Obchody rozpoczęły się w niedzielę, 28 sierpnia od Mszy Świętej w Parafii Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Porębie. Następnie zebrani przenieśli się na przykościelny teren zieleni, gdzie święto oficjalnie otwarł burmistrz Poręby Ryszard Spyra: -Święto to jest dla nas nietypowe, bo Poręba jest miastem, w którym rolnictwo zanika. Zostało już bardzo niewielu rolników. Niemniej kłaniamy się im. Dzisiejsza uroczystość organizowana jest po to, żeby oddać cześć tym niewielu rolnikom, którzy nadal pracują na roli i podejmują ten trud. Grupy rolników niosą na swoich barkach odpowiedzialność za nas wszystkich, za całe nasze społeczeństwo, za naszą ojczyznę, gdyż dbają o bezpieczeństwo żywnościowe. Pomimo mechanizacji ci ludzie nadal bardzo ciężko pracują.
Jak urodziny - 70-lecie to nie mogło zabraknąć ogromu prezentów oraz życzeń skierowanych do KGW “Niwczanki” Głos zabrali m.in. dyrektor MOK-u w Porębie Karol Hadrych, senator Beata Małecka-Libera, Waldemar Andzel oraz radni Poręby
Ja Państwu trochę zazdroszczę, że stworzyliście taką społeczność. 70 lat to sporo, bo to kilka pokoleń. Proszę sobie wyobrazić jaki to czas pokoleń, który tworzył Koło Gospodyń Wiejskich. Jesteście Państwo źródłem tradycji, ale także miejscem, gdzie zbierają się ludzie z państwa grupy, środowiska i niesiecie ze sobą przyjemność uśmiechu, śpiewania, tańca, kolorowego życia. Nie obejdzie się żadna uroczystość bez waszego udziału. Jeśli już widać w gronie uczestników kolorowe stroje to już wiadomo, że będzie wesoło, tanecznie i śpiewnie. Jestem dumna, że mogę Państwu życzyć wszystkiego najlepszego na kolejne lata -mówiła poseł Barbara Dolniak.
Największym zaskoczeniem była wręczona w tym dniu nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - prof. dr hab. Piotra Glińskiego, w wysokości 15 tys złotych. Uzyskanie takiej sumy pieniędzy na rozwijanie działalności KGW jest zasługą dyrektora MOK-u w Porębie. Niewątpliwie to niezwykłe wyróżnienie pokazuje, że praca osób skupionych wokół KGW “Niwczanki” jest dostrzegana i podziwiana nie tylko w obrębie lokalnej społeczności.
Po ogromie miłych słów i życzeń nastał czas na występy artystyczne. W pierwszej kolejności zaprezentowały się Panie oraz Pan z KGW “Niwczanki”. Na scenie ukazały się również zespoły: ART Kids, Retro, Złota Jesień, Studio Art oraz soliści - Szymon Wyszyński i Izabela Grzyb.
W godzinach popołudniowych zabawa przeniosła się na boisko na Głoziu, gdzie na najmłodszych czekał istny raj. Dmuchańce, animacje czy przejazdy bryczką zapewniły wiele uśmiechów. Strażacy również włączyli się do zabawy z maluchami, organizując dla nich tor przeszkód, na którym mogli sprawdzić swoją szybkość i sprawność fizyczną.
Gminno-Parafialne dożynki w Niwkach przypomniały każdemu zgromadzonemu o trudzie pracy rolnika i ważności jego zawodu. Obchody uroczystości takich jak ta spajają lokalne społeczności oraz przypominają dawne tradycje, które z dumą wiele osób kontynuuje i ratuje od zapomnienia.
Napisz komentarz
Komentarze