Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 23 stycznia 2025 10:50
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Otwarcie skweru im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Zawierciu- Kromołowie

W dniu 21 maja 2023 roku w Zawierciu- Kromołowie uroczyście został otwarty skwer harcerski im. rotmistrza Witolda Pileckiego, na którym znajduje się mural poświęcony rotmistrzowi wraz z dwoma tablicami informacyjnymi.
Podziel się
Oceń

Organizatorem uroczystości była 9 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Kosmonautów” ZHP Hufiec Ziemi Zawierciańskiej. Uroczyste otwarcie skweru poprzedziła  msza święta w kościele pw. Świętego Mikołaja Biskupa Męczennika w intencji rotmistrza Witolda Pileckiego. Po mszy udano się na skwer przy ulicy Jurajskiej. 
Wśród zaproszonych gości byli min. Wiceprezydent Miasta Zawiercie Justyna Miszczyk,  Członek Zarządu Powiatu Zawierciańskiego  Barbara Kozioł,  przedstawiciele Stowarzyszenia Ruchu Harcerskiego „ Czuwaj” z Zawiercia , przedstawiciele służb mundurowych min. Wojska Polskiego, Państwowej Straży Pożarnej, druhowie OSP Zawiercie- Kromołów, Okręg Śląski Związku Oficerów Rezerwy RP reprezentował plut. rez. Damian Liszczyk, obecni byli harcerze ZHP Chorągiew Śląska Hufiec Ziemi Zawierciańskiej wraz z pocztem sztandarowym oraz mieszkańcy Zawiercia- Kromołowa.  Uroczystość  rozpoczęto  od odśpiewania hymnu harcerskiego, następnie przedstawiono krótki życiorys rotmistrza Pileckiego w którym zaakcentowano jego działalność w harcerstwie.  W 1918 roku rotmistrz  powrócił do Wilna, by kontynuować przerwaną naukę, tym razem w gimnazjum im. Joachima Lelewela. 
Na wieść o wycofywaniu się Niemców z miasta i zbliżaniu się wojsk bolszewickich, ochotnicy pod komendą generała Władysława Wejtki, przystąpili do organizowania oddziałów samoobrony. W skład tych oddziałów weszła grupa starszych harcerzy, w której był Witold Pilecki. ( źródło: Instytut Pamięci Narodowej- Biogramy IPN) 
Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie podziękowań dla osób szczególnie zaangażowanych w powstanie skweru wraz z zabraniem głosu przez zaproszonych gości. Końcowym punktem wydarzenia było uroczyste odsłonięcie muralu wraz  z pamiątkowym zdjęciem, następnie uczestnicy uroczystości udali się na „ harcerski poczęstunek”. 
 

Zwieńczeniem artykułu jest wiersz autorstwa Marii Gajek pt. „ Wspomnienie o „wyklętym” niezapomnianym …”

„ WSPOMNIENIE O  ”WYKLĘTYM„  NIEZAPOMNIANYM … ”
W JEGO  DUSZY STYCZNIOWY WIATR WIAŁ
I POWSTAŃCÓW JĘK BÓLU POKOLEŃ ZESŁANYCH
TAM, GDZIE CARSKIE SZPONY ROZSZARPYWAŁY
OJCZYZNY POLSKICH SYNÓW UKOCHANYCH.
LETNI ZAPACH KONWALII MAJOWEJ TOWARZYSZYŁ
DZIECKU, KIEDY CIAŁO MATKI SWEJ OPUSZCZAŁ.
ZAPISANE JUŻ WTEDY MIAŁ PEWNIE W KSIĘDZE ŻYCIA
IMIĘ WIELKIE- WYKLĘTEGO ŻOŁNIERZA – PRZEZ SWOICH.
EMANUJĄC ODWADĄ NIEZIEMSKIEJ WRĘCZ SIŁY

PRAWDY SZUKAŁ W PIEKIELNYCH OBOZU CZELUŚCIACH,
IDĄC ZE ŚMIERCIĄ W SKRWAWIONYM PASIAKU
LEKKIM KROKIEM SZEDŁ KU BIAŁO-CZERWONEJ.
ELEMENTEM KOŃCOWYM STAĆ SIĘ MIAŁA WOLNOŚĆ!
CO PRAWEM CZŁOWIEKA JEST ŚWIĘTYM, NIESTETY
KOMUNISTÓW BESTIALSKI PLAN – NIE DLA BOHATERA,
I ZAMORDOWANY,  MIAŁ NA ZAWSZE Z PAMIĘCI ULECIEĆ…
MUR MILCZENIA ZBURZONY, Z GRUZÓW KIEDYŚ WYROŚNIE…
POKOLENIE PRZYSZŁOŚCI, CO NA USTACH MIEĆ BĘDZIE
OKRZYK – BÓG, HONOR I OJCZYZNA.
Tekst oraz zdjęcia: Damian Liszczyk

