcje z metalowej siatki, wewnątrz których są sterty liści. Siatka kończy się ok. 20 cm nad ziemią, aby jeże mogły bez trudu dostać się do środka. Na zagrodach znajdują się plakietki z napisem „NIE ROZGARNIAJ LIŚCI! TU MOŻE MIESZKAĆ JEŻ”.
- Wszystko po to, by jeże nie zmarzły i miały się gdzie schronić ze swoimi młodymi. Zagrody są łatwo demontowane, dlatego po sezonie zimowym nie będzie z nimi żadnego problemu – wyjaśnia prezes MPWiK w Porębie Mariusz Grabarczyk.
Jak informuje porębski magistrat, prostokątne zagrody znajdują się na tyłach budynku UM, w rejonie Miejskiego Ośrodka Kultury i przy parku miejskim.
W ostatnich latach pozostawianie specjalnie przygotowanych miejsc dla jeży staje się coraz popularniejsze. Z myślą o tych maleńkich ssakach nie trzeba tworzyć specjalnych zagród, tak jak uczyniono to w Porębie (choć pomysł ten uważamy za fantastyczny!). Wystarczy zostawić na zimę stertę liści w swoim ogrodzie. Jeże mogą tam szukać schronienia. Ważne jest jednak to, by zdecydować się od razu – abo zbieramy zgrabione liście, albo je pozostawiamy na całą zimę. Zgrabienie liści i usunięcie ich dopiero po kilku tygodniach może się okazać najgorszym pomysłem.
- Sytuacja, w której liście zbierane są dopiero po kilku tygodniach, może stanowić dla jeży śmiertelne zagrożenie. Niepotrzebnie obudzone mogą już nie znaleźć nowego schronienia. Jeże zaczynają poszukiwania miejsca na zimowy sen po zgromadzeniu odpowiednich zapasów tłuszczu oraz po spadku temperatury otoczenia do 10-15°C – informuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach.
W naszym kraju możemy spotkać przedstawicieli dwóch gatunków – jeża wschodniego oraz jeża zachodniego. Oba są objęte ochroną. Nie wolno schwytać oraz przetrzymywać jeży. Zabronione jest również niszczenie lub uszkadzanie schronisk tych ssaków.
CZY JEŻE NOSZĄ JABŁKA NA KOLCACH?
Jak wyjaśniają Lasy Państwowe, przekonanie o tym, że jeże transportują owoce na swoich grzbietach jest błędne – na przykład dlatego, że drobne zwierzątko miałoby kłopot, by zarzucić na kolce coś dużego. Prócz tego warto zwrócić uwagę na to, czym żywią się jeże. Owszem, są one wszystkożerne, ale sięgają głównie po robaki, ślimaki i owady. Grzyby, owoce, czy płazy też mogą je zainteresować.
Te drobne ssaki ważą od 0,4 do 1,9 kg, a długość ich ciała sięga do 35 cm. Jeża można spotkać w lasach, zaroślach, w parkach, przydomowych ogródkach, czy też na obrzeżach terenów zabudowanych. Niestety, często giną na drogach. Nie uciekają przed samochodem, prędzej zwiną się w kulkę ze strachu.
Co jeże robią w ciągu dnia? Ukrywają się. Spędzają czas pod liśćmi, czy też w jamkach. Czekają aż zapadnie zmrok i wtedy wychodzą szukać pożywienia. Drepczą i tuptają po okolicy, a potrafią przebyć nawet 2 kilometry w ciągu jednej nocy. Imponujący wynik.
- W październiku jeż zapada w sen zimowy. Ten trudny okres spędza w wyścielonej norce ukrytej pod konarami drzew lub liśćmi. Otulony mchem, trawą i liśćmi budzi się dopiero w kwietniu. Na ten czas jego metabolizm maksymalnie zwalnia – temperatura ciała zmniejsza się z 36 °C do 1 °C, krew dużo wolniej krąży, serce bowiem, zamiast bić 180 uderzeń na minutę, bije tylko 20 razy – wyjaśniają Lasy Państwowe w publikacji opisującej jeża europejskiego.
(es) Foto: UM Poręba; pixabay
Napisz komentarz
Komentarze