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
J Autor komentarza: Jarosław Mazanek-autorTreść komentarza: Miło, że ciągle jestem uważany za młodego człowieka. Zgadzam się, że faszyzm "utrwalony w świadomości" to głownie faszyzm niemiecki i to rozumiany błędnie nie przez pryzmat ideologii faszystowskiej, ale do czego to doprowadziło. Postrzeganie przez pryzmat skutków. Ale faszyzm to przecież Włochy Mussoliniego (stąd nazwa), ideologia której -żeby nie rozwodzić się zbyt szeroko- cechami wyróżniającymi są kult wodza, poczucie wyższości jednego narodu, konieczność posiadania wroga (Żydzi, Romowie, geje i lesbijki). Bo zdrowy naród "to tylko jedna płeć: mężczyzna i kobieta". Niezbyt trudna zagadka, kto to ostatnio powiedział. Pan myli faszyzm z nazizmem. Pozdrawiam serdecznieData dodania komentarza: 23.01.2025, 09:59Źródło komentarza: FASZYZM. Czy wolno tak mówić o jego partii? Kaczyński kontra MazanekAutor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Pan Mazanek jest zbyt młody aby pamiętać co to jest faszyzm w wydaniu niemieckim, jaki utrwalił się w świadomości Polaków. Oskarżanie jakiejś partii, że jest faszystowska jest bez wątpienia nadużyciem, wynikającym z braku wiedzy i lewackie konotacje Pana Mazanka. Lewicowość/komunizm jest najbardziej zbrodniczym systemem w dziejach świata, bo pochłonął najwięcej ofiar w różnych krajach świata. Szkoda, że wiedza historyczna u Pana redaktora Mazanka, jest tak mizerna.Data dodania komentarza: 22.01.2025, 13:28Źródło komentarza: FASZYZM. Czy wolno tak mówić o jego partii? Kaczyński kontra MazanekAutor komentarza: TomekTreść komentarza: Dlaczego wiekszosc artykulow z waszego portalu jest niezwiazana z Zawierciem? Wiekszosc kontentu nie jest zwiazana z Zawierciem, lecz z Myszkowem lub Czestochowa. Rozumiem, ze wasza siedziba jest w Myszkowie, ale to jest Kurier Zawiercianski, nie Myszkowski. PozdrawiamData dodania komentarza: 21.01.2025, 19:00Źródło komentarza: TAK PRZEBUDOWALI ULICĘ, ŻE ZNIKNĘŁY WSZYSTKIE MIEJSCA PARKINGOWE. MIESZKAŃCY MÓWIĄ ŻE ULICA UMIERAAutor komentarza: FelicjanTreść komentarza: Ta zgraja to ruskie zagrożenie dla Polski, gorsze niż PIS.Data dodania komentarza: 19.01.2025, 07:59Źródło komentarza: Wybory Prezydenckie-Sławomir Mentzen: Myszków 13:00 Zawiercie 14:00Autor komentarza: emerytTreść komentarza: Śmieci, woda i jeszcze dobijcie człowieka podatkiem !Humanitarna władza wprowadza ulgi ! Nie w Porębie !Jeden ma tysiące pensji a drugi chudą ręcinę i płacą tak samo to MORALNE ? Czym dla burmistrza jest 40zł a dla rencisty .Syty głodnego nie zrozumie !!!!!!!1 i co gorsze nie pomoże.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 23:51Źródło komentarza: Porębianie za śmieci zapłacą więcej. A miasto liczy na podatki z więzieniaAutor komentarza: AlojzTreść komentarza: Moja ciotka która tam mieszkała opowiadała że Niemcy lezeli na polach zabici i było ich więcej jak 19, część trupów zakopali głeboko w lesie żeby w odwecie nie spalono wsiData dodania komentarza: 3.01.2025, 16:22Źródło komentarza: Akcja partyzantów w Podlesicach w 1944 roku
Reklama
Reklama